Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet hırsızlarına karşı önlem

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında adengi tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. adengi

adengi Misafir

Merhaba arkadaşlar. Benim bisiklet hırsızlıklarına karşı bir fikrim var.Kedi ya da köpeklere kaybolduklarında bulunabilsinler diye derilerinin altına çip takıyorlar.Bu sistemi bisiklette uygulansan mesala kadroda bir yere saklansa.Maliyeti hakkında bir fikrim yok ama işe yarar gibime geliyor.

2. PATR10

PATR10 Üye

Seviye:
    Discovery de bir belgesel vardı bisiklete bir sistem yapıyorlardı gidonu sola döndürünce sağa dönüyo sağa döndürüncede sola dönüyordu hehe çok komikti ya

yasirkidil, Volg, KaanDurgut ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  3. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Maliyeti çok cuzi tutacaktır. Alt tarafı bir çip güzel bir noktaya konulacak ;) Sele borusu borusunun içine yapıştırılabilir.. Kadro imal edilirken kadro borusunun içerisine yerleştirilebilir. Bu sayede bisikleti çalan kişi kadro numarasını traşlasa bile bisiklet kimliğinin yazdığı çip, kadronun içinde bir yerde olduğundan hırsız kadroyu parçalamak zorunda kalır. Bu sayede hırsızlığı hiç bir işe yaramaz.

irfancan ve Süleyman Onur Dülger bunu beğendi.
  4. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hırsızlar biz ne düşünüyorsak emin olun onlar çözümü bizden önce düşünüyorlardır. Daha önce de bu konu açılmıştı ve ben şu cevabı vermiştim. İstatistiklere göre evine hırsız girince bulamasın diye sakladığın bir şeyi hırsızlar ilk önce buluyorlar. Yani senin hırsızın kesinlikle göremez diye düşündüğün yeri oda düşünüyor. Eve hırsız girdiğinde ortalıktaki değerli şeyi görmezken en dip, ucra köşeye saklananı ilk olarak buluyor. Bisiklete gelince mutlaka hırsızlar çipi algılayacak bir alet bulurlar ve onu iptal ederler veya sele borusuna taksan, yeni sele borusu alırlar, hiçbir şey yapamasalar bile birçok arkadaşımızın bisikletinde kompenantı nakite çevirse hırsıza yeter :) . Neyse bisikletlerimize dikkat edelim Allah göstermesin ara ara forumda bisikletim çalındı diye başlıklar açılıyor :(

5. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Böyle birşey için bir operatör tarafından servis açılması gerekir, Bireysel olarak yapılamaz.

Mesela TURKCELL'in araç takip sistemi vardır. Turkcell'den alınacak bir takip cihazı ile bu servis kullanılabilir. Fiyatını bilmiyorum...

BüyükŞehir Belediyesi otobüslerini takip etmek ve duraktaki yolcuları bilgilendirmek için böyle bir sistem geliştirmektedir.

Yani bir firma "Bisikletleriniz artık gözünüzün önünde" gibi slogan çıkartıp bu tür cihazları satmaya başlarsa siz de alabilirsiniz...

Nihayetinde bütün bu sistemler GPS veya GPRS alt yapısını kullanmaktadır. GSM operatörleri zaten var olan GPRS altyapılarını kullanırlar.

Diğer firmalar ise dünya yörüngesinde bulunan 24 adet GPS uydusunu kullanmakta ve bu hizmet için GPS alıcı modüllerini üreten firmaların ürünlerini kullanmakta yada projenin kapsamına göre kendisi özel cihazlar üretmektedir.

Maliyet hususuna gelince: eğer 1000 YTL ve üzeri bir bisikletin varsa böyle bir hizmet de bulabilirsen sanırım maliyeti kurtarırsın aksi halde değmez...

6. sarıyerlibisikletçi

sarıyerlibisikletçi Forum Demirbaşı

Adı:
    Cengiz
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    bence iyi bir kilit sistemi ve ya arbaya uygulanan kasko yada amatör bi alarm yaparsak dokununca öter ve bizi uyandırır daha değişik bişey olarak bisiklete gizli telefon koyarız akıllı tabii yabancı biri bindiğinde bizim cebimizi arar bisiklet çalındı der sonra ona uzaktan kumanda yaparız telefonu kapatınca bisiklet kilitlenir yada freni boşalır..

7. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    yok artık abi yaa:Dyabancı birinin bindiini nerden tanıyacak.hem basit ve ucuz bir yol arıyoruz.üstelik bisikletin kilitlenmesi birşey ifade etmez,biz zaten kilitliyoruz:D ve zaten bisikletle kaç km hız yapacak ki kaçıran.freni boşalsa ne boşalmasa ne:)
    yazdıklarımın saygısızlık olarak değerlendirilmesini istemem.görüşlerinize saygım sonsuzdur.ben sadece fikrimi söyledim.yanlış anlaşılmasın:)

8. heisenberg3910

Seviye:
    şöyle birşey düşünülebilir.selenin arkasına bir kişiyi kısa bir süre ve etkili biçimde çarpabilecek kadar ufak bir enerji kaynağı yerleştiririz.bu kaynağın kablosunu da elceklere bağlarız bir şekilde.ve km saati bisikletin 2 metre kadar yol aldığını algıladığı anda enerji kaynağını uyarır ve elceklere elektriği iletir.böylece hırsız şoka girer ve yerinde bi süre kalkamaz:)tabi bu bir seferlik ve eldiven takmayan hırsızlar için geçerli olur:)geleceğe dönük bir proje olamaz...

Ceyhun Oğuz bunu beğendi.
  9. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    pahalı bi yöntem olacagını düşünüyorum.Takılsaydı bu sistem otomobillere takılırdı.

tuninger_haa bunu beğendi.
  10. behcetatinc

behcetatinc Bisikletkolik

Seviye:
    Bu sistem birçok firma tarafından araçlarında kullanılıyor zaten :in:

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  11. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
  12. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Bisikletimin benle bile nerelere girip çıktığını görmek, göstermek için iyi bir cihaz ama gereksiz tabi.

13. heisenberg3910

Seviye:
    belki biraz saçma olacak ama yanımızda çok ufak, şarjlı bir matkap taşıyıp,bisikleti kilitledikten sonra gidon vidasını sökmek:D
    (matkaptan kastım;ucu tornavida şeklinde olan,vidaları söküp takabilen matkaplar.özel bir adı var mı bilmiyorum)

14. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Aslında fiyatı biraz daha uygun olsa alınabilir...
    çünkü sadece hareket ettiğiniz anda cihaz çalışıyor ve durduğunuz zaman ise duruyor...
    ve bu durma pil ömrünü çok fazla uzattığından bahsediyorlar

Cihaz duruyor ama en son kaldığı noktayı internetten görebiliyorsunuz...
    fiyat dışında bana gayet mantıklı geldi

Nereleri gezdiğinizin rotasını çıkartmak; keşif gezileri için bulunmaz bir nimet denilebilir sanırım

15. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şarjlı vidalama aleti yanınızda taşıyacağınıza allen takımı taşıyın daha iyi ama bu yöntem çoğalırsa doğal olarak hırsız gelirken yanında yedek gidon vidası ve allen takımı gezdirmeye başlar. :)

M. Burak Şentürk bunu beğendi.
  16. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bana en güvenli olanı çip takmak gibi geldi.
    Ama nuhcan'ın da dediği gibi, bir operatörün servis açması gerekir.

17. heisenberg3910

Seviye:
    haklısınız, belki bir müddet çare olur ama devamında hırsızlar yine yapacağını yapar.

18. heisenberg3910

Seviye:
    aslında tek gerekli olan sadece eğitim.ama bunun için düzgün bir eğitim sistemi ve uzunca bir zaman gerekiyor.

gmfaruk bunu beğendi.
  19. -erkan-

-erkan- Forum Bağımlısı

Seviye:
    Eğer bisikleti kısa süreli olarak bir yere bırakacaksanız benim yaptığımı yapabilirsiniz. Örneğin ben bir yere bırakacaksam önce v frenin bacaklarını açıyorum sonra teker mandallarını açık bırakıyorum ve vitesi değiştirir gibi vites kollarına basıyorum ama pedal çevirmiyorum yani hırsız pedala yüklenince zincir kırılır. kısaca hırsızı bekleyen süprüzler şöyle frensizlik, tekerin fırlama tehlikesi ve zincirin kırılması. Çalınmasını önlemez ama adam kısa sürede düşecektir ve düşünce yanına gidip ağzını burnunu kırabilirsiniz.

20. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    zekice bir fikir fakat bunun bizede maliyet olarak zararı olacaktır.