Bisiklet Federasyonu Bütçesi

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet Federasyonu bütçesi aşağıdaki gibiymiş.

Yurtiçi-YurtdışıToplantısı 11.000,00
    Uluslararası Fed. Aidat Ödenekleri 30.000,00
    Kamp Giderleri 48.000,00
    Kira Giderleri 140.000,00
    Yönetim Giderleri 10.000,00
    Ulaşım Haberleşme Giderleri 20.000,00
    Sağlık Giderleri 45.000,00
    Malzeme Alımı, Kırtasiye Giderleri 90.000,00
    Personel Giderleri 50.000,00
    Matbaa Giderleri 25.000,00
    Finasman Muhasebe Giderleri 12.000,00
    Muhtelif Kurul Toplantıları 5.000,00
    Diğer Giderler 10.000,00

TOPLAM 1.550.000,00 TL

Kira giderleri fazla geldi bana

2. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ee yarışlar ve harcırahlar nerde? :)

3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Harcırahlar ödenmiyor zaten , pay ayrılmamış !

4. heng

heng Forum Demirbaşı

Seviye:
    hep gider hep gider ne gelir ki zaten.....zaten insanlar anlamıyor nasıl döüyor bu çark...

Cem Unden bunu beğendi.
  5. hakan sancaktar

hakan sancaktar Kıdemli Üye

Seviye:
    federasyonun adresi: Ulus İşhanı A Blok Kat:4 - Ulus/Ankara

bu adresin kira olması kuvvetle muhtemel ama çok ayıp bir durum; koca ankara'da adam gibi bir yer niye tahsis etmezler bisiklet federasyonuna??

İbrahim sarı ve taner-ince bunu beğendi.
  6. mustea7

mustea7 Forum Bağımlısı

Seviye:
    futbol basketbol voleybol federasyonları ayrı binada tesisleriyle beraber hizmet veriyorlar sıra bizimkinde

cesar çakas bunu beğendi.
  7. ördek

ördek Üye

Seviye:
    :boese157: bir buçuk milyon lira..

bu kalemler göz kararıyla atılmıştır..

bu bir buçuk milyon pastanın gözüken kısmı. eminim en fazla taş çatlasa patlasa %10unu bile yarış-harcırahlara ayırmıyorlardır..
    bir yarışta 50 kişiye harcırak ortalamadan 5 milyar demek.. bu sene zaten yapa yapa 6 yarış falan yapıyorlar.. yani yaklaşık max 30 milyar.. yani bütçenin %1i bile değil...:boese157:

yabancılara dağıttıkları ödüllerden bahsetmiyorum bile.. sadece manavgattaki ödüller 20.000 dolar yani yaklaşık 30 milyar.. bu ödüllerin aslan payı yabancılara.. aynı durum alanya'da da mevcut.. zaten yabancıların olmadığı yarışlarda böyle ödüller de yok.. yani federasyon kendi sporcusuna harcırah vermiyor, ama ondan esirgediği paranın en az 4-5 katını yabancılara saçıyor.. sanki hiç paraları yokmuş gibi.. ee gelen yabancıların zaten yol-kalma masrafları da karşılanıyor.. yani bi nevi harcırah ötesi bi katkı daha yapılıyor.. biz bu mantıkla anca osmanlı'nın lale devrini yaşarız.. federasyon artık "türkiye" bisiklet federasyonu olduğunu HATIRLAMALI...

8. mustea7

mustea7 Forum Bağımlısı

Seviye:
    o ödüller federasyon bütçesinden verilmiyor

9. ördek

ördek Üye

Seviye:
    ödüller nereden verilirse verilsin kimin cebine ne kadar para giriyor ortada..
    en azından bu durumu dengeleyebilirler..
    hiç bir millet sürekli kendi vatandaşı olmayanların cebini doldurarak kendi sporcusunu köle misali kullanarak bir milim yol alamaz.. biz de buna dahiliz..

cesar çakas ve taurustiger bunu beğendi.
  10. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    o ödül paralarının büyük kısmı türkiyenin tanıtımı .. vs fonundan karşılanıyor. turizm e katkı .

sporculara verilecek harcirah konuşuluyor , türkiyenin başkenti ankarada 1metre bisiklet yolu yok. konu çevre olunca bisiklet akla geliyor bakanı bakmayanı mangalda kül bırakmıyor, bisikleklet ve yedek parçadan alınan vergilerden bahseden yok. bir pırlanta kadar değeri yok çünki ( kurasıacınacak duruma gülümsenecek yerdi ) . türkiyede bisikleti geliştirmek istiyorsak hanedan çocuklarından birinin sektöre el atmasını sağlamalıyız. pırlanta sektörü gibi.

Cem Unden bunu beğendi.
  11. ördek

ördek Üye

Seviye:
    bir ara motosiklet inanılmaz yaygınlaşmıştı 3-5 sene oluyor.. sağolsunlar hemen vergilerini katlamışlardı.. ve motosikletin yaygınlaşmasındaki hız bıçak gibi kesilmişti.. trafik-hava kirliliği vb açılardan motosikletin desteklenmesi gereken bir araç olduğu ortada.. ama belli ki bu birilerinin işine gelmemişti.. ikiteker özgürlüktür.. maalesef canım ülkemizin insanları özgürlüğe gelemiyor.. özgür ruhlular da arada sıkışıp kaynıyor.. biraz arabesk oldu ama bence durum bu.. bugünkü tur etabını izlemeyi düşünenler trt3 yayınına 15 dk kaldı..

taurustiger bunu beğendi.
  12. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Yanlış mı topluyoum burası 500bin civarı eder...

Bizim gibiler (sadece bisikleti hedefleyenler) farklı bakar olaya. Zaten halihazırda cebimizden harcarken aklımız ermez bu bütçelere. Ancak bana inanın yukardaki bütçe akılcıdır. Zaten kontrol mekanizması ve kurulları var, kimse aykırı/yanlı bir bütçe yapamaz o yönde para harcayamaz.

Benim görev yaptığım dönemde farkettiğim ve hepimizin farkında olması gereken bir nokta var. Her yönetim kendine ve kadrosuna göre yeterince çalışır belli yönlerde ilerlemeler yapar. Sisteme katkısı olanlar, 5-6 memur ve Genel Sekreter hariç gönüllüdür. Yani çoğu gönüllülerden (başkan da buna dahil) oluşan bu ekip sistemin izin verdiği ölçüde bisiklet sporuna katkıda bulunurlar. Emin olun eskiler ellerinden geleni yaptılar, şimdiki yönetim de yapıyor ve gelecek yönetimler de yapacaktır.

Şuna eminim, her birimizin tanıdıkları büyük şirketlerde kilit noktada olabilir. Yada öyle seviyede bisikletçiler var ki, büyükşehir belediye başkanları ile yemek yer her akşam. Yada bir okulda öğretmenizdir. İşte bu insanlar sponsor bulabilir, olabilir. Belediyelere bisiklet yolu yaptırabilir. Her birimiz bir tuğla koysak bu inşaat biter.

Ben faal olduğum dönem bir tuğla koydum, aramızda kendi başına duvar örmüşler de vardır ki benim susmam gerekir.

Bu bütçeye yada federasyonun yapıp yapmadıklarına eleştirilerimiz acımasız olabilir. Haklıyızdır da! Ancak her birimizin şu soruyu kendimize sormalıyız "ben bireysel olarak bisiklet sporuna ne kadar katkı yaptım?"

13. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Gürol Bey , dikkat ettim de yalnız 1 (yazıyla bir ) kez teşekkür etmişsiniz bu forumda bugüne kadar .

Bu onura kim nail oldu acaba?

taner-ince bunu beğendi.
  14. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    insanlar edilen teşekkürler ve kıdemlerle yargılanmamalıdır ona kalırsa sizde 61 mesaj atmışsınız biz birşey diyormuyuz?

var olan konuya gel gelelim şu bisiklet yolu konusunda bence belediye ikna edilebilir ve gönüllü bisikletseverlerinde yardımıyla kendimize yollar yapabiliriz tabi vakti olan var olmayan var...yabancı sporculara verilen harcırah konusundada birşey diyemeyiz biz daha çok çalışalımki o harcırahı biz alalım

15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Kıdemle mıdemle yargıladığımız yok .İnsanlara bir teşekkürü fazla görmek bu kadar mı zor ?

Dikkat ederseniz ben forumda yeniyim . Kaç mesaj çekecektim .15000 tane mi ?

Ona bakarsak ben yeni üyeyim Puanım sizden fazla buna ne diyeceğiz ?

Bırakın da insanlar kendini savunsun!

cesar çakas, taurustiger ve taner-ince bunu beğendi.
  16. onemorebike

onemorebike Üye

Seviye:
    Gurol bey gonullu dediğinizin bir grubu siz gibi olabilir ama Acıkalın ve baskan gibi federasyon butcesiyle ha bire yurt dısı turları bisiklet fuarları toplandık masraf gittik geldik masraf vs vs sonucta o kadar is yapıldı da su sporculara verilen uc kurus harcırah dısında ortada ne var kocaman bir hic

yanı bir yerde 1500 000 tl veya on katı harcanacak ama ortada ne spor var ne de sporcu değil mi esas olan budur
    bunu bir isletme olarak dusunsek üretim olmayan karlılık olmayan bir organizasyonda sporcudan cok yonetim kurulu denetim kurulu yeme içme kurulu derken goren duyan da binlerce sporcuya hizmet var sanacak
    toplasanız 100-200 sporcu bunların aktifi de 100 u gecmez

ee nerde kaldı verimlilik

o paraları harcarken yararlı iş yaptiğni düşünen gönüllü veya gönülsüz kişiler bunu değerlendirmelidir elini vicdanına koymalıdır cebine değil

Sizin federasyon kurullarından yediklerinden içtiklerinden bence haberiniz yok orda olanlar tekkeyi bekleyen çorbayı içer anlayışında

sözde mtb sorumlusu (Uğur ) universite öğrencisi bile yurt dışına kız arkadaşıyla gezmeye masraflarını da federasyona ödetmiştir

federasyonun seçim için harcadığı para bile sporcuyu ihya eder

daha çook sey var yazacak hepsi zamanla ortaya çıkacaktır

taurustiger ve taner-ince bunu beğendi.
  17. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşım virgül , nokta falan koyda tekrar yolla . Okuyamıyoruz valla

taner-ince bunu beğendi.
  18. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    O teşekkürü ben etmedim. Ekranımda açıkken kızım bilmeden tıklamış.

19. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Öncelikle, isminizi yazmamış olduğunuzdan kim olduğunuzu bilemiyorum ama bisiklet sporunun içindeyseniz büyük ihtimal tanışmış olmamız lazım. Tanışmadığımız insanlar için kısa bir bilgi geçeyim.

Ben 2004 yılında Ömer Şahin döneminde ve 2005-2007 yıllarında Emin Müftüoğlu döneminde Dağ Bisikleti Teknik Kurulunda görevliydim. 2007 de kişisel sebeplerle görevden ayrıldım. Bunu belirtiyorum çünkü yazdıklarımı okuyan herkes farkında olmalı ki gerek federasyon yönetimi gerek bütçesi ve yapılandırılması ile ilgili yeterli tecrübeye sahibim. Ayrıca neler yapılabileceği ve nelerin yapılamayacağını da biliyorum.

Dışardan bu tip yorumlar hep yapılır. Ömer bey zamanında da eleştiriler çoktu, şimdi de olacak. Doğaldır.

Evet geçmiş yönetimlere göre fazla görünebilir. Ama emin olun her birinin sebebi var. Yurtdışı toplantılarında ve yarışlarında lobi yapılır. Bağlantılar kurulur. Son bir kaç senedir sporcularımızın UCI de eğitim kampında kalabiliyor olmasının altyapısı bu görüşmelerle kurulur. Bugün Cumhurbaşkanlığı Turunun 2.HC olabilmesi, pro takımların yarışıyor olması ve Eurosporttan yayınlanması bu lobi sayesindedir. Her yıl 10-15 tane UCI takviminde bisikleti yarışı olması bu lobi sayesindedir. Dağ bisikleti Avrupa şampiyonasının (2007) ve bu seneki yol şampiyonasının Türkiyede yapılması bu lobi sayesindedir. Kimse havadan takvime o kadar yarış koydurmaz. Bu yüzden Sezarın hakkı Sezara verilmeli. Elbette yurtdışına gidecekler, yarışlara, toplantılara... Ve elbette federasyon ödeyecek.

Şunu da bir yere not edelim. Kimilerimize hoş ve cazip görünse de kimilerimiz için bu yurtdışı seyehatları "gezi" değil "görev"dir. Kendimden örnek vereyim. Ben de milli takımın başında yada kurslar için yanlış hatırlamıyorsam 5 kez yurtdışına çıkmışım. Elbette keyifliydi ama hepsi görevdi. Kimileriniz "vay be" demiştir. Ama şunu da not etmek lazım. Ben zaten kendi imkanları ile yurtdışında gezebilen bir insanım, Amerkadan Çine kadar 15 ülkeyi gezmişliğim var. Uzun dönemler yurtdışında yaşadığım gibi halen oturma ve çalışma iznim var. Kısacası federasyon için gittiğim hiç bir yurtdışı benim için "gezi" değildi. Aksine, kimi 18 yaşını bulmamış çoğu dil bilmeyen 15 sporcunun sorumluluğu ile büyük bir yüktü.

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, yönetimin tüm yaptıklarını savunuyor değilim. Gerek görev yaparken gerek şimdi karşı çıktığım olaylar ve kararlar var. Ama yaptıkları doğru işlerin de hakkını vermek lazım.

levent sünger ve Ahmet Bolgi bunu beğendi.
  20. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bir kaç kez daha dile getirmiştim. Tekrarlamakta fayda var. Forumlarda yada diğer internet sitelerinde yazmakla bir yere varamayız. Eğer birilerinin bildiği dolaplar varsa GSGM ye bir mektup yazması yeterlidir. Herşey ortaya çıkar.

Buralarda yazmak ise federasyona karşı güvensizlik yaratmaktan başka işe yaramaz. Bu da hiç birimizin işine yaramaz.