Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet kazaları, alınan hasarlar ve kıssadan hisse

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bisiklete bilinçli bir spor/hobi/tutku olarak başladıktan sonra üç kaza yaşadım.
    1-Virajda fren yapma: Dik açıyla birbirini kesen sokaktan diğerine geçerken kaldırıma çıkmamak için hızımı düşürmek amacıyla viraj içinde fren yaptım. Bisiklet bir yana ben bir yana gittim. İlkin kafam yere vurdu,kaskım olduğu için kafa bölgesinden hasar almadım. Fakat dudağım patladı olayın izini taşımaktayım. Viraj içinde frenleri kullanmayacaksın. Viraja girmeden önce hızını düşüreceksin.
    2-Buzlu zeminde kayma: Kışın alışveriş için gittiğim avm nin andezit kaplamalı bahçesinde buzlanma olduğu için ilk frenlemede yer ile buluştum. Üzerimizdeki elbiseyi parçaladık sadece. Özellikle soğuk havalarda kaplama zeminlere dikkat.
    3-Yakın takip mesafesinde kaza: Öndeki bisiklet sürücüsünün panik freni sonucu çarpmamak için frenlere asıldım. Havada bir tam tur atıp sırtımın üzerine yere düştüm. Yaklaşık bir ay kaburgalarım ağrıdı doku ezilmeleri oldu. Öncü bisikletçinin tecrübeli olmasına dikkat etmek ve yarış halinde değilse bir lastik boyu mesafe bırakmak gerek.
    İlginç bir şekilde tüm bu kazalarda bisiklet hani neredeyse hiç hasar almadı.

bforummurat, Samet POLAT ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ters yöne girmiş bir motorsikletli kurye ile kafa kafaya çarpıştım. Kendimi yere atmak yerine diğer sürücünün üstüne attım, düşüşümü oldukça yavaşlattı. Kadrom ve jant setim çatladı, ayak tarak kemiğim yaklaşık 3 hafta ağrıdı.
    Türkiye'de trafik kuralları "yemişim kuralı" şeklinde olduğu için en olmayacak yerde bile dikkatli olmak lazım (kuryenin ters yöne girdiği yer ana cadde üzerinde 2 şerit gidiş 2 şerit geliş olan bir yoldu. Saat olarak da gündüz 2-3 civarıydı, yani böyle bir şey olmasını tahmin edebileceğim en son yerdi).

3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abi geçmiş olsun ne zaman oldu? :(

4. Utku ÜNAL

Utku ÜNAL www.bisikletasiklari.com

Bisiklet:
    Specialized
    Toplu sürüş esnasında hafif meyilli bir yolda salmış gidiyoruz, dedim su içeyim. Sol elimle gidonu tutarken sağ elimle de su içiyorum. Bir anda öndeki bisikletli fren yaparak durdu. 3-4 metre mesafede olmamın verdiği rahatlıkla ön freni (sol el) biraz sıkıp yavaşlarım yanından geçerim diye düşünüp sıktım. yavaşlama esnasında vücudum eylemsizliğe yenilip ileri gittiğinden ve tek elle gidonu tuttuğum için gidon bir anda döndü ve hop takla :) allahtan son anda kendimi çevirdim ve sırtımın üstüne düşüp hop ayağa kalktım :)

ön freni her zaman biraz gevşek bırakırım refleks yapıp sıktığımda takla atmayayım diye ama tek elle sıkınca sabit tutamayacağımı hesaba katmamışım :)

serdarkoc, Strelok ve mehmetsunu bunu beğendi.
  5. Fatih Çetin

Fatih Çetin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun.

Fakat bu durumlarda sadece bisikletliyken değil yürürken bile düşmek mümkündür. Açıkça belirteyim ki tecrübesizlik ve/veya dikkatsizlik sonucu kazalar yapmışsınız.
    Mecbur kalınmadığı sürece arabayla giderken bile viraj içinde fren yapılmaz. Yapıldığında da zemine ve fren sistemine bağlı olarak önden savrulma olur veya spin atarsınız.

Buzlu zeminde yürürken bile küçük adımlar atılır.

Takip mesafesi için zaten söylenecek bir şey yok. Her zaman belli bir mesafe olmak zorunda. Hele de yağmurun yeni yağmaya başladığı zamanlarda ve/veya önünüzdeki aracın markası modeli orta halli ve üstüyse (kaliteli fren sistemine sahip demektir) takip mesafesini 2 katına çıkarmakta fayda var...

mehmetsunu bunu beğendi.
  6. Eren Can Güldalı

Eren Can Güldalı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    3. sünü bende turda yaşadım ama senin ki kadar sert değildi tabi her bi kazadan ders çıkarıyorsun önemli olan o :)

mehmetsunu bunu beğendi.
  7. Çağatay Y.

Çağatay Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benimki kayma ve sürüklenme olayayıydı bu kazadan sonra anladımki dandik lastik kullanmayacaksın.

8. Yunus Emre ÜNAL

Yunus Emre ÜNAL Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Bursa Uludag'dan aşagı dogru inerken son sürat geniş bir viraja girdim bisikleti yatırarak döndürmek çok hoşuma gittigi için o virajdada aynısını yaptım ama sol pedalı allta unutugum için 2 tekerde yer kesildi bende sol yanıma düştüm biraz kıyafetler yırtıldı Allah'tan kafamızda kask vardı kask çizildi ufak tefek çiziklerin haricinde agır bir darbe almadım ama siz siz olun pedalları unutmayın ve kask takalım :) hepinize başta saglıklı, keyifli ve kazasız pedallar dilerim :)

lapierre ve mtb_rider bunu beğendi.
  9. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Hahha..Kusura bakmayın, bütün kaza yapan arkadaşların anlatımına göre gözümde canlandırınca gülmek geldi; mehmetsunu nun havada bir takla ve sırt üstü, kafa kafaya çarpışma ve tek elde gidonun dönmesiyle fırlama...

Ben tek kazamı tramvay yoluna girerek yaptım. Raylara giren 23C lastik çıkmadı ve fırladım gittim. Neyse ki çok hızlı değildim ve Pazar olduğu için trafik azdı. Klasik olarak vites kolları soyulup içe doğru eğilmişti, su mataralarını ise 50 metre öteden, trafiği durdurarak topladım. Ama asıl üzüntüm, bir gün önce aldığım ve o gün ilk kez giydiğim İtalyan forma ve şortun zarar görmesi olmuştu.

Buradan çıkarılacak ders, demek ki çok sağlam matara tutucular alınmalıymış, hiç bir durumda matara çıkamasın.:)

10. Berkay*

Berkay* Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2 gün önce bisikletimi okulun bodrumundan çıkarıp 5 dakikadır yağan yağmura çıktım. Okulun önündeyim, karşıya geçip yokuş yukarı gidicem. Baktım gelen giden yok bastım pedala karsı yola geçtim bisikleti sola yatırdım yoluma gitmek için. Önce arka sonra ön lastik kaydı. En son ben havadaydım bisiklet yerde sürükleniyordu. Yürür hızda düşmeme rağmen sol omzum soyuldu, kalçam biraz ağrıyor.
    Kalktım devam ettim ilerilerde inşaatın kumu, toprağı lastiğimde katman oluşturdu resmen. Pedala basıyorum arka lastik patinaj çekiyor. Bende 7 km hız ortalamayla tamamladım turu.
    Siz siz olun daha yeni yağan yağmurda yol bisikletini slick lastikle yatırmayın, mümkünse sürmeyin.

mehmetsunu bunu beğendi.
  11. osmancigim

osmancigim Yeni Üye

Adı:
    Osman Sapmaz
    dun sabah beyazitta tramvay raylarindan capraz bir sekilde gecmek isterken lastikler kaydi ve dustum. sabah erken saatlerde yagmurun yagmasi da tetikledi tabi kaymayi. dizim soyuldu biraz ama asıl sıkıntı sağ omuzumda. dustukten sonra 7 km daha sürdüm ama eve gelip sıcaklık geçince kolumu havaya kaldirinca agrimaya başladı. dizime buz koydum ama omuzuma koymadm. hastane ortamini sevmedigm icin hastaneye de gitmiyorum ama kolumda iyileşme yok! sizce ne yapmalıyım?

12. valento

valento Yeni Üye

Adı:
    murat kırlı
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Dağa çıkmıştık geçen yaz böle bildiğin 4 5 saat tırmanmışızdır.Neyse tam iniş başladı yardırdım bende en önden gidiyodum toprak yol.Malum yaz sıcak kollar yanıyo sağ kolumu sıvamıştım dedim soluda sıvayım bari bıraktım bende sağ kolu soul omzumla uğraşırken tek el gidonda tabi refleks gibi ön frene dokundum sonra benim arka kalktı takla attım bişey olmadı sadece ön ışığın tutma yeri kırıldı.biliyodum halbuki başıma geleceği istemdışı frene bastım neyse bundan sonra en arkadan geliyorum eğim aşağı doğru oldumu :)

13. Halilibrahim

Halilibrahim Enduro /Freerider - Fully Lover

Adı:
    Halil ibrahim
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Peugeot dağ bisikletim vardı, sene 2000. Ankara Batıkentte kırımızı ışıklara gelirken hızımı azaltmadım, ışık yeşilde yanıp sönmeye başladı, çok yaklaşmıştım, sarıya döndü mesafem 20 metre falandı, 10 metre kala kırmızı yandı ben de frene basmadan ışığı direk geçtim. Diğer taraftan (sağımdan) Peugeot partner geliyormuş o da uzaktan geliyordu muhtemelen ışığı yakalamış yani hiç frene basmadan. İkimiz de birbirimizi gördüğümüz anda frene asılıp kızaklamaya başladık ama çok pis kayıyoruz. Ortada buluştuk mecburen. Acemilik işte ya ben ya adam birimiz frene basmasak muhtemelen hiç birşey olmadan devam edecektik.
    Durduğum salisede ayaklarımı yere koyup geri kaçmaya çalışırken şoför tarafından ön tampon benim ön lastiğe bir çarptı :D bisiklet bi yana ben bi yana. araba da 1 metre sonra durabildi. indiler (tabi o zaman ne kask, dizlik, eldiven, gözlük, vs.) hiç bir koruma ekipmanım yok kot tiişörtle bisiklet kullanan bir bebeyim :D. var mı oğlum birşeyin iyi misin falan diyorlar. Elim ayağım titriyor tabisi sağım solum sıyrılmış güzelce :D.

Bisikletime baktım hasar yok. Partnerin tamponda biraz çizik var.

Şimdi 30lu yaşlarda birisi olarak, aracıma biner binmez emniyet kemerimi takıyorum. Bisiklet koruma ekipmanları ile ilgili zaten gördüğüm her konuda insanları uyarmaya çalışıyorum :)

Musibet - Nasihat olayı işte :)

Hayrettin ve Eroseros bunu beğendi.
  14. İhsnn_zyvl

İhsnn_zyvl Düz maşa kullanıcıları kulübü

Adı:
    İhsan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de market bisikleti sürerken yokuş aşağı bi arkadaş önde ben arkada gidiyoduk aniden arkadaşın önüne bi araba çıktı ve frene basıp durdu ben dd asıldım frenlere arada da baya mesafe vardı ama işte dandik frenler yüzünden bi de yokuş aşağı olunca arkadaşa tosladım bisikletleri zor ayırmıştık birbirlerinden baya iç içe girmiştik çünkü

15. Strelok

Strelok Kıdemli Üye

Adı:
    Tuncay
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben biraz iş dönüşü ters yönden gelen traktörün kurbanı oldum. Her zaman ki gibi tehlikeli bir kavşağı yandan yandan güvenlikli bir şekilde geçtim derken son kez arkayı kontrol etmek için arkaya baktım, bakmaz olaydım.
    Güvenli olduğunu anladığın anda kavşaktan hızla kaç mantığı ile hafifte hızlıyım .Önüme döner dönmez, traktör sürücüsü ile hiç beklenmedik şekilde göz göze geldik.
    Panikle beraber tüm gücümle frenlere kökledim ama, mesafe yetersizdi. Mecburen direksiyonu park etmiş Minibüse kırmak zorunda kaldım, bodoslamadan Minibüse girdim tabi :) içinde de iki kişi varmış sonradan öğrendim.
    Çarpma hızıyla bisiklet bir yerde ben Minibüsün kaputundan sekip sağ omuzum üzerine düşmüşüm ön jant haşat zaten fren kolları ayrı bir yerde minibüsün plakası yerinden sökülmüş ve işin en trajik tarafı olayın asıl faili hiç bir şey yokmuş gibi geçti ve gitti. :)
    Minibüstekiler olaya bire bir şahit oldular tabi, araçtan inip yerden kaldırdılar sağ olsunlar. Hatta bisikleti arkadaki tekstil çuvallarının üzerine koyup 4-5 km eve kadar eşlik ettiler.
    Naçizane fikrim şudur; Trafikte olsun olmasın hiç bir zaman tam anlamı ile güvende değiliz maalesef. Yapabileceğimiz en iyi şey olabildiğince teçhizatlı, (kask ışıklandırma vs) dikkati ve konsantrasyonu kaybetmemek.

tekkir ve şamilkafkas bunu beğendi.
  16. Seyyah özkan

Seyyah özkan Kıdemli Üye

Adı:
    Özkan uzun
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisiklet yolunda sürerken bi park içinden geceyim dedim yani park dediğim boş arazi yavaş yavaş sağdam gidiyorum adam karısına vermiş arabayı ders veriyo heralde bana doğru geliyor lan hala geliyo durdum laaaaaanhala geliyo sonra küüüüüüt ben arabanın üzetinden uçtu allahta arabanın üzerinden uçtuk çünkü hala gaza basıyordu hanım efendi neyse kalktım elde az biraz hasar popoda ağrıyla atlattık altına veya önüne düşsek araba ezicekdi bizi allah korudu işin enkomik yanıda şuydu şoka giren aracın sürücüsü oldu kadını bir saatte kendine getremedik.....

17. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Küçükken geçirdiğim kazalardan ansiklopedi olur. Hiç inmezdim bisikletten... ırmağa uçtum, duvarlara girdim, kafa kafaya daldim, logar kapagina on teker sikisti gidona kafa attim, dustum arkadan gelen sırtıma girdi vs vs...

Simdi ise sadece yol bisikletine gecer gecmez tramway yolunda yapistim yere. O da klasik herkes bir kere yapiyor cunku insan hic hayal edemiyor hergün gectigi yerde bu defa düşeceğini kestiremiyor.

osmancigim bunu beğendi.
  18. lapierre

lapierre Yeni Üye

Adı:
    Süleyman
    Bisiklet:
    Lapierre
    Ben karla kaplı yollarda bisiklet sürmeyi çok severim. Bi gün ıspartada yine kar yağmış ve ben tabiki bisikletimle geziyorum. Biraz alıştıktan sonra epey hızlandığımı ve o hızla bir viraja girdiğimi farketmemişim. Son gördüğüm şey kaldırımdı. Gözümü açtığımda amcanın biri beni kollarımdan tutmuş ayağa kaldırmaya çalışıyordu. Halbuki benim bileğim çatlamış.

19. Pallino

Pallino Yeni Üye

Adı:
    Atahan
    Seviye:
    Kaldırımda görme engelliler için konulmuş sarı plastik parçalar var yerlerde. Hafif yağışlı bir havada ani bir dönüş yapmam gerekti ve manevra sırasında plastik parçanın üzerinden geçmek gerekiyordu üzerine geldiğim anda bisiklet altından kacti ve ben direk sağ tarafima düstum. Eldivenim yırtıldı ve bir kaç ufak siyirik aldim. Buraya kadar siradan kazaydi fakat siradan olmayan önlerine yığıldığim çift yanimdan geçerek tek kelime dahi etmeden yollarına gittiler. Beni gülme aldı. Güzel ülkem ve duyarlı güzel insanlarımız.

20. Migel

Migel Aktif Üye

Adı:
    Migel
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    2 kez de ben kaza yaşadım.İlk kazamda sinyal vermeden ani sağa dönen doblo taksiye ön sağ kapıdan çarptım.Frene asılmama rağmen dirseğimle sağ kapı camını patlattım.Sağda yüksek kaldırım olduğundan kaçacak yerim kalmamıştı.Polis çağrıldı eleman polis gelmeden sinyali yaktı.Lakin polis geldiğinde orda kalem satan seyyar satıcınında desteği ile sinyalin kazadan sonra yakıldığı kesinleşti.Kavga gürültü olay yerinde üstümde yırtılan ceketim için 100 lira polis eşliğinde sürücüden aldım.Bisiklette gözle görülür bir hasar olmamıştı.

İkinci kazam ise bundan 2-3 ay sonra önümde seyir eden yine doblo tarzı bir aracı 8-10 metreden aynı hızla yolun sağ tarafından takip ediyordum.Yaklaşık 30 km falandı sanırım hızım.Yolun sağ tarafında parketmiş olan araçlardan yine bir taksi önümdeki araç geçtiği gibi burnunu yola çıkardığında sol kaputtan taksiye çarptım.Bisiklet orda kaldı ben kaput üzerinden uçtum.Lakin bu seferki sürücü çok özür dilediği için sinirim zıplamadı.Birkaç sıyrık aldığım için yine bisiklette hasar olmadığından helalleştik herkes yoluna gitti :)