Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet ile eski kiloma nasil dönebilirim?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında kdrmtl tarafından paylaşıldı.

1. kdrmtl

kdrmtl Yeni Üye

Herkese merhaba. Adim Kadir, 17 yasindayim. Kilom 78-80 arasinda degisiyor. Boyum tam 170. Bundan üç ay önce 74 kiloydum. Her gün bisiklet ile antrenman yapiyordum. Ama üç aydan beri bisiklet sürmüyorum ve dolayisiyla kilo aldim.
    Bisiklet sürmeye yeniden baslayacagim. Yani eski kiloma geri donmek icin nasil bir yol izlemeliyim? Hem beslenme hem de antrenman olarak.
    Cevaplayanlara saygilar, sevgiler...

2. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bisiklet sürmeye başla. abur cubur (gofret, cips, bisküvi, çikolata kola vs.vs.) yeme özellikle cips yeme beyaz ekmek yeme kepekli ekmek ye 4 kiloyu rahat 1 ayda verirsin bisiklet sürmek istemiyorsan her gün koş,fazla öğün az yemek ye yani 3 öğün yiyip her öğünde 2 tabak yiyorsan 6 öğün ye her öğünde 1 tabak ye patates kızartmasından falan uzak dur ben bunları yapıp 15 kilo verdim şimdi ekmek yerine ceviz yiyorum sabahları. yemeklerden önce 1-2 bardak su iç tavuk yiyorsan derisini yeme...

ama en önemlisi karbonhidrat alımını yani ekmeği pilavı falan azalt vücut ilk sırada karbonhidratlardan sonra yağlardan enerji üretir.

vücudunun hem enerji ihtiyacı olup vücudunda karbonhidrat olmazsa direk yağlar yanmaya başlar

kdrmtl bunu beğendi.
  3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Sen şu an obezite sınırındasın. 170 boyunda 17 yaşında bir gencin en fazla 65kg olması lazım. Hollanda'da yaşadığına göre çoğu yere bisikletle gidebilirsin. Bisikleti tekrar günlük yaşamına sok. Ekmek dahil (sadece beyaz değil, koyu renkliler de dahil) bütün kötü karbonhidratları kes. Ekmek, pilav (pirinç ve bulgur), makarna, börek, kek, puaça, simit, tatlı, patates, şeker ve şekerli herşeyi hayatından çıkar. Ekmek yerine fındık, fıstık, ceviz atıştır.

kdrmtl bunu beğendi.
  4. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bende ekmeği kes diyecektimde kolay kesilmiyor ilk başta insan doymuyor ekmeksiz kendimden biliyorum alıştıra alıştıra :D

kdrmtl bunu beğendi.
  5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Alıştıra alıştıra kesemezsin. Ekmeği kesince doyulmamasının sebebi kan şekeri dengesinin bozulmuş olmasından.

kdrmtl bunu beğendi.
  6. Hakan güngör

Hakan güngör Üye

Seviye:
    Selam dostum. Öncelikle bisiklet sporunda çok yeni olduğumu belirtmeliyim. Ama hem şuan kilo kontrolü için bisiklete binen ve sonuç alan , hem de bir beden eğitimi mezunu olarak sanırım soruna cevap verebilecek durumdayım.
    Kilo vermek aslında basit bir toplama-çıkarma işleminden ibaret. Bilenler bilir bunu. Yani harcadığın enerji , aldığın enerjiden fazla olursa kilo kaybedersin. Ya da bir başka deyişle aldığın enerji harcadığının enerjinin altında kalıyorsa yine kilo kaybedersin. Anlaşılan senin şuan ortalama 10 kilo kadar fazlan var. ben sana iki seçenek tavsiye ederim. Birincisi şu: Tehlikeli Karbonhidratı (beyaz ekmek , piriç pilavı , beyaz makarna ) ve şekeri ( bal , pekmez gibi rafine şeker içermeyen yiyecekler de dahil) tamamen kes. Protein ve sebze ağırlıklı beslen. Hava karardıktan sonra çiğ sebze ya da meyveden başka bir şey yeme. Bisiklet egzersizlerini de haftada en az 4 gün tempolu birer saatten yap. Bu, etkisi hızlı ama biraz katı bir programdır. İkinci ve benim tercih ettiğim seçenek de şu: Gündüz normal bildiğin beslenmeni uygula . istersen tatlı ye , istersen pilav. Ama hava karardıktan sonra su dışında hiç bir şey ağzına koyma. bisiklet egzersizlerin de haftada 6 gün olsun veya 5 günün altına inmesin. Ve tempolu bir şekilde bir saatin altında olmasın. Bu yazdıklarım doğru olmakla birlikte , yegane doğru değil. yüzlerce farklı ve doğru program önerilebilir.Önemli olan yukarıda bahsettiğim eksi-artı dengesidir. En kaba şekilde kardiyo-nabız bilmemne gibi anlamayabileceğin ayrıntılara girmeden anlatmaya çalıştım. . Aslında en güzeli bir uzman gözetiminde , vücut yapına göre sana özel programın belirlenmesidir. uzaktan reçete olmaz. Ama madem sordun, bu söylediklerim işine yarar. Ha birde şunu söyleyeyim 'sporcu beslenmesi' apayrı bir kavramdır. Antrenman ihtiyacını karşılamaya ve performans gelişimine yöneliktir. Proteinler karbonhidrat senteziyle alınır. Senin amacın bu değil. Sen eksik kalori alıp 'depodan' yakacaksın. Bazı yerlerde sporcu beslenmesiyle alakalı konular okuyup kafan karışmasın diye söylüyorum. Umarım amacına ulaşırsın.

ihtiyar, neşelikedi ve kdrmtl bunu beğendi.
  7. kdrmtl

kdrmtl Yeni Üye

Hepinize tesekkür ederim. Bu bilgiler bana oldukça yeterli. Hollanda'ya geleli bir buçuk ay oldu. Burada yeni oldugum için herhangi bir aktivite yapamiyorum. Bisikletim de Türkiye'de kaldi. Dolayisiyla spordan uzak kaldim ve kilo aldim. Ama en fazla üç ayda insallah üstesinden gelirim. Bu arada burada her yerde bisiklet yollari var ve herkes bisiklet üstünde. Yani imkanim oldukça yeterli.
    Saygilar...