Bisiklet kaplama hakkında

Tepki
3
Arkadaşlar bisikletimi kaplamayı düşünüyorum fakat bu konuda fazla bi bilgim yok bilgisi olan arkadaşlar ulaşabilirmi özelden
şimdilik bu fotolar var arka tarafı kaplarkenn ;

http://d1211.hizliresim.com/13/d/fvwul.jpg

Bide Bu

http://d1211.hizliresim.com/13/d/fvwvs.jpg

Teşekkür ederim..:cool:

Scudo

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
bisikleti kaplamak hiç kolay değildir. elindeki malzemeler de buna uygun değil sanırım düz folyo ile bisiklet kaplanmaz güzel olmaz cok ek ve yama şeklinde yaparsın oda bisiklet kirlendikce ve kullandıkca iyce belli olur çirkin olur. hiç uğraşma. 200 lük bi zımpara ile kabataslak zımparala bas akrilik selulozik boyayı gitsn yoksa cıkamassın içinden. :)

Tepki
3
düz folyo diğil zaten reklamcıdan aldığım yapışkanlı kaplama, ayrıca dediklerin için sağol onlara param yetmez :)

Tepki
156
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
kaplama yerine güzelce parçaları çıkarıp kadroyu tekrar zevkinizce boyayıp üstüne ne atılıyor vernik miydi tam hatırlayamadım o maddeyi de uygulayın daha iyi sonuç alabileceğinizi düşünüyorum. yada ben yapamam diyorsanız götürün sanayide bi oto kaportacıya 40 50 lira belki daha az bi para verin güzelce fırın boyayı atsınlar

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
güzel kardeşim reklamcıdan aldıgın folyonun tam 4000 çeşit kalite ve amacı farklılık gösteren ürünleri var. bahsettiğim sey hiç pahalı değil zımpara 50 kuruş. en iyi boyada 10 lira. düz folyo dediğim onların yazı kesmek için kullandıgı folyodur. kaplama yapılan folyo cast. ve intermatie folyolar şeklnde uzar gider. kaplama bu malzemeler ile yapılır yazı folyosu ile kaplama yapılmaz.

Tepki
3
anladımda bisiklet çok eski masraf yapmak istemıyorum o yüzden kaplamayı tercih ettim fakar bu resim 2 gün önce çekildi şimdiki hali bitti tek maşa çok kötü oldu onuda teekrar yapıcam fikirlerinizi almak istedim teşekkür ederim.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Furkan Ceylan

İyi bir sonuç almak istiyorsan castfolyo almanı tavsiye ederim. Hem buruşmaz hemde oval olarak uygularsın.

Tepki
3
@semih çelik

anladım genede sağol da bu kaplamalar yazı kaplaması değil birazdaha kalın..

@afidanci66

teşekkür ederim araştırıcam.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Folyolar genelde piyasada baskı folyoları plotter kesim folyoları ve kaplama folyoları vs olarak satılıyor. Kaplama folyoları dış etkenlere dayanıklı ve ilk uygulama sırasında lastik gibi sünme yeteneğine sahiptir. Bunu her gün farklı renklerden kaplanarak taxi haline getirilmiş araçlarda görüyoruz. Bu folyolar Castfolyodur. Diğerlerinden biraz pahalıdır ancak bisiklet için 10 TL lik bir parça almanız yeterde artar bile. Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Mrt123

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
KAPLAMA TEKNİKLERİ İŞLEM SIRASI (KORUMA İÇİN)
1- BAHAUS- TEKZEN - IKEA vb. yapı markete gidilir ve DC-FİX (ŞEFFAF) alınır.
2- Bisiklet yapısına göre DC-FİX kesilir.
3- Komple kaplama yerine, Kadronun ( Alt-üste ve yanları) önemli alanları kaplanır.
4- Kaplama yapılırken önce DC-FİX yüzeye tamamen sarılmadan yüzeysel olarak yapıştırılır. Kenarlar kıvrılmaz.
5- Saç kurutma makinesi alınır ve DC-FIK ısıtılır. Zaten yumuşacık kıvama gelecektir. Bu aşamadan sonra komple sıvama yapılarak yapıştırılır.
6- Kimyasal çözücü madde ihtiva etmez Kadroya zarar vermez, sökülürken boyayı çıkartmaz.
8- Bakarak fark edilmesi imkansızdır. Ancak dokunmak gerek.
9- Çizilme, taş çarpması, üzerine anahtar yada metal malzeme düşmelerinde kadroyu korur.
10- Güneşin zararlı ışınlarının kadro boyalarında meydana getirdiği solmayı önler
11- Yıllarr sonra DC-FİX'i söktüğünüzde bisikletiniz ilk günkü gibi kalır.
Kolay gelsin :)

KAPLAMA TEKNİKLERİ İŞLEM SIRASI (TASARIM VE RENKLENDİRME İÇİN)
Yukarıdaki işlem sırası aynıdır. Fakat şeffaf DC_FİX yerine karbon desenli yada istediğiniz başka bir renkte DC-FİX alıp şansınızı deneyebilirsiniz.

etkiliadam

Daimi Üye
Tepki
328
İsim
Oktay Yörük
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, (link) konumda görebileceğiniz gibi kron rc 2000 modelinin 2018 modelleri çıktı. 2017 modelini almayı düşünürken tek endişem renklerini gerçekten kötü olmasıydı. Bu modellerle yaptıkları en güzel iyileştirme renklerde olmuş. Fakat önceki modelden çok beğendiğim keskin kadro yapısı ve kabloların içten geçme olayına veda etmişler. Bu nedenle hala ilgim 2017 modellerden yana. Bu noktaya gelince de başlıktan da anlayacağınız gibi durumlara yelteniyor insan

Öncelikle internette bununla ilgili paylaşımlar buldum, fakat benim asıl sormak istediğim şu: 2000-2500 tl bandında olan orta alt segment bir başlangıç seviyesi bisiklet için boyama & kaplama imkanlarını nelerdir?

Yani çok pahalı, kaliteli bir işlem yapamam. Genellikle özel tasarım boyatma işlemleri 4 haneli rakamlarda oluyor ve 3-4 bin euroluk bisikletlere uygulanıyor. Benim yapmayı planladığım şey kadroya söküp tek bir renke boyamaz. Koyu gri ya da siyah gibi tek düze bir renk seçip bunun mat tonuna boyamayı ya da araçlarda yaptıkları gibi kaplamayı düşünüyorum. Sizce bu işlem mantıklı mı? Mantıklıysa da hangi yolla en uygun ne kadar mal edebilirim?

Not: Biliyorum boyatmak vs. satarken benim için dezavantaj olacak. Millet çatlak vs var korkusuna kapılacak. Ama yıllar sonrası ticari bir olayı düşünerek, bugünkü zevkimi egale etmeye de niyetim yok

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

HİKMET i.

Aktif Üye
Tepki
63
İsim
Hikmet
Bisiklet
Specialized
Bence 2017 olanı alın kablolar içeriden,görünüm olarak ta renkler çok sırıtmıyor bence, geçen günler inceleme fırsatım oldu gerçekten kibar ve hoş bir bisiklet fotoğraflarda görüldüğünden farklı geldi bana bence o fiyat farkına pedal veya ayakkabı alabilirsiniz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@etkiliadam

Kadro boyanırsa garanti dışı kalır.

Alacağın bisikletin üzerindeki boyanın kalitesinde bir boya yaptırmak istersen tahminimce bisikletin fiyatını geçecektir bisikleti gerçekte gördün mü? monitörde kötü gözükebiliyorlar.

200-300 lira olsa bile biraz daha zorlayıp başka bir bisiklet alabilirsin.

Yada kaplama alıp kendin kapla ama hiç bisiklete uygulayan birisine rastlamadım.

(link)
(link)