Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet kullanımına ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına dair teklif

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Onur Kuzik tarafından paylaşıldı.

1. Onur Kuzik

Onur Kuzik Forum Demirbaşı

Seviye:
  2. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Insallah olumlu sonuc alinir

3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    İnşallah olumlu sonuçlanır bakalım.

4. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Enteresan, umarım teklif kabul edilir.
    Teklif HDP'den gelmiş bu arada altını çizmek istedim.

5. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Oğuz aman deyim siyaset konusunu açma :) Hangi parti olursa olsun yeter ki mutlu sona ulaşılsın gerisi boş. :D

6. Onur Kuzik

Seviye:
    Değerli arkadaşlar, lütfen konu siyasi partiler boyutuna indirgenmesin. Hepimizi yakından ilgilendiren bir konu hakkında olumlu bir yapılanma söz konusu, en azından girişmler var. Sonuçları ne olur tartışabiliriz. Belki kabul dahi edilmeyecek ama ben umutlu olunması gerektiğini düşünüyorum. Kısa vade olmasa bile, belki biraz uzun vade de.

7. hüseyin ozan

hüseyin ozan Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Vekillerin böyle birşeyin farkında olması bile bence başlı başına bir mucizedir. Sonunda biz bisikletçileri de düşünen birileri çıktı :D

8. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Yok, amacım siyasi tartışma çıkartmak değil, sadece altını çizdim ve yorum yapmadan geçtim, herkesin siyasi görüşü kendine burada oturup ta tartışmanın bir anlamı yok,
    bizim derdimiz tasarı meclisten geçsin.

Kesinlikle

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Çok güzel bir gelişme fakat insanımızın düşünce sistemini değiştiremedikten sonra ne işe yarar? İnsanımızın düşünce sistemini değiştirsek böyle bir tasarıya ihtiyaç duyulur mu?

10. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ucundan dokunmadan geçemeyeceğim. Bugünkü partilerden bağımsız konuşuyorum, muhalefet 2+2=4 dese de her zaman çoğunluğa sahip iktidar vekilleri tarafından önerge vs. reddedilir.

11. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Bisikletle ilgili olumlu bir hareket nereden gelirse gelsin kabul ederim ve elimden gelirse desteklerim.
    Fakat; Adı geçen milletvekillerinin seçildikleri şehirde bisiklet kullanımının az olması bir tesadüf olamaz öyle değil mi?...
    İş maalesef politikaya ve onun propaganda kısmına giriyor.
    ''Propaganda:
    Çok sayıda insanın düşünce ve davranışlarını etkilemek amacını taşıyan önceden planlanmış bir mesajlar bütünüdür. Propaganda tarafsız bilgi sağlama yerine, en temelde kendi kitlesini etkileyecek bilgiyi sunar. Mesaj doğru olsa da yönlü olabilir ve olayın tümünü dengeli bir şekilde sunmayabilir. Genellikle politikada kullanılır ve hükümetler ve politik partiler tarafından desteklenir.
    Bilginin benzer bir manipülasyonu örneğin reklamda kullanılır ama buna genellikle propaganda denilmez...''

12. Onur Kuzik

Seviye:

Valla nasil baslasam bilemiyorum. Yazdim birkac sefer ama sildim. Sonra dedim ki, birseyler yazmam lazim.

Bir kac satir siralayayim.

Oncelikle konunun siyasi boyuta ulasmasindan endise duydugum icin bir mesajimda bunu acikca belirttim. Ama goruyorum ki, malesef basarili olamamisim.

Konu neden adi gecen milletvekillerinin secildigi iller ile iliskilendiriliyor?
    Bu arada 3 tanesi Istanbul milletvekiliymis. Herhalde oralarda bisiklete az binilen semtlerdir!!!

Adi gecen milletvekillerinin secildikleri sehirlerdeki bisiklet kullanim oranlarini paylasabilir misiniz? Mesela Van'in toplam nufusu? Bisiklete binen kisi sayisi ve bu sayede orani? Bitlis'in oranlari da olabilir, veya varsa diger iller.

Madem bu girisim bir propaganda malzemesi olarak kullanilmak amaci ile yapiliyor, bu propaganda nerede yapiliyor? TBMM'nin duyurular sekmesinde mi? Cunku baska hicbir mecra da paylasilmadi, haber dahi olmadi, malesef.

Mesela Izmir ve Istanbul milletvekillerinin olusturdugu baska parti mensuplari buna benzer bir teklif verselerdi onlarin ki propaganda olmayacak miydi?

Propaganda malzemesi olmayacak diyeceginiz milletvekilleri varsa lutfen isimlerini paylasin, hepsine tek tek twitter ulasmaya calisacagim ve bu teklifi imzalayarak destek olmalarini isteyecegim.

13. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ülke olarak yıllarca kırmızı çizgilerle yaşadık. Adı geçen vekiller zatem seçildikleri illerde ikamet eden insanlar degil. Ne kadar demokratik yollarla decildikleride asikar. Propaganda bile olsa, kaportasi bedeni olan bizler icin, ulke genelinde bir bilinclenme bir farkindalik yaratacaksa olay bitmistir.

14. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Almatı ve Astana da "bisikletli polisler" bu hafta göreve başladı,ben dün gördüm birisini bisiklet yolunda, foto çekmedim. Devriye arabasından arkadaşları takılıyordu "ehi ehi, yakışmış, kaç yapıyor bu" falan, Kazaklar da aynı bizim gibi şakacı.

Şimdilik altı güzergahta gün boyu turlayıp görevlerini yapacaklar. Amaç hem bisiklet reklamı yapıp özendirmek hem de trafiğin yoğun olduğu yerlerde hızlı müdahale etmek. Özellikle kaza anında araçların durmasıyla kilitlenen yollara hızlı müdahale.

Ayrıca, trafikte bisikletlilere zarar verici şekilde sürenlerin vay haline.

Kanun bir yere kadar, tanınmış kişi ve siyasilerin bizzat kullanarak topluma örnek olmaları gerekiyor.
    http://www.almaty.tv/newsline/news/politseyskie-astany-pereseli-na-velosipedy-.html

15. ERTĞRL

ERTĞRL Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şimdi siyasete girmeyeyim diyorum, yeri değil diyorum ama siyasi ortam bu gelişmeyi direkt olarak etkilediğinden dayanamayacağım.
    Mecliste iktidar partisi haricinde tüm partilerden gelen teklifler ne olduğuna bakılmaksızın hemen reddedildiği için muhtemelen olumlu sonuç çıkmayacaktır.
    Ama belki bir umut iktidar partisi bunu bir kenara yazar, ileride bunun güzel bir propaganda aracı olabileceğini düşünür de aynı teklifi kendileri sunarsa o zaman yine ne olduğuna bakılmaksızın kabul edileceğinden belki bir şeyler olabilir.

16. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    açıkça siyaseti sevmiyorum politikacılar ile işim olmaz benim derdim başka ben bu istanbulda nasıl insanlar bisiklet ile işine gider ben onun kavgasındayım,kadıköyde daracık yollara araçlar giriyor kapatacan o dar yolları verecen bisiklet yoluna ,geçen gittim elimde bisiklet ile yürüyorum alışveriş yaptım paket ile binemiyorum kafede oturacağım o barlar caddesinde yukarı çıkyorum arkadan taksi geldi yavaşca yanımdan geçti evet öyle zart diye geçmek yok kaldırım desen yok orada dükkanlar dışarıya saldalye atmış hele hele kadıköy iskeleye bi uğrayın nerede bisiklet yolu yok öyle bi şey ,moda sahilden başlayan ve sonra birden moda iskelesinde kesilen bisiklet yolu yahu nereye gitti diyorsunuz arada bulasın ,sonra sağa dönersiniz sağda başlayan bisiklet yolunu görürsünüzde peki kardeşim niye bitiyor orada .devam ediyoruz kurbağalı dere boyunca evet neyseki köprünün orada bisiklet yolu yapıldı sağa girdiniz devam ve marinada bitti bisiklet yolu yahu nereye gitti diyorsunuz bi bakıyorsunuz ilerde başlıyor oraya uçarakmı gideceğiz böyle bisiklet yolu anlayışı nerede var anca bizde olur çünki bizim baştakilerde bisiklet kültürü yok belediyede tabi,bize zamanında gelipte koşu yolu ile bisiklet yolunu aynı yere yapmaktan bahseden büyük şehir planlamacılarına ne buyrulur,yapacaksınız bi şehir öyle bi yapacaksınızki alt yapısı ile 50 sene duracak bunları en baştan planlayacak idiniz ilerisini görecek idiniz günü kurtarma derdinde olan milletler asla 10 yıl sonrasını hayal bile edemez elin oğlu öyle değil ama ,şimdiki tabloya bakalım icler acısı bostancı-tuzla arası gudubet bisiklet yolu ,artık kaderine terkedildi.bizler bence sahipsiziz bize asla sahip çıkacak ne dernek var nede belediye o kadar yazık çizdik hikaye takip ediyorum derneği face 'den valla hala daha atak gelmedi bostancı-tuzla arası bisiklet yolunun iyileştirilmesi için kesik kesik bisiklet yolu olmaz,bu arada bu olaylı köprü geçişi sonucunda toplantı yapıldı hiç bir bisikletçi grubu gitmemiş onuda öğrendim ben gitse idim hiç kimseyi göremeyecek idim tahminim çıktı çünki bisiklet grupları açıkça derneğe soğuk bakmaktalar açıkça derneğe destek olunmamakta bunun nedenlerini dernek kendi içinde ya çözümler ya da kaybolur gider hiç kimse bu saatten sonrada derneği kaale almaz derneğin yönetimi değişir ise sorunlar çözülürmü onuda zaman gösterir.
    köprü geçişi olduğu zaman herkes orada ama sorunlar için toplantı denince kimse yok bu da madalyonun diğer yüzü ,

17. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Onur bey ikimiz de siyasetin dışında konuşuyoruz. Bunun için yazdığım 872 mesaja bakabilirsiniz diyeceğim ama gerek yok. Bu konudaki samimiyetinizi biliyor ve inanıyorum.
    ''Konu neden milletvekillerinin şehirleriyle ilişkilendiriliyor'' diyorsunuz. Cevap samimiyet. Ben bu kişilerin samimi olduklarına inanmıyorum. Bu illerin bazılarında çalışmışlığım bazılarındaysa bulunmuşluğum var. Bu illerde bulunan veya bir şekilde bu illere yolu düşenler de fark etmiş olmalılar. Bu illerde bisiklet kullanımı çok az. Mardin, Hakkari, Şırnak özellikle bunlar burada yazdıklarımın zirve noktasıdır. Tek istisna yer Iğdır'dır. Bisiklet yolları istemek, bu konuda düzenlemeler istemek bana samimi gelmiyor. (İstanbul'un gayri tutulması gerekir. Nedeni malumdur.)
    Bir yandan feodalite bitsin derler. Bir yandan da ortaçağın feodalitesinin günümüze kadar süren versiyonu olan aşiret düzenini kullanırlar. Seçilme şekilleri dahi aşiret hiyerarşisine dayanır. Bir ikisiyle sohbetim vardır. Bazı isimler hatta aşiret lideridir. Hertuşi, Piyanişi...:) Meclis kulislerini bilir misiniz? Koltuklarına oturmuşluğum vardır. Hayır, samimiyetlerine inanmıyorum. Meseleyi sizin için değil ama siyasiler için tamamen propaganda olarak görüyorum.
    İşin docktrine boyutundan bu reddeye nasıl vardığı uzun uzun uzar. Mesajımda yazdığım gibi bisikletle ilgili her türlü olumlu hareket kabulümdür. Elimden geliyorsa da desteklerim. Bu araştırma komisyonu için kararı tamamen propaganda olarak görüyorum. Bu benim düşüncemdir. Siz farklı düşünebilirsiniz, eyvallah.
    Ha, benim rengimi soracak olursanız eğer; siyasetten nefret edenlerin rengi diye net bir şekilde söylerim.

18. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Dertleri nedir bilmiyorum ama bisiklet yolunda radar ne oluyorsa artık...

:D

19. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bisiklete verilen önemin göstergesi bence. Adamlar bir bakıma "Ben bisiklete önem veririm, bisiklet yolunu yapar, ilgili düzenlemeleri yaparım ve adam yerine koyduğum o bisikletçilerin kurallara uyup uymadığını da denetlerim" diyor.

Ülkemizde böyle bir uygulama olsa eminim bu forumun yarısı alır hız cezası. Zira şehir içi 30, şehir dışı 45km/saat hız sınırı olduğu halde, hızla ilgili başlıklarda 50'ler 60'lar 70'ler vb hızlar diz boyu. Nerede yapılıyor bu hızlar? Yarış pistlerinde değil herhalde :)

20. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Siyaset bir yana, Meclis'e bisikletle gelip giden tek vekil sanırım HDP vekili bir beydi. Muhtemelen onun teşvikiyle verilmiştir. :)