Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet iç lastik ve zincir sesi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Eren Y. tarafından paylaşıldı.

1. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Geçen hafta Sedona İstanbul almıştım. Daha toplasan 8 kere bile binmedim. Dün yolda giderken baktım tekerin havası iniyor. Hatta "fısssssssss" diye sesi bile duydum. Artık neyin üstünden geçtiysem :(

Tabi 3 sene boyunca teker patlamayan insanlarıda duyunca moralim bozuldu baya :D

Şimdi sorularım şunlar:

1-)İç lastik sizce değişmeli mi? Yoksa yama mı yaptırayım?
    2-)Benim tamirci pek güven vermiyor bana. Parçalar halinde gelen bisikleti 20 tl'ye topladı, bisiklet kilidinide 25 tl'ye sattı. Kesin fahiş fiyatlardır. Amatör olduğum için soruyorum. Bu adama ne kadar vereyim bu tamir içiN?
    3-)Bisikletle yolda giderken bazı viteslerde zincirden ses geliyordu. Bazı viteslerde ise hiç ses gelmiyordu. Bu normalmidir? (çırçır ötüyordu zincir :()

2. Fat1h

Fat1h Agresif

Adı:
    Fatih ÇAKMAKCI
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Teker patlama olayını bilmem ama bisikelti o topladıysa ücretsiz düzeltmek zorunda ! Sonuçta topladığı için senden para almış ve doğru düzgün toplayamamış.

3. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yani zincirden ses gelmesi sorun öyle mi? çıt çıt çıt çıt ses geliyor D:

4. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer zinciri çapraz yaptığında ses geliyorsa normalir. Çapraz kullanım haricinde zincir ses yapıyorsa vites ayarı yapmak lazım.

5. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    çapraz yaptım heralde :D neyse ilk 2 soruya da cevap lütfennnnn

6. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Mahalle arası bisikletci deyipde hepsini aynı kefeye koymayalım yoksa ne adamlar var harbi uzman;tekrar aynı yere götürün baksınlar olmadı daha prof bir yere götürün hallederler yama yaptırın sıkıntı olmaz senelerce yamalı lastikle dolaşdım hiçbirşey olmadı.parada vermeyin o yaptıysa o düzeltecek.

7. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Adam zinciri yanlış yapmış olabilir. Ama herhalde lastiğin patlamasınında adamala alakası yoktur :D

8. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bak birde yeni gördüm. adama yama yapılacaksa yama yap dedim. Görmeden yama olmaz iç lastik değişecek dedi. Neden dedim. Çünkü senin lastik özel heryerde uygun pompa yok ben bisiklete normal lastik takacam dedi.

9. emre daran

emre daran Üye

Seviye:
    "Çünkü senin lastik özel her yerde uygun pompa yok ben bisiklete normal lastik takacam dedi" öyle dediğine göre mahalle bisikletçisi belli hocam senin lastiği söküp araba siboplu lastik takacak her 5 günde bir lastiğin havası inmeye başlayacak artık. profesyonel bisiklet magazalarında 15-20 tl'ye sedonanın pompaları satılıyor. tavsiye ederim arabaya bile basabilirsin. hem presta hem de normal siboplara uyumlu al bi tane tak bisiklete, bi de sele altı çanta mini plastik levye, topeak marka solüsyonsuz yama takımı, yedek lastik bi de alyan takım alın koyun. o vaziyet memleketi bile dolaşırsınız. en fazla 250 gr daha artar ağırlık. ama kendinizi güvende hisseder istediğiniz yere rahatlıkla gidersiniz.

gok ve Gokalp Gokmenler bunu beğendi.
  10. emre daran

emre daran Üye

Seviye:
    yaşadığınız yerde bu parçaları alabileceğiniz profesyonel bisiklet mağazası yoksa veya güvenmiyorsanız intertte güvenilir magazalar var örneğin delta bisiklet, erdoğanlar bisiklet gibi.

11. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Oda sizimi yiyor anlamadımki 22 yıllık bisiklet geçdi geçenlerde elime 22 yıl düşünün hangi bisikletciye gittiysem hemen hepsinde sedona pompa vardı ve genel anlamda hepsine uyuyor tamam iç lastiğe bakmadan yama olmaz eğer yapılamayacak gibi bir şeyse ozaman yeni içlastik taktıracaksın başka çare yok.bu arada ben normal lastik takacağım dedi diyorsunuz sizin lastiklerde ne var peki çokmu kalın.sonuçda sedona istanbul dediniz heleki sedona ise nerde sorun.

12. Oğuz22

Oğuz22 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Zincirin ek yerinin bir kısmı kopmuş yada kırılmış olabilir.

13. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hocam şimdi aldım. adam 50 yıllık bisikletçi ama tam kurt :D iç lastık sıkışmış,buruşmuş ondan havası inmiş dedi. Düzeltip yama yapmış dediğine göre. 5 tl istedi. Verdik.

Ama dediki bunun iç lastiğinden çanakkalede bulamazsın internet sipariş ver 1 çift yedek dursun ne olur ne olmaz.

Ne diyorsunuz :D

14. Oğuz22

Oğuz22 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Patlayınca ben kendim yapıyorum

15. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Evet alın bir kenarda dursun bir gün lazım olur.biz ne kurtlar gördük şefim zaten kimse kendi hatasını kabul etmez baktıki sen anlamadın yada anlamıyorsun şu oldu bu oldu neyse halletti madem sorun yok.

16. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisiklet meselesinin ilk zor kısmı olan "bisiklet seçimi" hususunu başarıyla atlatmışsınız. (Bu arada bisikletten memnun musunuz? Beklentilerinizi karşıladı mı?)

İkinci zor kısmı ise, eğer bulunduğunuz yerde adam gibi bisikletçi yoksa bisikletle alakalı mekanik ve el becerisi isteyen işleri yapmayı öğrenmektir.

Ben zor diyorum ama bu kişiye göre değişir. Mesela benim için zor olmadı:

En azından, lastiğiniz patladığında kendiniz rahatlıkla değiştirebilmelisiniz. Bunun için yedek iç lastik, plastik levyeler ve bir adet pompa yeterli olacaktır.

Bisikleti aldıktan sonra ilk kez geçen hafta Çorlu-Şarköy etabında Uçmakdere mevkiinde lastiğim patladı. 700x25'lik Michelin Pro Optimum'a ince bir tel parçası girmişti.

İç lastiği değiştirip yola devam etmem yaklaşık 5 dakika kadar zamanımı aldı.

Youtube'da istediğiniz konuyla alakalı "how to xxx xxx" şeklinde aramalar yaparsanız bir sürü video bulabilirsiniz. Ben sizin için "how to replace inner tube" diye arattım ve sonuçlar şöyle: http://goo.gl/UUJ3y

Niyazi C. ve Eren Y. bunu beğendi.
  17. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu arada, bisikletçi ile aranızda geçen iç lastik mevzunu açıklığa kavuşturayım.

Sizin iç lastiğiniz presta sibopludur. Birde araba sibobu diye tabir edilen schrader siboplar var. Bisikletçi ilk gittiğinizde normal lastik takacağım demesi pompa olmadığından değil yeni iç lastik satmak istemesindendir. Daha sonra schrader siboplu yeni iç lastiği takma girişiminde bulunmuş ancak başaramamış.

Bunun iki sebebi olabilir.
    1. Elinde 28inç lastik yoktur. Takamamıştır.
    2. Elinde 28inç lastik vardır ancak schrader sibopludur. Sedona istanbulun jant profili yüksek olduğu için ve schrader sibobun sabit bir uzunluğu olduğu için janta uyduramamıştır.

Her iki durumdada yeni iç lastik satma hayalleri suya düşmüştür. (Ayrıca internetten yeni iç lastik al demeside onun elinde sizin janta uygun iç lastiğin kesinlikle bulunmadığını gösteriyor.)

Geriye bir seçenek kalıyor oda lastiği yama yapmak. Oda lastiği yama yapıp, "heryerde olmayan" pompa ile şişirip size teslim etmiş.

Eğer bisikletinizin jant profili yüksek olmasaydı olacak işlemi söyleyeyim: Jant matkap ile delinip schrader siboba uygun hale getirilecekti.

Jant profilinin yüksekliği işi kurtarmış gibi gözüküyor.

Bana kalırsa bir daha o bisikletçinin yanından bile geçmeyin. Kurt değil, çakal olmuş.

Niyazi C., Eren Y., gok ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  18. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşım benden sana tavsiye, bence sen bir daha o bisikletçinin bulunduğu sokaktan bile geçme. Adam resmen elinde ince uçlu siboplu lastiği şişirecek pompa yok diye sizin iç lastiğinizi kalın siboplu iç lastik ile değiştirmeye kalkmış. Bunu yapmak için sizin jantınızdaki sibop deliğini matkap ile genişletecek daha sonra siz sürekli lastik patlaması problemi yaşayacaksınız. Bence internetten bir adet ince/kalın sibop uyumlu Sedona'nın pompalarından, iç lastik yama seti ve 1-2 adet'de jantınıza uyumlu iç lastik sipariş edin. Toplamda size en fazla 30-40 TL'ye mal olur ama bir daha o bisikletçiye gitmektende kurtulursunuz. Bu arada Çanakkale merkezde mi oturuyorsunuz? Eğer Çanakkale merkezde iseniz İstele meydanına çok yakın bir yerde Murat Varol var, bisikletçi. Orası güvenilir biryerdir ve yukarıda bahsettiğim malzemeleri orada bulabileceğinizi düşünüyorum. Sizin yukarıda anlattığınız bisikletçi profili benimde zamanında Çanakkale Ezine'de gittiğim bir bisikletçi vardı bana onu hatırlattı. O adamda 50 yıllık bisikletçiydi ama bisikletin "b" sinden anlamıyordu. Zaten genelde motorsiklet tamiri yapıyordu adam.

19. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Patlamaya dirençli lastiklerle fazla sorun yaşamazsınız.Scwalbe,continental,bontrager lastiklerinden seçim yapabilirsiniz.

20. Eren Y.

Eren Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tuncay Hocam açıklama diye buna derim ben ya :D süper olmuş eline sağlık. Kafamda direk herşey yerli yerine oturdu. Daha ne yeni başlayınca bu bisiklet olayına yavaş yavaş öğreneceğiz işte.
    Bu arada bisikleti geldi. Tasarımı gerçekten harika. Sürüşüde iyi gibi. Yanlız sürerken yoruluyorum. Haftada 2-3 gün spor yapan bir insan olarak bisiklet sürerken yorulmam düşündürüyor beni. Mesela tur deseler hayatta gelmem günlük 5km bile baya terletiyor nedense :D Günlük sürüşlerde tavsiyeleriniz varsa dinlemeye açığım :D

Hocam evet çanakkaledeyim.Bu dediğiniz bisikletçiyi nokta atışı tarif ederseniz çok memnun olurum. Bu arada Çanakkale'nin yolları neden bu kadar kötü :D