Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet mi Otostop mu? İzmir'den Batum'a kaldığı yerden devam.

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Güven Güneş tarafından paylaşıldı.

1. Güven Güneş

Güven Güneş Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar
    Kısaca kendimden ve yaptıklarımdan bahsetmek istiyorum.Antalyada Akdeniz Üniversitesinde okuyorum.Geçen yıl bu dönemlerde aklımda Türkiye turu vardı yazın okulların bitmesiyle beraber az çok nerelere gideceğimi neler yapacağımı belirlemiştim ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyordum.Kafamda olan otostop çekerek bu turu yapma düşüncesi vardı.Google'da araştırırken tesadüfen bir blog sayfasına denk geldim.İki arkadaş Fethiyeden Antalyaya bisikletle gelmişler çok şasırmıstım dogrusu ilk başka hala aklıma geldikçe bir tebessüm oluşuyor.İlgimi çekmeyi başarmışlardı daha çok araştırmaya başladım her gün biraz daha çok şaşırıyordum araştırdıkça bisiklet turu yapan kişilerin yaptığı turdaki mesafeleri artıyordu aynı oranda bende ki heyecan ve hayranlıkta.Artık karar vermiştim bisikletle yapacaktım bu turu hemen bir iş bulup çalışmaya başladım.Üç hafta sonrada bisikletimi almıştım.Salcano Astro 212 uygundu fiyatıda 650 tl ardından aksesuarlar.İlk bisikletimdi ve bisiklet dünyasına dair hiç birşey bilmiyorum desem yeriydi o zamana dek.Ben bisikleti aldım bitti diye düşünürken.Matarasından heybesine buff'dan barend'ine kadar herşey paraymıs, azımsanmayacak kadar bir mevlada bunlara gitti.Hepsini toptan alamadım.Elime geçtikçe hemen parça parça alabildim.
    Bütlerin bitmesinden sonra (haziran sonu) yola düştüm. Amacım Antalyadan kıyı boyunca batuma kadar gitmekti. Antalyadan İzmire geldim. Ardından İzmirden Mersine otobüsle geçtim. Mersinden Gaziantepe kadar pedalladım.İzmirden Mersine geçmemenin nedeni ise benim dışımda gelişen olaylardan dolayı.Yazı böyle kapattım. Sömestrda ise Antalyadan Mersine gittim. Mersine vardıktan sonra geçen yaz Mersin G.Antep turunu yaptığım için bu bölgeyi es geçtim. Mersinden otobüsle Antepe gittim. Biraz garip hissettim geçen yıl buraları bisikletimle geçmiştim.Herneyse konuyu dağıtmadan. Amacım Antepten Batmana kadar gitmekti.Antepe vardım ve oradan Urfaya kadar pedalladım. Urfadaki kuzenim beni baya bir tuttu zaten zamanım kısıtlıydı birde yanında bir hafta kalınca doğrusu batmana gidecek ne zamanım kalmıştı ne de hava durumu buna elverişliydi.Heybem malasef su geçiriyordu zaten pek mümkün değildi her ne kadar önlem alsamda.Bunu söyleyince aklıma Antalya Isparta turu geldi aklıma bu turu hafta sonu sağanak yagmur altında yapmıstım.İki gün Karacaörende mahsur kalmıstım.Yani geçmişe dair tecrübelerim urfada kendini göstermişti:) Son olarak bisikletle seyahat dışında birde otostopla seyahatı hep merak etmiştim.Geçen bir kaç hafta önce Antalyadan Denizli Aydın Kuşadası İzmire gittim dönüşü de yine otostopla yaptım İzmir Muğla Fethiye Antalya şekliden oldu.Otostop çekerken pek beklediğimi söyleyemem hatta çoğu zaman otobüsün gitme saatinden bile daha erken vardığımda oldu..Yolda güzel arkadaşlıklar farklı tecrübelerde edindim.Otostop benim için bir tur değilde daha çok varmak istediğin yere gitmek için bedava bir ulaşım hepsi bu. İster istemez insan böylesine bir kıyaslamaya giriyor.Otostobun artısı sanırım bisiklete göre çok daha az maliyetli bir sırt çantası yetiyor.Birde gitmek istediğin yere hızlı ulaşmak ki bu pek hoşuma gitmedi o yolda olmak felsefesine biraz aykırı bir durum.ben o yolda arada ki zamanı yerleri seviyorum bunu farkettim..Zamanımın çok kısıtlı olduğunda kullanabileceğim bir ulaşım seçeneği otostop. Bisiklet Özgürlüktür :) Geçen yıl yapamadığımı bu yıl tamamlamak istiyorum.Kaldığım yerden İzmirden Batuma kadar gitmek. Turuma büyük bir olasılıkla yine tek çıkacağım zaman sınırımın yok bu turumun en güzel yanı.Güzergahımı aşağıda paylaşıyorum yaptığım ve yapacağım turlar.Biraz uzun ve sıkıcı bir yazı oldu sanki ama zaman ayırıp okudugunuz için tesekkurler.Unutmadan turlarımın yazısı blog sayfamda mevcut.
    http://euykusuz.blogspot.com/
    Yaptığım Turlar
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    Yapacağım
    Batuma kadar olan turumu 4 etaba ayırdım.
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]
    [​IMG][/url][/IMG]

2. suat06

suat06 Aktif Üye

Seviye:
    fotoğrafları unutmuşsun :)

3. Güven Güneş

Güven Güneş Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Önceki turlarım için zaten bir başlık açmıştım ve oraya fotoğraflarıda atmıştım. Burada daha çok gitmek istediğim yere odaklanmak istedim. Yazımın en aşağısında blog sayfamda mevcut fotoğraflarda:)

4. Cihan Soyugazi

Cihan Soyugazi Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Güven kardeşim Antalya -Mersin arasında sana eşlik etme fırsatım oldu o dönemde çalışmadığımdan .Çok zevkli ve güzel bir deneyim oldu benim için.Ellerine sağlık yaptığın güzel rota ve dostluğun için.Seni bloğundan takip etmeye çalışacağım.Yolun açık olsun kardeşim.

5. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Selam,
    bloguna baktım da karadeniz turunu daha yapmamış gibi gördüm.

Ben de o tarafa bi tur yapmak istiyorum. Rize- Trabzon- Gümüşhane-Erzincan ...
    Canın sıkılır da beraber gidelim dersen bi ara konuşak mesaj at :)

6. Güven Güneş

Güven Güneş Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben tesekkur ederım yolda eslık ettıgın ve dostlugunu sıcaklıgını esırgemedıgın ıcın. benımde ıcınde ılklerle ve cok zevklı bır tur olmustu.yazın rotam ıstanbuldan da gecıyor.gorusmek dılegıyle:)

Merhaba, dogru kuzeyı daha yapma fırsatım olmadı genelde güneyde turlar yaptım bu yaz bı aksılık olmadıgı sürece haziran sonu gibi tura çıkacagım. doğu karadenize gelmemde sanırım bir buçuk ayı bulacaktır İzmirden.O zaman daha tura çıkmamış olursanız memnuniyetle beraber geri kalan kısımda pedallayabiliriz.