Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet kullanırsanız benzine ihtiyacınız olmaz!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hasan Bildik tarafından paylaşıldı.

1. Hasan Bildik

Hasan Bildik Üye

Seviye:
    maliye bakanı mehmet şimşek'in benzin zamlarıla ilgili soruya cevabı:

'bisiklet kullanırsanız benzine ihtiyacınız olmaz'

http://www.anadoluhaberim.com/haber_detay.asp?haberID=1726

sayın bakanın yollardan, bisiklet fiyatlarından haberi yok herhalde.

ayrıca bisiklette masraf.

bisiklet fiyatlarında indirim, vergi teşviği falan istersek korkarım yürüyün kardeşim diyecekler..

muratt35 bunu beğendi.
  2. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yersiz ve ukala bir cevap olmuş

3. ömer korkmaz

ömer korkmaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    Anlam ifade etmiyor!

muratt35 bunu beğendi.
  4. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    saçmalık binin demesi kolay bi arabadan pahalı bisikletler var ve 600 liralık bisikletin yarısı na yakını vergi :(

muratt35 ve Hasan Bildik bunu beğendi.
  5. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    bence güzel söylemiş, türkiyede bisiklet kullananların yüzde kaçı 400-500 tl üzeri veriyor acaba bisiklete?Bisiklet deyince neden en az 1000tl anlıyorsunuz ki, bisiklet her şeyden önce bir ulaşım aracıdır ondan sonra paranıza göre ister üt seviye parça alırsınız isster o parayı gider lokantada filan harcarsanız, en azından bir bakan bisiklete önem vermiş bu yüzden ben tebrik ediyorum.Benim gözümde bisan çelik kadro bisiklette aynıdır üst seviye karbon bisiklette.

muratt35 ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  6. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Haberin detayını okudunuz mu? Sadece söylediğine bakarak iyi bir şey demiş gibi duruyor ama olayın detayında dalga geçmekten başka bir niyetinin olmadığı aşikar. Keşke milletvekilinden başbakanına kadar hepsi bisikleti övseler, teşvik etseler hatta vergi indirimi sağlayarak bisiklet kullanımını destekleseler.
    Benim gözümde de 50 liralık bisiklette bisiklettir, yeter ki iş görsün. Çarşıda pazarda işyerindeki ümit bisikleti kullanıyorum, gayette işimi görüyor, yürüyerek 30dk da gideceğim yere 5dk da varıp işimi halledip geri dönüyorum.

Kısaca sadece söylenen cümleyi cımbızlarsak iyi bir şey söylemiş ama olayın tamamına baktığımızda ciddiyetsizlikten öteye gidememiş.

7. Cengiz ADANUR

Cengiz ADANUR Aktif Üye

Seviye:
    Ulaşım altyapısını sağlasınlar, yolları güvenli hale soksunlar ulaşım için sadece bisiklet kullanalım.. Zaten ev-iş arası ve çok uzak olmayan mesafelerde bisiklet en iyi ulaşım aracı kim ne derse desin. Bakanın açıklaması olumlu ama dediğim gibi gerekli şartlar sağlanmalı, yoksa her gün duyduğumuz bir iki bisikletli ölüm haberi ona yirmiye çıkar..

Murat Çetinkale bunu beğendi.
  8. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşvik için değil,milletle dalga geçmek için söylenmiş bir laf sadece. Bisiklet yollarını yaptın,her şeyi düzenledin de millete öğüt vermeye geldi sıra.. Milletin seçtiği herif,kendi vatandaşıyla dalga geçiyor ya helâl olsun..

ender özkan ve Hasan Bildik bunu beğendi.
  9. Hakan Samet Sönmez

Hakan Samet Sönmez Aktif Üye

Seviye:
    Maliye bakanını yakınen tanırım. Aile dostumdur. Bisikletle ilgili sözü gayet ciddi. ancak insanların sözünü alaya alabileceğini düşünerek öyle hitap ediyor.
    Annemin bir lafı var beşikten kalkan arabaya biniyor diye. Bisiklete binelim kardeşim. Bisiklet yolları yok bahanesi ise herkes bisikleti tercih ettiğinde bitecektir. Bu şekilde oto yollar da Japonya'da olduğu gibi bisiklet yoluna dönecektir.

10. o.kucuk

o.kucuk Aktif Üye

Adı:
    Ömer
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    lafta kalmasın söyledikleri.. bisiklet yolları yapsınlar.. bazı avrupa ülkelerinde olduğu gibi ''public bike'' getirsinler büyük şehirlere..

11. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    çevre ve şehircilik bakanlığının aldığı son kararla zaten bisiklet yollarının yapımına özen gösterildi kaldiki benim gördüğüm bir çok belediye yollar yapılıyor bisiklet kiralıyor.Bakanı batman mtb yarışında izlemiştim bence güzel konuşmuştu ve yaptığı hareketlerde gayet güzeldi.Ben alaycı bulmuyorum herkesinde görüşünede saygı duyarım.

muratt35 bunu beğendi.
  12. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben bir tane meclise bisikletle giden bakan görmedim. Gören, duyan, bilen var mı ?.

muratt35 ve Hasan Bildik bunu beğendi.
  13. tozluklu

tozluklu Yeni Üye

Seviye:
    Koca bakandan zeka düzeyi yerlerde bir cevap. Belli zümrenin işine geldiği gibi olan bakış açısı. Bu zümre her halta aynı dalgacı alaycı yada zekasız yaklaşımla cevap veriyor. Örneğe gerek yok. Her gün bi tane duymamak elde değil..

muratt35 bunu beğendi.
  14. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Lütfen özgürlüğünüzü sınırlı kullanın yoksa diğer insanların özgürlüğünü çiğniyorsunuz. Saygılı konuşun ki sizin fikirlerinize de saygılı yaklaşılsın. Her kim olursa olsun.

muratt35 bunu beğendi.
  15. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Bence güvenlik gerekçelerinden dolayı öyle bir şey olmaz, binmelerinden çok ilgi göstermeleri daha iyi bence.

muratt35 bunu beğendi.
  16. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hakan bey madem kendisiyle bu kadar yakınsınız, çözümü de ben en özet haliyle size sunayım ki siz de kendisine iletin:

* bisiklet yolları, bütün ana arterlere veya onların alternatifi olan caddelere yapılsın. bu yollar kaldırıma çekilmiş iki tane uyduruk çizgi değil, hususi olarak yapılmış zemini son derece düzgün yollar olsun. insanlara bu bisiklet yollarında yürümemeleri, otomobil park etmemeleri, mangal yakmamaları için eğitim verilsin ya da alışkanlıklar oturana kadar trafik polisi tarafından konuya hassasiyet gösterilsin.

* belediye otobüsleri, metrolar, banliyö trenleri, vapurlar, tramvaylar... kısacası her türlü toplu ulaşım aracının üzerinde, bisikletleri taşımak için uygun bölmeler bulunsun. bisikletçiler, uzun mesafeleri toplu taşıma araçlarıyla katettikten sonra kalan birkaç kilometrelik yolu bisikletleriyle tamamlayabilsinler.

* kamusal alanlara, insan trafiğinin yoğun olduğu bölgelere, güvenli bisiklet parkları yapılsın. burada bisikletler, sistemin kendisi tarafından güvence altına alınsın. kolayca kesilebilen ya da kırılabilen kilitlere emanet edilmesin.

* belediyelerin ya da devletin bir hizmeti olarak, düşük bedeller karşılığında kiralık bisiklet hizmeti sunulsun. insanlar bir istasyondan aldıkları bisikleti, başka bir istasyonda teslim edebilsinler. bu sistem için özel bir kart çıkartılsın ve üyelerden kimlik bilgileri, ikamet adresleri gibi bilgiler alınarak bisikletler güvence altına alınsın. bu sistem yurtdışında bir süredir başarıyla uygulanıyor.

* okullardaki trafik ve çevre derslerine, bisikletle ilgili özendirici eklemeler yapılsın. seçmeli derslerde bisiklet takımları kurulabilmesine olanak tanınsın. yetişkinlere yönelik eğitimlerle ve vergi avantajlarıyla da bisiklet kullanımı teşvik edilsin.

ek seçenekler de ayrıca düşünülebilir, detaylar ise tamamen ayrı konu. kendisinin ya da danışmanlarının fikir almaları için her türlü iletişime açığım. sayın bakanımız talep ettiği takdirde bana forumdan özel mesaj atarak telefon ya da mail bilgilerimi alabilirsiniz.

17. tozluklu

tozluklu Yeni Üye

Seviye:
    Konu aslen benzinin uçuk fiyatı.. Ayrıca çiğnenen özgürlük taşıt alma (ötv) ve benzin kullanma özgürlüğümüz. Ayrıca dalgaya alınmakta cabası.. Bu ülkede rahat bisiklet kullanmanın ilk şartı 2 tekere her türlü geçiş üstünlüğünün verilmesi. Akla gelebilecek her yoldan teşviklerin verilmesi de gerekir. Bu yolla yükselişi önlemez cari açığa bir parça çare bulunmuş olur. Benzin ithalatındaki azalma ile.. Çiğnenen özgürlükler için affola?

muratt35 bunu beğendi.
  18. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ailemin arabası var, zaruri olmadıkça kullanmıyorum. Gidebileceğim yerlere öncelikle bisikletle; bisikletle gidilebilecek değilse ya da zaman elvermiyorsa toplu taşım araçlarını kullanarak gitmeyi tercih ediyorum. Arabayıda kullanıyorum ama çok nadir...

Benzin fiyatları malum... Bu fiyatlarının makul bir düzeye geleceğine inanmıyorum...

Sayın Maliye Bakanının açıklamasına gelince... Kendisi ne zaman evinden işyerine yada meclise düzenli olarak bisikletle gitmeye başlarsa bu sözünün arkasında durduğunu anlarız...

Zaten bizleri temsil edenler bisiklete binmeye başlarlarsa, bisiklet yollarıda peşinden hızla gelir...

muratt35 ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
  19. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Benim evimle işim arası 17 km. Bisiklete güvenli olarak binebileceğim imkanları sunsunlar (adam gibi tasarlanmış bisiklet yolları, bisikletle ilgili trafik düzenlemeleri vs.), bisiklet için tasarladıkları bu düzenlemeleri diğer araçlardan, piknikçilerden, yayalardan koruyacak önlemleri alsınlar, o günden itibaren kar-kış demeden hergün işe bisikletle gidip gelmezsem gelip yüzüme tükürsünler. Yok bunları yapamayacaklarsa, sağda solda boş laflar etmek suretiyle, amiyane tabiriyle "Artislik" yapmasınlar! Filozofun dediği gibi; "Gölge etmesinler, başka ihsan istemeyiz" :mad:

muratt35 bunu beğendi.
  20. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar söylediklerinizi okuyorsanız eğer bakandan insanların zihniyetinin değiştirilmesini istiyorsunuz. İnsanlar bisikletlere saygısızsa maliye bakanı ne yapsın?
    Ayrıca neden onlar bisiklet kullanmıyor diyenler var. Siz biliyor musunuz? dünyada en fazla liderlere suikast hazırlığında 1.Amerika, 2.Türkiye. Neyse tabi siz daha iyisini bilirsiniz. Bir insandan nefret etmek istiyorsanız birçok bahane bulursunuz. Sevmek istiyorsanız da birçok gerekçe bulursunuz. Yapılan duble yolları dünya gördü siz göremediniz. Duble yol da bisiklet yoluna geçiş için büyük bir adımdır.

muratt35 bunu beğendi.