Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Kışın Ulaşım Aracı Olarak Kullanılır mı ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mustafa şan tarafından paylaşıldı.

1. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar akdenizde pek soğuk olmaz da yağmur ve rüzgar muhakkak olur şuan işe motorla gidip geliyorum kışın motor olmaz 3 aylık bir süreç için de araba vs. almak istemem bisiklet elbet kullanılır ama nasıl olur tecrübelilerden bilgi alalım ve giyim vs. gerekli şeylerin maliyeti ne kadar eder

2. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sporun her dalı ile ilgili sevdiğim bir söz var; Kötü hava yoktur kötü giyim vardır. Kışın bisiklet kullanmak için gerekli ekipman yağmur ve rüzgarı geçirmeyen ancak hava alabilen bir mont. Termal içlik. Kışlık bisiklet eldiveni ince polar bere( kask içinde kalınlık yapmaması için) ve boyunluk/atkı olacaktır. Bunlar ile sıkıntısız sürüş yaparsınız. Sıkıntınız şu olur; günlük kullanımda ısınan vücudun gereği olan ter. Varacağınız yerde üstbaş değiştirme imkanınız ya da çok gerekli ise duş imkanınız var mı bilemem. Kısacası sıkıntı bisiklet kullanımından değil sonrasındaki durumdan sıkıntı yaratabilir.

3. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    emir arıca abinin yazdıklarına ek ellerinizi iyi korumalısınız ben Yozgatta karda bisiklet sürüyorum çok zevkli oluyor ama ellerim ne giyersem giyeyim buz tutar (mecazen) ama sizin oralar çok soğuk olmaz. Tam parmaklı bir bisiklet eldiveni almanızı öneririm.

emir arıca bunu beğendi.
  4. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    gideceğim yol yoracak değil de mesela arabalar su sıçratır vs. iş yeri 5 km uzaklıkta ama onun için çamurluk takmam lazım o dediklerinizden lazım olur mu olursa kaça mâl olur bu teçhizatlar :)

5. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Güzel, uzun bir çamurluk ve bulabiliyorsanız tulum yağmurluk alın arabaların sıçrattığı sudan korunmak için. Eğer dişsiz lastik kullanıyorsanız, diskli bir lastiğe geçmenizi tavsiye ederim. Yağmurlu havalarda dişsiz lastiklerle fren mesafesi çok uzar.

6. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    BEN KARDA BİLE OKULA BİSİKLETLE GİTTİM SEN ne diyosun
    :D

7. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
    Çokta güzel olur,şiddetle tavsiye edilir. 5 km için giyim bile dert değildir yavvv.Ben koşarak bile giderim 5 km'yi.Bisikletle 10 dk. almaz.

12 ay bisiklet süren birinin sözleridir bunlar,işe de bisikletle gidip gelirim.

8. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben bu dediklerimi decathlondan almıştım. Şu anki fiyatlarını bilmemekle birlikte tahmini olarak yazabilirim. Quechua marka bir montum var. 100 ya da 300 serisi idi. 80-100 arası bir şeydir herhalde fiyatı. Polar ince bere 5-10 tl termal içlik te 10-12 civarı bir şeydir. Boyunluk ta decathlonda 8-10 arası olmalı. Kışlık eldiven fiyatlarını tam hatırlamıyorum zira ben normal yün ya da polar eldiven ile kullandım bisikleti işimi gördü ama kışlık bisiklet eldiveninin konfor ve kavrama güvenliğini vermez tabi. Mont konusunda başka alternatifler de bulabilirsiniz ama ufak bir hatırlatma. Benim bahsettiğim mont polyester koltuk altında hava delikleri var yani goretex gibi nefes alabilen bir kumaş olduğunu sanmıyorum. Kullandığım zaman da 50 km ve üstü kullanıyorum. Dolayısıyla ter kaçınılmaz. O yüzden kullandığım monttan 2 ayrı renk aldım. Birini sadece antreman ve turlarda diğerini gündelik kullanıyorum. 5 km gibi bir mesafe için termal içlik ihtiyacı duymayabilirsiniz bile temponuza bağlı olarak. Ama bence en önemli olan mont ve eldiven. Hatta montu goretex gibi nefes alabilen evladiyelik bir model seçerseniz hem gündelik hem sporda kullanırsınız.

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Böyle kullanılır :)

Kerem Kekeç, tekkir ve Barış TURAN bunu beğendi.
  10. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    Zevklidir düşersiniz biyeriniz acımaz düşersiniz dudağınız patlar :):)

11. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    2 senerdır yagmUr camur kar demeden ıse gıdıp geldım.Mesafe yaklasık 20 '.. Alt ust su gecırmez yagmurluk,termal ıclık,eldıven yeterlı.Zaten usurum dıye dusunmeyın,yolda ates gıbı oluyor ınsan,komık bır anım var bununla ılgılı :) Kısacası alt ust yagmurluk,eldıven,su gecırmez ayakkabı tozlugu,ınce bır buff(atkıanbere gıbı gıysılerle alev alırsınız yolda mazallah) ve dıslı lastık secımı ıle gayet zevklı,hele kı 5-f km lık bır mesafeyı tek elınızde semsıye ıle bıle gıdebılırsınız(ıstege baglı olarak semsıye tutucular da mevcut bazı sıtelerde)

12. mustafa şan

mustafa şan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bir de motoru varken bu kış günü işe bisikletle geliyor salak diyecekler ama olsun denemek lazım :D

bir de lastiğim geçen 2. kez patladı geçen dediğim dün değiştirmem 1 saatimi adı ancak baya öğrendim gibi tamirci arka tekeri takır takır söküyordu ben zor şer çıkarttım kışa kadar pratik lazım tamiri bakımı konusunda

13. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    1 yıldır Bayrampaşa dan Maçkaya okula tam 1.5 saatte gidiyordum. Metro-dolmuş-Teleferik dönüşte de Teleferik-otobüs-metro Günlük 5.40 Tl yol parası veriyordum.
    10 gündür de okul için olmasa da eylemlere destek için aynı yere Taksim'e bisiklet ile gidiyorum. Okulun önüne gidiş sürem, Kabataş dan Maçkaya çıkış dahil 1 saat 20 dakika. Yol parası yok , gidiş dönüş tahmini 40 km. Epey bir kalori de yakıyorum.
    Ulaşım aracı olarak neden kullanılmasın dedim kendi kendime ? Tek bir sorun var o da terleme sorunu. Bisiklet kıyafetlerini okula gittiğimde değiştirmem gerekli, o biraz sorun olabilir.
    Duş imkanı olanlar ise çok rahat bir şekilde ulaşım aracı olarak kullanabilir.
    Yılda 1 defa belki lastik patlar, 1 defa gecikmekten de pek problem olmaz :)

14. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kör ayazda -17 derecede sürmüşlüğüm vardır.

15. toprakakalin1

toprakakalin1 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Vallaha Mersin'desin, yağmur dışındaki havalarda tak atkını bereni çamurluğunu git bence.Yağmur yağarsa otobüsle gidersin.

16. cku

cku Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

cevap evet, bkz. sulu kar, eksi 5 derece, sabah 7.30.