Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet karşılaştıracak web sitesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Zeroxx tarafından paylaşıldı.

?

Sizce böyle bir web sitesi faydalı olur mu?

1. Evet, böyle bir web sitesi faydalı olur.

oy sayısı 15
    83,3%
  2. Sanmıyorum, kimse web sitesine girmez

oy sayısı 3
    16,7%
  1. Zeroxx

Zeroxx Yeni Üye

Adı:
    Çağdaş Yılmaz
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba. Bir konu hakkında fikirlerinizi almak istedim. Ben web programcılığı yapıyorum. Şimdiye kadar bir çok web sitesi, web yazılımı ve web otomasyonu yazdım. Aynı zamanda da bisiklet sevdalısıyım. Geçenlerde aklıma şöyle bir fikir geldi;
    Forumda bir çok kişi yeni bisiklet alırken en az 2-3 bisiklet arasında kalıyor ve kafası karışıyor. Ve bu bisikletleri karşılaştırırken gerek kendi sitelerini gerekse de bir çok inceleme ve satış sitelerinde geziniyor Bkz:ben. Benimde aklımda şöyle bir şey oluştu. Bir web sitesi yapayım ve içerisinde bütün bisikletlerin/çoğunun teknik bilgileri, fotoğrafları olsun. Ve kişi bu sitede istediği bisikletleri kıyaslasın. Sistem bisikletleri kıyaslarken bisikletlerin avantajlarını ve dezavantajlarını(teknik açıdan) kullanıcıya sunsun. Örnek olarak, Akıllı ürün karşılaştırma motoru sitesi. Bu site telefon ve tabletleri karşılaştırıp kullanıcıya bilgi veriyor. Ben de bunun aynısını bisikletler için yapan bir web sitesi oluşturayım diyorum. Buradaki asıl sıkıntı bu sistemi yazmak değil de sisteme bisikletleri ve bilgileri girmek. Bunun içinde aranızda gönüllü olacak bisiklet sevdalalılarına ihtiyacım olacak tabi. Ama ondan önce size de sorayım. Sizce böyle bir web sitesi faydalı olur mu? Sizlerin fikri bu konuda çok önemli. Lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

JustASimpleNub bunu beğendi.
  2. trabzonlu ozan

trabzonlu ozan https://speeder2xx.wordpress.com/

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  3. Zeroxx

Zeroxx Yeni Üye

Adı:
    Çağdaş Yılmaz
    Seviye:
    @trabzonlu ozan Evet, bu şekilde. İleride bisiklet ile ilgili haberlerin ve hatta tutması durumunda sponsorluklar sayesinde, yeni çıkan bisikletlerin birebir incelemesinin sağlanacağı bölümlerde olabilir.

4. kellemusic

kellemusic Aktif Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Selam, güzel bir şey bulmuşsunuz. Benim başka bir fikrim var verileri toplama noktasında.
    Bilgileri kişilerin girmesi yerine belli web sitelerini gezen bir crawler/spider yapılıp ilgili veriler daha rahat, doğru, otomatik ve hızlı girilebilir. Üstüne üstlük her yeni model ürün çıktığında, bu durumun kontrolü otomatik olarak yapılacağı için, her hangi bir kişinin, o yeni modelin varlığından haberdar olması ve modele ait özelliklerin elle girmesi gibi şans işlerini sıfıra indirirsiniz. Crawler olayı gerçekten işinizi kolaylaştıracaktır. Bir bakın derim.
    Saygılar.

5. CengizCelik

CengizCelik Yeni Üye

Adı:
    Cengiz Çelik
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bence cok guzel olur. Fakat bunu sistem anca bir noktaya kadar yapabilir. Birazcik detayli bir anlatim gerek bana kalirsa. Ozellikle yeni baslayanlarin (benim gibi) hicbir seyden haberleri yok. Bir yeni baslayan olarak yorum isterseniz bence her bisikletle ilgili en azindan ulkemizde yaygin, onerebileceginiz fiyat performans orani yuksek bisikletlerden baslayip, yeni baslayan odakli bir site olabilir. Zaten eski olanlar her seyini biliyor bisikletin. Sistemin disinda kisisel yorumlar onemli bence kullanmis kisilerden zamanla bir arsiv olusturulabilir. Hani bisikletteki vites sisteminden ziyade daha detay tecrube edilmis bilgiler dogrultusunda olursa tutar bence.

6. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Güzel fikir! Ancak teknik özelliklerin yanı sıra seçkin web sitelerinin bisiklet hakkındaki değerlendirmelerindeki puanlarını falan da aynı sayfa üzerinden görüp direkt o bisiklet hakkındaki incelemelere kıyaslama sayfasından ulaşabilsek çok daha güzel olur. :harika::harika::harika:

7. Zeroxx

Zeroxx Yeni Üye

Adı:
    Çağdaş Yılmaz
    Seviye:
    @kellemusic Evet bir crawler ile istediğimiz sitelerden verileri çeker ve veritabanına kaybedebiliriz. Ama şöyle bir şey var; karşılaştırma sitesi olduğu için bir bisikletin teknik özelliklerini veritabanında tek bir sütunda saklamak yerine her parça için ayrı sütunlar oluşturmak gerekir. Mesela; vites, fren, maşa vs. Gibi. Bot'la da bu su verileri aynı kalıpta çekip veritabanına yazmak gerekir. Ya da başka bir şeçenek olarak Bot'la tek sütuna çekip sonra ayıklanabilir.

Benim düşüncem de şu; mesela vites grubuna ait parçalar kategorilize edilip(mtb, yol vb.), bu kategorideki parçalar iyiden kötüye doğru sıralanıp kaydedilir. Bu sayede 2 bisiklet arasında karşılaştırma yapan kullanıcıya, sistem hangi vites grubunun daha iyi olduğunu belirtebilir.

@CengizCelik sistem zaten parça parça hangi bisikletin daha iyi olduğunu kullanıcıya gösterecek. Mesela; "vites grubunda a bisikleti b bisikletinden daha iyi, fren grubunda b bisikleti a bisikletinden daha iyi" gibi. Bunun yanı sıra bisikletlerin varsa incelemeleri, aldığı puanlar ve hitap ettiği grup da yazacak tabiki.

8. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Çok güzel bir fikir. Şöyle bir durum var ki bisiklet üreticileri internet sitelerinde sadece güncel modellerin bilgilerini paylaşıyor. Eğer sitede kullanılacak bilgiler başka sitelerden link almak yerine doğrudan site içinde bir database oluşturulursa şahane olur. Hatta sadece komple bisiklet değil, jant seti, grupset gibi parçaların da ağırlık bilgileri paylaşılabilir. Tabi az önce dediğiniz gibi kütüphaneyi oluşturmak için biz bisikletçilere iş düşüyor...

9. Zeroxx

Zeroxx Yeni Üye

Adı:
    Çağdaş Yılmaz
    Seviye:
    @uguryilmaz144 benim düşüncem de bisiklet bilgilerini başka siteler üzerinden link ile ya da frame oluşturup çekmek yerine kendi veritabanımızı oluşturup, bisiklet severlerin katkısıyla içini doldurmak. Evet belki çok eski modellerin detaylı özelliklerine erişemeyiz ama en azından bir noktadan başlayıp güncel şekilde devam ettirebiliriz.

Bunun yanı sıra, mesela siz a markasının bir bisikletini kullanıyorsunuz. Bu bisikleti kendi imkanınızla incelemesini yapıp, sistemde o bisikletin sayfasına ekleyebilirsiniz(tabi adminler tarafından onay aldıktan sonra yayınlanır). Bu sayede hem bisikletin teknik özellikleri hem de kullanıcı görüşleri hakkında büyük bir bilgi bankası oluşturmuş oluruz

10. uguryilmaz144

uguryilmaz144 Onursal Üye

Adı:
    Uğur Yılmaz
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Misal ben 735TCA kullanıyorum. Şu anda kadro özelliklerine mosso'nun websitesinden ulaşmak mümkün. Ama seneye yeni modeller geldiğinde kaldıracaklar. Çünkü geçen sene de 730TCA vardı, ondan önce de 722TB7 vardı... Özelliklerini bulamadığınız bisikletlerin teknik detaylarını kullanıcılar eklerse kütüphane epey zenginleşir diye düşünüyorum. TR'de bu amaçla kullanılabilecek bir site olmadığı için bu girişimin epey rağbet göreceğini düşünüyorum...