Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet ile elektronik aletleri şarj etmek

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Erdinç Topçu tarafından paylaşıldı.

1. Erdinç Topçu

Erdinç Topçu Yeni Üye

Herkese merhabalar.Bisiklet ile uzun turlar yapmayı düşünüyorum.Bunun içinde forumda araştırma yapıyorum şuan için merak ettiğim konu bisiklet ile elektrik üretip bununla elektronik cihazları(fotoğraf makinası,leptop...) şarj etmek.Sonuçta her zaman otellerde kalmayacağım zaman zaman çadırda da kalacağım için elektrik konusunda sıkıntı çekebilirim.Böyle bir sistem varmıdır?Varsa nasıl yapılır ya da temin edilir?Forumda bakındıysamda bu konu hakkında birşey bulamadım ya da doğru kelime ile aratamadım.

2. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yani bisiklete bir dinamo bağlamak ve enerjinin bir kısmını elektrik üretmeye harcamak istiyorsun :)

bu dediğin olayı kimse yapmaz, çünkü uzun turlarda enerjin çok kıymetli olur. bisikleti sürekli yavaşlatarak seni fazladan yoracak bir dinamoyu, eminim turun ortasında söküp yola fırlatmak isteyeceksindir.

o yüzden iyisi mi şarjdan ziyade pille çalışan cihazların olsun, medeniyetten uzakta kaç gün geçireceksen ona göre pil alırsın yanına ;)

3. Batuhan İŞBİLİR

Batuhan İŞBİLİR Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel bir yaklaşım bence. bunun için öncelikle herkesin bildiği dimanolar ile yola çıkılabilir düşüncesindeyim. dönme hareket enerjisini elektrik enerjisine çeviren çok sayıda cihaz da var uygun fiyatlarda. şu sıralar herhangi bir büyük mağazaya gittiğinizde çevirerek şarz olabilen radyo- fener tarzı aletler çokça var.

normal sıradan bir cev telefonu da oldukça düşük DC akım ve gerilimler ile şarz olabilmektedir. yani cep telefonu fener, pil gibi aletler 1-2 günlük zihni sinir tasarımları ile halledilebilir. yukarda bahsettiğim dinamolar DC mi yoksa AC akım mı üretiyor bir bilgim yok. cihazı alıp bilgilerini veya kendisini incelemek lazım.

Ancak laptop daha 18V ve 2-3amper gibi bir güç istiyor diye hatırlıyorum. bunu hem yol alıp hem de kendi enerjinizle üretebilir misiniz bilmiyorum, artı böyle bir sistem kurulabilir mi onu da tahmin edemiyorum. fakat cep telefonu ve pil şarjı oldukça mümkün geliyor bana.

Saygılar.

Hüseyin ARICAN bunu beğendi.
  4. Ferhat Öz

Ferhat Öz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  5. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    böyle cihazlar adamakıllı yaygınlaşsa gerçekten çok kullanışlı olacak. özellikle navigasyon, internet, vb. cep telefonunun bataryasını çabuk bitiren uygulamaları da çekinmeden kullanabileceğiz.

ama dinamo işi dediğim gibi akıllı işi değil; uzun yollarda insanı farkettirmeden aşırı şekilde yorar ve zevkli geçmesi gereken bütün o seyahat, işkenceye dönüşür.

6. OMER AYYILDIZ

OMER AYYILDIZ Kıdemli Üye

Seviye:
    Bencede dinamo vb. pek mantıklı değil.
    En güzeli yola çıkarken şarjlarınızı fulleyip çıkmak.

Ayrıca bilgisayardan da biraz ayrı kalalım canım her yere götürmeye ne gerek var :D

Diğer elektronik cihazlar için de yedek piller gayet yeter bence ;)

7. serkan yıldız

serkan yıldız Kıdemli Üye

Seviye:
    Güneş enerjisi ile çalışan 19-20 $ lık çok güzel ürünler var artık. Bunların kullanılması çok daha verimli olur bence.

8. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    güneş enerjili telefon şarj cihazı ben kullanıyorum 15 tl gaziantep ten almıştım çok güzel feneri de var

9. TAYFUR ÇELİK

TAYFUR ÇELİK Üye

Seviye:
    arkadasım senin en güzel yapacagın şey şu olabilir çünkü bende yapacagım için daha önceden düşünmüştüm mesleğim elektronik oldugu için bazı nacizane fikirler sunacagım...

1... iki adet birisi yedek olacak.. 14amperlik kuru akü alıyosun...
    2...150wattlık 12 dc voltajı 220 ac voltaja çeviren inverter alıyosun...
    3... aküleri şarj edecek 12 volt günej enerjisi alıyorsun... en az 3-4 amper olmasına dikkat...

kullanımına gelince aküleri gündüz 2 saatlik bir şarjla dolduruyosun gecede 2 dolu akünle bilgisayarını,telefonunu,varsa küçük televizyonunu izleyebilirsin yaklasık olarak laptopunu bu iki akü ile 6-7 saat arası kesintisiz çalıstırır telefonu hiç katmıyorum çünkü enerjiyi yok denilecek kadar az harcar o arada kaynar gider...
    bu sistemin toplam maliyetide 200tl gibi bir rakamı bulur saygılarımla...

emre arıkan bunu beğendi.
  10. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bu sistemin ağırlığı ne kadar oluyor, tırmanış yaparken fazladan ne kadar kalori harcatıyor, bu kadar ağırlıkla 1 gün içinde en fazla kaç km yol gidilir?

11. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aslında akü olayı sakat ama hafif biri yine de şart. Çünkü her cihazın bataryası yok. Siz sürekli pedal çevirmeyeceğiniz için geçici bir depolama iyi olacaktır. Ancak standart bir 220 volt AC çıkışlı inverter (yani akım/gerilim dönüştürücü) gereksiz olabilir. Hem ağırlık açısından sakat, hem de her cihazı bir şarj adaptörü vardı. Bu adaptör inverter'in yapacağın tersini yapacak.

ı

12. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    iPhone için güneş panelleri var, birde duracell panasonic gibi markaların yüksek kapasiteli pilleri var bunlara değişik uçlar takarak birçok alet şarj edilebiliyor. eğer cihazın ucu bulunmuyorsa siparişle isteyebiliyorsunuz. (marka model hatırlamamakla beraber bu ürünleri internette bulabilirsiniz...)

bu tip bir pili güneş paneli ile şarj etmek mümkün, formanıza yada kaskınıza yapıştırıp kabloyla pile bağlamak çok iyi bir çözüm olabilir. eğer ilgilenirseniz özelden ulaşırsınız. bu tür ürünlerile ilgili incelemelerin olduğu bir dergi vardı (wired'ın son 6 ay içindeki ingiltere sayılarından biri olması lazım küçük bir ihtimal amerikan versiyonuda olabilir) onu bulup daha detaylı anlatırım...

13. Ahmet Can Yakışır

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    şimdiye kadar bu konuda yazılmış en sağlam öneriyi sundun hocam, detaylı bilgileri bekliyorum :in:

14. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    Orjinal postta bahsedilen konuya daha iyi çözümler var ancak 220 volt çıkış olması gerekiyor adaptöre takacak olsanız bile... Adaptörlerde dikkat ederseniz 100-115 veya 100-220 gibi aralıklar yazar giriş için. O voltaj olmazsa zaten adaptör oralı bile olmaz... Çalışmamakta direnir.

Gereksiz bir post ama duramadım...

15. burakb

burakb Kıdemli Üye

Seviye:
    Herkesin en büyük sıkıntısı bu sorun.

Ön tekerleğin göbeğinden iphone şarj eden bir sistem var. Linkini bir ara yollarım.
    en etkili ve biraz maliyetli olanı budur...

16. emin tak

emin tak Aktif Üye

Seviye:
    Dealextreme.com'da 33 dolara bir güneş enerji paneli var..3 tane kablo bağlı birisinde 10 küsur marka laptopun şarj cihaz girişleri var diğer kabloda yine cep telefonu şarj girişleri var ve diğerinde de araba sarj cihazı girişi var ki o zaten bir çok derde deva...

dealextreme 'e güvenebilirsin daha dün siparişlerim geldi...

Bu ürün amatör olabilir ama başlangıç için iyi.Hem denedikçe daha profesyonelini ilerki zamanlar da alırsın..

17. emin tak

emin tak Aktif Üye

Seviye:
  18. Trek_25

Trek_25 Üye

Seviye:
    Aslında dinamo yerine kuru aküleri şarz etmek için, ön ve arka tekerleğin göbeklerine rüzgar gülleri koymak daha mantıktı elde ettiğimiz elektriği kuru akülere yada güneş pillerine aktarıp, ordanda elektronik cihazlara aktarmak mümküm. Dezavantajları sürtünme dirençi denge gibi bazı zorlukları olur ama mim indircek çözüm araştırıyorum. Bu konu hakkında araştırma yapmaktayım.
    Hatta daha ileri vadede elde ettiğimiz elekttik ile ısıtma ve soğutma yapabilen değişik bisiklet elbiseleri imalatı dahi olabilir uzunyol yapanlar için yaz kış 23 derece elbise =). Burda önemli olan navigasyon bilgisayar, TV telefon ve fener (kablolu) hepsinin tek bir cihazda olması. Ellede ettiğimiz elektrik kısıtlı. 24V DC 12 DC 18 DC aralığında çalışabilen bir çok cihaz mevcut IPfone tablet PC v.s
    Poşa pedel cevirmemek lazım, her padel enerji ve geri dönebiliyor. =) Bu arada kuru akü yerine jel akülerde var maliyeti yüksek ama daha uzun ömürlü bisiklet için daha mantıklı.

19. Murat Arman

Murat Arman Yeni Üye

Sevgili Trek_25 arkadaşım. Söylediklerin hoş hayaller ancak pratikte mümkün değil. Şöyleki;

12 voltluk 12 amper basit bir akünün (kuru yada jel) standart ağırlığı 4 kg'dır.
    15 cm boyu, 10 cm yüksekliği ve 10 cm derinliği vardır.
    Bu ağırlık ve kapladığı alan sorunu "sorun değil" denilerek aşılsa dahi,
    12 volt tüm aküler için geçerli olan "14 volt civarında şarj etmeye başlama kuralına tabidirler.
    Bu da sizin rüzgar güllerinin en az 14 voltluk ve akü 12 amper olduğu için minumum 10'da 1'i ile şarj edilir diye düşünürsek, 1.2 amperlik bir güç üretmesi gerektiği anlamına gelir.
    4 kiloluk 12 amper bir aküyü bu durumda, sabit hızda gittiğinizi ve 1.2 amper şarj gücü ürettiğinizi var sayarsak 10 saatte şarj edebilirsiniz. Ayrıca;
    Saatte 1.2 amperlik bir şarj gücü, en az 1 metrelik kanatlarla ulaşılabilecek bir güçtür, küçük rüzgar gülleri ile ancak kalem piller doldurulabilir.

Peki kamplı uzun gezilerde enerji ihtiyacı nasıl karşılanabilir?

Açıkcası benim fikrim bunun sadece güneş enerjisi ile ve belli bir oranda olabileceği şeklindedir.
    Sunslick markalı, aynı bir mat gibi yuvarlanıp taşınabilecek niteliği olan güneş panelleri, hem hafifliği, hem de yuvarlanabilir olması açısından tek çözüm gibi duruyor. http://www.outdoorgb.com/p/sunslick_flexible_solar_panels_7w_14w_27w/
    Şarj edeceği pillerin de (akülerin) mutlaka lithium-ion olması gerekiyor zira bu aküler, aynı amper değerindeki kuru yada jel akülerin üçte biri ağırlığında. (ve maalesef üç katı daha pahalı)

Herşeye rağmen 12 amperlik bir lithium-ion aküyü, sunslick güneş paneli ile şarj etmiş olsak dahi, 220 volt elde etmek için kullanacağımız basit bir inverter ile dönüştüreceğimiz 30 yada 40 watt gibi yükleri, bu sistemden ancak iki, bilemediğiniz iki buçuk saat boyunca harcayabiliriz. Kullanacağımız her şeyin 12 volt olması, watt durumuna göre bu süreyi mutlaka uzatacaktır.

Sonuç olarak, saatlerce sabit hızda (12 volt üstünü yakalamak için) gitmeyeceksek (ki gidilmez), bisiklet ve dinamo kullanarak küçük piller dışında hiç bir şeyi şarj edemiyoruz. Zaten dinamonun amperi arttıkça sürtünmesi de artacağı için, akü şarj edecek bir dinamo demek, 24'üncü viteste 25 derecelik bir yokuşu (devamlı) çıkmak demek gibi bir şey oluyor.
    Rüzgar gülü ise zaten olmayacak bir şey.
    Tek yol güneş paneli, ancak söz konusu taşıyıcı bisiklet olduğu için, onun da sınırları var.
    Bu arada iphone yada mp3 player gibi küçük aletleri, küçük panellerle şarj etmek tabiiki mümkün. Benim burada bahsetmeye çalıştığım şey, laptop'unuzu, amatör telsizinizi yada şehir şebekesine ihtiyaç duyabilecek diğer elektrikli aletlerinizi kamp alanında çalıştırabilecek bir sistemdi.
    Umarım faydalı olmuştur.

Saygılar.

20. MertDokur

MertDokur Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok doğru bir açıklama benim bahsettiğim "herşeyişarjedenalet" duracell'in bu arada. İstanbulda Perpada Data serviste var bir telefon açıp fiyat bilgisi alabilirsiniz. telsizi bilemem ve pek gerekli birşey değil ancak laptopunuzun tipine göre 3-12 saat arası görürebiliyor tam olarak kaç amper olduğunu bilmiyorum ama bir laptop pilinin yaklaşık 4-5 katı diye hatırlıyorum. Birçok değişik ucu var ve kaç volt sağlayacağını ayarlamanız mümkün. Şarj etme konusuna gelince gerçekten deneme yanılma ile uğraşılacak bir proje bu, öyle 1-2 günde çözülücek birşey değil, 1-2 prototip yapıp deneyip sonra kullanılacak bir sistem yapılabilir.

bu arada alet tabiki li-ion. Bu arada li-poly gibi daha yeni ve pahalı ancak iyi piller var onlara da bir bakmanız lazım.

bu arada konuyla ilgili tavsiyelerde teknik seviyeyi nasıl tutmam gerektiğini tam bilemiyorum. bu yüzden elektrik-elektronik bilginizi(prize çatal sokmanın tehlikeli olduğunu bilmiyorum ile gece rüyamda maxwell denklemleri görüyorum arası bir skalada) bir söylerseniz sevinirim. daha iyi yardımcı olabileceğimi(zi) düşünüyorum böylece.

bu arada dinamo gibi sistemler çok kayıplıdır. hem mekanik enerjinizi yola vermeniz gerekiyor hemde bu sistemler çaldıkları mekanik enerjinin ufak bir kısmını elektrik enerjisine dönüştürebiliyorlar. Ayrıca depolama işin içine girince verim iyice düşer o yüzden en temizi güneş enerjisi... başka bir yolu yok diyebilrim hatta şu anki teknoloji ile.

bu arada 5 sene kadar sonra depolama sistemleri çok gelişmiş olacak o zaman zaten bir şarjla 2 gün açık kalabilen bilgisayarlarımız olacağı için bu sorun büyük ölçüde çözülecektir diye düşünüyorum. nanowire gibi pil teknolojileri umut verici oldukça