Bisiklet ehliyeti ve kask zorunluluğu gelmesi

Tepki
18
Bisiklet
Peugeot
Evet arkadaşlar artık manuel ve elektrikli yada diğer bisikletlere ehliyet şartı ve zorunluluğu geliyor ve özelliklede kask.şu an canlı canlı izliyorum kanaldan bilgilerinize.

Scudo

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
hangi kanal?

iyi güzel bari yanına bisiklet yollarını çoğaltmayı ve düzenlemeyi de akıl etseler bari.

Tepki
18
Bisiklet
Peugeot
Uydudan tv 1 kanalı.

Bağlı olduğunuz belediyeden alınacakmış ve bisikletin önünde bulundurulacak;ehliyet ve kask zorunlu olacak ister yolda,ister otobanda yok ben mahallede bineceğim desende ceza kesilecek.durum bu dinlediğim kadarıyla ilerleyen günlerde göreceğiz zaten olacakları.

Tepki
11
5 yaşındaki çocuklara napacaklar bisiklete binme yaşımı var dicekler yoksa onlarada ehliyet mi verecekler. Bunlar bisiklete binmeyi kolaylaştırmak değil zorlaştırmaktır. Bisiklet için yapacakları şey. 1- kask zorunlu yoksa tc ye ceza yaz
2-bisiklet yolu yap
3-bisiklet kullanmayı teşvik et

Tepki
8
Bisiklet
Ümit
bisiklete ehliyet hiç güleceğim yoktu... Adam gibi bisiklet yolu yapsınlar ehliyet almayan onlar gibi olsun :D daha Kars'ta asfalt yol yeni yapılıyor ve yollar dar kaldıki bisiklet yolu yapacaklar... Sanırım torunumun torunu görür bunları :D ama kaskın zorunlu olmasından yanayım...

ha unutmadan 1-2 yıl önce aynı şeyi elektrikli bisiklet için diyorlardı ama yine birşey çıkmadı...

Tepki
18
Bisiklet
Peugeot
Valla amaç zaten sen ben değilki beyler bayanlar adamlar nasıl parayı cebe atarız mantığında ilerde vergide alırlar hiç şaşırmayın burası türkiye.

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Şuan reklam var sanırım. (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@yetkin yılmaz

Şu an izleyemiyorum. Hangi kanalda, hangi program, zaman vb. detayları verirsen internetten izlemek isterim.

Detaylı yorumlarımı izledikten sonra yazayım. Şimdi konuşursak yalnız konuşmuş oluruz. Haber verdiğin için teşekkür ederim arkadaşım. Sağol.

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
@yetkin yılmaz
Otobana alacaklarsa bisiklet yolu yapacaklarsa belki kabul edilebilir ama kötü olur kesinlikle bizim için

Tepki
18
Bisiklet
Peugeot
Yaklaşık bir saat önceydi ben açtığımda kanalı bisiklet ve kask muhabbetleri vardı bide alman uzman hans diye bir adam kaskları balyozla vurup.sağlamlık testi yapıyordu.sonra açıklamalar ve kanunlar felan falan yani kanal tv 1 kanalı.

Cem Covajj

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Bianchi
Sadece elektirikli bisikletler için geçerli. Her bisiklet için değil.

Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin A1 sınıfı ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Özer, yaptığı yazılı açıklamada, çevre dostu taşıt olarak bilinen elektrikli bisikletlerin, ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra akaryakıt yönünden de tasarruflu olması nedeniyle kentte büyük rağbet gördüğünü belirtti.

Özer, ancak trafikte çocuk yaştakilerin bilinçsiz elektrikli bisiklet kullanımı, kural ihlalleri ve meydana gelen kazalar ile ilgili yoğun şikayetler alınması üzerine yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Özer, Emniyet Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla 28 Mart'ta yapılan toplantıda "Elektrikli Bisiklet Kullanımı"na yönelik yeni düzenlemeler getirildiğini vurguladı.

Bu kapsamda artık elektrikli bisiklet kullananların ehliyet sahibi olması gerektiğini ifade eden Özer, yeni yönetmelikle ilgili şu bilgileri verdi: "Gücü 0.25 kilovattan ve hızı ise 25 kilometreden az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı, A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerektiği, sürücü belgesi olmayanlar hakkında Karayolları Trafik Kanunu'nun 36. Maddesi gereğince ehliyetsizlikten 600 TL adli para cezası uygulanacağının halkımız tarafından bilinmesini istiyoruz. Öte yandan ehliyetsiz sürücü aynı zamanda araç sahibi değil ise araç sahibine de ayrıca 290 TL idari para cezası tatbik edilecek."

Özer, elektrikli bisiklet sürücülerinin motosiklet kullanıcıları gibi kask takmalarının da zorunluğu hale getirildiğini bildirerek, kasksız sürücülere 66 TL idari para cezası uygulanacağını kaydetti.

Özer, "Yapılan düzenlemeler, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumaya yönelik. Bundan böyle denetimlerde, A1 ehliyeti olmayan ve kask takmayan elektrikli bisiklet sürücüleri hakkında yasal işlemlerin uygulanacağını, vatandaşların bu konuda gerekli dikkat ve hassasiyeti göstermelerini rica ediyoruz" dedi.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Kask konusu cok iyi olur nede olsa can güvenligi, kaski olmayani yakalayinca cezada kesinler kesinlikle karis degilim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dün Bağdat Caddesi "bisiklet yolunda" giderken üzerime son model aracını sürenlere nasıl ehliyet verdiklerini düşündükçe, bana ehliyet almayı zorunlu kılacak bir zihniyeti, "devlet baba kusuruma bakmasın" ama ben tanımıyorum. :)

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Benim bildiğim dünyanın hiçbir yerinde bisiklette ehliyet ve kask zorunluluğu yok. Yanlışsam düzeltin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Elektrikli bisiklet için olur arkadaşlar, yukarıda yazılmış zaten. Ayrıca bugüne kadar neden elektrikli bisikletlere ehliyet zorunluluğu gelmedi, çok aptalca bir durum. Trafikte terör estiren, yaya kaldırımını yol bellemiş olan bu araçlar için ehliyet şartı gelmeliydi çoktan. Daha yazılacak çok şey var ama neyse, ağzımı bozmayayım.

Ahmet SARI

Daimi Üye
Tepki
220
Arkadaşlar şu an gelen habere göre her yıl TuvTürk'e bisikletleri muayeneye götürecekmişimizZz:p

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bütün Türkiye'ye Hollanda'daki gibi bisiklet yolu yapsınlar ondan sonra isterlerse bisikletlere plaka bile taksınlar. Ben varım , hadi bakalım

@Tuncay Üner Hollanda'da bisiklet yolunda hız sınırı 30 km/s ; üzerine çıkarsan normal araç yolundan gidebiliyorsun , kask vs zorunluluğu yok gördüğüm kadarıyla . Herkes takmıyordu ama taksa iyi olur tabii

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Maalesef tekrarını izlemedim. Ama genel fikrimi söylemek isterim. Eğer böyle bir düzenleme gelirse destek olmak gerekir diye düşünüyorum. Kask kullanmak zorunlu olmalıdır. Zaten aklı başında hiçbir kişi kask olmadan bisiklet sürmez.

Ancak ehliyet konusundan şüphelerim var. Yaşı 18'den ufak olanlar, ehliyet almak için gerekli sağlık şartlarını sağlayamayan ama bisiklet sürebilecek durumda olanlar vb. bir çok kişi açısından sorunlar çıkabilir.