Bisiklet hırsızlarına karşı önlem

NightRider

Forum Demirbaşı
Tepki
129
İsim
Süleyman Özgün
Bisiklet
Lapierre
U kilitler işe yaramazmı sizce ?

Scudo

Shichigoro

Üye
Tepki
25
Bisiklet
Salcano
Her gün 5 kat çıkarıyorum fakat dışarıda gerek 10-15 dakikalık gerekse 1-2 saat sürebilecek bir iş olması durumunda gözümün arkada kalmaması için çelik bloklu bir motor kilidi kullanıyorum. Evet çok ağır ama dandik kilitlerle de içim rahat etmiyor. Koyuyorum sırt çantamın içine, kamu dairesinde falansa işim kitliyorum gündüz vakti çalabilen çalsın hadi :D Hış ederim. :koptum::komik:

NightRider

Forum Demirbaşı
Tepki
129
İsim
Süleyman Özgün
Bisiklet
Lapierre
Bide bu u kilitler neyle sökülebiliyor kolay kolay sökülmez değilmi

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Benim bu konuda daha farklı fantastik bir projem var ama sağlam sponsor ve avukatlar lazım :)

Sponsor aracılığı ile fiyatı 500 ile 10,000 TL arasında değişen farklı segmentlerde 20-30 bisiklet alınır. Kadro boruları içine bir şekilde öldürmeyecek ama süründürecek miktarda patlayıcı yerleştirilir, sim kartı ile aktive edilecek bir düzeneğe bağlanır.

Bu bisikletler ilk etapta İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerin bilindik noktalarına bırakılır ve av başlar. Av gelip bisikleti çalınca takip başlar ve insan yoğunluğunun az olduğu yerde patlatılır. Kurban kanlar içinde yere yığılınca polis ve ambulansa haber verilir. Önemli büyük şehirlerde bunun gibi 50-100 vaka sonra bakalım hırsızlık oranları nasıl değişecek. Çalışmazsa başka bir zihni sinir projesi geliştiririz :)

UtkuK

Aktif Üye
Tepki
135
İsim
Utku Karaarslan
Bisiklet
Cannondale
Kaliteli U kilitler, canavar denen yüksek hızda dönen makinalar ile kesilebilir, fakat bayağı kıvılcım çıkarıyor kesilirken.
Şarjlı canavar ile kesmeye çalışabilirler ama kıvılcımlar hem dikkat çeker hem de kadroya zarar vererek elden çıkartmalarını güçleştirir.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Valla arkadaşlar inanır mısınız bu konuda kafam çok rahat. Semtimiz biraz kalabalık olduğu için benim bisikletimin bana ait olduğunu herkes bilir. Buralarda böyle bisiklet süren insan da resmen yok denecek seviyede.
Semtteki sokaklar insan dolu zaten, biri çalsa da uzaklaşana kadar 20 kişi görür kimin elinde olduğunu.
Kendi sokağımda her gün 20 tane çocuk bisiklet sürer, top oynar falan. Aradaki bir çakma İce-Tea ısmarlarım bunlara :) Sokağın güvenliğinden onlar sorumludur.
Benim bisikletime başkası bindiği anda fark edilir. Yinede önlem alırım.

Aile apartmanım olduğu için de şanslıyım, yabancı insan giremez bizim binaya. Girse bile merdivenin altında sağlam bir biçimde kilitli halde bulur bisikletimi. Onu kesebilmek için içeriye sağlam bir makas sokması gerekir.
Zaten bahçede sibirya kurdumuz var, tanımadığı insanları yiyip bahçeye gömüyor.
Bisikletin hemen önünde babannemin kapısı var, en ufak sesi bile duyar hemen bakar dışarı ne oluyor diye.

Yahu daha ben evden habersiz çıkamıyorum, hırsız nasıl gelip bisikletimi çalsın habersizce :) Cidden kafam çok rahat, ekmek alırken falan da zaten esnaf kaynıyor ortalık, güvenlik kamerası dolu dükkan önleri. Kim olduğunu gördükten sonra aynı gün enseleriz hiç problem değil.
Rahatlıkla girip market alışverişimi yapabiliyorum, gittiği markette de zaten arkadaşım çalışır hep, ben söylemesem de gözünün ucuyla kontrol eder bisikletimi.

Yahu burası neresi, ne kadar güvenli bir yerde yaşıyorsun derseniz Yavuztürk hiç de masum bir semt değil :) Sadece yerlisine karşı biraz sıcakkanlı davranıyor o kadar.
Ve lanet olsun ki yine Dünya kadar yazdım, herkesten özür diliyorum :(

• Beğen
Tepkiler: Volg

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
@Kurtuluş E. sele borusuna kazık ve yay düzeneğide yapılabilir hem kadro sağlam kalır.

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@UtkuK ispiral diye biliyorum ama çok ses yapıyo

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
@UtkuK
Elektrikli spiralle 5-6 saniye sürüyor kesmesi en sağlam u kilidi, kilit dediğimde abusun Motorsiklet için olan u kilidi 18mm kalınlığı var. Youtube ta videoları var.

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
En sağlam kilit olarak bu ürün aday malzemede yumuşak ama fiyatı yüksek (link)

• Beğen
Tepkiler: dodobir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kurtuluş E.
bence süper fikir.

her insan yaşama hakkına sahip değildir. hele hırsızlar hiç değildir. bir hırsızın veya tecavüzcünün yaşam hakkından bahsedilemez. yakalandıkları yerde derhal imha edilmelidirler.

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
iki arkadaşımın dandik bisikletleri apartman içinden çalındı. ikisine de defalarca eve almalarını söylemiştim. evde durmayan bisiklet her zaman büyük risk altındadır.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu hırsızları hiç anlayamıyorum.
Apartmanın sığınağında 15-20 kadar bisiklet vardı, tadilat yapılacağı için hepsini bahçe dışına çıkardık 1 ayı geçti apartmanda kimse bisikletine sahip çıkmadığı gibi, bir hırsız hepsini toplayıp götürse diye bekliyorum kimsenin götürdüğü de yok. Apartmanın önünde pislik içinde bekleyip duruyorlar kuzu gibi

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Çalınacak kadar bir yerde bırakmamak. 5-10dklik market v.s. önünde düzgün kilitlendiği zaman birşey olmaz bence.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Ben de kütüphaneye gitmem gerektiği için kültür merkezi otoparkına nalburdan aldığım zincir ve asma kilidin yanına baska bir kilit arıyorum bu sıralar. Kryptonite (evolution), onguard u kilitleri ve marelli'nin alarmlı küçük u kilidi var aklımda. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Otopark'ın ana girişinde güvenlik olduğu için keserken ya alarmdan ya da spiral'den çıkan sese güvenlik gelir diye tahmin ediyorum.

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
@Berkay*
Spiralle kimse gezmez kilidin içi tel tel olanlardansa yan keskiyle daha kalınsa inşaatkarda kullanılan demir makasıyla kesiyorlar, kilit üzerinde halat veya zincir çok sağlam olabilir kilit mekanizması ne kadar sağlam? Onguard kullanıyorum 15mm çelik halat var içinde yanlış hatırlamıyorsam ama kilit kısmı bana pek güven vermedi.

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
@Kurtuluş E. hocam sizin proje gerçekten fazla fantastik onun yerine aliexpresste mini gps tracker lar var 50-55$ a ondan alıp kadro içine bi yere zulalayıp çalınma anında gps ten bakıp polis amcalarla gitmek daha mantıklı tabi burada önemli olan düzenli olaran pil değiştirmek olacaktır

tanchu

Forum Demirbaşı
Tepki
235
İsim
tanju
Bisiklet
Cube
@Soner U.
Gps verisini göndermek için üzerinde sim yuvası gerekecek doğal olarak imei numarası olacağı için yurtiçine giremeyecektir diye düşünüyorum yoksa bu tarz cihazlar için bir ayrıcalık olurmu?

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
@tanchu bir ihtalatçı firma ile bu sorun çözülebilir bireysel olarak sürekli yurtdışına girip çıktığımdan benim için çok sorun olmuyor