Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ile Likya Yolu Tur Önerileri

Konu, 'Outdoor' kısmında Fikret Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Fikret Öztürk

Fikret Öztürk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Doğa sporları ile ilgilenenler "Likya Yolu" nu mutlaka duymuşlardır. Bildiğiniz gibi "Likya yürüyüş yolu, Likya kentlerini birbirine bağlayan Antalya’dan Fethiye‘ye kadar sahil boyunca uzanan ,Teke yarımadasındaki patikaların bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotasıdır.Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotalarından biri olarak gösterilmektedir.(509 km)

Bu güzergahın bir kısmını veya tamamını yaya olarak gezenler mutlaka olmuştur.Ama bisiklet ile gerçekleştiren hiç oldu mu bilmiyorum. Bu rotayı önümüzdeki yıl bisiklet ile gerçekleştirmeyi planlıyorum.Eğer aranızda bu güzergahı bilen varsa aşağıdaki sorularıma cevap vermelerini rica ediyorum.

Bu rotanın tamamı veya bir kısmı tam techizatlı bir bisiklet ile gezmeye uygun mudur?
    Tamamı uygun değil ise uygun olan güzergahlar nerelerdir?
    Suyu bulunan kamp yapmaya uygun alanlar nerelerdir?

Özellikle rota üzerinde bulunan Faralya (Uzunyurt) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara - Letoon - Xanthos kentleri ,Patara, Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Olympos ve Phaselis gibi yerlere uğramayı düşündüğümden tavsiye edebileceğiniz bir rota tavsiyesinde bulunabilir misiniz?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

2. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    tamamı bisikletle KESİNLİKLE gezilemez...

Bir kısmı anayol, bir kısmı patika üzerinden dağ bisikleti ile gezilebilir...

Uçurumların kenarından geçtiği dahi söyleniyor.

Fikret Öztürk bunu beğendi.
  3. Selim Kpkzlvl

Selim Kpkzlvl Misafir

Bu rota benim de çok ilgimi çekiyor. Kismet olursa eylülde bir kismini bisikletle geçmeyi düsünüyorum. Edindigim bilgilere göre, Kalkan, Patara arasi ve Alinca, Fetkiye arasi, ufak degisiklikler yapilarak gidilinebilir. Yalniz Alinca, Kabak güzergahinin pek kolay olmadigi, fakat çok heyecan verici oldugu söylenenler arasinda.
    Cate Clow´un kitabinin, Likya yolu hakkinda ayrintili detaylar içerdigini duydum, ama henüz elime ulasmadi.

Yabanci kaynaklardan edindigim fotograflar...

Kabak yolu

Fethiye yolu

4. Fikret Öztürk

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bilgiler için teşekkürler. Yolun tamamı yaya olarak 1 ay kadar sürdüğünü ve sadece bazı kısımlarının bisiklete uygun olduğunu öğrendim.Araştırmaya devam ediyorum

mehmet akpınarca bunu beğendi.
  5. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    Ben rotanın bir kısmını biliyorum bi kısmı hakkında da yorum yapabilirim.
    Finike menalippe yani papaz iskelesine kadar olan kısımda rahatlıkla bisiklet kullanılabilir. Buradan adrasana kadar olan kısımda kullanmak zor olabilir, fakat olimpostan çıralı sahinin sonuna kadar yine kullanılabilir. Fakat çıralı tekirova arası denize sıfır bir patikadan geçiyorsunuz. Bence tehlikeli bir ksım çünkü yer yer patika çok daralıyor.
    Çok iyi bilmeme rağmen 13ten kaşa kadar yine düz bir alan var ve bisiklet kullanbileceğinizi tahmin ediyorum. Pınara - Letoon - Xanthos kentleri ,Patara arasında rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ahmet Kur ve Fikret Öztürk bunu beğendi.
  6. Fikret Öztürk

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Çok faydalı oldu.Anladığım kadarıyla Ölüdenizden(14) Kaş'a(10) kadar olan kısım ile Finike'den Çıralı'ya kadar olan kısmın uygun olabileceğini söylüyorsunuz.Bu yolun yarıya yakın bir kısmı demek.Peki uygun olmayan yerlerde bisikleti elle taşıyabilir miyiz? Yoksa o bile mümkün değil mi?

yusuf samet yaraş bunu beğendi.
  7. Fikret Öztürk

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Likya yolunun ilk detaylı haritasını sunan "Zsiga György" bu yolda devamlı bisikletle gitmenin çok külfetli olacağını söylemiş. Hatta geçmişte Zsiga György'nin haritasına göre ilerleyen bir yabancının 55 km.den daha fazla bisikleti taşımış.

mehmet akpınarca ve Hakan Eşme bunu beğendi.
  8. yusuf samet yaraş

yusuf samet yaraş Aktif Üye

Seviye:
    ne demek efendim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana:in:

aziz azizi bunu beğendi.
  9. silverfox

silverfox Üye

Seviye:
    konuyu açan ve herkesin verdiği bilgilere teşekkür ederim. ben de bu rotayı bisikletle katetmek niyetindeyim.çok yararlı oldu

10. CATBALCA

CATBALCA Üye

Seviye:
    Ne kadar zaman alır acaba?

11. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    Likya yolunun bazı kesimleri mevcut karayolları ile çakıştığı için bu ksıımların bisikletle geçilmesi zor olmayacaktır. Ancak, bisikletle gitmenin mümkün olmadığı kısımları bisiklet elde gitmek gerek güvenlik/sağlık gerekse güç kullanımı açısından hiç uygun olmayacaktır.

Likya yolu sonuçta bir yürüyüş parkuru, tarih bıyunca yerel halkın yürüyüş amaçlı kullandığı bir yol olagelmiş. Bu parkur yerine Antalya'dan Fethiye'ye kadar uzanan Teke Yarımadaası (hatta Marmaris'e kadar uzanıp) bir parkur öncelikli düşünülebilir. İnanın Likya yolunun bir çok güzelliğini bu parkurda tadacaksınız.

Böyle bir parkur için zamanlamaya da çok dikkat edilmeli. Hazirandan Eylül ayına kadar geçen süre sıcaklık nedeni ile hayli zorlayıcı olabilir. Önerim Nisan sonu Mayıs başı ya da Ekim ayı olacaktır.

Hadi yapın şu turu da fotoğraflarınızı, yorumlarınızı zevkle izleyelim :)

12. Orhan Kılıç

Orhan Kılıç Bisikletkolik

Seviye:
    Aşırı yağış olmadığı taktirde bayramda Muğladan başlayarak Marmaris üzerinden mümkün olduğu kadar kıyıyı takip ederek Antalyaya gitmeyi planlıyoruz. Likya yolunda bisiklet elde gitmek belki denenebilir ama yukarıda yayınlanan bisikletli fotoğrafları gördükten sonra bunu gerçekleştirmek için bisikletin yüksüz olması gerektiğini düşünüyorum. Aksi taktirde yükü ve bisikleti bazı yerlerde ayrı ayrı taşımanız gerekir ki bu sizin iki misli efor sarfetmeniz anlamına gelir.

13. Fikret Öztürk

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler.Önerinizi değerlendireceğim.

14. Tayfun Demir

Tayfun Demir Üye

Seviye:
    proje olarak tamamı bisikletle geçilebilir....tabi bisikletin bizi taşıdığı gibi bizimde onu taşımamız gerekecek....ve tamamı bisikletle yapılırsa anlamlı olur

15. Fikret Öztürk

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tamamı 500km ve en az bir ayı bulabileceği söyleniyor.Ben şahsen şu anda o kadar zaman ayırabilecek durumda değilim.

16. Abdulmecit Altınbaş

Abdulmecit Altınbaş Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    benimde ekleyebileceğim kemerden tahtalıdağı ve sonrasında phasalis kısmı bisiklet ile çoz zor. çünkü yürünmesi zor yamaçlardan geçiyor. ve bisikleti 2300 metreye çıkarmak oldukça zor. ama çıkarırda zirvede fotograf çekerseniz sonrasında büyütüp duvara asarsınız.oraya giderken su sıkıntısı pek olmaz.hatta zirveye yakın yörük evi var. ve çeşmesi mevcut (eğer giderseniz kuzdere yayla köyünden marangoz hasan amcaya selamlarımı iletin.)
    bir diğer zor olan olympos adrasan arası. gayet dik ve zorlu.ve su kamp yeri yok gibi. tepede çoban klubesi var sadece. hatırladığım kadarı ile su da yoktu.
    ama giderseniz denizfenerine mutlaka uğrayın.
    demreden lymra issiuma çıkılabilir diye düşünüyorum. büyük bir kısmı köy yolu şeklinde.bir ara ormana dalacaksınız.yolda ve ormanda çeşmeler mevcut ayrıca kamp yeri içinde uygun.
    benimde aklıma gelenler bunlar.
    şimdiden iyi pedallar...

17. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    bisikletle gidilemez zira zaten yanınızda uyku tulumu, çadır, mat, portatif kamp ocağı.. gibi bir dolu malzme taşıyorsunuz. bu ekipmanla toprak yolda, bayırda, çamurda gidebilirsiniz ancak çoğu durumda elinizi de kullanarak tabiri caizse dört ayak hareket ederek ilerlediğiniz likya yolunda bisikleti sırtınıza nasıl ve ne şekilde sabitleyeceksiniz. hayır parkur önce sizin engebeyi aşıp ardından ipe bağladığınız bisikletinizi yukarı çekmenizi de engelliyor. böyle menem bi yer!

ama deneyecek olan varsa bana da heber edin, bu yolu bisikletle geçmeyi denemek bile onurdur, işi gücü bırakır gelirim hemen .

metin mülayimoğlu bunu beğendi.
  18. Oğuz Taş

Oğuz Taş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Ben şu an Antalya'da yaşamaktayım. Likya yolunu araştırıyorum, etrafımda Antalya'yı iyi bilen kim varsa soruşturuyorum. Tabi soruşturduğum kişiler arasında toprak yolda bisiklet mi kullanılır diyenler çıksada :) az çok bilgi edinmeye başladım. Sizleri aydınlatabilecek bilgiye sahip olduğumda en kısa zamanda ileteceğim...

19. ahmet1789

ahmet1789 Yeni Üye

2 yıl önce bir arkadaşımla Marmaris - Kaş turu sırasında Fethiye - Ölüdeniz - Kelebekler vadisi - Kabak koyu etabında Kabak Koyu'ndan devam eden 8 km'lik bir arayı Likya Yolu'ndan geçerek Fethiye - Kaş anayoluna çıkmayı denedik. Sabah 09.00 civarı Likya Yolu'na çıktık. Doğası ve işaretlemeleriyle gerçekten mükemmel bir parkurdu. Ancak inanılmaz zorluydu. Sabah girdiğimiz patikadan 8 km'lik yolu saat 15.00 civarında tamamlayabildik. Bir kaç metre pedallamak şöyle dursun sanırım 1 km. kadarını yüklü bisikletlerimizi sırtlamak zorunda kaldık. Aynı zamanda çok taşlık ve kayalık sarp patikalarda bisikletleri sadece itmak bile bir zulüme dönüşmüştü. Bazı sarp yerlerde yer yer kaymalar vardı ve geçmek oldukça tehlikeliydi. Müthiş bir deneyimdi ama bir daha bisikletle asla. Aynı zamanda Olimpos - Gelidonya feneri ve Demre - Kaş arası da yürüdüğüm parkurlardandır ve bisikletle aklımdan bile geçirmem. Tüm parkur mutlaka geçilebilir ama ciddi zaman ve efor ister.
    Selamlar.

20. mendereskasap

mendereskasap Yeni Üye

Onca yıldır gelip geçerim bu kadar bilgim yoktu.Teşekkürler.