bisiklet jant ebatları. bisiklet üreticileri neyi deniyor? anlamıyorum

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
buyrun bir bisiklet; 27.2 jant ama 27.5 demişler.

(link)

29 çıkardılar şaşırdım evvela. andavallaı amerikalılar malum hormonlu dedim ses etmedim. forumda tek tük memnuniyetsizlikleri okuyorum. sonra 27.5 lar çıktı. sanki üreticiler bir deneme yapıyorlar, 26" i 27.5 a öteliyorlar. 29 tutmadı sanırım dağ bisikletlerinde. 281 yapmıyorlar ki, yok ve ya şehir bisikletlerinden parça değiş tokuşu olmasın.

ben anlamıyorum açıkçası sebep ne. bilen varsa deyiversin.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
Aslında yeni bir tekerlek boyutu icat etmiş değiller, 27,5" ya da 650b çok eskiden beri var olan ancak pek kullanılmayan bir standarttı. Bu arada, 29" mtb ile yol ve şehir bisikletlerinde kullanılan 700c aynı jant çapına sahip (622mm).

Aşağıdaki linke bakarsanız günümüzde yaygın olarak kullanılan 4-5 ebattan çok daha fazlasının geçmişte denenmiş olduğunu görürsünüz.
(link)

Benim tahminim, geçen yüzyılın başlarında tüm üreticiler kafalarına göre boyda jant ve lastik ürettiler, bu kadar fazla boyut için yedek parça bulundurmak bisikletçiler için zor olduğu için bir süre sonra bazıları tercih edilmemeye başladı.

Neden 27,5" mtb üretilmesine başlandığına gelince; üreticiler para kazanmak için bisiklet satmalılar. İnsanların arasında tercih yapmakta zorlandığı iki ürünün arasındaki boşluğa yeni bir ürün yerleştirmek pazarlamacıların uzun zamandır uyguladığı bir taktik. Benzer bir durum yol bisikletinde de var, klasik yol (yarış) bisikleti ile cyclocross bisikleti arasına "gravel bike" (toprak yol bisikleti) diye birşey yerleştirmeye çalışıyorlar.

• Beğen
Tepkiler: thomisus lx

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Merhaba

Evet 29 er'ler tutmadı,

Şimdi 27,5 inch'leri deneyecekler tutar mı,26 inch'in yerini tutmaz gibi,ama gelecek sezon belli olur..

iyi forumlar

BF Okuru

Üye
Tepki
1
29er lerin tutmadığı fikrine katılmıyorum. Bence asıl 26" bisikletlerle olmayacağı düşüncesiyle 26" bisikletlerden vazgeçilmeye başlanıyor. 650b leri 29" bisiklete alternatif olarak 26" bisikletin geliştirilmiş versiyonu olarak düşünüyorum ben.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
29erlerin tutmadığı fikrine nerden kapıldınız bilmiyorum... iki tekerin de avantajlı olduğu konumlar var. 29er kullanıcısı olarak (kullanım tarzımla da daha uyumlu olduğunu düşündüğümden) 29erlerin oldukça verimli bir icat olduğunu düşünüyorum :)

ismail eren

Forum Demirbaşı
Tepki
593
Bisiklet
Scott
oda birşey mi, adamlar 36jant bisiklet dahi yapmışlar (link)

yanlış bu tip şeylere şu açıdan bakmak daha faydalı olur diye düşünüyorum;
her yeni şey daha ileriye gitmek adına yapılır. Ar-Ge ler yapılır, birşeyler üretilir, ve bu üretimlerin bir kısmı piyasaya sürülür ve kullanıcı tepkilerine bakılır.
bu kullanıcı tepkilerine ürünün geleceği ortaya çıkar.
bazen bu denemeler tutar, bazende tutmaz.
yani bu tip ürünler piyasaya çıktığında bunları ilk olarak alıp deneyenler aslında işin Ar-Ge kısmına yardım etmiş olurlar ve bir nevi test edici konumunda olurlar.
serbest piyasa ortamında üreticiye yaranamayan herşey doğal seleksiyon hesabı zaten piyasadan kaybolur gider.
o yüzden bu tip şeylere pek takılmayan. çünkü kullanıcılara kendisini kabul ettiremeyen herşey er yada geç sonlanır.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Deneme yanılma üreticiler piyasaya ne sürersek o alınır mantığıyla hareket eder veya bu tutar veya tutmaz.Ben şahsen 29 bisiklete hiç ısınamadım uzun boylu veya cüsseli kullanıcılar için iyi olabilir ama 29 jant bisikletin sağlam ve sorun çıkarmaması için ucuz ürünlere değil de 26 da olduğu gibi paraya kıymanız lazım.500 dolarlık bir 29 ile 1000-2000 dolar arasında dağlar var.29 aldım iyi oldu demeyin sıkıntısını kullanırken çekersiniz.