Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Kazası

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında cenk ozan tarafından paylaşıldı.

1. cenk ozan

cenk ozan Yeni Üye

Geçen gün Vatan Caddesinde yolun en sağında gidiyordum. Yaklaşık hızım 25-30 km arası sanırım. Tam o sırada park etmiş bir araba yola doğru hafifçe çıktı ve tahmin edebileceğiniz gibi ben de bisikletle arabanın köşesine çarpıp 15 metre ileri fırladım. Neyse ki arkadan araba gelmiyordu. Ama omuzum da zedelendi baya. Adamın da arka farları kırıldı.

Bu kazada yasal olarak suç kimde?

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Otomobilde, cünkü cikarken herhangi bir motorlu-motorsuz tasitin gelip gelmedigini kontrol etmek zorunda. %100 emin olmadan da park ettigi yerden cikmamali.

Ugur Tasdemir'in basina gelmisti, Sirkeci'de bir taksicinin actigi kapi yüzünden kaza gecirmis, taksinin kapisi omzunu yaralamisti. Trafik polisi de taksiciyi suclu bulmustu. Cünkü park halindeki arac, akan trafige dikkat etmek mecburiyetinde.

3. cenk ozan

cenk ozan Yeni Üye

Dava filan açsam ne alabilirim?

4. cenk ozan

cenk ozan Yeni Üye

Ama bildiğim kadarıyla bisiklet yolu varsa bisikletlerin karayolunu kullanması yasak. SOnuçta yan tarafta kaldırım da var. Bu bir şey ifade eder mi? Kaldırım bisiklet yolu sayılır mı?

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Dava acar ve kazanirsaniz maddi zarariniz karsilanir. Belki bir miktar da manevi zararinizi tazmin etmek üzere ceza verilir otomobil sürücüsüne. Ama detaylarini bilmek gerek, bisiklet degil de hukuk forum sorusu oldu buradan sonrasi :)

Ama bisikletin sehir ici hiz siniri 30, kaldirimda bu süratle yol almaniz imkansiz zaten. O nedenle yolda olmanizda trafigi aksatmadiginiz sürece problem olmamali. Sonucta sehir disi yola bile cikmaya hakkimiz var bisikletliler olarak, onun da hiz siniri 45 km/s.

6. cenk ozan

cenk ozan Yeni Üye

Sağolun Halil Bey, ya bir de eliniz değmişken bizim oğlanın omuzunda bir şey çıkmış, ağlayıp duruyor sabahtan beri, ona da bir baksanız :D Gel Murat buraya : S

7. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun diyorum yaklaşık 15 gün önce buna benzer bir kazada az kalsın benim başıma geliyordu tek yönlü yolda araçların gidiş yönünde en sağdan büyük bir hızla giderken hazırladığım grafiktede görüldüğü gibi bir ticari taksi arkamdam hızla gelip solumdan önüme geçiş yapıp aniden durdu çok hızlı gidiyordum eğer 1 yada 2 saniye önce görmeseydim taksinin arka camından içeriye girecektim çok ani bir fren yapıp şükür arka lastiği kaydırmadan son anda durabildim bu kaza eğer olmuş olsaydı suç 100 % 100 taksicide olacaktı öyle umursamaz davranıyorlarki anlatamam çok dikkatli olmak lazım.

8. Ogez

Ogez Kıdemli Üye

Seviye:
    Nedir bu taksici milletinden insanların çektiği:/Gerek Arabalar gerek motorlar gerek bisikletler.Binen müşteriye saygıları yok Başka sürücülere saygıları yok Bize saygıları yok(Bisiklet)motorlara saygıları yok.Geçmiş olsun Mehmet ve Cenk abilerim.Umarım böyle kazalar bir daha başınıza gelmez.

9. Mehmet Keten

Mehmet Keten Forum Bağımlısı

Seviye:
    teşekkür ederim özellikle taksici ve dolmuşlarda bu zihniyet olduğu sürece bu tür kazalar gündelik hayatta olası bir hale geliyor onların bu zihniyeti değişmez bence. biz kendi tedbirimizi kendimiz alalım ve oldukça temkinli bir şekilde bisiklet kullanalım.

Ogez bunu beğendi.
  10. Ogez

Ogez Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet kesinlikle.Onların bu zihniyeti yüzünden başımıza birşey gelmesini istemiyorsak birileri birşey yapana kadar ve ya onlar kendilerini düzeltene kadar normalden 2 kat daha tedbirli olmalıyız.Şahsen ben park halindeki arabaların içinde kişi varmı yokmu göremediğim için yavaşlıyorum yanlarından geçerken ve olabildiğince uzak geçmeye çalışıyorum kapının önünden.

11. Furkan DURU

Furkan DURU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Foruma hukuk'tan anlıyan birilerinin gelmesi iyi olacaktır :)

12. asortik

asortik Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.

Yazılarınızdan okuduğum kadarıyla herhangi bir işlem yapılmadığını, tutanak olmadığını, hastane kayıtları, ya da olay yeri incelemesi yapılmadığını düşünmekteyim.

Eğer durum böyleyse maalesef yapılacak bir şey yok, olayı kanıtlayacak belgeleriniz olmalı…

Eğer olay sonrası yukarıdaki saydıklarım yapıldıysa ve %100 otomobil sürücüsü kusurludur dersek; mahkemeye elbette ki gidebilirsiniz. Ama bunu yapana kadar sürücü ile anlaşmaya gitmenizi öneririm. Zaten mahkemeye gitseniz de size aranızda anlaşmaya varmanızı önerecektir. Elbette ki anlaşmazlık durumunda cezai yaptırımları var.

Eğer şahsi fikrimi soracak olursanız, şartları zorlamamanızı öneririm. Bütün hatayı karşı tarafa yüklemeden önce biraz düşünmek gerekiyor. Bisiklet ve ya motosiklet kullanıyorsanız aklınızdan çıkartmamanız gereken bir şey var; “Siz görünmezsiniz.”… Eğer otomobilde kullanıyorsanız bunu daha iyi anlayabilirsiniz, ne kadar dikkatli bir sürücü olursanız olun, bir robot gibi her şeyi algılayabilmek imkansızdır.

Mesela, kendimden örnek vermem gerekirse; otomobil ile yolumda seyir halindeyken, bisikletli birisi zigzaglar çize çize geliyor, ya da sağdayken pat önüme kırıveriyor ve diğer yola giriyor. Ya da yaşadığınız olay gibi park yerinden çıkarken, park yerindeki araçlara yakın ve hızlı sürerek geliyor, otomobilde sağa bakıyorum boş, sola bakıyorum boş, tamam diyorum çıkayım. Birde bakıyorum yardırmış bir bisiklet geliyor. :) İnsan gözünün de görebileceği ve ayırt edebileceği bir mesafe var.

Her şeyi bırakın kendi canınız çok önemli, dikkatli olmalısınız. Motosiklet kullanışımdan örnek vermem gerekirse; şahsen park etmiş ve ya sağa yanaşmış araçların yakınından gitmem, oldu da mecbur kaldım, tek tek her otomobilin içini süzerim, yavaş giderim. Baktım birileri çıkacak gibi şansımı zorlamam, beklerim. Ya da geçeceksem aynasından adamı gözlemlerim, beni gördüğünden iyice emin olduktan sonra devam ederim. Minibüs, otobüs, taksilerden zaten mümkün olduğunca uzak dururum. En önemlisi bisiklet sürerken de motosiklet ve ya otomobil sürüyor gibi bütün kurallara uyarım, ışıklarda dururum, herkes mersine giderken ben tersine gidip sürücüleri şaşırtmam. İnsanlık hali sürücü ne yapacağınızı kestiremeyip, bir kazaya sebebiyet verebilir. Görünürde sürücü suçludur, halbuki suçlu olan bisikletli, kafa karıştırıcı hareketlerden de kaçınmak lazım…

Kendimizi sütten çıkmış ak kaşık görmeyelim yani… :) Her şeyden önce canınız önemli, bisiklet geri gelir, kırılan kemik kaynar, ama giden hayat geri gelmez. Suça karışıp suçlu aramaktansa, otomobil sürenden iki kat dikkatli olup, kaza yaşamayalım.

Unutmayın sizi kollayan airbag, emniyet kemeri, katlanan kaporta, koltuk, koltuk başlığı yok… Bedeniniz sadece size emanet, güvenlik donanımı yok. Bunun bilincinde olarak kullanın ne olur!

Tekrar ediyorum; “Bizler görünmeziz.”… Asla bizi görüyorlar, ya da görmek zorundalar diye hareket etmemeliyiz. Sonrasında bu düşüncemiz kaybettiklerimizi geri getirmeyecektir.

Biraz daha dikkatli sürün arkadaşlar… Saygılar. :)

Arif Nalbant bunu beğendi.
  13. sarıyerlibisikletçi

sarıyerlibisikletçi Forum Demirbaşı

Adı:
    Cengiz
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    o araç suçlu.çünkü hiç bir şekilde sinyal vermeden akan trafiğe girmemeli sinyal vermese bile aynlarından kontrol etmeliydi arkadan gelenin olup olmadığını hoş gerçi bizim ülkemizde çoğu arabalarda aynalar süs sinyallerde konvoylarda dörtlü olarak kullanılıyo

14. ilker g.

ilker g. Kıdemli Üye

Seviye:
    Hukuk yönü bir yana ufak sıyrıklarlada bu kazalar atlatılamayabilir.Uzun süredir motor kullanan biri olarak motor kasklarına göre bisiklet kasklarını çok yetersiz gördüm.50 km hızla giderken düşersek sanmıyorum ki çok iyi şekilde başımızı koruyabilsin.O yüzden dikkatli olun arkadaşlar.Senelrce trafikte motorun araçtan sayılmadığını haykırdık durduk bisikletin durumunu görünce içim daha çok karardı.

15. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:
    Merhaba Halil, yukarıda şehir içi ve şehir dışı belirttiğiniz hız limitleri bilgilerinin kaynağı nedir acaba ? Bu konu trafik kurallarının hangi maddesinde belirtilmiştir... Bu limitler yasalarda bu şekilde belirtilmiş ise o zaman bu maddeyi ihlalden her an bi tane daha ceza yiyebilirim demek olur...

Bu arada daha önce forumda; ülkemizde işe bisikletle gidip gelmenin bedeli 65 tl... adlı başlık altında gerçekleştirmiş olduğum trafik ihlalini ( E-5 te bisiklet sürmek ) trafik cezaları tüzüğünü incelediğimde herhan gibi bir belirtilmiş veya hazırlanmış cezai yaptırımının olmadığını gördüm... Elimde ki ceza tutanağının ihlal maddesini araştırdığımda farklı bir madde den ceza kesildiğini gördüm ( Yayaların kullanımına yasak bölgede trafiği tehlikeye düşürmek ). Paylaşmak istedim ...

Arif Nalbant bunu beğendi.