Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet giyimi neden bu kadar pahalı? :)

Konu, 'Giyim' kısmında Onur Berberci tarafından paylaşıldı.

1. Onur Berberci

Onur Berberci Bisikletkolik

Seviye:
    Arkadaşlar bütçemizin elverdiği şekilde bir para bayılıp bisikleti aldık yalnız şimdi bir şort ve gözlük eksiğim var şortlara bakıyorum 100 TL'den aşağı göremiyorum Gözlükte hemen hemen aynı civarda. Acaba ben mi uygun modeller bulamıyorum yoksa bu fiyatlardan aşağı gerçekten ürün yok mu? Eğer varsa tavsiyelerinizi bekliyorum mümkünse. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Yolların Zebanisi bunu beğendi.
  2. fletcher

fletcher Bisikletkolik

Seviye:
    kesinlikle sen pahalı modeeler seciyosun..

tabiiki rakam arttıkça kalite de çogunlukla yükseliyor amaa daha ucuza bahsettign ürünlerin kalitelisni bulmak mümkün:)

Yolların Zebanisi ve Onur Berberci bunu beğendi.
  3. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Iyi markali urunlerde odedigin miktarin buyuk bir kismi pazarlama giderleri icin aliniyor, yani senin paran dolayli olarak parasinin hesabini bilmeyen sohretli kisilerin cebine gidiyor. Simdi baktim 2009 Giro Ionos Livestrong Bike Helmet Amerikada 240 dolar, nedeni mi? Lance Armstrong
    En iyisi iyi bir arastirma yap, ismi pek duyulmamis olsa bile iyi urunler bulma sansin var.
    Selamlar

4. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
  5. Onur Berberci

Seviye:
    çok teşekkürler arkadaşlar tavsiyeleriniz için.

Yolların Zebanisi bunu beğendi.
  6. okayy

okayy Yeni Üye

Seviye:
    sonucta cok asırı teknoılojı gerektıren urunler deıl bunlar cok rahat sekılde tanınmamıs bı urundende aynı performansı alabılırsınz

Onur Berberci bunu beğendi.
  7. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Tekstil gunumuzde teknolojinin en cok kullanildigi sektorlerden biri. Asla siradan bir urunden kaliteli bir urunun performansini alamazsiniz. Bisiklet kiyafetlerinde pamuklu kumas degil tamamen sentetik tekonolji gerektiren kumaslar kullanilir. Bir Nalini, Assos, Santini forma giydiginizde ustunuzde birsey yokmus gibi hissedersiniz. Specialized da Body Geometry adi altinda basarili urunler gelistiriyor.

Bir tayt 8 panelli mi 6 panelli mi kac panelli kimse bakmaz. Halbuki ne kadar cok parca o kadar ergonomik ve rahat. Pedlerin tasarimi, malzemesi, anti bakteriyel mi degil, anatomik yapiya gore mi dizayn edilmis bunlar 3-4 saatlik gezilerde farkini hemen gosteriyor.

8. celil.mayaoglu

celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

Seviye:
    ne derseniz deyin çok pahalı, dandik bile olsa bir bisiklet parası verip de kıyafete para veriliyor neticede. hem bahsettiğiniz ürün işlevsel olarak teknolojik değil, üretim aşamasında belirli teknolojilerden yararlanılmış olduğunu söyleseniz de seri şekilde üretilip piyasaya sürülebilecek ürünlerdir.

metrekaresi çinden veya başka ülkelerden 1$a getirtilen özel kumaşlar belirli kalıplar referansıyla şekil verildikten sonra dediğiniz şekilde tasarlanıp sonra da seri üretime geçiyor.

tayt 100milyon forma 200 milyon da afedersiniz de piyasada tekstil işi yapan kürk tipi benzeri kışlık erkek giyim mağazalarında yaklaşık 1.5 katı fiyata kürklü özel kesim montlar veya benzeri özel işçiliğle yapılmış kıyafetlerden bulabiliyorsunuz. Ki tayt'ın veya formanın işçiliği bu bahsettiklerim kadar detaylı olamaz asla. Zaten artık her şey baskı yani, formadaki logolar isimler hepsi zaten özel çizimle serbestçe veya amatörce diyebileceğimiz düzenle tasarlanıp kumaşı ve kesimi seçildikten sonra çıkartılabiliyor.

Şu bahsedilen moroutlette uygun fiyata bulabilmek mümkünken neden 100TL civarı verilsin ki?

9. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    kesinlikle sana katılıyorum, evet kalite arttıkça fiyat artarda makul bişey olur. yani bisiklete her binen yarışçımıda parasını sponsor ödesin. en azından biz sıradan kullanıcılar içinde uygun fiyata ürünler olmalı. açıkçası ben beşiktaştaki kanyondan çok memnun kaldım şimdi ilk fırsatta şu moroutlete gidicem. bizde nedense azıcık sürüden farklı davranmaya kalksan hemen danımarkalı muamelesi çekiliyor insana. hiç bir derdi yok, para bol, egzantirik insan :) . en azından fiyatlar açısından. bizim ortlama kazancımız ne ki kazandığımızın nerdeyse tamamını bu kıyafetlere yatıralım.

10. Yolların Zebanisi

Yolların Zebanisi Üye

Seviye:
    yoğurt var kaymaklı yoğurt var süt gibi 250 lirayada forma tayt var 5 liraya tayt,5 liraya forma var.kaliteli mal tabiki pahalı olacaktır.

11. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Burada "ucuz bisiklet kıyafeti olmamalı" diye düşünen birileri olduğunu sanmıyorum. 20 TL'ye satılan bir ürün ile 100 TL'ye satılan bir ürün arasında kalite farkı var mı? Dokunduğunuz anda var... Görünüşte? Kesinlikle var... Giydiğinizdeki his farklı... Örneğin Tchibo'dan aldığım ürünün kalıbı kesinlikle rahat değil...

İnsanların bütçesi çok geniş bir yelpaze... Bütçesine göre ve kendine göre en kaliteli ürünü almak isteyecektir bundan daha doğal birşey yok. Ancak "hepsi aynı niye fazla para vereyim" görüşü kendini kandırmaktan başka birşey değil...

Konuyu açan arkadaşın sorusuna şöyle cevap vereyim. Nalini, Santini, Assos gibi markalar üretimlerini kendi ülkelerinde yapıyorlar. Yani italya ve isviçre... 60-70 yıllık firmalar bunlar. Yani globalleşmeye karşı gelenekselliği benimsemiş firmalar. Mesela benim Specialized forma italya'da üretilmiş. Demek ki kaliteyi ön plana çıkarmak isteyen tekstilin kalbinde yapıyor bu işi. Doğal olarak işçilik maliyetleri yüksek.

Bir de üretim şeklini düşünün. Altınyıldız'da bir proje yapmıştım. Orada iki türlü kalıp kesme makinası vardı. Birincisi 100 kat kumaşı keserdi. Diğeri ise laserle sadece 5 veya 10 kat kumaşı milimetrik keserdi. Bu makinenin en önemli özelliği çizgili ceketlerde parçaları birbirine diktiğiniz zaman, çizgiler tam karşılıklı denk gelir. Diğer makinada bu kadar hassas olamazsınız ancak bir kesimde 100 kalıp çıkar, ürünün maliyeti parça başına düşük olur. Bu yüzden tek renk desensiz kıyafetler ucuzken, farklı renkli ve çizgili/desenli kıyafetler pahalıdır. Üzerine bir de kullanılan kumaşın kalite farkını ekleyin...

Sizin için önemli değildir ancak marka sahibinin mükemmelliyetçi yaklaşımı o ürünün fiyatını katlar. Alıcısı da bunu bilerek karşılığını öder.

12. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bu süpermiş.

1. Aslında pahalı değiller. İtalya'da, (italyan) markalı ancak sponsorsuz (takım reklamı olmayan) ürünler parça başına (mesela tek forma) 30 euro civarında alınabiliyor. Asgari ücretin 1200 euro olduğunu düşünürsek, yaklaşık 40'da biridir.

Pahalı görünmesinin temelinde yatan olay bu. Bizim asgari ücrete göre kıyaslarsanız ülkemizde bu fiyatın 15 TL olması durumunda aynı alım gücünü yakalamış oluruz.

2. Biz türkler, kalitesi benzer olsa da tek renkli ürünleri değil üstünde kocaman sponsorlar olan takım ürünlerini seçiyoruz. Bunların fiyatı daha da yüksek. (50-70 euro).

Sonuç, 15TL beklentimiz karşısında 150TL (70euro) görünce doğal olarak pahalı diyebiliriz.

13. NightHawk

NightHawk Aktif Üye

Seviye:
    fiyatlar çok uygun önceden giyilmiş falan olmasın :D

14. spawndruid

spawndruid Yeni Üye

Seviye:
    yok deil yahu bende ordan termal giysi aldim gayet guzel ve uygun seyler var
    ayrica pahalida deil fiyatlar sadece bu forumda birileri bunu cikara donusturup pahaliya satiyor
    misal ben alt ust discovery channel 2007 formayi ebaydan kargo dahil 60 tl ye aldim 3 gunde geldi forumda ise sadece ustu en ucuz 60 tl ye satiyorlar
    arastirip sizde ucuza alabilirsiniz benim gibi

15. emreden

emreden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    1. siz pahalı ürünleri beğeniyorsunuz :)

2. sadece türkiyedeki dükkanlarla sınırlıyorsunuz kendinizi...

ebay.com diye bi şey var :) inanın bi girdiniz mi bu siteye evinizi bile burası sayesinde döşeyebilirsiniz ;)

16. Cycleone

Cycleone Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öyle bir endişen olmasın ürünler tamamen yeni.

Konuyu açan arkadaşın bisikleti ne amaçla kullanacağını bilmiyorum ama profesyonel olarak hazırlanıp yarışlara katılmayacaksanız,bisikleti spor,gezi amaçlı kullanıyorsanız,bütçenizde kısıtlıysa bisiklet giyimi konusunda titiz davranmaya çok da gerek yok.Ben 8 yıldır bisiklet kullanıyorum ve 6 ay öncesine kadar pedli tayt,termal forma,windstopper vs.. olmadan bisiklet kullanıyordum.Hiç bir yerimde eksilmedi,gayetde güzel kullanıyordum :D

Ama bisikletçiler için özel yapılmış kıyafetleri giyerek kullanmak daha iyi tabi...

17. Onur Berberci

Seviye:
    Aslında ben bisikleti spor ve gezi amaçlı kullanmaktayım. Profesyonel olarak değil. Ama bir pedli şort fena olmaz dedim. Biraz araştırınca aslında uygun modeller var sanırım.

18. gezginxt

gezginxt Yeni Üye

Seviye:

selam .. yakında mohawk markası ile çok uygun ve kaliteli bir bisiklet şortu aynı zamanda tüm hareketli sporlar için kullanılabilecek bir şort piyasaya sunuyoruz. Eylemlerimiz devam edecek..

19. gezginxt

gezginxt Yeni Üye

Seviye:
    selamlar , Mohawk.com.tr adresinden ilk ürünümüzü inceleyebilrisiniz. Eylemlerimiz devam edecek. Tl bazında ve amaca hizmet eden kaliteli ürünlerle..

20. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye: