Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet değiştireceğim ama..? (bianchi-sedona-corratec markaları)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mutlu Köksal tarafından paylaşıldı.

1. Mutlu Köksal

Mutlu Köksal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Selamlar
    Şu an elimde Bianchi Adrenaline var.Aldığım dönemde gerçekten çok severek almıştım fakat yakın zamanda farkına vardım ki gerçekten gereksiz enerji sarfetmeye başladım.Sarfettiğim gücün yarısı resmen bisiklete gidiyor :)
    Bundan dolayı tekrar bisiklet araştırmalarıma başladım.Şu anda gündemimde Sedona 711 ve 741 (d-v farketmez) modelleri var,ayrıca biraz önce corratec markasını sedona yerine şiddetle tavsiye edenlere rastladım.
    Genelde kullandığım bölgeler şehir içi asfalt zemin.(hatta biraz daha detay vereyim istanbulu bilenler için;fındıkzade-aksaray-kocamustafapaşa-haseki-çapa-imç bölgeleri)Ne kadar asfaltta olsa sürekli bir tırmanış durumu mevcut bu bölgelerde.
    Fiyat konusunda açıkçası bir bütçe belirlemedim fakat muhtemelen kendi bisikletimi verip üzerine para ekleyeceğim.(700 tl civarı toplam bir maliyet eder sanırım ortalama.)
    Nedenleriyle birlikte tavsiye ve görüşlere ihtiyacım var.
    Şimdiden teşekkürler.
    Saygılar

gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
  2. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle şimdiden hayırlı olsun.Dediğiniz yollarda veya genel konusayım asfalt yollarda rahat kullanmak şehir içi kolayca dolaşmak icin bisiklet arıyorsanız yani istediginiz hız ve hafiflikse öncelikle tur bisikletlerine bakmanızı öneririm.Sedona 321 gibi.Eğer illa mtb alacagım fakat hafif olsun diyorsanız 700 lira bütçeyle 2. el olmadığı sürece Corratec bulamayabilirsiniz.O bütçeyle alınabilecek en hafif ve en sağlam bisikleti almaya çalışın.Kron'un modelleri sağlamdır ancak bir nebze daha ağırdır (saglamlıgıyla alakalı diyebiliriz)

Bisiklette ağırlığın çok farketmedigini söyleyen arkadas olmuş ama dün 4 bisikleti karşılaştırdım.Sedona Borla-Kron xc 250-Bianchi speed-Bianchi scorpion.Totalde maksadım bu ağırlık meselesi gerçekten de bahsedildigi kadar önemli mi diyeydi.Hani scorpion zaten çift amortisörlüydü yaklaşık 4-5 belki 6 kg fark vardı arada.Bianchi speed tek amortisörlüydü ancak çelik alaşım oldugundan bir o kadar da onunla aramda vardı.Kron xc 250 ile aramda belki 1 veya 2 kg vardı ki o bile hissediliyordu.10'ar dakika arka arkaya hepsini sürünce aradaki farkı anlıyorsunuz.Yani belki gramların 1 kilonun farkı yok ancak sizde anlamışsınız ki (adrenalinden) agırlık büyük mesele.

Ayrıca ben asfalt kullanım icin alacaktım tavsiyeler 28 jant tur-şehir bisikletleri kullanmam yönündeydi.Mantıken düşününce niye önerildigini anlıyorum yine.Aynı zincir dönüşüyle daha büyük yol gitmek tekerlerin daha fazla mesafe almasını saglamayı kim istemez.O yüzden şehir ici rahat kullanım icin sedona 321'i önerdim.Mtb isterseniz öneren arkadaslar olacaktır.

3. Mutlu Köksal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Cevap için teşekkürler.
    Evet,kullandığım yollar asfalt genelde fakat,iki sebepten dolayı tur bisikletlerinden istemiyorum açıkçası;birincisi tabiri caizse biraz "hoyrat" kullananlardanım bisikleti,ikincisiyse bizim bölgeleri bilen bilir,buradaki bahsettiğim yollarda sürekli yol çalışmaları oluyor hem caddelerde hem ara yollarda.Ondan dolayı mtb ana tercihim olacak benim.

4. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    700tl lik modeller genelde birbirine yakın modeller oluyor. Sedona, kron, salcano, carraro whistle gibi modellere bakıp hoşunuza gideni alın derim. Birbirlerine aman aman bir üstünlüklükleri yok. Birinin kadrosu birazcık iyi, birinin donanımı birazcık iyi. Genel olarak yakınlar. sedona 711 güzel seçim olabilir.

Cyclist999 ve gürsel pancaroğlu bunu beğendi.
  5. Veysel Yılmaz

Veysel Yılmaz Aktif Üye

Seviye:
    O zaman sağlam kadrolu bir ürün almanız sizin icin daha iyi olur.O fiyatta zaten tüm bisikletler kilitlemeli maşalı yani isterseniz düz yolda kullanacagınız zaman kilitlersiniz.Ürün olarak Sedona 711v iyidir o fiyata alınabilir ama benim tavsiyem performans bisikletten Kron xc 1000 almanız yönünde.Piyasada 800 lira civarında olan ürün orada 760'a 6 taksit imkanlı.

6. Mutlu Köksal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    O zaman bu hesaba göre kadro kalitesimi yoksa donanım kalitesimi ön planda olmalı benim için?Sonuçta şehirlerarası değil semtler içinde yol katediyorum.
    Şimdiye kadarki tavsiyeler içinde Sedona 711 vs. Kron Xc bisikletlerini gördüm.Corratec markasını tavsiye eden yok sanırım pek?
    Ayrıca neden 741 değilde 711 modelini öneriyorsunuz onu da merak ettim açıkçası?
    Teşekkürler tekrar

7. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Corratec markasını şiddetle tavsiye ederim, bütçeni aşabilir, ben 2008 modelini kullanıyorum hiç sorun yaşamadım, trek, scott kadar sağlam. Asfalt kullanımı yapıcaksan sedona 321 gibi 28" tur bisikletleri mantıklı olucaktır. Bende mtb mi melezleştirdim şu sıralar gayet memnunum. İncelemek istersen 2008 model corratec im burda http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=1136296#post1136296 ;).

8. zahiradam

zahiradam Aktif Üye

Seviye:
    bende aynı şekilde araştırmaya başlamıstım carraro,whistle, sedona, kron, salcano.. bütün satıcıları dolaştım ankarada. bisikletler hakkında bilgi aldım yakından incceleme fırsatı buldum. son olarak corratec ilgimi çekti. inceleyince diğerlerine göre daha çok içime sindi. yarında bisikletimi almaya gitcem bir aksilik çıkmazsa. sizde bence ilkönce alanınızı daraltın. birkaç modele yoğunlaşın. daha sonra satıcılardan (ki kendi ürünün satmak dışında müşteriyi memnun etmeye çalışan satıcılarda var) bilgi alın. makineleri yakından inceleyin. sanırım işiniz daha kolay olur...

9. zahiradam

zahiradam Aktif Üye

Seviye:
    mustafa hocam halcon için ne düşünüyorsunuz. yarın almayı düşünüyorumda..

10. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bence önceliği kadroya ver sonucta ileride donanım yetmezse ufak tefek değiştirebilirsin ama kadro her zaman kalıcıdır

11. zahiradam

zahiradam Aktif Üye

Seviye:
    mustafa hocam halcon için ne düşünüyorsunuz. yarın almayı düşünüyorumda..

12. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bence güzel cihaz, donanım olarakta yeterli. Corratec, " carraro,whistle, sedona, kron, salcano" gibi markalardan çok daha iyidir. Kullanıpta sorun yaşıyanı pişman olanı daha görmedim diyebilirim. Ayrıca menşei almandır. Diğer markalardaki (özellikle belirtmek isterimki salcanoda) pedal kırılması, sele borusu kelepçesi yalaması gibi dandirik sorunlarıda yaşamazsın ayrıca belirteyim ;) .

13. Mutlu Köksal

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Peki corratec in sedona 741 e hem fiyat hem de ana yapı olarak en yakın olan modeli nedir?

14. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ikisinede diskli ve 2011 model olarak bakarsak halcon sanırım.

15. zahiradam

zahiradam Aktif Üye

Seviye:
    hocam halcondan biraz daha kesaplı modellerde var. deltanın sitesinden bakabilirsiniz. birde şu var yakından corrateci görünce fikrim değişti biraz benim. yani internetten incelemek çok fazla sonuç vermiyo en azından komponetleri saymazsak gözden kaçan detaylar oluyor. o yüzden gidip incelemenizi tavsiye ederim ben. yarın corrateci alırsam detaylı fotoları bi aksilik çıkmazsa paylaşırım hocam bende..

16. drananti

drananti Yeni Üye

Corratec mayon ve benzer fiyatta scott marka 2 adet bisiklet satin aldim corratec i önermem memnun kalmadim. Disk frenler vs kalitesiz. Govde yaylanip duruyor. Zevksiz bir bisiklet beni mutsuz etti diyebilirim. Onun yerine kaliteli yerli bir bisiklet daha iyi olurdu.