Bisiklet Dünyasına Ben de katıldım.İlk bisikletim...Ve ilk açtığım konu :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Bu arada yorumu geç gördüm. Hiçbir lastik %40 hız artışı sağlamaz. Lastiğin hıza etkisi sanıldığı kadar fazla değildir. Hız dediğiniz olay kadronun yapısı, aynakol pedal uzunluğu, çekiş grubunun dişli sayısı ve göbeklerin kalitesi ile ilgilidir. Lastiği değiştirdim maksimum 40'la giderken şimdi 56 ile gidiyorum demek komikliktir. Daha çabuk hızlanmaya etkisi var denmiş olsaydı ona lafım olmazdı ki o da ortalama %5 ile %8 arasında bir oran katar...

Scudo

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
bend bir kron kullanıcısyım bu bisikleti aldıysanız asıl amacınızın hız olmadığını varsayıyorum eğer amaç hız ise arkadaşların dediği gibi lastikleri değişebilirsiniz kazasız bol pedallamalar

Tepki
3
Bisiklet
Kron
yol bisikleti olanların yanımdan nasıl geçtiklerini görünce artık kesin kararımı verdim.ilk olarak lastik değişimini deneyeceğim.evet hızlanmaya etkisi hissedilir derecede olacaktır.dümdüz yolda dahi lastikten gelen yer ile temas sesi şu an moral bozmaya yetiyor.1.75 ve dişsiz lastikleri denemeyi düşünüyorum.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Volkan Evcil

Gördüğüm kadarıyla benim yaşadığım deneyime benzer bir yol izleyeceksiniz. 2010'da eşimle gidip Velespit'ten bisiklet almaya karar verdik. Dedik ki Bostancı-Kartal sahilde kullanacağız. Bana Trek 3500 eşime de Trek Navigator 2.0 önerdi. Bisikletler güzel görünüyordu hemen aldık. Baktım ki yolda giderken yol bisikletlileri yanımdan uçarak geçiyor :) Önce lastikleri değiştirdim: Schwalbe Marathon yol lasitiği taktım. Tabii bu arada forumdan haberim yok, bilgi sıfır. Lastik olayı fazla yarar sağlamıyor. Aslında hızlanabilmem için aşağıdaki faktörleri dikkate almam gerekiyormuş:

- Aynakol dişli sayısı fazla olmalı, en azından 50/34
- Amortisor hata
- Oturuş şekliniz hızlanmaya yönelik olmalı
- Kilitli pedal şart
- Tabii hafiflik büyük faktör, özellikle çekiş sisteminde: aynakol, jantlar, ruble vb.
- Bisiklet esneme yapmamalı, mümkünse karbon olmalı
- İki dingil merkez mesafesi 100 cm altında olmalı

vb. şu an aklıma gelmeyen bir çok faktör; kısacası yol bisikleti hızlanmanın tek yolu.

• Beğen
Tepkiler: Volkan Evcil
Tepki
3
Bisiklet
Kron
@Bahadır Gürel

İyi bir rehber oldu benim için ve okuyan herkes için.Bir sürü masraftan kurtardınız.teşekkürler...