Bisiklet kültürünü nasıl yaygınlaştırabiliriz

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
dogru bi konu arkadaslar bisikletler cogu zaman karne hediyesi cocukluk eglencesi olarak gorulur 25 yasindayim pendik velibabada oturuyorum sitemdeki insanlar ilgisi cok buyuk buyuk kucuk herkes beni bindigimde gordugun de bakmadan duramiyor guzel yanlari oldugu kadar da kucumseyen insanlar var suan herkesin elinde ve telefon ya facebook ya tweter vs vs en guzeli sosyal paylasim sitesi ne derler bir ulkeyi distan alamiyosan icten alican bizimkiside ayni hesap gibi bisey :D

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Scudo

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Aslında çok kolay.Özendirmek istediğiniz kişi araba kullanıyorsa bir yıl içinde kullandığı benzini ve taşıt vergisini hesaplayıp önüne atın :in:

• Beğen

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Hafızası zayıf bir toplum olduğumuz söylenir. Toplumların belleklerinden biri olan müzelerle ilgili sevindirici bir çalışma var. Bisiklet Müzesi.
Umarım başarıya ulaşır.
(link)

• Beğen
Tepkiler: mstfauckn

Batuhan Yıldız

Aktif Üye
Tepki
76
Bisiklet
Salcano
Binlerce lirayı bir arabaya verip ardından hayatın olağanca hızına kapılıp hiç zevk almadan yaşamaktansa bisiklete binip hayattan zevk almak paha biçilmez ve bunu insanlara sevdirmekte bir o kadar önemli cidden güzel bir konu ben de önümüzde ki dönemde artık okuluma bisiklet ile gidip gelicem ve her konuşmada her ortamda gerek büyüklerime gerekse arkadaşlarıma bisiklet hakkında güzel bilgiler vermeye çalışıyorum insanların aklında ki bisiklete karşı oluşan yanlış algıyı değiştirmeye çalışıyorum hatta bazı arkadaşlarım bisiklet almayı düşünmeye başladılar Bundan sonra artık okul dışında kalan diğer günler de Kütahya'da bisikletimle gezicem hatta bisikletimin ön ve arka kısmına çeşitli yazılar yazarak insanlara bisiklete karşı olumlu bir algı oluşturmayı planlıyorum.

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

• Beğen
Tepki
1
merhaba degerli arkadaslar;
Bir konuya deginmek istedim ver gercektende deginilmesi gereken bir konu.Turk milleti olarak gozumuzdeki en degersiz sporlardan birisi bisiklet ve trafikte en onemsiz arac yine bisiklet.herseyden once temel olarak yapilmasi gereken sey bisiklet yolu ve insanlarin biliclendirilmesi.biliclendirmede ilk okul caglarinda baslamasi gerek.ulkemizde gelismis sehirler arasindan antalyayi ornek gosteriyim turuzim ve bisiklet sporunda uluslar arasi organizasyona ev sahipligi yaptigindan dolayi,orada bile 3 veya 5 km kesintisiz bir bisiklet yolu yok varsada arabalar park etmistir.gecen sene bir kac arkadasla Antalya kiris arasi kucuk bir tur yaptik inanirmisiniz araclardan kufur edenler kornaya basanlar cabasi.uzun lafin kisasi egitim ilk okul caglarinda baslamali ve kendi ulkemizdede bisiklet ureten firmalarin cogaltilmasi gerek?cunku bisiklet sporu masrafli bir spor her acidan ekipman, kiyafet vs.
herkese kazasiz,belasiz eglenceli pedallamalar diliyorum.
vive le velo!

• Beğen
Tepkiler: Max Torque

Adnan63

Aktif Üye
Tepki
4
KONUNUN BELKİ DE EN ÖNEMLİ AKTÖRÜ YEREL YÖNETİMLERDİR. ONLARIN BİSİKLET KONUSUNDA ATACAĞIA ADIMLAR ÇOK ÖNEMLİDİR. BU KONUDA BENİM ÇEVİRDİĞİM BİR YAZIYI PAYLAŞMAK İSTEDİM SİZLERLE...

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@purplesky

Yazınız için teşekkürler. Gayet yerinde ifade etmişsiniz. Ayrıca vermiş olduğunuz linkteki siteyi de çok beğendim. Tebrik ederim.

Konuyla ilgili değerlendirmelerinize benzer şekilde Kalkınma Bakanlığına hazırlanmış bir tez vardı. Ne yazıkki şu anda ulaşılamıyor. Burada tezin üzerine yazışmıştık: (link)

Emrah Demirci

Forum Bağımlısı
Tepki
482
Bisiklet
Scott
@MehmetAliB.

Kapadokyada yaşıyor işe bisikletle gidiyorum, günlük nevşehir ürgüp arası 22X2 km yol yapıyorum, koskoca kapadokyada sadece 5kmlik bir adet bisiklet yolu var (oda zaten rotam dışında). Bu yıl çok kez dereceye girmiş olan (türkiye şampiyonasında 1.lik alan vb.) ürgüplü sporcu arkadaşlarımızın yarış videolarını ve çekimlerini ne bulabiliyoruz, ne de televizyonda canlı yayınlanıyor. oysaki o genç arkadaşlar yurt dışınada ülkemizi temsil etmek için gidiyor ve oraalarda türkiyeyi dereceye sokuyor, ama onlara ve bisikletciye verilen değer işde türkiyede bu kadar. Adamlar o anda ne duygu ve düşüncelerle yaşadıkları yarış anlarını sonra oturup açıpda izleyemiyorlar yazık.

kapadokyadaki bisiklet yolu eksikliğiyle ilgili gereken yerlere gereken şikayetleri bilir kişi arkadaşlarımın yapmasını bekliyorum. Bu durum sadece bizim değil avrupadan bisikletinide yanında getiren turistleride hayal kırıklığına uğratıyor.

keşke bu forumdan bi arkadaşımız ilerde bir devlet büyüğü olsada türkiyede bisiklet üzerine yeni bir sürü kanun ve yenilikler yapsa

• Beğen

emre önen

Daimi Üye
Tepki
461
Bisiklet
Motobecane
x kişisi : s.a birader kaç para verdin buna :cool:
bisikletsever kişi : 1500 civarı harcadım :rolleyes:
x kişisi : neeeeey :eek:ha: abi o paraya elektrikli alırdın yaaaw :p gerçi onun da şarjı bela olmadı hint malı motosikletler var yaaaw ;) o paraya çok vermişin yaaw.
bisikletsever kişi : spor yapıyorum ben iyi oluyor. :rolleyes:
x kişisi : salona gitsene body building falan yaparsın vücudun şekle girer. :cool:
bisikletsever kişi : iki çocuğum var benim bu saatten sonra kime beğendirecem kendimi. :uyku:
x kişisi : çok vermişin yaaaw o paraya ohooooo bla bla bla
bisikletsever kişi :senden ne haber
x kişisi : iyi noolsun sigaram bitmiş marketten geliyom arabayı sanayiye götürecem birazdan yeni jantları takacaklar.:cool::cool:
bisikletsever kişi : kaç para jantlar
x kişisi : tanesi 500 e bağladık dost işi oldu biraz :cool:
bisikletsever kişi : iyi baya uygun almışsın. :eek:
x kişisi : (paketi açıp içinden bir tane aldıktan sonra bisikletsever kişiye uzatıyor) heee sen bırakmıştın değilmi unutmuşum. :utn:
bisikletsever kişi : evet 3 sene oldu çok şükür bıraktım sende denesene bırakmayı
x kişisi : yaw işim çok stresli biliyorsun olmuyooooor çok denedim sende her an başlayabilirsin dikkatli ol bizim bir tanıdık arkadaş var 5 sene sonra yine başladı
bisikletsever kişi : :hasta::eek::mad:
x kişisi :hadi eywallah görürüşürüz benim oğlana bisiklet alacam şu ortadan yaylılar varya bir ara beraber bakalımmı migrostan sen anlarsın :cool:
bisikletsever kişi : olur bakarız.

edit:diyalog genelleştirilmiştir.

ülkemizde bisiklet kültürünün yaygınlaştırılması gibi üst seviye ütopik hayaller kurmak yinede güzel. komünizmin dünyaya hakim olmasını hayal etmek gibi birşey hatta daha imkansız.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
kültürün yaygınlaşması için cocuklardan başlamalıyız. bisiklet şekilli lolipoplar. bisikletli oyuncaklar dağıtmalı. bisiklet içerikli çizgifilmler animasyonlar oynatılmalı. bisiklet resimli totolar kartlar bastırılmalı. ücretsiz çocuklar için bisiklet alanında bisiklet kiralanmalı.

bunlar olduğu vakit gelecek nesil bisiklet sever olarak büyüyebilir. % kaç olur onu bilmiyorum ama.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bisiklet kültürünü nasıl yaygınlaşatırabiliriz derken bisiklet hakkında kitapları satın alarak demiştim. Nereden bilebilirdim Türkiyenin de bir gün bisiklet dergisi olacağını? Hatta derginin çıkacağını öğrendiğimde dahi pek bir anlam verememiştim. E alışmışız internet üzerinden İngilizce dergi bakmaya. Zannediyordumki yabancı dergilerden birinin aynen çevirisi yapılacak. Yanılmışım

Artık bizim de bisiklet dergimiz var. Hem de profesyonece hazırlanmış bir dergi. Editörü @Gökhan Kutluer ve yazarlarının bir kısmını zaten forumdan tanıyoruz. Zaman zaman aramızda bir görünüp bir kayboluyorlar. Gökhan Toros, Bora Tirki, Aydan Çelik, Seçil hanım, Efe bey... bildiğim bazı forumdaş isimler.

Dergiyi alıp evde merakla açtığımda Türkçenin buram buram güzelliğyle yerli bir dergi karşıladı beni. Evet Cyclist, ama TÜRKİYE. İçerikten tutunda kelime seçimindeki özene kadar her şeyiyle yerli bir dergi. Dergiyi okurken ilk yazı dikkati çekiyor ve yazı işleri müdürü Tufan Sağnak bu derginin misyonunu ve vizyonunu anlatıyor. Yazıların devamı da güzel bir bisiklet turu gibi akıp gidiyor.:okyrm:

Türkiye de bisiklet kültürü adına çok önemli bir gelişme.
Hoş geldin Cyclist TÜRKİYE.
988888_10153598128548356_8325723811813895871_n.jpg
Asla yalnız yürümeyeceksin

rsomuncu

Üye
Tepki
30
İsim
remzi
Bisiklet
b'Twin
Çocukluktan itibaren bisiklet empoze edilmeli. Bisikletin eglence den öte bir ulaşım aracı olduğu gerçeğini herkese anlatılmalı. Ama şunu gördüm ki bisiklete karşıbüyük sehirlerde olmasa da Anadolu'nun cok yerinde bir antipati var. Bugün iş arkadaşım bile bana dedi bunları. Bisiklet alacam dedim diye alay konusu oldum ama kararlıyım bu yaz yaşadığım sehirde bisiklet sürecegim ve bunu halka empoze etmeye çalışacağım.

m/yalcin

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
YALÇIN
Bisiklet
Salcano
bence bisiklet kullanma çeşitlerine göre yaygınlaştırma önerileri sunmalıyız.ancak önceliğimiz kullanım amaçlarını ve kullanıcıları katagorize etmek olmalı.olaya analitik yaklaşıp projelendirebiliriz.ne dersiniz?

• Beğen

Ardaa

Daimi Üye
Tepki
384
İsim
Arda
Bisiklet
Specialized
Bisiklet kültürünün yerleşmesi ülkemiz koşullarında çok zor özellikle İstanbul gibi metropollerde insanaları bisiklete teşvik etmek gerçekten en zoru olacaktır. Her türlü olanağı sağlasanızda ( bisiklet yolu, trafik düzeni, özelliklede bisiklet yollarına park etmeyen araçlar ) genede insanlar en son tercih olarak görecek çünkü şehir çok büyük. Avrupada pekçok şehri sadece yürüyerek bile rahatça gezebilecekken İstanbulda, İzmirde, Ankarada böyle bir şeyi kültür olarak yerleştirmek ve yaşam biçimi haline getirmeye çalışmak bana boşa kürek çekmek gibi geliyor. Her ne kadar bisikleti ve sporu çok sevsemde bende şu dünyadaki en değerli şeyden yani zamandan kazandıramadığı için bisikletle işe gitmeyi tercih etmiyorum. Özelliklede trafik vs gibi sorunları umursamadığım halde.

Ne yaparsak yapalım, ne kadarda bisikletlilere yardımcı olursak olalım bu işin bu ülkede olamayacağının en büyük sebebi bu olarak görüyorum. Bundan seneler sonra da şu anki gibi bu kullanıcı sayısı artacak ama hiçbir zaman istenilen seviyeye gelemeyecek. Ama genede sizin benim gibi meraklılara, sevenlere, çocuklara ve sporculara hitap eden bir güzel ulaşım aracı olarak kalacak.

• Beğen

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bisikleti özendirebiliriz. sıkışmış trafite durup şöföre bakarak gülüp sen bekle ben gidiyom. diyebiliriz. oda özenip bisiklet alabilir.
günde 10 kişiye yapsak 3 tanesi bisiklet alsa o 3 kişide bizim yaptığımızı yapsa 12 bisikletli olur onlarda yapsa böyle böyle devam etse
yani kaba hesapla 1 yılda 365 gün desek bu olay böyle katlana katlana gitse istanbulun yarısı bisikletli olur.
ama şöyle bişeyde var. daha 3. ayda benim planım sayesinde trafikte araçlar azalacağı için trafikte azalacak.
bu yüzde ilk 6 aydan sonra bu plan işlemeye bilir. sonra trafik açılınca bisiklet alanlar trafik sıkışık diye almıştım arabaya geri döneyim der sonra gene trafik olur.
benim planımda işe yaramamış olur. ben en iyisi düşünmiyeyim böyle şeyleri :D

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
aksiyon kameralarınızla doğa sürüşlerinizi, gezilerinizi çekin ve dostlarınızla paylaşın (fb, whatsap vs vs). Milletin sürüşlerini, bisiklet sitelerindeki görüntü-videoları değil, sizin görüntüleriniz olsun. Ana fikir, "bak ben bunları yaşıyorum".

Gökhan Taflan

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Merida
Havaların da düzelmesiyle arabaya kontak vurmaz oldum şu aralar. Sadece ailece bir yere gideceksek. Malum çocuk küçük ve tam polen dönemi.
Her sabah süsleniyorum işe giderken. Eldivenler buff spd ayakkabılarım felan derken gören tura çıkıyorum sanır. Arkada hiç çıkarmadığım heybem de var. Arabayla sinir harbinde şehirin sabah trafiğinin keşmekeşine girmeden sahile atıyorum kendimi. Serin havayı solurken yavaş yavaş pedallıyorum işe doğru. Zaten dört duvar arasına sıkıştırılmış ruhlarız, en azından sabah tadıyoruz bu sayede özgürlüğü.

Olmaz diyen arkadaşlara şaşıyorum. Ömrümde bisikletsiz geçen yılları düşününce sadece bir kıvılcım gerek diye düşünüyorum. Sonrası geliyor. 30 yaşında bisiklete binilir mi diye düşünenlere tek cevabım olur "siz 60 yaşında yerinizden kalkamıyorken ben hala biniyor olacağım Allah izin verirse"

• Beğen