Bisiklet Camiamız ve Dikkat Edilesi Kişiler/Durumlar...

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
Bisiklet…

Bizler için önemli bir icat olan bisiklet bazılarımız için bir araç, bazılarımız için bir hobi, bazılarımız için de bir amaç…

Şahsım adına konuşmam gerekirse bisikletten vazgeçmek zorunda kalırsam hayatımda önemli bir boşluk olacağını düşünüyorum.

Ülkemizde nispeten dünya ülkeleri kadar yaygın olmasa da bisiklet bizde de bir tutku. Ama çok daha yol kat etmesi gerekiyor.

Şimdi size ülkemizdeki kimi zaman çarpık, kimi zaman dengeli, kimi zaman da çıkar içeren bazı yapılardan söz edeceğim.

Bisiklete, özellikle de yol bisikletine başlayan biri hayatında bir süreç olarak aşağıdaki aşamalardan geçebilir. Geçebilir diyorum çünkü bu bir olasılık. Gerçekleşmesini pek istemediğim bir olasılık.

Yol bisikleti aslında öyle olmamasına rağmen camiada en saygı duyulan, üstadlarının çok saygı gördüğü, kullanıcılarının imrenildiği, üzerine çıkanı ekstra bir hava kaplattıran ve ne yazık ki hem doğru, hem de yanlış insanların oluşturduğu bir dal.

Yol bisikleti mi alacaksınız? Sıfırcılar ve ikinci elciler olarak en başta bir kategoriye giriyorsunuz zaten. Sıfırcılar başladılar internet sitelerini veya mağazaları gezmeye. O da ne? Bunlar nasıl fiyatlar böyle? Yurtdışından yarı fiyatından bile daha az fiyata alınabilecek bisikletler burada bu uçuk fiyatlarda. Neyse gözünüze kestirdiniz bir modeli. Arıyorsunuz mağazayı veya gidiyorsunuz. Orda bir görevliye sorular soruyorsunuz, bırakın cevap almayı fark ediyorsunuz ki adam sizden çok daha az bilgili. Tek amacı o bisikleti satmak. Boyunuz 1.84 iken veriyor size 52 kadroyu. Ya bir garip durdu diyorsunuz yok abi gayet güzel oldu diyor. Fesubhanallah! Herkes böyle değil tabi ki, düzgün esnaflar var. Ama bunlar da var ki yaşamadığım ve yaşanılmayan şeyleri yazmam buraya. Türkiye’nin güzide markalarından birinin mağazasına gittim ve duvarda asılı olan 28.000 TL tutarındaki bir yol bisikletini denemek istediğimi söyledim. İndiremiyoruz dedi. Neden dedim. Alacak mısınız dedi. Ondan sonra zaten sorulacak soru yoktu. Aldım. Hem de aynısının bir üst yıl modelini aldım yurtdışından. Sonra da onla gittim mağazaya sadece o suratı görmek için, gördüm de…

Ah ikinci elciler… Nispeten daha az ödeyerek düzgün bir bisiklet almak isteyenler. Bunlar genelde sahibinden sitesine girer ve araştırır. Durmadan araştırır. 3-4 bisiklete indirirler beğendiklerini ve büyük oranda da bir tanesinde mutlaka bahsedeceğim kişilere denk gelirler. Bunlar kim midir? Bunlar genelde eskiden beri bisiklet sürenlerdir. Etkilemeye çalışırlar ve başarırlar da. Bir şeyler bilirler ama bunu sadece satış için kullanırlar, makinalar oldukça üst düzeydir, detaylı sorulardan sıkılırlar, amaç bisikleti satmaktır, satarlar veya satamazlar ama toz kondurmazlar. Spora katkıları sıfırdır ve her zaman böyle olacaktır. Bunlar ‘’satıcı’’ sıfatlıdır ve daima öyle kalacaktır. Sözüm meclisten dışarı, eski üstadlarımız, Türk bisikletine katma değer sağlamış kişilere değil tabi ama bu kişiler zaten bilirler kendilerini. Ya sen bu kadar süredir piyasadasın ne yaptın kardeşim bu spor için, ne kattın bu spora? diye sorulduğunda muhtemelen cevap sizi tatmin etmeyecektir.

Bisiklet forum sitesine uzun süredir üyeyim. İnanın bazen özel mesajlara yetişemiyorum. En basitinden en kapsamlısına onlarca soru geliyor ve hepsini titizlikle cevaplamaya çalışıyorum. Genç kardeşlerimiz ile dışarıda buluşup onlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorum. Türk bisikleti için üst düzey yöneticilerle, spor adamları ile, spor il müdürlükleri ile, eski bisikletçilerle görüşüyor ve onlar ile spora neler katabiliriz bunları konuşmaya çalışıyorum. Sıkılmıyorum, zevkle yapıyorum bunları, ben de bisiklet ve parçası satmama rağmen sattığım tüm parçalar ve bisikletler kendi kullandığım ürünler. Çünkü ben bir satıcı veya tamirci değil, BEN BİR BİSİKLETÇİYİM. Ben bir YOL BİSİKLETÇİSİYİM. Ömrüm yetene kadar da cebime değil bu spora neler katabilirim buna çaba göstereceğim. Bazılarının zoruna gitse de, çekemeseler de, çamur atsalar da böyle olacak. Bu insanların devri bitecek artık…

Arkadaşlar, sizden ricam bu camiada dürüst insanlar olduğu gibi menfaat peşinde olan insanlar da olduğunu bilin lütfen. Bisiklet alacaksanız çok araştırın, yüzünüze her gülene inanmayın ve lütfen aldığınız bilgileri teyit ettirin. Özellikle bu işte ben ustayım, milli sporcuyum, şuyum buyum diyenlere lütfen temkinli yaklaşın.

Bu spora gerçekten hizmet etmiş adam zaten düzgündür. Mesela bana çok soruyorlar örnek aldığın biri var mı diye. İRFAN TÜRETGEN hocam, kulakları çınlasın, şu ana kadar gördüğüm en mütevazi, en bilgili ve çok düzgün bir insan, bir hoca, bir abi, yeri gelince kardeş, orijinal bir bisikletçi…. Onun gibiler oldukça bu spor daha az sömürülecek, çok daha gelişme gösterecek. Umuyorum…

Başınızı ağrıttım. Saygılarımı sunuyorum…

Scudo

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Baki KAYAN abi sonuna kadar haklısın valla diyecek söz yok bu yazıya bildiğin Makale türüne bir örnek gibi olmuş usta bilgisiyle yazılmış...(evet bugün türkçe sınavım vardı )

• Beğen
Tepkiler: Baki KAYAN

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Bende Cyclist dergisinde ara-sıra Doç. Dr. İrfan TÜRETGEN'in makalelerini okuyordum. Kendisi bisiklet sporu ile tıbbı harmanlayıp çok güzel makaleler,deneyler,tecrübeler yazıyor. Ben de kendisini ve bu camiada emeği olan herkesi tebrik ederim. Harika bir yazı.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Beni bi anlamda en çok etkileyen mağazadki 28.000 lik bisiklet muhabbeti oldu yani tamam belliki adam bisiklet sevgisi adına değil satış-para için orAda , peki,E indirde o bisikleti sürsün insanlar,aşık olsunda alsın :D indirse onun için daha yararlıymış sanki...

• Beğen
Tepkiler: Baki KAYAN

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Baki abi öncelikle ellerine sağlık. Yine her yazılarında olduğu gibi bu yazından da öğreniyoruz bir şeyler. İlk uzun paragraftaki olay da trajik olmuş hatta şaşırtıcı bile diyebilirim ama şikayet bölümünde birçok firma adına şikayet olmasına rağmen firmalar hala aynı şekilde ilerlemiyordur umarım. Senden bahsedeceğim biraz müsadenle, şimdi sen yol bisikletçisi olduğunu söylemişsin ya hani, evet gerçekten öyle ve ben senden çok şey öğrendim. Benim gibi birçok insanın sana bu konuda ihtiyacı vardır hep ama şu yol bisikletçilerinin bazılarını ilginç buluyorum. 'Her şeyi ben bilirim, sen hiçbir şey bilmezsin, ben buyum sen şusun' falan filan vs. şeklinde tavırları var bilhassa yeni gelen, bu spora gönül vermek isteyen insanlara karşı yani. Neyseki sen öyle değilsin yani özel mesaj trafiğini buradan da çok iyi bir şekilde anlayabiliriz. İyi ki varsın abi, teşekkürler. Uzun zaman oldu görüşemedik gitti... Bilirsin latte çok severim:p

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Baki KAYAN Üstad teşekkür ederim yazınız için, önemli noktalara değinmişsiniz...Ben genel olarak kendi adıma şunu diyebilirim ki ülkemizde bisiklet yeni doğmuş bir bebek ve henüz emeklemiyor bile...Bu kültürü geliştirmek için, bu bebeği en azından emekleme kısmına getirebilmek için kendim bi kanal kurdum biliyorsunuz ve inanın bu noktada kesinlikle maddi bir beklentim olmaksızın bu kültüre katkı sağlamaya çalışıyorum...
Tekrar teşekkür ederim yazınız için...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Baki KAYAN Teşekkür ederim inşallah bu işe gönül vermiş insanların sayısı arttıkça bisiklet ülkemizde hak ettiği yere gelecek...Ben buna gerçekten inanıyorum...

Tepki
19
Bisiklet
Merida
Dediklerinizin bi çoğunda haklısınız. Ama iş satış mevzuna gelince işler değişiyor helede ilanları incelemeden abes sorular soran arkadaşlar yok mu :tskler:

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
Güzel bir paylaşım ve duygularınızda yalnız değilsiniz...
Ben herkesin bisiklet sürmesini istemiyorum.
Kendinden çok bisikletini geliştirmeyi hedefleyen insanların, bisikletinin pedallarını çevirmek yerine bisikletinin üzerinde ego yapanların, bisiklet ile ilgili her şeyi bilirim''cilerin gibi gibi bir çok karakter çeşidine sahip insanın bisiklet sürmesini istemiyorum.
----
Lastiği patladığında yürüyerek bisikletçiye giden yirmi bin liralık bisiklet sahibi kadar saçma geliyor bana bazı kişilikler.
----
Gelişim aracı bu bence, kendini, karakterini, saygını, sevgini, fiziğini, genelleyeceksek kendimizle ilgili her şeyimizi geliştirebileceğimiz bir araç.
Bir ulaşım aracı, bir spor, rakip görebileceğimiz bir alan, işe giderken mutlu olabilmek için bir sebep...
----
Hatta o kadar ki; kullanılan bisiklet kullanıcının karakterini yansıtıyor çoğu zaman...

Baki KAYAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.874
Bisiklet
Colnago
@Emre Sefa SEFER

Süper tespitler, çok teşekkürler

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
Elinize sağlık şu bisiklet alma olayı çok hoşuma gitti.Biraz daha detaylı anlatsanız sonrasını öncesini. (Tam bir Thug life :cool:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
baki dostum çok haklısın,yalnış kadro verirler ,neden amaç malları satmak,ve çoğuda anlamaz bilmez yalnış kadro kullanmanın eklem rahatsızlıklarına sebep olduğunu,mekanikte durum aynı,3 kağıda getirmece ,açıkça ekipten furkan araştıran dostum,sele ayarını yaptık şakül ayarı ile ,on numara oldu ,eğimde ve düzde acaip rahatladım,
ayrıca çok uyanıklar var tabi,zincire bakar bu zincir eskimiş der,halbuki bilmez tüketici, zincir cetveli var,gürsel dostumun mağazasında kontrol yapıyorum,ayna kolu yemiyelim birde rubleyi,
valla acaip bakıyorum bisiklete ,rubleye würt sıkıyorum ,tabi önce jantı naylonla korumaya alıyorum ,sonra bi güzel rubleyi yıkıyorum ,zinciri önce bi güzel bezle siliyorum,sonra wet lupe zincir yağı ile yağlıyorum
valla demirbaş eskiyecek olanlar zincir ,ve tekerler,daha sonra ruble,ayna kolu çok uzun zaman kullanabilir insan yeterki kontroller tam olsun ve bakım tabi,furç yatakları kontrol ettim sapa sağlam ,bisiklet 7'inci ayına geldi.fren somunlar henüz erimedi, fren ve vites telleri daha uzun zaman gider.

7haiku

Daimi Üye
Tepki
379
İsim
Ömür
Bisiklet
Diğer
Yanlış kadroya dair:
Bisiklet almaya gittim, 18" kadro üzerinde durup ayaklarımı yere basmaya çalıştım, kasıklarımı rahatsız etti. Sele birkaç santim yukarıdaydı, oturdum, rahat edemedim, parmak uçlarım dahi yere değmiyordu, satıcı ısrarla şunu demişti: "Abi tam oldu, 16" sana küçük gelir, parmak uçların değmesin abi, bisikletten inince seleyi zâten indireceksin." Bisikletten her inişimde seleyi de indirecekmişim :) İknâ etmek için 10 dakika dil döktü, meğer 16" kadro elinde yokmuş, bir süre bekletti başka dükkândan alıp getirdiler, aldım çıktım.
Üslûba dair:
Yakın bir arkadaşım bir mağazada bir bisiklet hakkında soru sormuş, indirim istemiş, sonunda almamış ve forumumuzda satıcının kaba tutumundan bahsetmiş, sonra gitmiş başka bir mağazadan başka bir bisiklet almış. Gel zaman git zaman söz konusu mağazaya yakın bir dükkâna gittik yakın arkadaşımla, birden yanımızda bir adam bitti, bisikletleri incelemeye başladı ve sert bir ses tonuyla: "Sen bana zamanında şu marka bisikleti sorup da forumlarda 'şuradan bisiklet almayın müşteriyle ilgilenmiyorlar' diyen çocuk musun?" diyerek arkadaşımın boğazına sarıldı, sarstı, forumdan yazısını silme konusunda tehditler savurdu...
Bir başka gün, hatırı sayılır, adı sıkça geçen bir bisikletçiye gittim, uygun fiyatlı fren bacağı almak istedim, satıcı, "uygun fiyata no name var" dedi, "no name olmasın da marka bakayım o halde" dedim, "abi bisikletin kaç para ki sanki, kanondel' de de isimsiz var." dedi. "No name yeterli" anlamında söylemeye çalıştığını anlıyorum; fakat bunu söylemiyor, mağazadaki diğer arkadaş geldi, ilgilendi, yine de bir şey almadan çıktım, bir daha da gitmedim aynı yere.
Neyse kafanızı ağrıttım, içimde kalmıştı anlatayım istedim. Gerçi bu olaylar neticesinde ve buradaki güzel paylaşımlar sâyesinde birçok hususta bilgim oldu, deneyimim de yavaş yavaş artıyor. Hepinize teşekkür etmek isterim; sağolun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yazıklarınızın tamamına katılıyorum, çok da güzel bir dille yazmışsınız. Ellerinize, düşüncenize, emeğinize sağlık.

Bir kitleden daha bahsedebiliriz bu camiada. Son dönemde forumda da çok sık görüyoruz. Aslında hep vardı bu kitle. Diğer bisiklet markalarını veya parçaları hayatında denememiş, teknik bilgisi çok çok zayıf, görüşlerine itiraz etsen kendi bildiği dışındaki görüşleri asla kabul etmeyenlerden bahsediyorum. Gelip de bu kişilerin önerilerde bulunmasından nefret ediyorum. Alakasız yerlerde "Ben bunu kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım." diye kendi kullandığını öneren insanlar bunlar. Bir bak bakalım konuyu neden açmış, adamın sorunu ne, neden memnun değil, neden tavsiye istiyor diye. Bilip bilmeden "Benim kullandığım en iyisi, bundan kullan." diyenlerden acilen kurtulmamız lazım ama olmuyor ne yazık ki.

Yanlış bilgi bu şekilde çabuk yayılıyor, doğru bilgi ise bu yaygara içerisinde kayboluyor gidiyor.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Çok güzel dile getirmişsiniz. Son paragraflarınıza ben küçük bir ekleme yapmak istiyorum. Her milliyim deneyimliyim vs. diyenlere inanmayın. Evet her profesyonel bisikletçiyim diyenlere de inanmayın. Bende bu spora yıllarca çok önem verdim. Zamanımı , birikimlerimi verdim. Etrafımdaki gençlere elimdeki fazlalık malzemeleri verdim şudur budur. Bisikletliler Derneği Bafra Temsilciliğini kurmuştum. Kendi imkan ve çabalarımla 2 - 3 yıl emek verip oluşturduğum ekibimden gençler, patavatsızın teki çıkıp ben profesyonel bisikletçiyim diyip çocuklarının aklını çelebildi ve zamanla kendi küçük aklıyla beni ezebileceğini harcayabileceğini zannetti. Demem o ki insanların art niyetli olabileceğini her zaman için arkadaşımızında belirttiği gibi aklınızın bi kenarında bulundurun. Böyle kendini bilmezler yüzünden bisiklet sporu hep dibe gitmiştir.

Konuşulabilecek elbet çok şey var. Ama herşey herkesle her zaman konuşulamıyor. Siz siz olun dikkatli olun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@bakikayan . gençlerle buluştuğunuz bi gün müsade olursa bende katılmak isterim :)

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Hocam tüm yazdıklarınıza katılıyorum dilinize sağlık çok güzel noktalara değinmişsiniz
Ben de eski excel bisikletimle gittiğimde tamirciyr lastik patlağı için yamadıktan sonra 35 psi hava basar mısın demiştim azıcık hava vurup eliyle baktıktan sonra bunlarda psi yok elle kontrol edicen öyle çok basılmaz bunlara demişti ki lastik üzerinde 50 psi max basınçtı... Çok sinirlenmiştim adama bu yüzden en kısa zamanda şu anki yol bisikletimle o adamın yanına gidip hadi buna da hava basma da göreyim diyesim var..