Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Ergonomisi

Konu, 'Kadrolar' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.032
  Beğeniler:
  3.682
  Seviye:
  DAĞ BİSİKLETİNDE ERGONOMİK AYARLAR
  Hertürlü araçta olduğu gibi bisiklet kullanırken de kullanıcının güvenliği ,konforu ve ergonomikliği gözetilmelidir. Kendinize bisiklet alırken dikkat edilecek en önemli nokta, öncelikle bu bisikletin size uygun olup olmamasıdır. Tabi bisikletin tipinin ve nerede kullanılacağının da çok önemi vardır fakat bu ayrı bir konudur. Genelde ülkemizde yapılan en büyük hata, satınalınan bisikletin olması gerekenden daha yüksek( büyük) kadrolu olmasıdır. Tabi bunda bazı bisiklet üreticilerinin tüketiciye bazı nedenlerden dolayı çeşitli kadro boy seçenekleri sunamamasınnın da payı vardır. Sadece son yıllarda birkaç üretici firma buna dikkat etmektedir. Hele bazı firmalarımızın ürettiği tek kadro boyu bile dünyada çok az kullanılan bir boydur. Bisiklet konusunda fazla bilgisi olmayan bir tüketici çoğunlukla satıcı tarafından da yalnış yönlendirilmekte ve sonunda bu bisikletlere binen birçok kişi de çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Birçok sorun da aslında bazı basit ayarlarla çözülebilir. Bu yazımızda bunları anlatmaya çalışacağım.

  KADRO BOYU NASIL SAPTANIR:
  50.jpg

  Bisiklet hakkında eskiden yazılmış kaynaklara baktığımızda kadro boyunu saptarken bisikletin üst borusu üzerinde durulduğu zaman (seleye oturmadan , ayakta) üst boruyla vücut arasında 4-5 cm boşluk kalması gerektiğini yazar. Bu aslında yol bisikleti geleneğinden kaynaklanmaktadır. Bu tip bisikletlerde aynı mesafe 2,5 cm kadardır. Bundan 10 yıl kadar önce dağ bisikletleri (daha doğrusu ATB; All Terrain Bike) yeni yayılmaya başladığı zamanlarda günümüzdekiler kadar ileri teknolojiye sahip değildi. Dolayısıyla bu bisikletlerle yapılanlar sınırlıydı. Kadro boyunun da buna bağlı olarak çok fazla önemi yoktu. Günümüzde spor amaçlı kullanılan bir dağ bisikletinin üst borusunu yere paralel varsayarsak, vücuttan en az 8-10 cm aşağıda olması gerekiyor.

  Doğru kadro boyunda bisikleti burdaki gibi kaldırdığınızda yerden 8-15 cm kalkması gerekiyor.
  Sportif bisikletlerin üst borusu da çoğunlukla önden arkaya doğru eğimlidir. Bu durumda bu mesafe daha fazla olabilir. Tabi bisiklete ne amaçla binileceğinin de kadro boyu seçimini etkiler. Şehir bisikletinde bu aralık 5 cm'ye kadar inebilir. Bu ölçülerin kullanıcının boyundan çok bacak uzunluğuyla ilgilidir. Fakat arazide sportif ve hızlı sayılabilecek bir kullanım için üst borusu 8-10 cm aşağıda olan bisikletler seçilmelidir. Kadro boyu ölçüsü , full (ön+arka ) amortisörlü bisikletlerde daha da küçük olmak zorundadır. Örnek olarak benim kullandığım ön amortisörlü bisikletin kadro boyu 18”,fakat ful amortisörlü bisikletimin kadro boyu ise 16” dır. Bu ölçü dag bisikletlerinde genelde inch, yol bisikletlerinde ise cm cinsinden söylenir. Bisiklet firmalarının yayınladıkları ölçüm noktaları farklı olabilir.

  Yani genelde bu, bisikletin orta (krank) miliyle, üst borunun sele borusuyla birleştiği noktanın arasındaki mesafedir. Bazı firmalar ise orta mil ile üst borunun üstü arasındaki mesafeyi, bazıları ise orta mil ile sele borusu kelepçesinin üst noktası arasındaki mesafeyi kabul eder. Bunların hangisi olduğu kataloglarda belirtilir. Genelde en yaygın kadro boyları 16” ve 18” dir. Yurtdışında Bazı firmalar da kadınlara göre tasarlanmış kadrolar üretmektedir. Bunlar genelde üst borusu biraz daha kısa olan bisikletlerdir. Çoğunlukla yalnış bilinen bir konu da kadro boyu ve teker çapı arasındaki bağlantıdır. Sanılıyor ki her 28” (27”) teker çaplı bisikletin kadrosu da büyük(yüksek) oluyor. Oysa bu çapa sahip bisikletlerde bile oldukça küçük kadrolara rastlamak olası. Veya 26” tekerli ve 21.5” kadrolu bir bisiklet de ortalama 1,85m. boyu olan biri için bile oldukça büyük sayılır. Bisiklet seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da sele borusunun uzunluğudur.

  Sele borusu üzerindeki "maximum" ayarını geçmemek gerekir.

  409_detail.jpg

  Kural olarak bu borunun en az 8-10 santimi kadronun içinde kalmalıdır. Fakat ülkemizde çoğunlukla sele borusu oldukça kısa bisikletlerle karşılaşmaktayız.Eğer sele borusu olması gerekenden fazla çıkartılırsa sürüş sırasında tehlike yaratabilir, kadroya zarar gelebilir veya sele borusunun uç kısmı yamulabilir.

  GİDON BOĞAZI UZUNLUĞU VE AÇISI
  Kadro boyundan sonra dikkat edilmesi gereken ikinci nokta da gidonu kadroya bağlayan bu parçanın uzunluğu ve açısıdır.Bu özelliklerin bisikletin tipine ve kullanım amacına göre seçilmelidir.Şehir bisikletlerinde veya amatör modellerde bu parça genelde kısa ve açısı dik olmalıdır. Bir de son zamanlarda birçok üst model, iniş yarışları için tasarlanmış bisikletlerde bu parça oldukça kısa ve dik olarak üretilmektedir. Sportif kullanım için genelde bu parça 135 mm. uzunluğunda ve 0 veya 5-10 derecelik açıdadır.Bu açı boğazın bisiklet üzerindeyken yere olan açısı değildir.Bu boru ekseniyle boğaz ekseninin açısıdır. Eğer sele ve gidon mesafesi kullanıcıya uzun veya kısa geliyorsa bu parçayı değiştirerek bu ölçü biraz olsun değiştirilebilir.Gidona doğru çok fazla eğilindiği düşünülüyorsa daha dik boğazla değiştirilerek sürüş konforu biraz daha arttırılabilir. Fakat dik açılı boğazlar sportif kullanıma uygun değildir.Bu tip bir kullanım sırasında sırt genelde yere 45 derece açı yapmalıdır. Böyle bir kullanım vücut ağırlığını seleye ve gidona eşit olarak dağıtır. Böylece koşullara göre de ağırlık merkezini öne veya arkaya rahatça kaydırmak daha kolaylaşır.Bu konumda kolların da dirsekten hafif bükülmüş olması gerekiyor.

  Seleden kaynaklanan birçok rahatsızlığın temelinde çok dik veya çok yüksek ayarlanmış bir gidon boğazı olabilir.Bundan dolayı vücut ağırlığının çoğunluğu sele üzerine binmekte ve seyrek binenlerde de “sele acıtması “ sorunu yaşanmaktadır. Ayrıca boğaz borusunun kadrodan dışarı çok fazla çıkarılmaması gerekir. Zaten boru üzerinde aşılmaması gereken yer bir çizgiyle veya yazıyla (“max,””stop” şeklinde)Aksi durumda çok tehlikeli düşüşler yaşanabilir.Boğazın yükseklik ayarları bu sınırlar içinde yapılmalıdır. Aheadset tipi boğazlarda (kelepçeli sistem) zaten boğazı yükseltmek veya alçaltmak sözkonusu değildir.Son yıllarda çıkan bazı gidon boğazları istenilen açıya göre ayarlanma şansına sahiptir. Fakat kesinlikle “sele yüksekliğiyle gidon yüksekliğinin aynı olması gerekir” diye bir KURAL YOKTUR.

  SELE AYARLARI
  Bisiklet selesinin ayarları da sürüşü etkileyen faktörlerden biridir. Seleler öne veya arkaya 5-8 cm Kaydırılabilir.Ayrıca selenin önü veya arkasını yükseltmek-alçaltmak mümkündür. Genelde selenin üst düzlemi yere paralel olmalıdır.Fakat seleden rahatsız olanlar için selenin ön ucunun 1-3 cm aşağı indirilmesi bazı sorunları ortadan kaldırabilir. Selenin konum ayarı (ileri-geri ayarı) şöyle yapılır: Seleye oturulur.krankların biri (pedal kolu)yere paralel hale getirilir. Ayağın ön yarısı pedal üzerinde olacak şekilde bir ayak pedala basılır.

  Bu arada yardımcı birinin bisikleti ve sürücüyü tutmasında veya ayar yapanın bir duvara dayanmasında fayda vardır. Bu konumda gidon da normal sürüş pozisyonunda tutulur. Şimdi dikkat edilmesi gereken nokta pedal üzerinde bulunan dizin hemen altında bulunan kemik çıkıntısının izdüşümü (düşeyi) tam pedal mili üzerinden geçmelidir. Eğer bu hayali çizgi pedal milinin önüne düşüyorsa seleyi geriye, arkasına düşüyorsa seleyi öne kaydırmakta fayda vardır. Fakat selenin normalden biraz daha geri olması yokuşları daha rahat çıkmaya yardımcı olur. Bu konumda pedala biraz daha fazla güç vermek mümkündür.Biraz ileride olması ise ani hızlanmalara (sprint) daha yatkındır. Sele yüksekliği ise şöyle ayarlanır. Seleye oturulur. Pedal kolu(krank) sele borusuna paralel olduğu zaman pedala topukla basılır. Bu durumda bacakların düz konumda olması gerekiyor. Tabi bu sadece ölçü içindir. Bisiklete binerken pedallara ayakların ön yarısı ile basmak gerekir.Bu konumda da dizler hafif kırık olmalıdır.

  GİDON AYARLARI
  Dağ bisikletlerinde rastlanan ellerin ağrıma nedenlerinden biri de gidondan kaynaklanır. Dağ bisikleti gidonları genelde “düz gidon” diye adlandırılır.Aslında bu gidonlar sanıldığının aksine biraz açılıdır.

  mountain-bike-handlebars.jpg

  Yukarı bakıyor Doğru Ayar Aşağı bakıyor
  Yani gidonu düz bir zemine koyduğumuz zaman belli bir şekilde durur. Gidonun iki ucunun geçtiği eksenler arasında 5-10 derece açı vardır. Bu açının yapılış nedeni bir denemeyle anlatayım: Her iki elinize birer kalem alın.Gidon tutar gibi kalemleri tutup ellerinizi ileri uzatın. Kalemlerin eksenlerinin birbirlerine açılı durduğunu farkedeceksiniz. Bu da ellerin doğal pozisyonudur. Bazı dümdüz (açısız)gidon kullananlarda görülen el ağrıları gidonun geriye doğru hafif açılı olmamasından kaynaklanır. Gidon boğaza bağlanırken eğimin arkaya doğru olması gerekir.(Yani gidon düzleminin yere paralel olması gerekiyor)Ama en iyisi bu ayarı gidon boğazı vidaları hafif gevşekken gidonu normal sürüşteki gibi tutmak ve en rahat pozisyonda vidaları sıkmaktır.

  Gidon genişliği de rahat kullanım için önemli bir etkendir. Göze geniş görünen gidonların uçlarını kesenler çoğunlukla sonradan pişman olmaktadırlar. Genelde gidonlar 50-60 cm boyundadır. Vücuda göre kabaca bir olçü saptamak için omuz genişliğine 8-10 cm eklemek yeterlidir. Bu genişlik rahat nefes almak için gereklidir. Fakat trafikte kullanılan bisikletlerde gidon genişliği normalden biraz daha az olabilir. Son yıllarda tekrar görmeye başladığımız yükseltilmiş ("Riser Bar" gidonlar da konforlu olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Bu gidonlar ayrıca biraz daha yüksek tutuş sağladığından yoldaki engelleri daha iyi görmenize de yarar.

  FREN ELCİK AYARLARI
  Çoğunlukla bisiklet montajında yapılan hatalardan biri de fren elciklerin çok yukarıda bırakılmasıdır. Bu durum genellikle ellerde ve ön kol adalelerinde ağrıya neden olur.

  maxresdefault.jpg

  Bunların ayarı da şu şekilde yapılır:

  1299152344274-bdhwpmw0i0zs-670-70.jpg

  Bisiklet selesine oturulur ve gidon normal şekilde tutulur.Bu konumda parmaklar kolun oluşturduğu hayali çizginin devamı gibi olmalıdır. Yani kolunuz üzerinden geçen bir çizgi ve parmaklarınızın da bu çizginin üzerinde olmasına dikkat edin. Bu konumda parmakların hemen altında fren elciklerini hissetmeniz gerekir. Çoğunlukla böyle ayarlanmış bir fren elciğinin açısı yere 45 derece kadar açı yapar. Tabi bu kişiye göre değişiklik gösterebilir. Frenleri bu konumda kullanmak gerçekten çok daha rahattır.

  GİDON ELCİKLERİ

  Gidonu konforlu ve güvenli bir şekilde tutmamızı sağlayan elciklerin boyu da önemlidir. Kısa elcikler ellerde rahatsızlık verebilir. Elciklerin en az 12-15 cm. boyunda olmasında fayda vardır. Elciklerin çok kalın veya çok yumuşak olmaması gerekir.

  VİTES KOLLARI
  Vites kolları ister tek kollu, ister Rapid Fire sistemi veya Grip Shift sistemi olsun, elleri rahat bir tutuş sağlayacak şekilde yerleştirilmesi gerekir. Yani vites kolları gidon elciğine çok yakın monte edilmemelidir. Normal tutuş sırasında vites kollarının ele veya parmaklara değip, baskı yapmaması gerekir. Rapid Fire kollarda sürücüye bakan alttaki kol baş parmak bükülmeden uzatıldığı zaman tam parmağın altında olması gerekir. İşte burada gidon boyunun çok kısa olmaması gerektiği ortaya çıkar. Eğer gidon kısa ise bu durumda far,km saati veya zil takmaya yer kalmayabilir.

  BARENDLER(Boynuzlar)

  sycip_barend.jpg

  Son yıllarda sık görülen barendlerin de doğru şekilde monte edilmesi gerekir. Genel olarak barendlerin açısı şöyle saptanır: Arka tekerin üst kısmından başlayan (tanjant) ve gidon ucundan geçen hayali çizgi barendin açısını belirler. Bu açı genelde 30-45 derecedir. Eğer bu açı kullanıcıya uygun gelmezse barendler biraz gevşekken seleye oturulur. Barendler en rahat konumda bırakılıp sıkılır. Genelde yapılan bir hata da barendlerin içe bakması gerekirken eğiminin dışa dönük olması veya tamamen geriye döndürülmüş olmasıdır ki bu da çok tehlikelidir.

  Gürsel AKAY
   
 2. mete açıkgöz

  mete açıkgöz Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Yeşil bursa
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. serkan diken

  serkan diken Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2011
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Elinize sağlık güzel ve önemli bir paylaşım.
   
 4. Cüneyt HOCAOĞLU

  Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Mart 2011
  Mesajlar:
  1.355
  Beğeniler:
  1.504
  Şehir:
  Ankara/Eryaman
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Yeni başlayan birisi olarak,Verdiğiniz çok yararlı bilgiler için teşekkür ederim.
   
 5. hüseyin cemek

  hüseyin cemek Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2011
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  ANKARA
  çok faydalı paylaşım için teşekkür ederim. Bu yazı gibi temel bilgilerin eğitim amaçlı bir başlıkta toplanmasında fayda var. (belki de öyledir, yeni üyeyim) Bisiklete yeni başladım. Başıma gelen her şey ve merak ettiklerim konusunda forumu araştırıp bilgi bulmaya çalışıyorum. zorlanarak ta olsa buluyorum. Birde bu barend konusu resimli anlatılırsa daha iyi anlaşılır. Ben hiçbirşey anlamadım. Sanırım bir barende ihtiyaç duyduğum zaman anlarım.
   
 6. bekirrrrrrrrrr

  bekirrrrrrrrrr Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  5
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  teşekkürler...
   
 7. Ergin Çimen

  Ergin Çimen Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Hocam bilmediğim çok önemli olduğunu gördüğüm birkaç detayı öğrendim sayende teşekkürlerimi sunuyorum..
   
 8. Erdal Yılmaz

  Erdal Yılmaz Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.368
  Beğeniler:
  4.583
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Eski (2012-2013 yılında açılmış) konulara teşekkür mesajı yazıyorsunuz. Bu da konuyu güncellediği için yeni mesajlar kısmında görünür hale getiriyor. Konuya girip faydalı bir mesaj var diye düşünen insanlar, sizin (paylaşım için teşekkürler) mesajınız ile karşılaşıyorlar.

  Konulara soru yada cevap niteliğinde bilgilendirici şeyler yazmadığınız sürece mesaj sayınızı arttırmaya çalıştığınızı düşüneceğim!
   
  Gökhan BİROL ve KuzuBoyz bunu beğendi.
 9. hsnbykkls

  hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

  Kayıt:
  10 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  660
  Beğeniler:
  555
  Şehir:
  Burdur
  Adı:
  Hasan Büyükkeleş
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  @Admin Konunun Güncellenmesi mümkün mü? Çünki şu anfotoğraflar görünmüyor ve yazılar sıkıntılı :kötü:
   
 10. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.032
  Beğeniler:
  3.682
  Seviye:
  hsnbykkls bunu beğendi.
 11. enqinHLC

  enqinHLC Demir Atlı Süvari

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  13 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.077
  Beğeniler:
  1.829
  Şehir:
  İzmir / İstanbul
  Adı:
  Engin
  Bisiklet:
  Beldesan
  Seviye:
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gerçekten ayarlar konusunda detaylandırmalar yeterli derecede herkesin anlamasına uygun şekilde anlatılmış.
   
 12. Mehmet Cemre Kısa

  Mehmet Cemre Kısa Kıdemli Üye

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  25 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  208
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Admin hala yaşıyor mu ? 11 senedir :D

  Teşekkürler bilgi için :D
   
 13. Semih34

  Semih34 Bisiklet tutkusu başka bir şey azizim

  Kayıt:
  26 Ocak 2017
  Mesajlar:
  41
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Semih
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @Admin Emeğinize sağlık