Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet kullanicilari olarak dikkati en yüksek olanlar biz olmaliyiz!

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında ERKAN ÇAVUŞ tarafından paylaşıldı.

1. ERKAN ÇAVUŞ

ERKAN ÇAVUŞ Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Her gün her firsatta bisikletimi kullanmaya çalışıyorum.İstanbul da trafiğin içinde dolaşıyorum İlk Önce kendi sağlığımı sonra başkalarının sağlığını düşünerek dikkatimi en üst düzeyde tutuyorum. Şehir her an her durumu verebilecek kapasite de.her an önümüzde bir araba durup kapısını açabilir,Önümüzden sokağa dönüş yapabilir,kırmızıda geçebilir,korna çalarak bizi korkutabilir,aynasına bakmadan önünüze atlayabilir ,park etmiş arabaların arasından hızla insanlar çıkabilir,sizi görmezden gelebilirler ve yol vermezler vs...
    Ben her gün karşılaştığım durumlardan bir kaçını yazdım.asil demek istediğim bisiklet kullanan arkadaşlarım bi de trafİğe giren arkadaşlarım lütfen Çok dikkatli olun kurallara uyun uymayanları uyarın .
    Bu sabah kırmızı ışıkta geçen bisikletli arkadaşım son anda kendi bile farketmeden ezilmekten kurtuldu ve ben o an ayaklarımı hissetmedim.lÜtfen dikkat dikkat dikkat .... Başkasına bırakmadan kendimize sahip çıkalım .

2. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kusura bakmayın ama bir büyük bir küçük harften dolayı yazınızı okuyamadım.

Bahadır Ulusoy bunu beğendi.
  3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaş hepsini büyük yazdığından dolayı forum otomatik olarak küçültüp türkçe karakterleri büyük bırakmış :)

4. ERKAN ÇAVUŞ

ERKAN ÇAVUŞ Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

evet farkında olamadım özür dilerim sanırım düzeldi.

5. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşıma yüzde yüz katılıyorum.

Hatta hep tekrarladığım sözüm var;

HAYATINIZI KURTARACAK OLAN ŞEY SİZİN İÇİN TRAFİK KURALIDIR..

ERKAN ÇAVUŞ bunu beğendi.
  6. alp değer tanrıverdi

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Elinize sağlık, önemli bir husus. Otomobil kullanırken de çok dikkatliyimdir ama bizim milletin bisiklete bakış açısını bildiğim için bisiklet kullanırken çok daha dikkatli olmaya çalışıyorum.

7. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Birden aklıma geçen gün forumda tartışılan konu geldi. Arkadaşlarımızın çoğunun kırmızı ışıkta geçtiğini duyunca şok olmuştum. Aslında hala şoktayım!

Sürekli dikkatli olmak zorundayız.
    Az önce mesai arkadaşımla öğle turundan sonra kuruma girmeden önceki viraja bakmadan girdim. Önüme birden araba çıkınca yerler topraklı olduğundan düz gitmek zorunda kaldım. Sürücü hızlı olsaydı olmadık yerde çarpışabilirdik...

8. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Biz her turumuzda bekliyoruz keskin. Bunu ilerki turlarda goruceksin.

Saygı gormek istiyorsak saygı gostermeliyiz..

9. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aynen öyle. Çok mahcup oldum zaten. :( Kapının önü filan dememek lazım, kurallar her zaman geçerlidir.

10. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar;
    Her kırmızı ışıkta bekleyelim diyen kişilerin İstanbul trafiğinde bisiklet kullanmadığına kalıbımı basarım.
    Kocaelinde, Adana da her kırmızı ışıkta beklemek kolay.

Birde İstanbul da yanınızda sizi görmeyen (görse de umurunda olmayan) minibüs, taksi varken bekleyin kırmızı ışıkta
    sonra hep beraber hareket edince sizi kaldırıma sıkıştırsın, yada yokmuşsunuz gibi önünüzden sağa dönsün düşün yada Allah korusun yaralanın.
    Ondan sonra böyle düşünecek misiniz bakalım.

Aman ne güzel yaralandım, sıkıştırıldım ama kırmızı ışıkta geçmedim şimdi bana saygı gösterecekler. KOMİK..

Burası Türkiye, en azından İstanbul, tekrar söylüyorum CANINIZI KURTARACAK İSE GEÇİN KIRMIZIDA !!!

11. alp değer tanrıverdi

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Adana ve Kocaeli'de bisiklet kullandınız mı?

12. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hayır hiç kullanmadım, nedir oradaki durum,
    yani eğer bunu buralarda da İstanbul gibi yanılıyorsunuz anlamında yazdıysanız, orada da kırmızı ışıkta geçmemek adına
    bu araçlardaki en azından saygısız cahil sürücüler ile kendinizi tehlikeye mi atıyorsunuz .

Nedir orada durum bilmek isterim..

13. alp değer tanrıverdi

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    "Kocaelinde, Adana da her kırmızı ışıkta beklemek kolay." demişsiniz, ben de bu nedenle yazdım.
    Bilmediğiniz hususta neden yorum yaptınız? Adanalı tanıdıklarınız var ise İtimat ve Kiremithane dolmuşları nasıldır sorun. Kırmızı ışıkta beklemenize gerek yok. Tamamıyla adamın insafına kaldığınızı omzunuza çarpan dolmuş aynasından anlayabilirsiniz. Ama ben buna karşın kırmızı ışıkta geçmiyorum. Belki sabah çok erken geçmişimdir ama trafik varken asla. Bence kırmızı ışıkta geçmenin mazereti olmamalı.

Berksan bunu beğendi.
  14. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçen bisikletli bir kişinin videosunu izlemiştim videonun altına açıklama kısmına : arabaların sıkıştırması dikkatsiz suruculere ragmen gibi şeyler yazmıştı . Videoyu izledım bisikletli arkadaşımız arabalara makas atıyor ( halbukı sagdan adam akıllı gıdebılır) daha sonra ilerleyen trafıkte karşı şeride geçiyor ters yonden suruyor daha neler neler sonrada yok efendım araba surenler boyle şöyle . Zaten yorumları okudum adamlar gereken cevabı vermıs .

Ben de son zamanlarda daha dıkkatlı surmeye başladım . Yeri geldiginde yol musaıt oldugunda hızımızı yapıyoruz tabiki :D Ama trafıkte felan ılerlerken arabanların sinyallerine pek guvenmıyorum . Daha dun onumdekı arac sağa donerken sola sinyal verdi :D Dikkatli olmak lazım . Saga ve sola ayrılan yollarda arabalara guvenmemek lazım kimi sınyal verıyor kımı vermıyor yanlıs verıyor felan fılan .

15. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Forumda bisiklet trafik güvenliği başlığı altında paylaşılan dokümandan alıntı yapıyorum.
    Eğer tam anlatamadıysam ne demek istediğimi belki buradan anlaşılır.
    Kırmızı ışıkta geçmek marifet değildir, hak da değildir ve asla amaçlamıyoruz. Ama bazen en güvenli yol budur, kabul etmek gerek.

Çarpışma Tip III - Ölümün Kırmızı Işığı
    Kırmızıda bekleyen bir aracın sağında durursunuz. Yeşil yanar, ileri doğru hareketlenirsiniz, araç aniden sağa döner: tam da sizin üzerinize doğru. Küçük araçlar da bunu sıklıkla yapar, ancak bu senaryo, özellikle büyük araçlar söz konusu olduğunda ölümcüldür. Bir "Austin Bisikletçisi" -1- 1994 yılında bu şekilde öldürüldü, araç aniden sağa döndü ve bisikletçi aracın tekerlekleri altında ezildi.

Kırmızı ışıkta geçmenizi tavsiye etmiyoruz, ancak aklınızın bir köşesine not edin: karşı yönden araç gelmiyorsa, kurallara uygun bir şekilde bir aracın sağında durup yeşilin yanmasını beklemektense, kırmızı ışıkta geçmek sizin için daha güvenli olabilir. Buradaki ana fikir kuralları istediğiniz gibi çiğneyebileceğiniz değildir, kurallara uyuyor olmanın zarar görmenizi engelleyemeyebileceğidir.

Şafak Başlar bunu beğendi.
  16. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    " Bence kırmızı ışıkta geçmenin mazereti olmamalı."

Dostum eğer bu satırınız kırmızı ışıkta beklemek bizim için daha tehlikeli bile olsa beklerim geçmem demek ise, buyrun devam edin sizin seçiminiz kim ne diyebilir ki..

17. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Önceliğin can güvenliği olduğuna katılıyorum. Bu yüzden sağa dönüşü hayatımızı tehlikeye sokacak büyüklükte araçların mümkünse gerisinde beklemeli, diğer araçlar tarafından fark edilmeden hareket etmemeliyiz.
    Tabii ki çok zorda kalındığında ışıkta geçilebilir ama bunu alışkanlık edinmek kırmızı ışık ihlali yapan arabanın altında kalmakla sonuçlanabilir. Allah korusun!

Berksan bunu beğendi.
  18. alp değer tanrıverdi

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tercihinizi kırmızı ışıkta geçmekten yana kullanmaktansa kırmızı ışıkta güvenli bölge seçip beklemeyi deneseniz. Ben bazen 2. yeşili beklemek zorunda kalıyorum ama yine de bekliyorum. Ortada büyük bir sorun var tamam ama o sorunu hatalarla düzeltmemiz mümkün değil.

19. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Doğrusunu söylemek gerekirse kendi evime yakın, trafiğin nereden nasıl aktığını bildiğim kısaca yalayıp yutmuş olduğum ışıklarda duruma göre kırmızıda geçiyorum fakat diğer ışıklarda kurallara mutlaka riayet ederim. Yeşil ışık yandığında ise araçların beni görmediğini farzederek hareket ederim. Burada yapacak iki şey var, ya geriden gelen trafiği kontrol ederek yola çıkmak ya da en önde durup karşı taraftaki araçlara kırmızıdan önce sarı ışık yandığında yavaş yavaş yola çıkarım ki çoğu araç kalkış esnasında sizin kadar çabuk olamaz. Onlar hareket edene kadar da ben 30-40 metre mesafe almış onların görüş alanına girmiş olurum.

20. ERKAN ÇAVUŞ

ERKAN ÇAVUŞ Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    arkadaşlar herkesin düşüncesi kendine göre doğru olabilir saygı duyarım ben bisiklet kullanıcıları olarak çok dikkatli olmanızı tavsiye etmek istedim sadece unutmayalım sarı yandığında fren yerine gaza basılan bir trafikteyiz ona göre önleminizi alın kırmızı geçip de sonra kırmızı da geçene laf saymayalım o zaman araçlarla aynı kefeye giremeyiz gazı köklemeleri bile bize korku verirken onlardan önce neden kalkış yapalım acelemiz yok zaten gideceğimiz yere her zaman erken çıkarız en azından ben öyle düşünüyorum .dikkatli olalım canlar sıkılmasın