Bisiklet formalarının yıkanması

bikeamania

Üye
Tepki
3
Merhaba arkadaşlar;

Coolmaxlı bisiklet formalarının nası yıkanmalıdır? (makinada yıkanır mı, hangi fonksiyonda kaç derecede) Şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@bikeamania

Mrb.
Birkaç gün önce coolmax özellikli forma aldım.Üzerindeki etikette bulunan sembollere göre 30 derecede narin programda makinede yıkanabiliyor ve orta sıcaklıkta ütülenebiliyor.Birkaç sembol daha var ama anlayamadım.Sanırım formam taklit olduğu için etiketteki semboller de uluslararası sembollerden biraz farklı.

ali karagönlü

Forum Bağımlısı
Tepki
630
Genel de etiket üzerinde yazar. Fakat, elde yıkamak daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ben olabilen en kısa programda ve soğuk suda yıkıyorum, nerdeyse her antrenmandan sonra yıkadığım için çok fazla süreye gerek olmuyor.
Deterjan olarak biraz normal matik deterjanın yanına granül sabun deterjan önererim, sadece makine için olan doğal sabun deterjanlar da iyi olacaktır...
Hakan Yazman

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Ben genellikle 30 derecede 39' dakikalık programda yıkıyorum formalarımı ve taytlarımı.. Şu ana kadarda sorun çıkmadı.. Ama makinada yıkama imkanı yoksa elde beyaz sabun ile de çokta güzel yakınabiliyor..

Melike S. Ünver

Aktif Üye
Tepki
286
Benim formam makinada 40 derecede yıkanıyor ama formanın etiketinde yumuşatıcı kullanmayınız diyor, ben de kullanmıyorum.

Emre TAŞCAN

Forum Demirbaşı
Tepki
407
Bisiklet
Cervélo
Renkli çamaşırlar için olan deterjan ile, yumuşatıcı kullanmadan, sentetik çamaşırlar programında soğuk su ile, kurulama yapmadan ve ilave durulama ile yıkıyorum. Benim bildiğim en doğru yıkama metodu da bu şekilde. Zaten şu ana kadar formalarımın kumaş/ped yapısı ve renk/desenlerinde herhangi bir bozulma veya solma hiç olmadı, kesinlikle tavsiye ederim.

bajak

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Salcano
Konunu üzerinden 4 yıl geçmiş. Neyse;
Yağmurlu günlerde asfalttan gelen lekeler, özellikle beyazda, çıkmayan var mı? Sadece bende mi oluyor? (Yazarken kendimi çok garip hissettim :) Deterjan reklamı gibi oldu :) )

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@bajak

Beyaz formada çıkmayan gölge lekeleri ılık suya biraz üzüm sirkesi dökeceksiniz bu sirkeli su ile çıkarabilirsiniz eğer leke çok ağır ise direk sirkeyi de lekeye tatbik edebilirsiniz.Sonra durulayacaksınız kurudugunda çıktıgını göreceksiniz.defalarca denenmiş kesin çözümdür.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Makineyi 30 dereceye ayarlayın deterjana ek olarak bir miktarda şampuan koyun hem tertemiz oluyor hem de daha kalıcı bir koku oluyor en azından bir dahaki terleme evresine kadar

• Beğen
Tepkiler: bajak

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Kaan GÜNGÖR

(link)

İnternette deterjanların zararları diye aratırsak bu sorunun cevabını bulabiliriz. En basitinden sırf bu kimyasalların etkisinden kurtulmak için ne kadar su ile durulanması gerektiği aşağıda belirtilmiş. Formaları deterjan kullanmadan 30 derece de yıkamak bana kalırsa yeterli. Sağlığımız dışında giysilerde erken solma ve yıpranmanın da bu şekilde önüne geçmiş oluruz.

1-Çamaşır makinesinde: Çamaşırlarınızı 8.000 kg ( 8 ton) su ile durulamanız gerekir.
2-Bulaşık makinesinde: Bulaşıklarınızı 6.000 kg (6 ton) su ile durulamanız gerekir.
3-Banyoda: Şampuan veya body jel kullanmışsanız 2.000 kg (2 ton veya 250 orta boy kova dolusu) su ile durulanmanız gerekir.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Ben de yıkarken deterjan kullanmıyorum. Sentetik malzemelerde deterjan kullanmaya gerek olmadığını anladım. Su ile çok iyi temizleniyor. Ayrıca uzun uzun da yıkamıyorum. Programın sonudan başlatıyorum, iki defa su alıp boşaltıyor sonunda da sıkıyor. Önemli olan üstündeki terin akması.

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
@cenkduran

Genellikle PE malzeme olduğu için arkadaşın da dediği gibi deterjana gerek yok. Tersten 30 derecede en kısa programda (ön yıkamasız) yıkamanız yeterli olacaktır.