Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet konusunda performansı farkedilir derecede etkileyen faktörler

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında emrah9700 tarafından paylaşıldı.

1. emrah9700

emrah9700 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşlar evim ve işim arası (kapadokyada) yaklaşık 25 km ve yarısı rampa olan bu yolu kilom gereği ve maddi olarak günlük 6-7 lira aylık 200 senelik 2300 tl gibi bir gideri yok etmek ve günlük sporumuda yaparak kilo verip kolestorölümü düşürmek adına bisikletle gidip gelmeye karar verdim. Bu süre içerisinde Belirli bir kondisyona ulaşana kadar hep bu işi kolaylaştırmak ve aradaki zamanı kısaltmak için ne yapmam gerektiğini araştırır şekilde bi yandanda kondisyon yapmaya çalıştım. Bu sırada 1,5 saatimi alan yolu 55 dkya 1saatimi alan rampayıda 35 dkya düşürmeye başardım. otobüsle 30 dakikada aldığım yolu bu kadara düşürmem bayağı iyi oldu. Bu süre içinde kimsenin bana öğretmediği araştırarak bu konuyla ilgili bilgileri dağınık olarak bulduğumdan, bu kararı veripde uygulama zorluğu çeken arkadaşlar için faydalı olması dileğiyle bir başlıkda deneyerek öğrendiğim kendi önerilerimi sizinle paylaşacağım. herkesdende performansı farkedilir derecede etkileyen faktörleri paylaşmasını bekliyorum

1- Yüksek Kadans (en önemlisiymiş öğrenene kadar yolu bitirene kadar yaklaşık 15 kere durup ağrıyan bacaklarımı dinlendirirken. Bir yandanda bisikletle gidemem çok zor diye düşünürken Şimdi ise Hiç Durmadan Yolu Yüksek kadans sayesinde kat edebiliyorum. Hatta yavas sanılsada duraklama olmadığı için aslında daha kısa sürede gideceğim mesafeye ulaşıyorum

2- İnce ve Dişsiz asfalt lastiği Ortalama %30 Fark etdirdi. Kesinlikle Çok Farklı Ve denemeye değer.

3-Dijital Bir Kilometre saati Toplam yaptığınız, O günkü yaptığınız km, maksimum ve ortalama ve anlık hızınız ne kadar zamandır yolda olduğunuz gibi önemli bilgiler yer alarak. Kondisyonunuzu ortalama hızınızın yükseliş ve düşüşünüzden Takip edebilme imkanı sağlayan bilinçli bir sürücüde olması gereken bi çeşit yol bilgisayarı

4-Kesinlikle Yola Çıkarken Çok aç yada çok tok olmamakla beraber içeceğiniz suyada midenizde yeterli yeriniz olmalı. Aç Olmanız Kan şekerinizi düşürüp inince baş dönmesi, Tok Olmanızda hareket halinde karında nefes alma payınızı düşürerek nefes nefese kalmak gibi sorunlar yaratır.

5-Kesinlikle Yanınızda suluğunuz Olmalı Yoksa yola çıkmadan içeceğiniz suda çabuk susamamada etkili olur.

6-Unutmayınki sele rahatsızlığı yüzünden bisikletten uzaklaşan pek çok bilinçsiz kişi var oysaki Rahat Bir sele parasına değer

7-spd pedal kullanımı denemedim ama çok etkili olduğunu duyup mantıklı buluyorum

8-İnişlerde bisikletin üzerine yatmak hızını artırır ama tabiki Arkanızı ve önünüzü kontrol altında tutarak yapın

9- Lastik Havaları Lastiğin üzerinde yazan havaya kadar basılı olması size asfaltta katkı sağlar ve Frenlerde sürtme göbekde sıkma gibi şeylerde Olmamalı

Bunları Uygularsanız rampalar size düz gibi gelicek. Hepinize Hayırlı Sürüşler

2. Engin Öz

Engin Öz Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    herşeyden önce yeni başlayanlar için önemli ve değerli deneyimler... bende yaklaşık 1 haftadır yarısı dik rampa olan 8 9 km lık bır yolda kullanıyorum İzmir - bucada. ilk 2 3 gün rampada mecburen indim hem hamlıktan hemde vites ve diğer noktalara acemiliğimden. burda önemli olan en düşük viteste dahi olsa pedallamaya devam etmek ve gerek vitesi gerek nefesinizi gerekse de lastiklerinizin havasını kontrol edebılmek. herkese bol pedallamalar... Ayrıca sele konusu cok muhım ben su anda yenı farkediyorum kı selemden kaynaklı sorunlar yasıyorum...

emrah9700 bunu beğendi.
  3. Yigit Kurt

Yigit Kurt Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    güzel deneyim olmuş. paylaşım için teşekkürler.

emrah9700 bunu beğendi.
  4. Asım Hulusi Leblebicioğlu

Asım Hulusi Leblebicioğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bilgiler için teşekkürler tabiki istikrar da gerek kendinize belirleyeceğiniz bi bisiklet sürme programınız olmalı bnce :)

emrah9700 ve Engin Öz bunu beğendi.