Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet kullanımı mı yaygınlaştı yoksa algıda seçicilik mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ahmetgitar tarafından paylaşıldı.

1. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Merhaba değerli forumdaşlarım,

İki üç ay kadar oldu bisikleti yeniden sürmeye başlayalı.
    Yeniden çocukluk ve ilk gençlik yıllarımdaki gibi aşık oldum bisiklete.
    Yol bisikleti aldım yetmedi bir de araba bagajına katlanır bisiklet koydum. Sürmediğim gün neredeyse yok.

Diğer yandan yollarda da sürekli bisiklet görür oldum. Sabah soğuk havada işe gidenden günün her saati mutlulukla bisiklet sürene kadar.

Acaba ben bisiklete dönüş yaptığım için mi bir algıda seçicilik olayı yaşıyorum yoksa bir tür zamanın ruhu (zeitgeist) olarak hep birlikte mi bisiklet sürmeye başladık? :)

Biri bana açıklasın bu durumu :D

tugrulboraerkil, hogutmen ve cervèlo bunu beğendi.
  2. cervèlo

cervèlo Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Ahmetgitar her ikiside demek daha dogru olur. Algida seçicilik bende biraz fazla oluştu. Çünkü sadece bisikleti değil kullandigi kask veya çantaya kadar bakıyorum. Hatta hangi vites le gidiyor bisiklet kadrosu kullanıcıya göre büyük mü küçük mu diye bakıyorum.

Bisiklet kullanımı geçen yıllara göre fazlasıyla arttı. Kendi çevremde bisiklet sahibi olan dostlarımdan biliyorum. Böyle olmasi memnuniyet verici, inşallah Danimarka veya bir İsveç gibi olabiliriz bu konuda şimdilik zor gözüküyor. Ama bu sene üst grup bisiklet satislarinda dolar ve euro nun fırlamasi yüzünden düşüşün hissedilir derecede olduğunu düşünüyorum.

3. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    Acaba yıllık bisiklet satışı ile ilgili veri var mı ki?

Bir de katılıyorum, üst sınıf bisiklet ve malzemeleri daha çok görünür olmaya başladı. Hatta eskiden bisikletçiler (hatırlarım) sadece bisiklet satarken şimdi birçok bisiklet mağazası giyimden aksesuara kadar satış yapmaya başladı.
    Sanırım iki de yeni-sayılır- bisiklet dergimiz var. Bunlar karşılıklı bisiklet ve kültürünü besleyen şeyler gibi görünüyor.

hogutmen ve Hami Bulut bunu beğendi.
  4. Yunus M.

Yunus M. FOREVER MTB

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Ahmetgitar @cervèlo cervelo ya kesinlikle katılıyorum algıda seçicilik bende de fazla fakat yıllardır yaşadığım mahallede bile hiç konuşmadığım sadece mah.den gördüğüm kişiler bisiklet almış bana geçerken tebessümle selam veriyorlar. bu da ister istemez mutlu ediyor demek ki bir farkındalık yaratabilmişiz ki kullanım yaygınlaşmış..

Ahmetgitar bunu beğendi.
  5. hogutmen

hogutmen Fosil yakıt tüketimine karşı Commuter/City Fun 70

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Artış var hocam. En azından iki kişi siz ve ben. Ben yaklaşık 2 aydır işe bisikletle gidip geliyorum. Güzergahım Öveçler - Sıhhiye. Akşam 17 gibi Meclis Dikmen kapısından yukarı doğru çıkan arkadaşıma da forumda ise selam gönderiyorum.
    Ben giyimine bakıyorum. Neler öğrenebilirim diye. Ayrıca bisikletinin markası ve rengi. Bir de selamlaşıyorum mümkün mertebe.

Geçen sene 20.000 bisiklet satılmış Ankara'da. Nerede bu bisikletler? Zekatı çıksa trafiğe yeter. :) Ama olmuyor. Lütfen trafiğe çıkılsın. Sadece size faydası yok. Diğer kullanıcı arkadaşları da desteklemiş oluyorsunuz.

Ahmetgitar bunu beğendi.
  6. tugrulboraerkil

tugrulboraerkil Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    @Ahmetgitar Guzel noktaya dikkat etmissin.Bu soruyu uzun zamandir kendi kendime soruyordum ben de.

7. Mycity

Mycity Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence artış var hocam gerçek anlamda katılımlar her geçen gün daha fazla artıyor bknz:Süslü kadınlar etkinliği mesela

8. cervèlo

cervèlo Üye

Adı:
    Burak
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Satış verilerine rastlayamadim. Fakat ümit sedona ve kron da satış temsilcisi arkadaşlarla yaptigimiz keyifli sohbetlerde kur artışı yüzünden satışların düşük seyretiklerini söylemişlerdi.

Evet 2 bisiklet dergimiz var cyclist ve pedal dergileri. Ben cyclist dergisinin her sayisini kaçırmadan aliyorum. Severek okuduğum bir dergi, bisiklete bakış açınizi değiştiriyor aynı zaman da çok faydalı bilgiler içeriyor. Dergi editörü Gökhan kutluer in keyifle okudugum yazıları oluyor kendi si tam bir bisiklet tutkunu ve bisiklet kültürünün yayginlasmasinda çok güzel uğraşlarına olan biri aynı zamanda kendisinin birde dengetekeri diye bir blog u var. Gökhan bey
    Gibi bisiklet konusunda farkındalık yaratmaya çalışan daha çok bisiklet sever arkadaslarimiz olur.

Ahmetgitar bunu beğendi.