Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet markaları: İmaj ile gerçek arasında.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu konu mühim. Geçen ciddi bir firmanın teknisyenliğini yapmış bisiklettende az çok anlayan tamirci ile ayaküstü sohbet ediyoruz. Cube dedi alamanların sedonasıdır yani orta düzey bir markadır dedi. Sonradan mtbtr bisiklet sitesinde bisikletfuarı haber ve resimlerini incelerken cube ün fuarda çok az modelinin yer aldığını gördüm. Konumuz sadece Cube değil buradan bir genellemeye gitmek istiyorum. Piyasada doğu asyadan, amerikasına kıta avrupasından ingilteresine kadar bir sürü bisiklet markası var. Ama bakıyorsun bazı markalar ciddi şekilde arge çalışmasında bulunuyor bisiklet üzerine teknoloji üretiyor. Bazı firmalar ise işi sadece bir PR boyutunda götürüp standart müşteriyi tavlama peşinde. Geçmişte bir whistle bisiklet vardı çok cicili bicili bisiklet yapar piyasaya salarlardı. Gerçekten işinde arge harcamasıda yapıp ciddiyet katan firmaların yanısıra sırf orta alanda top çeviren bir sürü firmanın varlığınıda görmek gerekiyor. Mesela bana öyle geliyorki biz ne dersek diyelim ameriga orjinli firmalar bu teknoloji işine önem veriyor. İşte cannondale, trek, specialized, cervelo gibi. Bunun yanısıra nedense alamanların o üstün teknoloji yeteneklerini bu bisiklet geliştirme işinde tam olarak kullanamadıklarını düşünüyorum. Evet bir corratech vardı ismi dışında bir numarasını gören bilen yok, cube bencede arge ve teknoloji geliştirmede vasat. Bu aralar canyon bir isim oluşturmuş ama diğer markalara henüz yaklaşabildiğini yani bir cannondale gibi patentli ürünler sunabildiğini ne görüyor ne düşünüyorum. ilginç bir şekilde fransızlar marka değeri yüksek ürünler çıkarabiliyor işte look bunlardan biri. Lapierre in özellikle downhill bisiklette iyi işler çıkardığını görüyorum. Adamlar o işe kafa yoruyor. İngilizler her işteki cinliklerini bisiklet işinede yansıtmışlar. Kiri pasağı çok olan işlere girmiyor uyanıklar. italyanlar bisiklet işinde geleneksel üretimi seçen insanlar. Şimdiye kadar afralı tafralı markalarından ki ondada sadece yol bisikletlerinin üretimine asılmış durumdalar- ciddi bir teknoloji çıkışı görmedim. Birazda imajla bu işi götürüyorlar. Zaten uzakdoğu piyasasının bir teknoloji yatırımı yapmaktan çok (shimano dışında) taşeron olarak çalıştığını biliyoruz. Mossoları meridaları bu kapsamda carraro salcano gibi görme eğilimindeyim.

2. Battutaettanci

Battutaettanci Kıdemli Üye

Adı:
    yasin
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:

bunu verip

(üzerine bir miktar da para vererek hatta) şunu almak zorunda kalan ve bunu daha 2 hafta önce ilk bisiklet almanın şaşkınlığı ve aceleciliği ile yaşamak durumunda kalmış biri için :) corratec ile ilgili sözleriniz üzücü oldu baya :) ama napalım nasip diyorım artık ..

corratec için de sitesinde bakınmıştım biraz aslında;

- LPC (low profile chain)
    - Prosize Fit

gibi öne çıkardıkları iki tasarım özelliği varmış ama ne işe yaradıklarını pratikte anlamadım doğrusu

ama tekrar corratec almam bu biraz acemiliğimden be aceleciliğimden oldu az da para vermedik bi de :)

3. Volkan Metin

Volkan Metin Üye

Adı:
    Volkan Metin
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bende senelerdir bir ön yargı var, uluslararası büyük bisiklet yarışlarında görmediğim bisiklet markalarını her zaman kötü marka olarak kabul ediyorum nedense : ))

garmae0671 ve mehmetsunu bunu beğendi.
  4. sargonnas

sargonnas Expand your mind...

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Mosso kullandığım için değil sırf yazdınız diye merak edip soruyorum. Adamların sadece hakkımızda bölümüne bakarak Ar-Ge çalışmalarına önem verdiğini herşeylerini kendileri tasarladığını anladım. Siz nasıl anladınız bir anda Salcano olduğunu hele Merida gibi bir firmanın? (Yanlış anlaşılmasın Salcano bisikletim de mevcut :) )
    MOSSO BIKE - 超輕量自行車 - 專業製造車架 Professional frame manufacture

Edit :
    TECHNOLOGY

Over the years , Mosso engineers have continuously developmented better and better frames. They look inside every single details.

Bu da ayrı bir cümleleri.

mehmetkalac bunu beğendi.
  5. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Dostum mossocular hiç kusura bakmasın kendilerini 80 li yıllarda ellerinde nikon fotoğraf makinesi fuar fuar gezip arabaların milimetrekaresine kadar fotolayan hepsininde saçı siyaha boyanmış meraklı endüstri casusu koreli mühendisler gibi görüyorum. Bence orjinal bir şey yok KTM nin sitesinde bundan daha çok şey bulabilirsin. Bu o markanın orjinal buluşlara imza attığı anlamına gelmiyor. dediğim şey bir lefty maşa gibi şeyleri üretebilmesi. Patentli ürünler. yukardaki arkadaşın dediğine katılıyorum ne zaman bir pro takımın mosso bisikletini görürsem tamam olmuş derim.

6. sargonnas

sargonnas Expand your mind...

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Lefty de süper maşa ama herkes kullanıyor. :) Şunu söylemek isterim mühendislikte kullanılan sayılar evrenseldir öyle elinde fotoğraf makinesiyle dolaşmakla mühendis olunmaz. Kaldı ki fotoğraf makinesi ile bile dolansan o ürünü yapman sana ayrıca mühendislik kazandırmaz. Bisikletle uzun yıllarıdr ilgileniyorum KTM yi iyi bilirim hatta 6 aylık bir münasebetimiz de olmuştu geçen sene.

Hele bir Meridayı Salcano yapmak gerçekten ilginçti. Kaldı ki pro takımlarda görebilirsin. Yani anlatmaya çalıştığım doğu da olsa batı olsa patentli de olsa patentsiz de olsa kimse ar-ge si olmadan üretim yapamaz. Ben hammadeyi yarım mamüle daha sonra satışa çıkabilecek mamüle kadar üretebilen ve hatta konumuzla alakalı çelik sektöründe çalışmaktayım. Öyle sizin dediğiniz gibi al fotoğraf makinesi çek kopyayı olmaz o işler.

fatihaniz ve Cemil Dada bunu beğendi.
  7. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Buyurun cubenin cok az modellerinin yer aldigi fuar standi...

Ekli Dosyalar:

8. Recep-Şahin

Recep-Şahin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    @mehmetsunu maalesef ezbere konuşuyorsunuz. Sadece yazdığınız markaların internet sitelerine girerek firmalar hakkında iyi kötü bilgi sahibi olabilirsiniz. En basitinden çıkardığı her ust düzey bisiklet büyük yaygara koparan canyondan sıradan bir marka gibi bahsetmek çok mantıklı olmamış.

@Murat Cömez ama bunlar lefty değil.:)

9. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    mercedes te almanyanın tofaşı onada bozuluyor muymuş arkadaş ?

10. yyokes

yyokes ...

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  11. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Almanların TOFAŞ ı OPEL dir yalnız....:harika::harika:

@mehmetsunu CUBE nin elektrikli bisikletleri falan çok güzel ama....:harika::harika:

fatihaniz ve avare bunu beğendi.
  12. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    biz daha kötüsünü yapana kadar şimdilik en kötüsü bu... das auto...

13. Orhan Akarkut

Orhan Akarkut Bisikletkolik

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    Ben şahsen, bundan sonra Specialized alacağım varsa da almam. Markanın ayıplı/kusurlu mamullerine olumlu ya da olumsuz yaklaşımı değil söz konusu olan. Bir kadroda, üst üste bu kadar mı olumsuzluk olur? Cannondale, Cannondale!

Düzeltme: özür dilerim, mesaj "Specialized yine şaşırttı" konusu içindi, yanlışlıkla buraya girdim.

starscream bunu beğendi.
  14. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Tasogare Almanların en kötü arabası anlamında didim Opel dir diye:cool:

15. gültekin bölükbaş

gültekin bölükbaş Aktif Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Meridayıda carraro salcano gibi gören arkadaşım senide tebrik ediyorum bilginize be tecrübenize hayran kaldım!!

16. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    bende, daha başka yok heralde, o zaman benim hesap doğru oluyo, mercedes tofaşsa, merida salcano oluyo, opel de umit oluyo, yanlış mıyım ?

Emre Yönlüer bunu beğendi.
  17. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mercedes ile Tofaş ı karşılaştırmak olmadı bence:hihi::hihi:
    Biri uzay çağında diğeri düz yolda gidemiyor:):)

18. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    o zaman audi olsun, o da senin hatırına, kusura bakma ürettiğimiz araba bu, almanyada bi tanesiyle denkleştirmem lazım, dua et italyayı karıştırmadım ;)

Emre Yönlüer bunu beğendi.
  19. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teknisyen Doğru Söylemis CUBE Türkiyede ki SEDONA...Hem Sedonanın Hem Cubenin İnternette Fiyatına Ve Donanımına Bakın Anlarsınız..Fiyat Tavan Donanım Asgari...

Kerem Groims bunu beğendi.
  20. Tasogare

Tasogare Bisikletkolik

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    duruşuma kızlar, gidişime yollar hasta...
    hiiiç öylesine :)