Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet fiyatları neden bu kadar pahalı ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Özgür TUĞRUL tarafından paylaşıldı.

1. Özgür TUĞRUL

Özgür TUĞRUL Yeni Üye

Seviye:
    herkese selam,

belki burada bu konuyu da konuşabiliriz diye düşündüm .. başlığı yanlış bir kategori altına açıyorsam özür .. forumda henüz yeniyim de ..

son bir kaç aydır bisikletimi değiştirmeyi düşündüğüm için epeyce araştırıyorum .. gördüğüm kadarı ile ülkemizde bisiklet fiyatları oldukça pahalı ? bisikletin yaygınlaşması isteniyorsa bu sektördeki firmaların bu işe sadece ticari kaygı ile bakmayıp bisikletin geleceğini düşünmeli ve biraz fiyat kırmaları gerekir .. hem bisikletler hem malzemeler hepsi pahalı .. elbette cevap hakkı vardır .. herkes eteğindeki taşları döksün .. neden böyle konuşalım ? belki de pahalı değil de bana öyle gelmiştir :) o da olabilir :)

mesela; internette bir sanal mağazada gördüğüm tur bisikletinin (marka vermek sorun olmaz sanırım : corratec) (ki kullanılan malzemeleri de kaliteliyken) fiyatı 397 dolar iken (evet indirimli ürün orası ayrı), ülkemizde aynı markanın aynı özelliklerde bir bisikletini almaya kalksak herhalde 1500 liradan ucuza alamayız gibime geliyor ..

Kod:
    hatta linki de veriyorum sakıncası yoksa :
    [URL="http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=46180"]http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=46180[/URL]

ne diyorsunuz ?

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Defalarca söylendi ama tekrardan yazayım...

Türkiyede inanılmaz yüksek gümrük vergileri ödeniyor... Gümrükleme ise evlere şenlik zaten :)

Onun haricinde baktığınız sitenin herhangi bir mağazası yok yani tamamen online store... Yani bisikletinizin başına bişey gelirse muhattabınız onlar değil en yakın bayi olur... Yani teknik destekleri yok (YANİ MALİYETİ DÜŞÜYOR)

Bunun haricinde satış ve pazarlama tamamen online olduğu için pazarlama elemanları yok (MALİYET DÜŞTÜ)

Bunun dışında o site belki de türkiyedeki tüm markalrın toplamı kadar sadece tek markada bisiklet satıyor... (MALİYET DÜŞTÜ)

Yani işin özeti Türkiyede bisiklet yaygınlaşmadıkça maliyetler düşmeyecek fiyatlarda sabitlenemeyecek. Fİyatlar sabitlenmeden de daha hızlı yaygınlaşması zora girecek gibi bir kısır döngü oluşmuş olacak...

Şahin Bulut bunu beğendi.
  3. Özgür TUĞRUL

Özgür TUĞRUL Yeni Üye

Seviye:
    Kusura bakmayın .. Şöyle bir aradım ama göremedim böyle konu .. Yani, yurtdışından gelen diğer şeyler gibi yine gümrük nedeni ile bisiklete dünya para vermek zorunda kalıyoruz .. Böyle olunca da yaygınlaşması zor .. Hem kendisi hem parçaları ve yardımcı ekipmanları pahalı ..

Peki, bu işteki firmaların bisiklet başına kar marjları gerçekten çok mu düşük ?

Yunus K. bunu beğendi.