Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet kullanılarak zayıflanabilir mi? Nasıl?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında kultigin tarafından paylaşıldı.

1. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar günümüz hayat tarzı çok haraketsiz,insanların zamanı haraketsiz bir şekilde geçiyor.Spor yapmak için özel bir zaman ayırmak istenildiğinde ise ya bir müddet sonra sıkıcı hale geliyor,yada iş güç zaman çakışması oluyor arada unutuluyor.Dedim sporu fiziksel aktiviteyi yaşamıma sokmadıkça,yaşamımın bir parçası olmadıkça özel bir zaman ayırmak mümkün olamayacak;) .Kendime bir bisiklet aldım.Arabamı garaja koydum artık bisikletle işe gidip geliyorum.Akşamları iş çıkışı yarım saat geziyorum bisikletle.Çevremde çok sempati ile karşılandı bu haraketim. Kendimi daha formda ve iyi hissediyorum hissediyorum,nefesim açıldı sanki.Ama şehirde gezerken bisiklet kullanan insanlarla karşılaşıyorum aralarında kilolu abiler var:D .Bazı arkadaşlarım bisiklet zayıflama konusunda yetersiz kalır diyorlar.Konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Selamlar

Keremk ve Erdem Yıldırım bunu beğendi.
  2. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    bu arada bikaç kilo fazlalığı saymazsak kilosu normal olan biriyim.amacım daha formda olmak yada malum delikanlılık çağından sonra kilo almak çok kolay vermek zor oluyor.

Erdem Yıldırım bunu beğendi.
  3. serhan erdoğrucular

serhan erdoğrucular Üye

Seviye:
    yüksek kadans ile kullanınca çok rahat yemeği kesmeden kilo verilir ki ben 2 ayda 8 kilo verdim vücudum şekillenmeye başladı kendimi çok daha iyi hissediyorum

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Eger gezintinin disinda, biraz da "ter atmak" icin tempolu binisler yaparsaniz, az da yediklerinize dikkat ederseniz saniyorum ki kisa sürede istediginiz kiloya inersiniz. Ben genelde kisin bir miktar kilo alir, yazin da ilk 1 ay icinde hepsini bu yolla veririm.

5. Necroshine

Necroshine Üye

Seviye:
    Kilo verdirme olayı biniş şeklinize göre değişecek bir durum. Normal şekilde yani standart bir sürüş ile tabiki kilo vermeniz çok olası değil. Sadece vucudunuza hareket kazandırmış olursunuz. Ancak bisikleti geçen günler içinde biraz olsun performansa yönelik kullanırsanız kilo verdirir. Yani ilk gün 10 km ise bunu bir sonraki gün 15 km ardından 20 km ve biraz daha zor bir parkur gibi.

Alper Temircan ve kultigin bunu beğendi.
  6. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bisiklet konusunda yeniyim anladığım kadarıyla "" düşük yada orta viteste hızlı pedal çevireceğiz,bu illaki çok hızlı gitmek demek değildir ve arada ataklar yapacağız,kendimizi zorlayacağız,terleyeceğiz"".doğrumu anlamışım.

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kesinlikle öyle.

Öncesinde isinmak önemli tabi ki, 15 dk, 20 dk düsük viteste bolca pedal cevirin, yumusak olsun pedallariniz hep. Biraz nabziniz yükselsin, vücudunuz, kaslariniz isinsin.

Sonrasinda yine, biraz vites yükseltin, hizinizi artirin. Ancak pedallara basarken bütün gücünüzü kullanmak zorunda kalmayacak bir vites secin. Hizli veya yavas gitmeniz cok anlam ifade etmiyor, önemli olan ne kadar pedal cevirdiginiz. Cok pedal cevirin ve bisiklet üzerinde gecirdiginiz süreyi olabildigince artirin.

Akif Y., 42FY, Alper Temircan ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. Hacı Murat ŞAHİN

Hacı Murat ŞAHİN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yüksek kadans, bunun sonucunda yüksek nabız (yaş için uygn aralıkta kalarak) yardımıyla yıllardır veremediğim aşırı olmayan ama göbek çevresinde birikmiş kilolar eksilmeye başladı. Yeme içme alışkanlığımı değiştirmek için çaba göstermedim ama kişiye göre değişir. Eskisinden daha fazla yememeye çalışmak yeterli diye düşünüyorum. Egzersiz yeterli seviyede ve nabız hızında yapılırsa mutlaka fark yaratacaktır. Oluşan farka göre egzersiz (bisiklet) ve beslenmede ufak ufak düzenlemeler yapabilirsiniz.

9. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    spor yaparak spor verilmez!! kilo vermenin %60'lık kısmı beslenmedir
    bisiklet binerkende diğer sporlar da olduğu gibi süre önemlidir, nasılki
    uzun mesafe koşucuları zayıfsa spriterlar daha yapılıdır bunu sebebi
    kısa süreli egzersizler de yağ yakım süreci başlamadan olay biter
    eğer yapılan egzersiz 30 dakikanın üzerinde olursa vücutta
    karbonhidratlar tükenir ve yağ yakım süreci başlar.hatta yanlış
    beslenme sonucu vücutta atrofi başlar buda sporcu da istenmeyen bir sonuçtur.

uzun lafın kısası eğer amaç kilo vermekse yapılan hangi egzersiz olursa olsun
    uzun tutulmalı(min 30') ve kesinlikle beslenmeye dikkat edilmelidir.
    bunu şöyle örneklendirebiliriz; bir güreşçinin en çok yaptığı
    egzersizlerden biri düz koşudur. bunu müsabaka boyunca nefesini korumak
    için yapar ama sıkletine göre güreşçiler özellikle 80-90 kg üstünde
    yağlı bir yapıya sahiptirler yani mezamorf ve 100 kg de bir güreşçi
    bulmak zordur, dolayısıyla bu kadar çok kardiyak idman yapıp
    göbekli olmanın tek açıklaması beslenmedir;)
    ama bu demek değildirki bisikletle kilo verilemez;)

10. Hacı Murat ŞAHİN

Seviye:

Farklı disiplinlerde mutlaka farklı uygulamalar olacaktır ama katılmadığım noktalar da var. Kilo vermekten kastım sadece yağların eksilmesidir, onun dışında kas ve doku kaybı konu dışıdır. Mesela sprinterler yapılıdır ama yağlı değildirler. Yapılı ama yağsız olmaları sprinter olmalarında etkilidir. Maratoncular ise hafif ve dayanıklı olmaları sayesinde maratoncudurlar, ama onlar da yağlı değildir. Bu tip sporcuların yağsız olmaları spor sayesindedir, ama yapılı olmaları ya da olmamaları yaptıkları spor dalını seçmelerinde önemli bir faktördür. Yani maratonu seçtiği için minyon ya da sprinti seçtiği için yapılı değillerdir. Tam tersi sprinterler vücut yapıları ve sinir iletimi koordinasyon gibi özellikleri uygun olduğu için, maratoncular da hafif ve dayanıklı olmaları gibi nedenlerle bu dalı seçmişlerdir.

Beslenmede zayıflama amaçlı azaltımlar bence sağlıklı değil, vücudun uyum sağlama mekanizması metabolizmayı yavaşlatarak tüketimini kısmakla cevap verecektir. Ancak uygun seviyede spor metabolizmayı hızlandırarak kişinin (normal kişi, örneğin kas geliştirici, halterci, sprinter gibi üst seviyede ölçümlere dayalı beslenme ve spora tabi kişiler dışındakiler) dinlenme anında bile daha fazla enerji tüketmesi sağlanabilir. Ancak diyelim bisiklete biniyor olmasına rağmen kilolu kişiler tabii ki var. Ancak bu kişilerin hormonal bozuklukları olduğunu, yeterli düzeyde spor yapmadıklarını ya da tükettiklerinden çok daha fazla gıda aldıklarını ifade etmek yanlış olmaz.

Saygılar.

Keremk, kultigin ve Alper Temircan bunu beğendi.
  11. Barış TOPÇU

Seviye:

beslenmeyi düzene sokmadan bölgesel kilo verme yada sadece
    yağ yakma gibi bir şey söz konusu olamaz!!
    bu sadece tv reklamlarında ki kapitalist reklamlarda olur:)
    düzenli beslenmeden spor yapmadan tv lerde görülen
    leonardo heykeli vücutlu adamlar satmayı çalıştıkları
    o sihirli değnek misali aletlerle o hale gelmemiştirler.
    eğer öyle olduğunu düşünürsek varını yoğunu bu işlere
    vakfetmiş kişilere çok ayıp etmiş oluruz.

günlük aldığınız kalori 3000 yaktığınız 1500 ise kilo veremezsiniz.
    benim demek istediğim rajim, diyet gibi safsatalar değil, düzenli
    ve bilinçli beslenme.karbonhidrat düşürülüp protein ve yeşillik
    ağırlıklı beslenilirse sporcu kas kaybına uğramaz, tabii spordan önce
    ve hemen sonra alması gereken karbonhidrat miktarına girmiyorum.

sprint ve distance konusuna girersek Usain Bolt 1,96 m boyunda ve 86 kg ağırlığında olup bu ölçüleriyle bir sprinterden çok bir maratoncuyu
    andırmaktadır.boy kilo oranı farkı vücudundaki yağ oranı ile ilgilidir
    müsabaka öncesinde aylar önce başlayan çalışmaları ve beslenmesi
    onu bu size'a sokar.off sezonda sporcular yaklaşık boy ve kilo olarak
    pararlel olurlar, buda sporcunun o dönem de rahatlaması metabolizmanın
    biraz yavaşlaması ve beslenmenin arttığını gösterir.

sporcunun spora yönlemesinde vücut tipi büyük etkendir;

1- EKTOMORFİ: kemik yapısı ince. Zayıf. Kilo alamayan ve uzun kolları olan omuz ve göğüs kafesleri dar ve kas kütlesi düşük olan fakat tamamen yağsız bir yapıda halk arasında minyon diye tabir edilen kişilerdir. Sportif alanda atletizm,bisiklet,yüzme ve tenis..... gibi sporlara daha yatkındırlar.

2- MEZOMORFİ: Halk arasında atletik yapı denilir. Fakat bu yapıda birçokları hataya düşer. Atletik yapı doğuştan kasları dolgun, kemikleri sağlam ve gelişmeye istidatlı kişilerdir. Atletik yapıdaki kişilerin boyları küçük olmaz. yani 1.60 boyunda atletik sporcu olmamaktadır(tartışmaya açık bir konu). Bu tiplerin omuzları geniş, göğüsleri dolgun ve bacakları da dolgundur. Dengesiz beslenmeye gitmediği takdirde kolayca yağlanıp şişmanlamazlar. Atletik bir yapının oluşması için genetik faktöründe ona göre düzenli sağlam olması gerekiyor.

3. ENDOMORFİ: Kemikleri kalın. Vücudu dolgun ve anlaşılır tabirle yuvarlak bir yapıları vardır. Vücut geliştirmede yapmış olsalar omuz ve bizepslerin orantıları aynıdır. Yani dışarıdan baktığımızda kollar düz durur fakat hacimli ve yuvarlaktır. Vücutları çabuk şişmanlamaya müsaittir ve genelde hacim aldıklarında çabuk yağ bağlarlar. yarışmacı endormofilerin şansı çok zordur.

dolayısıyla yağ yakımında vücut yapısı büyük rol oynar.

kultigin ve Hacı Murat ŞAHİN bunu beğendi.
  12. tolga koc

tolga koc Kıdemli Üye

Seviye:
    kesinlikle yüksek kadans 2.5 ayda 9 kg verdim. 1.5 ay içinde de 5 kg verdiğim zaman gayet fit olucam boy 1.87 kg 81 - 5 : 76

aynı zamanda düzenli beslenme sabah kahvaltısı haricinde ekmeği kestim sabahları ballı kaymaklı canavar gibi kahvaltı. öğlenleri yağsız tavada tavuk vb et ürünleri yanına pilav, makarna vb bol yoğurt. akşam 6 dan sonra kesinlikle birşey yemiyorum akşamlarıda sulu sebze yemekleri. 6 dan sonra sadece meyva yiyorum.

13. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    1-Yeme disiplini olmadan 0.5-1 saat kadar gezinti tempolu bisiklet kullanmak kendinden memnuniyet , kendini ödüllendirme isteği vs yollarla iştahınızı arttırarak bilakis kilo almanıza neden olabilir.
    Dün 60 km bisiklet binip ortalama 128 nb ile 1900 kcal harcadım. Akşam yemeğinin yanında bira içip üzerinede kocaman bir vanilyalı dondurma yedim. Boşuna mı spor yapmış oldum ? değil tabii. ama kilo vermeyi de bekleyemem. Son 3 aydır haftada 2 gün 1000-1500 1 gün 2000-2500 kalori harcıyacak şekilde bisiklete biniyorum. 1 kg verdim.
    Kısacası irade kullanarak doğru beslenme kalitesi ve miktarını ayarlamak gerekiyor.
    2- Bisiklet kullanırken gerek spor amacı gerekse forma girme-zayıflama amacı ile olsun sağlıklı tempo ve süre için nabız saati kullanılmasını tavsiye ediyorum. Yaşınıza göre max nabız sayınızı, antreman zonlarınızı saptamalısınız.
    Nabız saati harcanan kaloriyi tespit ederek sizi yönlendirmekle kalmıyor. Zorlu şartlarda, dik yokuşlarda temponuzu kondisyon seviyenize göre yeterince düşürerek toplam mesafenizi arttırıp bisiklet binmeyide daha keyifli ve verimli hale getiriyor. Örn. geçen hafta İzmirden Manisaya gittim. Dönüş başlangıcındaki 5 km çıkış bantında başlangıçta nabzım 170 kadar çıktı ben ortalama 150 olacak şekilde tempomu ayarlamasam yokuşu tek pedalda çıkamazdım . Yokuş sonrası da yolculuğum daha eziyetli geçerdi.
    Site içerisinde de genel olarak internette de max. nabız, antremanda nabız zonları vb. ile ilgili bilgiler var. Benim anlatmam doğru olmaz.
    Nabız saati olarak sesli uyarı ile de sizi yönlendiren, istediğiniz gibi programlıyabileceğiniz. Hassasiyetinden emin olacağınız (klinik deneyleri yapılmış) kaliteli bir model almanızı öneririm.
    Nabız saatinin göğüs bantı ciltle temas eden algılayıcı yüzeyine bazı eczanelerde bulunabilen EKG ya da USG incelemelerinde sürülen jelleren az miktarda sürmelisiniz. tuzlu sudan daha etkili olur. kalp atış sinyalinin algılanmasında geçirgenliği arttırır.

kultigin bunu beğendi.
  14. Hacı Murat ŞAHİN

Seviye:
    Aslında bahsettiklerimizde çok büyük farklar yok (bence tabii) mesela üst düzey spor yapanların ya da sporu sağlıklı yaşam amacından öteye taşıyanların değişik yoğunluk, oran, zaman ve miktarda çeşitli besinler almaları gerektiği açık, bunu ben de belirtmiştim. Diğer insanların ise daha normal yollarla beslendiği ve daha az yoğunlukta spor yaptığı bunun da onlara yettiği ortada. Bu konularda bilgiliyim de diyemem. Ancak sanırım benim ve konuyu açan arkadaşın anlatmaya çalıştığı, bu ileri düzey konular yerine eldeki imkanlarla nasıl kilo verilir şeklindeki yaklaşım bunları gerektirmiyor. Bu kişilerin her performanstan sonra bir sonrakine kadar toparlanma süreleri kısa elbet, ancak bizde öyle bir sorun yok. Üstelik rekabet içerisinde çok daha yıpratıcı yüklerin altına girdikleri de doğru.

Bölgesel zayıflamaya gelince benim bu durumu en çok karın çevresinde hissetmem (aslında benim durumumdakilere göre oldukça atletik de sayılabilirim) en çok birikimin orada olmasından kaynaklı büyük ihtimalle. Ama önceki mesajda bunu söylediğim zamandaki amacım sadece o bölgeyi hedefleyip oradan kilo verdiğimi vurgulamak değildi. Gerçekte bisiklet sporu herhalde en az karın kaslarını çalıştırıyordur. Ancak sarfedilen efor vücudun gerekli enerjiyi yağ yakarak sağladığı düzeye geldiğinde sadece çalışan kas civarındaki yağ rezervini harcayacağı varsayımı tam olarak doğru değil. Sadece bölgesel artan ısıyla ve/veya başka sebeplerle önce varsa ilgili kas dokusu içindeki sonra da deri altındaki depolara yönelir, çalışan kasın civarında genele oranla daha fazla yağ tüketimi olur.

Ben 5-6 yıl öncesinden 4-5 hafta öncesine kadar hiç spor yapmayan, neredeyse yürümeyen ancak kilosu hep sabit kalmış biri olarak, aynı koşullarda sadece efor ekleyerek kilo vermeye başladığımı anlatmaya çalışıyorum. İşin doğrusu beslenme vs gibi beni sıkacak hatta moralimi bozacak zevk vermeyen fazladan uygulamalarla kilo verdiğimde hep bunlara mecbur kalacağımı düşündüğümden yanaşmıyorum doğrusu. İşin aslı herkesin kendince amaç ve beklentileri var. Bence sizin dedikleriniz de haklı benim de, herkes kendi amacına uygun olanı uygular....

Yanlış biliyor olabilirim ama başarılı maratoncular genelde küçük ve hafif yapılı değiller mi? Mesela Elvan gibi.

Saygılar.

kultigin bunu beğendi.
  15. Barış TOPÇU

Seviye:

dedikleriniz tabiki doğru ben olayı farklı yönden anlattım.
    elvan aslında önce orta mesafe sonra uzun mesafe koşucusu.
    elvanın yaptığı tüm dereceler 5000 metrede maraton ise 42 km.
    yeni spor anlayışıyla maratoncular eskiye nazaran daha yapılı
    nedeni ise 42 km boyunca bu yükün altında ezilmeyecek bir
    yapıya sahip olmak.yine tekrarlıyorum kas demek güç demek!!
    kas yağdan ağırdır bu nedenle çok iri bir insanın yanında iri görünmeyipte
    kaslı olan bir insan o çok iri görünen insanın yanında ağır çeker
    bunun nedenide kasın yağdan ağır olması.
    saygılar.

Hacı Murat ŞAHİN bunu beğendi.
  16. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle nazik dikkatlerinizi esirgemeyip değerli birikimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
    Ben yapı itibariyle sadece göbek bölgesinden değil her yerimden kilo alıyorum.Kilo aldığımı pantolonlarım dar gelmeye başlamasından anlıyorum:eek: Bacaklarımda da kalınlaşma oluyor.Bisiklete 15 gündür biniyorum.Dün dikkat ettim bacaklarım gözle görülür derecede şekle girmiş incelmiş:D Bunun dışında genel olarakta kilo vermeye faydalı.Nefes açılıyor.Tabi bunlar yukarıda tecrübeli arkadaşlarında belirttiği gibi hızlı pedal çevirme,ter atmayla oluyor.Yokuş aşağı vitesi boşa almakla olmuyor:D

Barış TOPÇU bunu beğendi.
  17. Barış TOPÇU

Seviye:

o zaman çevirmeye devam;)

18. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    hem bisiklete binip hemde kilo alabilsem ne güzel olur :)

19. cembarlasic

cembarlasic Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sağlığın yerindeyse hiç kafana takma kilo alma olayını.

Speedy Gonzales bunu beğendi.
  20. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    hiçbir sağlık problemim yok Allah'a şükür. Pek taktığım söylenemez ama çevresel faktörler bazen can sıkıcı hale gelebiliyor. "ne canın varda o kadar yol yapıyosun bisiklet ile", "sen bisiklet yüzünden mi bu kadar zayıfsın" gibi komik yorumlar ile karşılaştığım zamanlar oluyor.