Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet firmalarinin musteriye yaklasimlari

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında onur demirer tarafından paylaşıldı.

1. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Herkese merhabalar,

Su an elimde paketinden yeni cikmis bir Blackburn Mammoth bisiklet pompasi tutuyorum. Hikayesi soyle:

2010 yili basi Amerika'dayken almistim bu pompayi. Yazin da Turkiye'ye dondum ve Eymir'de bisiklet surerken biraz kotu bir dusus yasadim. Sonradan eve gelince pompanin kapak ve adaptor kisminin dusus sirasinda yerinden ciktigini ve pompanin calisamaz durumda oldugunu fark ettim. CRC'den birkac parca siparis ettim, ama onlar pompaya uymayinca Blackburn'e yazarak ellerinde tamir kiti varsa fiyatini ogrenmek icin mesaj yazdim. Onlarin bana verdigi cevap "adresini soyle, yenisini yollayalim" oldu. Hem de mailde kendi hatam yuzunden pompanin calisamaz durumda oldugunu belirtmeme ragmen. Tek sorun Turkiye'de distributorleri olmadigi icin buraya yollayamiyorlardi.

Aradan bir yil gecti, okulum bitti, yuksek ogrenim icin yine yurtdisi yolu gorundu. Giderken yanima bozuk pompayi da aldim ve Blackburn'e bir yil onceki mesaji forwardlayarak tekliflerinin hala gecerli olup olmadigini sordum. Gayet rahat bir sekilde kabul ettiler ve 3 gun sonra yeni pompa elimdeydi.

Bu surecte de benden ne fatura, ne garanti belgesi, ne urunun resmi, ne herhangi bir para istemediler. Peki ellerine ne mi gecti? Artik kullanacagi tum pompalari Blackburn'den alacak bir musteri.

Ote yandan pompa bozukken Ankara'da pompa aramaya gittigimde adini vermeyecegim bir dukkanin calisaninin pompanin garantisi olup olmadigini sordugumda bana sarf ettigi ilk cumle "pompanin garantisi mi olur?", ikincisiyse "kullanici hatasi olursa garanti olmaz." idi.

Sektorde "kar etmenin tuketiciye deger vermekten gectigini" bilen firmalarin sayisinin artmasi dileklerimle...

2. mehmet ankaralı

mehmet ankaralı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    dostum senin o anlattıkların türkiyede çooooook zor nerde öyle firma hiç denk gelen arkadaşlar var mi acaba :) ?

Kamil BULUT bunu beğendi.
  3. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    merhaba, anlattığınız şeyler güzel, kulağa da gayet hoş geliyor. ama birden, ülkemizdeki uyanıkların türediğini unutmamak gerekir diye düşünüyorum. bu yaklaşım Türkiye de suistimal edilmeyecek olsa, bu dediğiniz burada da olur ama zihniyet değişmeden bu dediğiniz olmaz. buradaki firmaları suçlayamıyorum ne yazık ki.

CandanC, MuhammedErkan ve Kamil BULUT bunu beğendi.
  4. Kamil BULUT

Kamil BULUT Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok derin konular.Nereye çekerseniz oraya gider.Niyet önemli.

5. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bırakın böyle bir yaklaşımı dükkandan bir şey almak için içeri girdiğinizde zaten başlı başına bir ilgisizlikle karşı karşıya kalıyorsunuz. Bulunduğum il'deki bisiklet ile ilgili dükkanların özellikle son ve yeni açılan bildik markanın satış mağazasının ilgisizliğini anlatsam bende çok şey beklemişim dersiniz. Saatlerce sizi takmayıp telle konuşanlar mı desiniz, ya da pc ye takılıp sizin bir an önce gitmeniz için göz ucu ile bakıp tekrar önündeki pc ye konsantre olan mı dersiniz, ya da bir arkadaşı ile sohbet ederken dükkana girip sohbete maydanoz olduğunuz hissettiren bakışlar mı. İnanın insanın girip sorup bir ürün alası gelmiyor. Herkese alışverişinde işini seven bir esnafla karşılaşmasını diliyorum.

Erhan1 ve H.ibrahim Erdemir bunu beğendi.
  6. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bir başka örnek:

Dmr v8 magnezyum pedal sipariş ettim, distributor bisikletciye pedalları zamanında göndermediği için adam bana wellgo mg1 pedal yollamış. Hadi ilk verdiğim örnekte artniyetli müşterilerin olayı suistimal etme ihtimali var, ama kimseden böyle bir kıyak gördüğümü de hatırlamıyorum.

Bence bunun asıl sebebi, ogün abi gibi birkaçı hariç, bisikletcilerimizin bisiklete binmemeleri. Bisiklet hastası adam bir pedal yüzünden bir hafta bisiklete binememenin ne olduğunu bilir. Işini sadece cebine giren parayla olcmez. Peki bizde kaç bisikletci bu sektöre sadece para için değil de bisikletlere olan merakı için girmiştir acep?

7. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sn onur demirer;
    Söyeleceklerimi Mehmet Levent söylemiş. Malasef fırsatçı ve ard niyetli insanlar ülkemizde oldukça fazla olduğundan bu dediğinizin olmadığına şaşmamak lazım. Ama insan çevresinde farklı insan olduğunu gösterince zaten dediğiniz şekilde ülkesinde de yaşayabiliyor.

8. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    İşte neden ülkemiz ilerleyemiyor en basit örneği.. hala birbirimizi kazıklıyoruz....

H.ibrahim Erdemir bunu beğendi.
  9. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaş burada firmanın iyi niyeti suistimal olmaz.Sizde aynı otomobilleri türkiye ye uyarladıgınız gibi,bu tür işleri de uyarlarsınız.Gönder dersin ürünü bana 1-2 gün içerisinde inceleyeyim,daha sonra gerçekten böyle bir durum varmı?Varsada en fazla bir senede üç kez değişim hakkı veririm,bakalım suistimal oluyormu?

10. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    insana değer vermek lazım bunun için. Yolunacak kaz gözüyle bakılıyoruz her yerde.