Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Eğitimi

Konu, 'Bisiklet Federasyonu Bisiklet Kulüpleri' kısmında Tunahan KORKUT tarafından paylaşıldı.

1. Tunahan KORKUT

Tunahan KORKUT Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba pedallayan arkadaşlar . sizlere birşey sormak istiyorum. gençlik ve spor bakanlığı amatörlere bisiklet eğitimi veriyor mu?

2. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    senin konunu ben bir güncelleyeyim :rolleyes:
    belki bilen biri vardır

3. Tunahan KORKUT

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Sağolun teşekkür ederim.

4. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle böyle bir eğitim şu anda söz konusu değil. Ancak söz konusu olsa bile konu Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ortak çalışması olarak yapılmalı diye düşünmekteyim. Bisiklet her şeyden önce bir ulaşım aracıdır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ise işin spora kaçan kısmına bakmaktadır.

5. Safa Arslaner

Safa Arslaner Forum Demirbaşı

Seviye:
    Böyle bir durum olsa resmi yazı gelir okullara heralde ancak bundan bahseden görmedim daha.

6. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben de ülke dışındaki clinic'leri araştırıyorum bu ara... hem tatil hem biisklet olsun :)

7. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bisiklet eğitimi konusu kafamı kurcalayan konulardan biri aslında. İlerleyen yıllarda nasip olursa fen bilimleri öğretmeni olacağım. 5. 6.7. ve 8. sınıf kademelerinde derse gireceğim. Uzun zamandır düşünüyordum. Acaba görev aldığım yerlerde en azından öğretmen kimliğimi kullanarak öğrencilerime bisiklet eğitimi olarak neler verebilirim diye. Genel olarak bisiklet eğitimi programları yürütülebilir. Ancak benim olduğum konumda hedef kitlem ilköğretim öğrencileri olacağı için birçok sıkıntıyla karşı karşıya olacağım. Bu eğitimi nerede ne şekilde vereceğim, ne öğreteceğim, eğitimi vermeyi düşündüğüm çocukların illaki bisikleti olması gerek hadi olanlar tamam ya olmayanlar ne olacak, maddi gücü olmayanlar vs, herşey tamam peki nasıl bir eğitim süreci olacak, mekan olarak kullanabileceğim bir yeri nasıl bulacağım yada turlar yaparsam herhangi bir kaza vs olayda işin sorumluluk boyutu ne olacak? Birde başlı başına işin aile boyutu var. Çok kafamı yoran bir şey di aslında. Çocukları bu sporla tanıştırmayı, eğlenerek yaptıkları bu işi spor boyutuna taşımalarında ön ayak olmayı istiyorum gerçekten. Belki onların içinden gerçekten çok iyi sporcular çıkacak ülkemizin ismini duyuracaklar belki. Düşün düşün ancak düşünebiliyorum. Çünkü şuan elimden fazlası gelmiyor. Doğal olarak önce atanmak görev almak gerekiyor. O yüzden bu düşüncelerimi beynimin bir köşesinde ertelenmiş vaziyette bekletiyordum. Ta ki staj yaptığım okulda zorunlu dersler bittikten sonra masa tenisi, basketbol, satranç gibi seçmeli dersler yapıldığını öğrenene kadar. İlerleyen yıllarda atanır mesleğimi yapacağım okulun imkanları el verirse idare ile görüşüp seçmeli bisiklet dersi ekletebilirim diye düşündüm. Eğer böyle bir şey gerçek olursa bu dersi vermekten de çok mutlu olurum açıkçası. Kış aylarında teknik bilgiler verilebilir bisikleti, parçaları tanıtmak, özelliklerini görevlerini türlerini öğretmek. Söküp takma tamir etme gibi işlemleri öğretilebilir.. Dünya ve ülkemiz genelindeki bisiklet faaliyetlerini, yarışları kuralları özellikleri vs. Yaz aylarında ders tur düzenlenerek uygulama boyutunda işlenebilir. Benim şuan staj yapmakta olduğum okulda benim gibi bisiklet sporu yapan ve böyle bir ders açılsa derse girebilecek olan bir öğretmen olsa bu ders açılabilir. Hatta tüm okullarda böyle bir öğretmen olsa her yerde yapılabilir. Bu konuya birazda forumdaki üyelerimiz için yazdım bu mesajı. Benim çocuğum falan yok ama illaki forumumuzda çocukları olan üyelerimiz vardır. Onlardan isteğim böyle bir imkana rastlarlar imkan olduğunu sezerlerse bu tarz bir işe destek olabilirler. Yada illaki forumda öğretmen yada benim gibi öğretmen adayı üyelerimiz vardır. Onlar böyle bir durumla karşılaşırlarsa benim düşündüğüm tarzda bir girişimde bulunabilirler. Mevzuu şu ki eğer bizim tarafımızdan bir girişim bir talep olmadan kimse bu işe el atmaz.

8. Tunahan KORKUT

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bende bir öğretmen adayı üyeyim ve inşallah bu düşündüklerinizi uygulayabilirsiniz. ülkemizde bu şekilde dersler olduğunda okullar biraz daha çekici hale gelebilir.

Ömer KARAN ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  9. ozan aktürk

ozan aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Keşke bizim okulda çalışsanız :)

10. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Belli olmaz belki seneye senin okulunda öğretmen olabilirim bu sene atanırsam :) Herşey kpss sınavına bağlı.

ufuk şimşek ve ozan aktürk bunu beğendi.
  11. kadir karademir

kadir karademir Aktif Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Ek ders karşılığı açamazsınız. Ama gönüllü olarak derslerin bittikten sonra istediğiniz konuda eğitim verebilirsiniz. Tabi bedava olacaktır. Ayrıca okul idaresi anlayışlı değilse yaptırmayabilir eğitimi. Okulda bir konuda kurs açabilmeniz için MEB den onaylı Sertifikanız olması gerekiyor ve en az 12 tane öğrencinin başvurması lazım. Ben de satranç eğitimi veriyorum. Sertifikam yok. Derslerim bitince herkes evine gidiyor ben 3-5 öğrenciyle satranç oynuyorum :) Biraz şans birazda anlayışlı okul idaresi lazım. Güzel düşünce. Umarım kafandaki planlarını gerçekleştirirsin. Saygılar...

ihtiyar, MehmetAliB. ve Levent EROĞLU bunu beğendi.
  12. Levent EROĞLU

Levent EROĞLU Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kaynak nasıl bulunur bilemiyorum ama birkaç adet ucuz bisiklet alınırsa bulunduğunuz okullara, il/ilçe trafik şubelerinin desteğiyle " Güvenli Bisiklet Kullanımı " gibi bir proje beden eğitimi derslerinde uygulanabilir belki. Böyle bir çalışmayı bir uygulamaya koyabilirseniz, inanıyorum ki diğer okullardaki çocuklar ortalığı yıkar :D bir şekilde onlarda bisiklet eğitim dersi talebinde bulunurlar vs. bisiklet sevgisini aşılamış olursunuz. Kim bilir, belki gelecek yıllarda böyle güzel haberler paylaşırsınız :in: Herşey hayal etmekle başlıyor zaten, öyle değil mi. Ayrıca düşüncelerin bulaşıcı olduğunu düşünüyorum, gelecek yıllarda meslektaşınız olacak kişilerle bu fikirlerinizi paylaşın bence, neyse ben şimdiden sizi tebrik ediyorum :alkis:

Ömer KARAN ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  13. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eğer atanırsam ek ders ücretini düşüneceğimi zannetmiyorum. Ücret olmadan gönüllü olarak ta yaparım zaten. Gerçi staj yaptığım okuldaki öğretmenlerimiz söylediğim derslerden ücret alıyorlarmış. Ama işin bu boyutunu hiç düşünmedim zaten. Sadece öğrencilere ulaşabilme imkanı vermeleri ve bir mekan sağlamaları yeterli. Belki alınacak malzemeler olabilir. Bunlar için destek alabilirim idareden. Farklı yerlerden de destek sağlamaya çalışırım zaten. Sizin de dediğiniz gibi iş okul idaresinde bitiyor. anlayışlı bir okul idaresi olduktan sonra gerçekleştirilebilir düşüncesindeyim ben. Meb sertifikası olayını bilmiyordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Bisiklet konusunda sertifika veriyor mu Meb bilmiyorum ama bireysel lisansım var. Bunun sayesinde bölgesel yöneticileri ikna edebilirim galiba :) İnşallah böyle bir proje içine girebilirsem forumu haberdar ederim zaten. Şuan tek yapabileceğim şeyi yapıyorum zamana bırakıyorum herşeyi :) Teşekkürler. Saygılar.

ufuk şimşek bunu beğendi.
  14. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Levent Bey bence öğrencilere bisiklet almaya gerek olacağını düşünmüyorum. Her öğrenci kendi bisikletini kullansın diye düşünüyorum. Nasıl gitar kursuna gitmek isteyen bir gencimiz gitarını kendisi alıyorsa bu eğitimde de herkesin kendi bisikletini kullanması yeterli olacaktır görüşündeyim. Kaynak olarak sadece öğrencilere teorik şeyler öğretmek için eğitimi yürüteceğimiz derslik mekan ne olursa artık buraya çeşitli bisiklet parçaları koymak gerekebilir. Çocuklara aynakolun ne olduğu nu ön aktarıcının ne olduğunu bisiklet üzerinde değil ellerinde görerek dokunarak öğrenmeleri daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bu noktada kaynağa ihtiyaç olabilir düşüncesindeyim. Bu engel de gerek bu forumda gerek arkadaşlarım arasında veliler arasında yapılacak desteklerle atlatılabilir. Yada hiç olmadı idareden destek talep edilir. Ucuz yollu ikinci el parçalar alınıp konulabilir örnek amaçlı. Belki iş ciddi ciddi yapılırsa sadece bu iş için kullanılacak bir sınıf oluşturulup buraya bir iki ucuz alt seri bisiklet alınıp onların üzerinden parçaların sökülüp takılması bakımı çalışmaları gösterilebilir.
    *
    Okullar il ilçe trafik şubeleri ortak çalışabilir dediğiniz gibi ''Güvenli Bisiklet Kullanımı'' tabirinde bir proje gayet iyi olur. Dediğiniz gibi bir yerde bu işi düzgünce yapabilirsek devamı gelir bence de. Çocuklar arasında ilgi çekecektir büyük ihtimalle. Eğer başarıya da ulaşırsa çocuklara bisiklet sevgisini aşılamış oluruz. Belki yıllar sonra içlerinden biri gayet başarılı bir sporcu olur. Gurur duyarız. Hayal etmek güzeldir belki hayallerimizi de gerçekleştirebiliriz. İlerleyen yıllarda böyle bir ders verdiğimi veya kurs açılması konusunda başarıya ulaşabildiğimi forumda sizlerle paylaşmayı çok isterim :) Sizlere de düşünceleriniz destek olduğunuz için teşekkür ederim. Dediğim gibi benim açımdan herşey zamana kalmış durumda. Şuan atanmayı bekliyorum. İnşallah nasip olurda atanırsam girişimlerde bulunacağım. İşin başına geçtiğimizde de hayırlısıyla olur biter herşey. Böyle bir proje duyarsam da desteklemek için elimden geleni yaparım galiba. Saygılar.

ufuk şimşek ve Levent EROĞLU bunu beğendi.
  15. Levent EROĞLU

Levent EROĞLU Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Ömer bey, Öncelikle en kısa zamanda sizin ve atanmayı bekleyen öğrenmenlerimizin bir an önce göreve başlamalarını dilerim. Dünya'nın neresinde olursa olsun, öğretmen daima yenilikçidir, mücadelecidir, en önemlisi sabırlı ve azimlidir. İnşallah göreve başlayıpta yaptığınız güzel işleri bizlere anlatır, fotoğraflarını paylaşırsınızda mutlu oluruz.

Öğrencilere bisiklet alma konusu ise, bisikleti olmayan ya da alacak imkanları olmayanların bu durumdan dolayı zorluk yaşamasınlar diye düşündüm. Tabii siz projenizi geliştirin bakalım nasıl bir güzellik çıkacak ortaya :)

Ömer KARAN bunu beğendi.
  16. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Levent Bey. Sağolun. İnşallah görev bekleyen ve bu işi gerçekten hak eden bütün arkadaşlarımız en yakın zamanda görevlerine kavuşurlar. Eğer böyle bir projem olur ve gerçekleşirse foruma sunmaktan gurur duyarım. İnşallah imkanlar elverir ve bu iş için çaba sarfedebilirim. Forum dan da destek alabileceğimden eminim. Evet dediğiniz gibi maddi durumu el vermeyen öğrenciler olursa onlara bisiklet edinmeleri konusunda yardımcı olunabilir. Maddi durumu kötü olduğu ve bisiklet alamadığı için bu imkanlardan faydalanamayacak öğrencim olmasını istemem. Bu öğrencilere destek verilmesine bende olur derim tabi. Bu konuda sizinle hem fikirim. Olanlarda var olan bisikletini kullanabilir. Bisikletini geliştirmek isteyen öğrencilerime de kendim yardımcı olurum zaten.

ufuk şimşek ve Levent EROĞLU bunu beğendi.
  17. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Az önce facebook ta gezinirken bu video yu gördüm. A. Cengiz Yargıç Bey bir orta okulda '' Bisiklet Trafik Eğitimi'' ismiyle takdir edilesi bir çalışma içerisinde bulunmuş. Kendisini canı gönülden tebrik ediyorum ve bu çalışmalarının devamının gerçekleşmesini diliyorum. Bu konuyu takip eden forum üyelerimize örnek teşkil etmesi, bisiklet eğitiminden kastımızın biraz ne olduğu konusunda fikir vermesi ve buna benzer girişimlerin arttırılması adına video nun linkini paylaşıyorum. Kısa bir sürenizi ayırıp izlemenizi tavsiye ederim. Saygılar.
    *

Link: https://www.facebook.com/photo.php?v=737974746223131
    *

Not: Video yu direk foruma atmayı bilmediğim için linkini veriyorum. Video yu foruma aktarabilmeyi bilen bir arkadaşımız direk bu sayfada izlenebilir hale getirebilirse sevinirim.

MehmetAliB. ve Akif Y. bunu beğendi.
  18. veli uşak

veli uşak Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Evet türkiyede bu eğitim ile ilgilenen ve peşinden koşan Cengiz abimiz var belki bir çoğunuz bilmiyorsunuzdur. Okullarda eğitim , seminer ve küçük dersler vermektedir. Bende izmirde açılacak bisiklet antrenörlüğü 1.kademe kursunu bekliyorum. Belge alıp halk eğitim merkezlerinde bisiklet eğitimi dersi vereceğim ve okullarda seminer düzenlemeyi düşünüyorum.

Oguz_ bunu beğendi.
  19. Osman Selman

Osman Selman Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben özel bir okulda öğretmenim, sosyal etkinlik adı altında açmak istedim bu dersi ama yapamadım :) hep düşüncem de var. umarım birileri başarır

20. Ahmet Enes Saraç

Ahmet Enes Saraç Üye

Seviye:
    Gençlik spor yaz kursu olarak bisiklet kursu da veriyor. Basketbol yüzme boks vb. Falan da var. ISPARTA'da varsa büyük şehirlerde de vardır