bisiklet lastigi yada fren leme

Tepki
9
merhaba arkadaşlar benim bisikletim kuru zeminde yokuş aşagı inerken fren e çok saglam asılmadıgım halde arka taraf çok saga sola kaçıyor çok dikkatli ve hızı kontrol etmek istiyorum ama lastiklerim sag olsun beni bisikletten indirmek zorunda da bırakıbilir genelde ön fren kullanmıyorum iki freni bir arada tatlı tatlı mı kullanmalıyım yoksa 1.aylık olmayan bisikletimin lastiklerini degiştirmelimiyim

teşekkürler :))

bisiklet modeli bianchi speed lastikleri byte yazıyor

Scudo
Tepki
9
@sencer sezer

bilmiyorum sanırım gençligimden kalma alışkanlık ama iki gün önce az biraz denedim yine arka taraf saga dogru kaymıştı inat edip ön frenleri kullanmalımıyım

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@nasip tepeyurt

Sadece yokuş aşağı değil düz yoldada arka frene öyle asılırsanız sağa sola yalpa yapacaktır..

Fren-durma mesafesni etkileyen bir çok faktör var. Mesela toplam ağırlığınız, yol eğimi, o anki hızınız, lastik seçiminiz, yolun ıslaklığı-yapısı-cinsi ve bence en önemliside frenleme alışkanlığınız.

Arka fren durma eyleminden çok yavaşlama eylemi içindir. Elbette sizin yaptığınız gibi arka frene olanca kuvvetiyle ön frene asılırsanız ön teker kitlenir yuvarlanırsınız.

Sert frenlemelerde ne arka tekeri ne de ön tekeri kitlemeden tekerlerin dönmesini sağlayan maksimum basınçta fren kollarını aynı anda sıkmalısınız. Ön frende olsa tek freni kullanarak durma işlemini yapmayınız.

İyi geceler..

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Arabamızı bakıma götürdüğümüzde şefe bu frenlerin prensibi ne diye sormuştum bana frene basınca öne 2 arkaya 1 basınç verir demişti bende bisiklette uygulamıştım işe yarıyor ve en önemlisi bisikleti hissetmek gerekiyor rahat ve düzgün frenleme için :)

• Beğen
Tepkiler: Furkan köleoğlu