Bisiklet ehliyeti ve kask zorunluluğu gelmesi

Scudo

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
Emniyet kemeriniz yokken siz gelip benim aracıma arkadan çarpıp kendinizi öldürseniz, gene beni hapse koyarlar mahkemeye kadar ölümlü kazaya karıştı diye.
Yani bana da zararınız olur hiçbir kabahatim olmadığı halde.

Deniz Caz

Daimi Üye
Tepki
63
Bisiklet
Salcano
kudret hocam o mesajı fark etmemişim :) bu elektrikli bisikletlere hani şu piyasada çoğu çocuğun kullandığı elektrikli bisikletlerle çok kaza olmuştu internette görmüştüm birkaç tane ehliyet olması iyi olur aslında elektrikliler için

proxyminee

Aktif Üye
Tepki
118
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar kask takmamak yasakmı polis durdurdu bidaha görürsem kasksız 450lira ceza yersin dedi gülerek.Bisikletinde güzelmiş dedi. Şakamı yapıyolar bu konuda ciddilermi size soruyim dedim?

Birde whatsup grubu olan varsa özellikle race sınıfından özelden yazarsa sevinirim..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar kask takmamak yasakmı polis durdurdu bidaha görürsem kasksız 450lira ceza yersin dedi gülerek.Bisikletinde güzelmiş dedi. Şakamı yapıyolar bu konuda ciddilermi size soruyim dedim?

Birde whatsup grubu olan varsa özellikle race sınıfından özelden yazarsa sevinirim..
Motorlu bisiklet (moped) sürmek için kask zorunlu. Normal bisiklet için değil.

İsmetCanpolat

Aktif Üye
Tepki
169
İsim
İsmetCanpolat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belge lütfen .
ARAÇLARDA BULUNDURULMASI GEREKEN TECHİZAT
A) MOTORSUZ TAŞITLAR
BİSİKLETLERDE BULUNMASI GEREKEN TEÇHİZAT

1. Far :
Beyaz ışık verecek ve 20 metre önü aydınlatabilecek evsafta, önde, bir adet lamba olacak.
2. Kuyruk lambası veya reflektör : Arkada, bir adet kırmızı renkte ışık veren lamba veya kırmızı reflektör olacak.
3. Fren : Emniyetle durmayı sağlayabilecek; ön ve arka tekerleklere kumanda edecek, birbirinden ayrı iki adet olacak.
4. İhbar aleti : Normal olarak 30 metreden duyulabilecek ses çıkarabilen zil, korna veya benzeri ses aleti olacak.
5. Sandık (yük taşıyanlarda bulunan) : Sürücünün rahat ve emniyetle görüşüne ve kullanmasına engel teşkil etmeyecek, genişliği, iki tekerleklilerde 80 cm, üç tekerleklilerde 160 cm.’yi geçmeyecektir.

C) HUSUSİYETLERİNE GÖRE ARAÇLARDA BULUNDURULACAK TECHİZAT (6)
(Değişik ibare:RG-19/2/2014-28918)

MOTORLU BİSİKLET, MOTOSİKLET VE ELEKTRİKLİ BİSİKLET
(Sürücüsü bir çerçeve veya karoseri ile korunanlar hariç)
1. Koruma başlığı (Kask) : Sürücü ve taşınması halinde yolcular için; yanmayacak ve başı, ısı, çarpma ve dış tesirlere karşı koruyacak, görme ve işitmeye engel olmayacak, kolay takılıp çıkarılacak şekilde (Avrupa Ekonomik Komisyonu ECE R 22 Regülasyonuna uygun) olacaktır.
2. Koruma gözlüğü : Sürücüler için; gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz (Koruma başlığının gözlüğü varsa ayrıca gözlük aranmaz) olacaktır.
3. Reflektif işaret : Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde giyinecekler veya giysilerine reflektif işaret takacaklardır.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
ARAÇLARDA BULUNDURULMASI GEREKEN TECHİZAT
A) MOTORSUZ TAŞITLAR
BİSİKLETLERDE BULUNMASI GEREKEN TEÇHİZAT

1. Far :
Beyaz ışık verecek ve 20 metre önü aydınlatabilecek evsafta, önde, bir adet lamba olacak.
2. Kuyruk lambası veya reflektör : Arkada, bir adet kırmızı renkte ışık veren lamba veya kırmızı reflektör olacak.
3. Fren : Emniyetle durmayı sağlayabilecek; ön ve arka tekerleklere kumanda edecek, birbirinden ayrı iki adet olacak.
4. İhbar aleti : Normal olarak 30 metreden duyulabilecek ses çıkarabilen zil, korna veya benzeri ses aleti olacak.
5. Sandık (yük taşıyanlarda bulunan) : Sürücünün rahat ve emniyetle görüşüne ve kullanmasına engel teşkil etmeyecek, genişliği, iki tekerleklilerde 80 cm, üç tekerleklilerde 160 cm.’yi geçmeyecektir.
Bunların arasında kask var da ben mi görmüyorum?

İsmetCanpolat

Aktif Üye
Tepki
169
İsim
İsmetCanpolat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunlarn arasında kask var da ben mi görmüyorum?
Evet doğru söylüyorsunuz.Yanlış görmüşüm. Ahahah.
İnsanın kendine zorunlu kılması gereken birşey bence .Yol bisikleti kullanıcısı olarak küçük bir kaza da bile ölüm ve kafa travması riskini ne kadar azalttığını söylememe gerek bile yok.

Son düzenleme:

lokatrus

Üye
Tepki
41
İsim
ahmet ş.
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bisikletini yakından görmek için dalga geçmiş bence

• Beğen
Tepkiler: proxyminee

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.204
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet doğru söylüyorsunuz.Benim körlüğüm ahahaha.
İnsanın kendine zorunlu kılması gereken birşey bence .Yol bisikleti kullanıcısı olarak küçük bir kaza da bile ölüm ve kafa travması riskini ne kadar azalttığını söylememe gerek bile yok.
Şahsi fikriniz ne ara oldu da yasal zorunluluk haline geldi acaba efendim ??!

Bir de geçmiş klavyenin başına dalga geçiyorsunuz üslubunuzu takınınız lütfen...

İsmetCanpolat

Aktif Üye
Tepki
169
İsim
İsmetCanpolat
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şahsi fikriniz ne ara oldu da yasal zorunluluk haline geldi acaba efendim ??!

Bir de geçmiş klavyenin başına dalga geçiyorsunuz üslubunuzu takınınız lütfen...
Yanlış gördüğümü yazdım zaten.Alttaki yasa maddesi ile üsttekini karıştırmışım.Olabilecek şeyler.Siz niye bu kadar agresif yazdınız onu anlayamadım.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Nevfell Polis her ne kadar sizlerin gözünde şaka veya ciddiye alarak bu durumu kasksız bisiklete binen arkadaşa sözlü tebliğ etmesinin, kanunda yeri var mı? yoksa, yok mu? tartışmalarını körüklesede, bazende işin özüne bakmak lazım, arkadaşlar yasa koyucular yada kanun düzenleyenler organlar, sizin bizim gibi insanlar ve kanunlarda zaman zaman dile getiriyoruz ya hani boşluklar var diye, dert yanıyoruz öyle değil mi? Peki bir birey olarak niye herşeyin yazılı olmasını bekliyoruz. Kanunda yeri var veya yok, memur doğru olanı söylemiş. Bizde hep dile getirmiyormuyuz. gerekirse bisiklet alma önce ekipman kask vs al. Velhasıl bazı şeyleride toplum olarak kendimiz düzene sokmalı ona göre haraket etmeliyiz memurun tavrı doğru olmuş ve sizde lütfen kasksız yolla çıkmayın. Kendinizi düşünmüyor iseniz ailenizi ve sevenlerinizi düşünün.

• Beğen

proxyminee

Aktif Üye
Tepki
118
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Nevfell Polis her ne kadar sizlerin gözünde şaka veya ciddiye alarak bu durumu kasksız bisiklete binen arkadaşa sözlü tebliğ etmesinin, kanunda yeri var mı? yoksa, yok mu? tartışmalarını körüklesede, bazende işin özüne bakmak lazım, arkadaşlar yasa koyucular yada kanun düzenleyenler organlar, sizin bizim gibi insanlar ve kanunlarda zaman zaman dile getiriyoruz ya hani boşluklar var diye, dert yanıyoruz öyle değil mi? Peki bir birey olarak niye herşeyin yazılı olmasını bekliyoruz. Kanunda yeri var veya yok, memur doğru olanı söylemiş. Bizde hep dile getirmiyormuyuz. gerekirse bisiklet alma önce ekipman kask vs al. Velhasıl bazı şeyleride toplum olarak kendimiz düzene sokmalı ona göre haraket etmeliyiz memurun tavrı doğru olmuş ve sizde lütfen kasksız yolla çıkmayın. Kendinizi düşünmüyor iseniz ailenizi ve sevenlerinizi düşünün.
Kanunda yeri var tabi arka ön ışık olmadan kask olmadan kaza dahi olsa karşı taraftan önce size soruyolar bunların varmıydı diye. Ben sadece o gün kısa mesafe diye takmadım.

• Beğen
Tepkiler: ErzincanLee

ErzincanLee

İnsanı Ayakta Tutan Tek Şey , Ayakları dır. =))
Tepki
2.321
İsim
Halil Ekinci
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Nevfell Bu arada sizi etiketleyerek yazmamı sakın şahsi algılamayın.Yazdiklarım hepimiz için geçerli.

• Beğen