Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet ile toplu taşıma

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında nilayo tarafından paylaşıldı.

1. nilayo

nilayo Yeni Üye

Herkese merhaba,
    bisiklete yeni heves edenlerdenim, bir adet Scott p5 edindim daha çok sahilde kullanıyorum. Ama istanbul'u 2 teker üzerinde keşfetmek istiyorum.

Acaba metrobüs, otobüs, vapur veya Metro'ya bisikletimizle binebiliyor muyuz? IDO'nun sitesinde bisiklet başına 2 YTL alındıgını gördüm ama diğer toplu taşıma araçları hakkında fikrim yok. Bilgi verebilirseniz sevinirim...

2. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    şehir içi vapur seferlerinde bisiklet için ücret almıyorlar, şehirler arası seferlerde ise dediğiniz gibi belli bir ücret alınıyor.
    metrobüs sabahları ve geceleri (insanların yoğun olmadığı saatlerde) bisikletleri alıyor.
    metro ise her zaman alıyor ama insanların yoğun kullandığı saatlerde sıkıntı olabilir.
    otobüsün ise aldığını hiç görmedim duymadım :)

asortik bunu beğendi.
  3. asortik

asortik Aktif Üye

Seviye:
    İstanbul’u bisikletle turlamak istemeniz gerçekten cesaret işi diyebilirim. Ben otomobil ve ya motosikletle bile korkuyorum, bisiklet ile kolay gelsin derim. :)

Otobüsler bisikletleri almıyor, ama pek yolcu olmaz, insaflı bir şoföre denk gelirsiniz alınabilir. Bunun dışında bisikletinizle otobüse binmenizi tavsiye etmiyorum. Genel olarak seslerini çıkartmasalar bile olumsuz karşılanır.

Arkadaşımın da bahsettiği gibi vapurda sorun yaşamazsınız, ama geri kalan bütün ulaşım araçlarında sorun yaşamanız kuvvetle muhtemel…

4. nilayo

nilayo Yeni Üye

Çok teşekkürler bilgiler için... Aynı rota uzerinde gidip gelmektense ufak ufak keşifler yapmayı istiyorum, bakalım başarabilecek miyim :)

5. kolbe

kolbe Kıdemli Üye

Seviye:
    ayrıca bayansanız ayrı bir sorun çıkartabilir sizi görenler

6. Speedy Gonzales

Speedy Gonzales Kıdemli Üye

Seviye:
    anadolu yakasında hemen hemen her yere bisiklet ile gidip gelebilirsiniz. karış karış gezebilirsiniz. avrupa yakasında ise nispeten biraz daha zor bu. trafik ve yolların genişliği anadolu yakasına göre bisiklet için biraz daha zor.

ama her iki yakayıda tamamen bisiklet ile gezebilmeniz için bir engel yok. karşı yakaya geçmek için vapuru kullanırsınız.

zaten otobüs, metro, metrobüs vb. araçlara ihtiyaç duyacağınızı hiç sanmıyorum.

7. silas

silas Üye

Seviye:
    Bisikletimi demonte halde bile otobüse almaya direttiler. Ancak Vapur ve metroda monte haldeyken herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Hatta Taksim metroda yürüyen yolun yanında üstüne binip yürüyen yolun yanından pedallayarak gittim :))

8. drexler22

drexler22 Yeni Üye

geçen cumartesi bisikletle avrupa yakasında biraz turladım.. ama gerçekten toplu taşıma çok büyük bir sorun.. sabah yola çıktığımda ilk olarak 6.15'te otobüse bindim.. haftasonu olması ve sabahın körü olmasına rağmen otobüste tüm koltuklar doluydu nerdeyse.. üstelik otobüs körüklü olmasına rağmen.. neyseki ayakta yolcu sayısı azdı ve ben körük kısmına bisikletimi koyarak zor da olsa seyahat edebildim.. ama şunu söyleyebilirim ki otobüsle yolculuk çok zor.. özellikle frenlerde o körük kısmı çok hareket ettiğinden bisikleti kontrol etmek çok zor oluyor.. dolu bir araçta kesinlikle binmeyin derim.. hele halk otobüsüyse uzak durun..

ikinci olarak öğle saatlerinde 12 civarı kabataş-zeytinburnu tramvayına bindim.. ilk duraktan binmeme rağmen büyük sıkıntı yaşadım.. bu tramvayların kasaları ülkemizde yapıldığı için bisiklet koyacak bir kısım yapmayı akıl edememişiz! en müsait yer vagon sonundaki oturma bölümüydü.. orda koridora koyup oturduğum yerden elimle bisikleti tutarak yolculuk ettim ama gerçekten çok zordu.. yanımda oturan kişi çıkarken geçmesi çok problem oldu.. keza koridor çok dar olduğu için insanlar geçerken bisiklete çarpıp durdular sağolsunlar!

toplu taşımada en büyük problemlerden biri de insanların anlayışsızlığı.. siz zaten güç bela yolculuk ediyorsunuz ama insanlar "nerden çıktı bu düdük makarnası" der gibi bakıyor, sanki onları rahatsız ediyormuşuz gibi.. bunun yanında yolda olduğu gibi araçların içinde de hala bisikletli birini görünce uzaylı görmüş gibi bakanları saymıyorum bile.. hele bir de başınızda kask varsa..

tabi suçu biraz da başımızdaki insanlara atmak lazım.. daha önce dediğim gibi kendi yapımımız olan tramvaylarda bisiklet koymaya en ufak bir yer yokken isveç yapımı aksaray-havaalanı metro hattı abb marka metrolarda en azından vagon sonlarında yer var (taksim metrosu da sanırım bizim yapımımızdı, onlarda da pek yer göremedim).. toplu taşımayı sadece insan taşıma olarak görmemeliyiz.. bisiklet kullanmak teşvik edilmesi gerekirken tam tersi ülkemizde bu ayıplanan bir olay konumunda nerdeyse.. tramvaya binerken benden 2 bilet alınması kabul edilemez bir durum!

trafikte bisiklet sürmenin zorluklarını ise hiç anlatmıyım, hepimizin malumu

9. Nuran Atakan

Nuran Atakan Aktif Üye

Seviye:
    Toplu tasima denince aklima geldi. San Francisco'da otobuslerin on kisminda bisiklet askisi var. Eger bir bisikletli binmeye kalkarsa; sofor otobusu durduruyor, iniyor, bisikleti monte ediyor ve yola devam ediyor. Ne o surat asiyor ne de otobustekiler. Gerci orada otobuslerde tekerlekli sandalye icin asansor sistemi de var. Ustelik kaldirimlar cok duzgun ve her inis cikista rampa bulunuyor. Yurume engelli vatandaslarina yerinden kipirdama sansi dahi tanimayan bir ulkeden, bisikletliler icin ne bekleyebilirsiniz ki:)

10. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    otobus soforu zor durumda kaldıgınızı anlarsa otobus yogun degılse ve gıdecegınız duraga kadar yogun olma ıhtımalı yoksa rıcayen alıyor
    bırkac kez basıma geldı genelde 10 dan sonra lastık patlama vs.

11. Efe Taner

Efe Taner Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ankara hakkında bilgisi olan varmı özellikle metroya bisikletle binilebiliyor mu diğer toplu taşıma araçlarında durum nedir? (Metroya ve otobuse bisikletle binen hiç görmedim olacağını sanmıyorum ama bir umut :) )