Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Federasyonu eksiksiz başvuruma rağmen UCİ Lisansımı göndermiyor.

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında boşgezeninboşkalfası tarafından paylaşıldı.

1. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    YIL 2016.

Geçen 6 yıl boyunca ülkemizdeki işitme engelliler bisiklet sporu yapabilsin deli gibi çalıştım. Nice projelere imza attım. 2013 Bulgaristan / Sofya Deaflympics Olimpiyatlarına "Tarihte ilk defa deaflympics olimpiyatlarına giden ilk işitme engelli Türk bisikletçi" ünvanıyla, dağ bisikleti kategorisinde katılım gösterdim.

Yaptığım çalışmalarla ilgili detaylı röportajımı daha öncesinde paylaşmıştım.

Link: Türkiye'de İşitme Engelli Bisikletçi Olmak...

Ülkemizde ve dünyada gerçekleşen bisiklet yarışlarına katılabilmek için UCİ ( Uluslararası Bisiklet Birliği ) Lisansı almak gerekiyor.

Bisiklet federasyonunun web sitesine 19 Mayıs tarihinde belirtilen evraklarla ve yaptığım 40 TL lık ödemeyle birlikte başvurumu yaptım.

Aradan 20 gün geçti. Ne gelen var ne giden. Son durum nedir bi arayalım dedik. Kardeşime bisiklet federasyonunu arattırdım. Lisansım çıkmış ama gönderemezlermiş. Neymiş işitme engelli sporcu olduğum için öyle bir uygulamaları yokmuş.

Lisansı alabilmem için Ender YAPAR 'la görüşmem gerekiyormuş.
    Vela havle vela kuvvete. Bisiklet Federasyonu Genel Sekreteri 'nin numarasını istettim , yeni atanmış. Yeni atandığı için konu hakkında bilgi sahibi değilmiş. Bu yüzden numarasını veremezlermiş. Yine ilgili bey efendi ile görüşmem gerekiyormuş.

Bana hiç kimse çıkıpta ülkemizde işitme engelliler için pozitif ayrımcılıktan bahsetmesin. Yazık. Geldiğimiz şu hale bak.

BİZİM ÜLKEMİZDE SPORA DESTEK YOK. ÜZGÜNÜM AMA BU BİR GERÇEK.

2. sayginyilmaz

sayginyilmaz Üye

Adı:
    Saygın Yılmaz
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çok üzücü bir durum. Ben işitme engelli bisikletçiler için neden UCI lisansı vermediklerini anlamadım. Sebebi veya bahanesi nedir?

boşgezeninboşkalfası bunu beğendi.
  3. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bey efendiler bizi ENGEL / ENGELLİ / Sağlıklı sporcularla yarışamayan kategorisinde görüyor. Zihniyet meselesi bu aslında.

4. oguzturkol

oguzturkol Üye

Adı:
    Oğuzhan TÜRKOL
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @boşgezeninboşkalfası Öncelikle dünyada sizin gibi değerli insanların var olması gurur verici. Sizi en içten dileklerimle kutluyorum. Bisiklet federasyonuna söyleyecek söz bulamıyorum. Bence federasyondaki insanların kafalarındaki engelleri kaldırması gerekli olduğunu düşünüyorum. Sizin gibi değerli bir sporcuya gösterilen bu muamele hiç hoş değil.

5. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    beyinler engelli olunca elden bişey gelmiyor. büyük ayıp yapmışlar.

6. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Çok üzüldüm çok geçmiş olsun...

7. Kadirhan

Kadirhan Kıdemli Üye

Adı:
    Kadirhan D.
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    BIMER e yazsanız belki ilgilenen olur. Belliki ne yapacağını bilmediği için hiçbir şey yapmayan birine denk gelmişsiniz. Umarım çözülür.

8. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Kadirhan Fazlasıyla açıklama yaptırdım kardeşime. Benim kızdığım konu şu. Malesef gerçekleşmesi zorlaştığı için paylaşmadım. Ordu da Türkiye İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası düzenlenecekti. Bu çalışmaların yapılması içinde bizzat kendim sorumluluk aldım. Burada herşeyi ayarladık hazırladık. Gelin buna sahip çıkın dedik. İsmi verilen bey efendiyi aradık , telefonlara tenezzül edip cevap bile vermiyor. Yine adı verilen kişi; 2017 Deaflympics Samsun olimpiyatları için atadıkları bisiklet sporundan sorumlu kişi.

Şimdi size soruyorum. Ben bu kadar çalışıp çabalarken, beni muhatap bile almayan birisini ben neden muhatap alayım. Üstelik kafalarına göre lisansıma el koymaları saçma sapan hukuksuz bir iş. Spor Genel Müdürlüğü ne şikayet edeceğim.

Yavuz S. bunu beğendi.
  9. Alper Tuna Ünsal

Alper Tuna Ünsal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Spor kavramını bile henüz oturtamamış bir milletiz. Sizin gibi daha nice insanın böyle sorumsuz, umursamaz tutumlarla canı yanıyor, yanacak da bu gidişle... Gerçekten büyük ayıp, geçmiş olsun.

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    uci kurallarini okudunuz mu konuyla ilgili bir madde varmi bende merak ettim.

sayet sadece ulkemizdeki federasyon yarislarina katilacaksaniz isitme ne kadar eksik orani varmi.eger tamamen yoksa ve herhangi bir cihaz ile de saglanamiyorsa yarislarda buyuk problem yasanabilir.yasanilacak problem sadece sizi degil bir yol yarisiysa arkanizdaki onlarca kisinin saglik problemi yasamasina kaza gecirmesine neden olabilirsiniz.

bunlari sizi elestirmek yada federasyonu korumak icin yazmiyorum olayi tam anlayabilmek adina yazdim.konuyu cozebilmek icin en dogru davranis uci kurallarini incelemek konuyla ilgili madde yoksa uci ye mail atip detayli bilgi almaktir.eger uci den olumlu bilgi alirsaniz lutfen benimle paylasin federasyonda is yapabilecek birkac buyugum var bir sekilde sorunu hallederiz gibime geliyor ama oncelik destek noktasini bulmak yani uci kurallari.

Osman D. ve boşgezeninboşkalfası bunu beğendi.
  11. Ömer Murat

Ömer Murat Onursal Üye

Seviye:
    @boşgezeninboşkalfası Sizin sürekli federasyonla ilgili sorunlar yaşadığınızı zaman zaman forumda görüyoruz. Belli ki bisiklet hayatınızın bir parçası değil artık hayatınız olmuş. Bu kadar sık sorun yaşamınızın nedeni ne bilmiyorum (siyasi/ideolojik bir sorun yoksa şayet) ama bence bir şekilde bu sorunları azaltma ya da çözme yoluna gidin. Yazık bu kadar yılın emeği telef olup gitmesin, selamlar.

12. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Ferhat Köse Fransa, İtalya, Portekiz, Macaristan, İsrail, Amerika ve Rusya gibi ülkelerde yaşayan işitme engelli sporcu arkadaşlarım var. Uci kuralları biliyorsunuz her yerde geçerli. Bizim ülkemizde hem kimse çalışmadığı gibi ayrıca sorumlulukta almak istemiyor. Saydığım ülkelerdeki arkadaşlatım işitme engelli sporcularla da sağlıklı sporcularla da yarışıyor. Bizimkiler düzenleme yapmak kısacası uğraşmak istemiyor. Ben ilgili federasyona ilk defa başvuru yapmıyorum.

Bunu hep yapıyorlar. 2017 temmuz ayında samsunda olimpiyatlar var. Ben bu süreçte hiç yarış koşmadan sırf antremanla olimpiyatlara hazırlanacağım. Olimpiyatlar geldiğinde utanmadan bu yüzsüzler bana uci lisansın olması gerekiyor diyecekler.

13. matrixlord

matrixlord Üye

Adı:
    Arda Tosun
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kimin engelli olduğu çok belli aslında. Umarım bu yaptıklarını telafi ederler.

14. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @ÖmerMurat Psikolojik vs değil. Ama şunu belirtmem gerekirki birinci konu çok biliyorum havalarında olup uzman takılan çok insan var. 13 yıl önce senden bisikletçi olmaz diyen adamların 13 yıl sonra olimpiyatlara giderken ben senin başarılı olacağını biliyorum dediklerinde nasıl tepki verirsiniz ?

İnsanlar samimiyetsiz ve basit. Akıllı geçinen egosu kabarmışların büyük bir çoğunluğu hep birilerini ezme derdinde. Beni ezmeye çalışanı ben kendimi ezdirmem. Haklıysam sonuna kadar mücadele ederim.

Federasyon konusunda şunu çok iyi deneyimledim. Sporu seviyorsanız yapın. Ve kimsenin elinizden tutmayacağını iyi bilin. Siz inek gibi çalışırken tüm kariyeriniz ve geleceğiniz hakkında işte bu anlaşamadığım adamlar belirliyor ve karar veriyor. Oysa adamların çalışmak gibi bir amaçları bile yok.

@matrixlord 40 tl ücrette gitti. Kafa aynı kafa. 2007 yılında manavgata 3. Uluslararası mtb maraton yarışına gitmiştim. Otelimde kalan bir hakrm yemekte o kadar kişinin arasında bana aynen şunu demişti. Sen bisikletçi felan değilsin sen bir hiçsin.

Diyeceğim o ki bu adamların en tepesinden en dibine kadar zihniyetleri ortada.

matrixlord bunu beğendi.
  15. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ben sorunu cozmek icin birseyler yapmaya calisiyorum.merkezi hakem kurulu baskani ile konusacagim ama ilgili maddeyi bilmem gerek o yuzden uci kurallarini okudunuzmu diye sormustum.arkadasin yurt disinda ayni durumda arkadaslari varmis diye konuya giremem kabul edersiniz ki.Eger uci kurallarinda yada maillesme sonucu uygun bir madde yada bilgi alirsak bastirip sorununuzu ilelebet cozumleme ve sizden sonraki benzer durumdaki arkadaslara da kapi acmis olacagiz.

16. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Ferhat Köse Şükrü beyi tanıyorum. 2013 Bulgaristan Sofya olimpiyatlarında benimde katıldığım yarışla ilgili kendisi benden bilgi rica etmişti. Ben tüm bilgilerimi paylaşıp yardımcı olmuştum. Yaklaşık 3 aydır hazırlıklarını yaptığım Ordu 'da gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası için yardıma ihtiyacım olduğunu belirtmiştim. Olumsuz bile olsa bana dönüş yapmadı. Kendisinin numarasıda var bende. Teşekkür ederim.

Ben federasyonu bakanlığa veya spor genel müdürlüğüne şikayet edeceğim.

17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    sadece şükrü hoca ile konusmayacaktim o sadece bir tanesiydi.istediginiz yere sikayet edebilirsiniz bu en dogal hakkiniz.ben acizane birseyler yapmak istemistim ama malesef konu benim icin tikanmis durumda bu bilgiler ile birsey yapabilmem imkansiz.size sadece sunu tavsiye edebilirim sikayet de edecekseniz ilgili uci maddesini eklemeden sikayetiniz bir adim ileri gitmez gonderdiginiz birimde kalir.muhakkak yasal ve uluslararasi bir kanit ile sikayet ederseniz yada basvurursaniz sonuc alabilirsiniz.

18. boşgezeninboşkalfası

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Ferhat Köse Olimpiyatlara gitmiş bir sporcunun uci lisansı çıkmış olmasına rağmen ve federasyonda çalışan memurun elinde olmasına rağmen gönderilmemesi keyfidir, hukuksuzdur. Şu anda bisiklet federasyonunun yarışlarına katılan işitme engelli sporcular halen daha var. Beni engellemekle nereye varacak. Birgün bu sıkıntılar mutlaka ilgili yerlere ulaşacak. Ve kendilerinin başları ağrıyacak. 23 - 27 Mayıs tarihinde slovakyada avrupa şampiyonası vardı. Bu yarışlara gitmek istesem bile görüldüğü gibi uci lisansıma kafalarına göre engel koyuyorlar. Onlar bana hiçbir açıklama yapmadılar. Bana açıklama yapamayan adamın lisansıma el koymasıda saçmadır.