Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Fiyatları Hakkında

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erman Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Erman Öztürk

Erman Öztürk Üye

Seviye:
    Merhaba ben öncelikle yeni alacağım bisiklet hakkında soru sormak istiyorum; kullanma amacım gezi, spor, tırmanış, uzun geziler(örneğin izmir merkezden efes antik kente yada aydına yada bergama vs.) Sanırım dağ bisikleti benim işimi görecek ama sizede danışmak istedim.
    ikinci bir sorumda beni çok sinirlendiren ve düşündüren bir konu marka vermek istemiyorum 3 bin ile 8 bin arasında bisikletler var bunlar neden böyle altın kaplamamı, kaza yapınca yüzde yüz ölmeme garantisimi var yani bunun nedenini öğrenmek istiyorum. Yani adı bisiklet olmasın bunun o zaman herkes 5-6 bin verip bi araba alsın yazık diyorum. Herkesin parasına göre lafıda burda bana boş geliyor çünkü bisiklet spor ve sağlık açısından + güvenlik açısından çok önemli bir ulaşım aracı böyle olmamalı diye düşünüyorum. Ben bi dağ bisikleti alıcaksam araştırıyorum max 600 tl falan gözümde var. Benim bu alacağımla 5-6 binlik bisiklet arasında ne fark var ? Mailim biraz isyanlkar olabilir sadece moralim bozuldu danışmak istedim. İlginiz için şimdiden teşekkürler :(

2. Egemen Tunc

Egemen Tunc Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    karbon kadro-alimünyum kadro,slx-deore böyle böyle parça kalitesi arttıkçta fiyatta artıyo.600 liraya bisiklet alırsın 1 km rampa çıkar yorulursun.5bine alırsın 3 km çıkarsın yorulmazsın.fark budur.

Erman Öztürk bunu beğendi.
  3. İbrahim Gökçe

İbrahim Gökçe Üye

Seviye:
    bende ilk başlarda sizin gibi düşünüyordum fakat gerçekten düşündüğünüz gibi değil...o paraları o bisikletler gerçekten hakediyor.aradaki farkı sormuşsunuz size forumdan bunu teorik olarak açıklayabilecek çok tecrübeli arkadaslarımız mevcuttur...

4. Egemen Şarlı

Egemen Şarlı Yeni Üye

Sizin tercihiniz Mtb olmalı.Çünkü yol bisikleti alırsanız maşayı kırabilirsiniz.Ben Sedona kullanıcısıyım.Sedona 721'im var.Normal fiyatı 785 lira fakat nakitte 700'e geliyor.Ben Sedona Borla veya 711 d alıcaktım.Borlanın fiyatı 550 711 d'nin fiyatı ise 650 civarıydı.Ama 50 lira fazla verip 721 almak bana daha cazip geldi.50 lira fazla vererek maşa,dış lastik değiştirmekten vaz geçtim.Çünkü maşası Xcm dış lastiği ise Schwalbe-Black Jack.Kadrosu geniş ve bisiklet diske uyumlu.50 lira daha fazla verip kar yaptığımı düşünüyorum.Eğer sizde 700 lira verebilirseniz 721 alın.Ben bisikletimden memnunum.Şu ana kadar 980 km yaptım.Ve hiç beni yarı yolda bırakmadı

5. Rana Süsal

Rana Süsal Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Bildiğim kadarıyla cevaplayayım o 5-6 binlik dediğiniz bisiklet çok büyük bir ihtimalle karbon kadrodur ki karbon malzemeler çok hafif olması ve az üretilmesi bakımından diğerlerine göre fiyatları yüksek. Ve ikinci olarak markası dünyaca ünlü ve çok tercih edilen bir markadır, kalitesini gerçekten kanıtlamış bir markadır o yüzden pahalıdır. Üzerindeki malzemeler 1. sınıftır ya da dediğim gibi karbon malzemedir oradan kazanır. İkinci dediğime ek olarak da Trek, Cannondale, Scott gibi daha iyi bisiklet üreten markalar ömür boyu hizmet garantisi veriyorlar ki bu da fiyata etki eder. Ve bahsettiğiniz 600 TLlik bisikletler de orta düzeyde ve özellikle yeni başlayanları memnun edecek malzemelere sahipler. Eğer bütçeniz 600 Tl ise Sedona Borla ve Kron XC500 tavsiye ederim ama İzmirli biri olarak tavsiyem eğer sahile yakın bir yerde oturuyorsanız şehir bisikleti alın. Diğer bir alternatif de dağ bisikleti alıp asfaltta kullanırken ince lastik takmanız bozuk yollara girdiğinizde de orjinal lastiğini takmanız. Şehir bisikleti olarak da Salcano City Sport, Sedona 311 veya 321 tavsiye ederim.

Erman Öztürk ve -Paşa- bunu beğendi.
  6. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Fiat Punto ile Audi A8 arasında ne fark var ki ? Boşuna 5-6 kat fazla para neden verilsin değil mi ?

fatih inan, Egemen Tunc ve Alkan Koç bunu beğendi.
  7. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu görüşe katılıyorum. Ayrıca dağ bisikleti almanız gereksiz olacaktır. Aşırı sert parkura girmeyecekseniz amortisörlü bir Şehir-Tur bisikleti almanızı tavsiye edeceğim. Arkadaşımın da dediği gibi Sedona 311-321 gayet güzel yine Salcano City Sportların kilitleme özelliği olan amortisörlü 24 vitesli bir modeli vardı hem çok uygun fiyatı var hem de görüntüsü güzel bu bisikleti de tavsiye ederim. Pahalı bisikletler elbette performansta farkeder ancak asıl fark insanın kendisi. Paha biçilemezsiniz ;)

8. Erman Öztürk

Erman Öztürk Üye

Seviye:
    Bana cevap veren tüm arkdaşlara teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için minnettarım. Ne kadar alınmasamda soruma dalga geçilir gibi cevap veren arkdaşada teşekkür ediyorum soru sormak bilgi almak için gelmiştim bu foruma bilmedğim için sizi buldum ve sorumu yönelttim. İyi çalışmalar herkese efendim bilgiler çok iyi en kısa zamanda tavsiyelerinize istinaden bisikleti alacağım.

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İlk olarak, size dağ değil yol bisikleti gerekiyor.

2. olarak, bu işte de ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı var. Tabii belli bir fiyattan sonra aldığınız fark azalıyor. Yani 6000 ile 8000 liralık bisiklet arasındaki fark çok az.
    Fakat 600 liralık bisikletle iyi bir bisiklet arasındaki fark gerçekten fazla.

Öyle arkadaşların dediği gibi 1km'de yorulursun, şu kadarda yorulmazsın vs. gibi bişey yok. Sizin bacaklarınız gidiyorsa 20kmde de yorulmazsınız.

Size daha rahat anlayabileceğinizi düşündüğüm arabalardan örnek vereceğim.
    400-500bin$'lık araba nasıl daha lüks, daha performanslı, daha gösterişliyse, 10000 liralık bisiklet de öyle :)
    600 liralık bisiklet de 20000 liralık araba gibi sizin araba ihtiyacınızı görür. Ama nasıl o arabayı holding yöneticisi kullanmıyorsa o bisikleti de yarışan adam kullanmaz :)
    Bunlara ek olarak araçların güvenilirlikleri de aynı oranda farklıdır.

10. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Ben Makina Müh. liğindeyim 2.sınıfım. Sana şunu söyleyim, çok fazla araştırma yaptım bu ana dek, hala yapmaktayım. Ama bir Bisiklet kadar mükemmelini göremedim. Bir mühendis, yapacağı ürünü ya zaman kazandırmak ya ekonomik olduğu için ya sağlık sektörüyle ilgili bir gelişimi sağlayacağı için ya da çevreye daha duyarlı hale getirmek için yapar yada hepsini yapabiliyorsa birşeyde birleştirebiliyorsa onu tercih eder onun dizaynını yapmaya, geliştirmeye çalışır. Bu yüzden insanlık namına bana araba demeyin. Araba seni belki şehirler arası yolculuklarda daha hızlı ulaşımını sağlar ki ona göre benzin yakarsın, ona göre servsinin ücreti bilmemnesi ırtı zurdu derken sen bir bakmışsın, "5-6" bin tl verip aldığın arabaya 5 sene sonunda 100 milyar bayılmışsın. Ekonomik olarak çöküşü geçtim + çevreye duyarlı değil+eğer formula 1 de yarışmıyorsan :D sağlığa hiç bir katkısı yok daha çok tembelleştiriyor. Elektrikli bir araba kullansan dahi ki daha piyasada heleki türkiye piyasasında yok zaten hibreitlerden bahsetmiyorum, bir derece ama eninde sonunda o da tüketim, elektrikle şarj et dur, elektrik neyden elde edilir, daha girmiyim işin kirliliğine. Bisiklet ve Bisikletçiliği sende eğer devam ettirirsen ki benim 1.5-2 senede kişiliğimin çoktan en önemli parçalarından biri haline geldi, tutkudan öte :) bunun için ne kadar şükretsem azdır. Sende görmeye başlarsın eğer düşünürsen zamanla. Bunun haricinde bu saydıklarımın hepsini tek başına gerçekleştirebilen bir mucize; bana göre insanlık tarihindeki tek mükemmel makine Bisiklet. Sağlık (2 sene dir çok şükür grip olan birinin bardağından içtiğim oldu, 0 derecede ağzım yüzm dondu, ama hasta olmadım+atletiklik+göbek eritme+kondisyon herşeyi katabilirsin+sporr en başta)+ çevreye duyarlılık (kendi ürettiğin enerjiyle gidiyorsun bundan daha büyük bir temiz enerji yok dünyada)+ ekonomiii(bundan bahsedersem ayıp olur,bundan büyük tasarruf yok yine)+şehir içi ulaşımda çok daha hızlı ergonomik heryere taşıyorsun park sorunu bilmemnesi yok daha nediyim. Geçtim senin tutkun olup olmadığını sadece bunlar için bile yapmalısın. Ki böyle şeyleri sunabilen tek makine olduğunu anladığın ve keyif almanla orantılı olarak, senin hayatında önemli bir yer teşkil etmeye başlayacaktır ciddi ciddi düşündüğünde. :) Param olsun 100 milyar bir kısmını hesabıma atar. Diğeriyle kendime en iyi yarış, tur ve dağ Bisikleti alır, söz verdiğim kişilerede istediği model renk neyse alırım emin ol :D

Mustafa_Kaya ve Erman Öztürk bunu beğendi.
  11. Okan Bozkurt

Okan Bozkurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Arazide kullanmayı planlıyorsanız dağ bisikleti veya asvaltta kullanacaksanız ön amortisörlü bir şehir bisikleti alın derim.

Fiyatı yüksek olan bisikletlere gelince bir dağ bisikletini düşünürsek, yaklaşık 14 kg olan 600 tl civarına satılan bisiklet ile fiyatı 5000-10000 tl civarında satılan ağırlığı 10 kg' nin altında bir bisiklet arasında çok ciddi farklar vardır, amortisörleri havalı olduğu için çok daha hafiftirler ve konfor açısından daha iyidirler. Kadroları karbondan yapılmış olur çok daha hafif ve sağlam bir malzemedir, jant setleri hafif,sağlam ve oldukça akışkandır, ivmelenmesi diğer bisikletlere göre daha hızlı olur. Frenleri hidrolik disk frendir v-frene göre daha güçldür ve ıslak ortamlarda v frene göre daha iyi frenleme gücü sağlarlar, vites sistemleri oldukça düzgün çalışır çamurlu ortamlarda daha az çamur tutarlar, sitres altındayken daha kararlı çalışırlar,oldukça akışkandırlar ve sürücüyü olabildiğince az yorarlar.

şimdilik aklımdakiler bunlar :)

12. Erman Öztürk

Erman Öztürk Üye

Seviye:
    harun bey mesajınıza bayıldım yaa hissetiklerim sizinle aynıdır emin olun. Peki ben şimdi izmirde ikamet ediyorum ve bisiklet konusunda sanırım kararımı verdim kron xc500 olacak. Biraz internetten mağaza gezdim ama rastlamadım pek fazla nerden alabilecğim konusunda yardım alabilirmiyim yoksa forum kulları dışında mı böyle bir istek

13. Yasin Yücel

Yasin Yücel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    konuya arabadan örnek vermişsin (marka vermek istemiyorum o yüzden lira verdim) madem senin 6000 liraya aldığın arabayla 50 000 liraya aldığın araba bir olur mu hiç. şöyle bir kıyaslama yapabilirsin arkadaşım 6000 liralık araba senin ayağını yerden keser mi keser fakat uzun yola ne kadar dayanır, bayır yukarı çıkarken çekiş düşü düşer mi, fren yaptığın zaman ne kadar sürede durur, kullanış keyfi nasıldır özellikleri seni tatmin eder mi? 50 000 araba uzun yolda sıkıntı çıkarmaz, yokuş yukarı çıkarken sanki düz yolda gidiyormuşsun gibi rahat tırmanır, fren yaptığın zaman en kısa mesafede en güvenilir şekilde durmanı manevra yapmanı sağlar, ve sürüş keyfi seni tatmin eder kullandıkça kullanasın gelir keyifle sürersin. parçaların ömrü sağlamlığıda önemli.
    senin gözünle bakarsak ikiside araba bu senin hangisinden tatmin olacağın ve hangisinin senin bütçeni yormayacağına bağlı ama gezi ve kros için istiyorsan bisikleti 600 liralık bisiklet seni çok uzun bir müddet taşımaz biraz daha üst seviyelere çıkman gerekir gibime geliyor şahsen bana yetmedi :)
    benim sana tavsiyem ormana çok giriceksen bisikletin parçaları deor dan aşağı alma derim. çok absürt bir örnek oldu ama inşallah yardımı dokunur arkadaşım.

14. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    aynen arkasındayım bu sözünüzün

15. Emre Ergene

Emre Ergene Yeni Üye

Seviye:
    Hemen hemen her sektörde ve üründe olduğu gibi, Fiyat-Kalite-Beklenti orantısında bir ürün yelpazesi bisiklette de mevcut.

Kullanım amacı burada çok büyük bir etken.
    Haftasonu bisikletle gezecek kişi ile dünya turuna çıkacak ya da profesyonel olarak yarışlara katılacak kişinin bisikletten beklentileri farklı olacaktır.

Burada da devreye; malzemeden donanıma, mühendislikten ar-ge çalışmalarına birçok etken giriyor ve bunlar hep maliyetlere etki eden faktörler.

Bu nedenle fiyat mukayesesi yaparken bunların hepsini bir arada değerlendirirsek, doğru cevabı bulmuş oluruz sanırım.

Bisiklet seçimi olarak da, amortisörlü city bike modelleri sizin için daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.
    Salcano'nun bu sınıfta sizin bütçenize uygun, ekonomik ve güzel modelleri mevcut.