Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Çalındığında İspatlayabilmeniz İçin Yararlı Bir Teknik.

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında atta tarafından paylaşıldı.

1. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Evet sevgili forumdaşlar. Bisikletimiz çalındığında onu bulduk diyelim ama elimizde fatura yoksa nasıl ispatlayacağız? Hemde bu teknik faturanızı kaybetmenizide önleyecek. Tekniğe geçelim: Bisikletinizi alın ve sele borusunu sökün, bisiklet faturasını alıp bir kaleme sarın ve bir lastikle sabitleyin, sonra fatura sarılı kaleminizi kilitli buzdolabı poşetine koyun ve onuda kalemin etrafında sarıp bir lastikle sabitleyin, sonra da sele borusunu söktüğünüz yerden içeri atın sele borunuzu tekrar yerine takın. İşlem bu kadar basit. Burada fatura sarılı kalemimizi kilitli buzdolabı poşetine koymamızın sebebi faturanın zamanla yıpranmasını önlemek.

Sevgiler...

BFOkuru ve Sefa bunu beğendi.
  2. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bunu bende düşünmüştüm ama daha sonradan vaz geçtim.
    Bisikleti kullanım esnasında, en ufak bir sarsıntıda ses yapıp rahatsız edebilir (gerçi alışılır buna). Yine o ses mevzusunu bisikleti çalıp kaçan kişi de fark edebilir ve ne oluyor diye incelemeye kalktığında koyduğumuz bu faturayı bulup yok edebilir. Riskli iş yani ama hiç yoktan iyidir elbette.

3. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    O zaman şu yeni alınan aletlerin kutusundan çıkan köpüklerden biri alınır ve küçük kareler şeklinde poşetli faturanın üzerine yapıştırılır ses vs. kalmaz ;)

4. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bunun bir de şu riski var; hırsız bisikleti olduğu gibi satıyorsa ve hırsızdan alan adam bisikleti orjinal hali ile kullanıyorsa işe yarar sadece. Eğer hırsız akıllılık edip bisikleti parçalayarak, parçaları elden çıkartma yoluna giderse bu numaranın hiçbir hükmü kalmaz maalesef.

Ama dediğim gibi hiç yoktan iyidir bu metod.

Ben bunun yerine şimdilik şöyle bir yol izliyorum;
    Bisikletimin kullanım kitapçığı içerisinde bisikletin satın alındığı tarih, satın alan kişi, satan kuruluş, bisikletin marka ve modeli, bisikletin şasi numarası (tam hatırlamıyorum belki başka bir şeydir) gibi detayların kaydedilebileceği bir alan mevcut. Bisikleti alırken onları satıcı ile birlikte doldurduk ve altına da o bilgileri taşıyan bisikletin benim adıma ait olduğuna dair satıcının onayının bulunduğu ufak bir not düşerek kaşe bastırdım. Bisikletimin çalınması halinde, fatura + bu bilgiler benim bir işime yarar mı bilmiyorum ancak bu da göz ardı edilmeden, değerlendirilmesi gereken bir yöntem bence. :)

5. Umut Kılınç37

Umut Kılınç37 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Biraz saçma olabilir ama bisikelt faturasını kaleme sardıktan sonra maşada lastiğin üzerinde bir delik oluyor oraya sokup o deliğide strafor köpük ve biraz uhu yada bant yardımı ile kapatmak.Biraz garip ama bana mantıklı geldi.

6. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    orjinal faturayı değil de, fotokopisini bu şekilde kadro içine saklamak daha mantıklı.. ne olur ne olmaz orjinali elinizin altında olsun

fahrettin başaran ve enes savaş bunu beğendi.
  7. Bilal Öz

Bilal Öz Aktif Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:

Faydalı bir yöntem olabilir iyi fikir. Benim de aklıma gelen bir yöntem var, faturalı olsun 2. el olsun bisikletinizin farklı açılardan bir çok fotoğrafını çekin, özellikle onu benzerlerinden ayıran bir ayrıntı varsa onu da çekin son olarak bir kaç tane de bisikletle birlikte resim çekip facebook a ekleyin bir albümde dursun, eklendiği tarih facebook ta zaman tünelinizde görünecektir. Allah korusun ileride başınıza bir hırsızlık gelirse zaman tünelinizdeki bu eski resimler bisikletin size ait olduğuna dair elinizdeki en büyük kanıt olacaktır.

Geçen sene Ekim in 9 unda Ümit Neo Cycle 26 model bisikletimi çaldırmıştım, o aralar hem işten güçten, hem başımı belaya sokmamak için hem de (ne acıdır ki) polisin ilgilenmeyeceğini bildiğimden hiçbirşey yapmamıştım.
    İnsanın o anda aklına gelmiyor işte, neden sonra facebook ta bisikletle aylar önce çekildiğim bir resim vardı o aklıma geldi ama artık çok geç olmuştu. Benim durumum sizlere örnek olsun, Allah korusun olur da bisikletiniz çalınırsa hem arkadaşımızın söylediği teknik hem bu yöntem çok işe yarayabilir.
    Çalınan bisikletim ile olan o resmim

[​IMG][/IMG]

8. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ek olarak faturanın fotokobisini koyun. kagıdın arkasına isim soy isim ve telefon numarazı yazın.

Hatta not olarak "bu bisikletin sabihibi ............. (şu kişidir)" marka ve model no yazın

9. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    Bu konu forumda daha oncede vardi ve ayni seyden bahsediliyordu, biraz olsun forumda nerede ne var konulari takip edin.

Nedim92 bunu beğendi.
  10. Ahsen Okyay

Ahsen Okyay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Güzel fikir. En azından arkadaşlarında dediği gibi orjinali değilde fotokopisi konabilir. Umarım hırsızlar bu tür konuları okuyup ona göre önlem almaz. Sonuçta çalınan bisikletler market bisikleti değil bisiklet sporu yapanların kullandığı, profesyonel/yarı profesyonel bisikletler. Bence foruma filanda girip kolaçan ediyorlardır diye düşünüyorum. Ondan sonra ilk bakacakları yerler sele borusu, maşa filan olur:(

11. selami atay

selami atay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    güzel fikir arkadaşlar bu yazılanları hırsızlar okumuyormu sanıyorsunuz hırsızlara yol gösteriyorsunuz. ben evde saklıyorum faturasını

12. Necdet HAKLI

Necdet HAKLI Üye

Seviye:
    söylenilen güzel bir fikire benziyor ancak çalınması durumunda orijinal faturanızda gideceğinden hiç bir faydası olmaz ispatı da olmaz. şu anlama gelebilir arabanın içine ruhsatı bırakıp çaldırmakla aynı işlem. çalan kişim 2. el satın aldım dese nasıl çözüm bulunulacak fotokopi konulsa daha iyi kaleme sarmadan.

evden başka bir yerde saklamayın zaten öyle bir durum olduğunda bisikleti bulunca polis çağırıp eve gitmeyi davet edersiniz hırsızla polisi zaten hırsız ondan sonra çark etmeye başlar en güvenli ev yada iş yeriniz varsa orası

13. Akif Y.

Akif Y. Aktif Üye

Seviye:
    bisikletin elciğini söktüğümde orada seri numarasına benzer rakamlar vardı, onun fotoğrafını çektim. birgün başıma böyle birşey gelirse bisikleti de bulursak ( imkansıza yakın da olsa) belki işe yarar.

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisikleti çalan; eğer bisikleti parçalarsa, eline faturayı da geçirmiş olacak. Böylece hiç bir yasal dayanağınız kalmayacak bisikleti almak için.

Umut Y. bunu beğendi.
  15. Mustafa.S

Mustafa.S Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hocam cidden profesyonel aramıyorlar ya, Eski model Salcano INSOMNIA bisikletimi bisikletçiye 100 TL'den satıp bu bisikletin taksitini yatırırım diye düşünüyordum, satmaya kalmadan apartman garajının kapısı açık unutulmuş ve benim tekerden kilitli olan bisiklet çalınmıştı. Üzülmedim değil açıkcası kötü de olsa o 100 TL ile en azından bu bisiklete ekipman alabilirdim :/

16. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Forumda yardımlaşma amaçlı da olsa bu tür fikirlerin paylaşımı doğru değil.

Hırsızların varlığını her yaştan, herkes bilir zaten. Ona göre de önlem almak ama en önemlisi dikkat etmek herkesin kendine ait bir sorumluluktur.

Gizli olması gereken herhangi bir şey, paylaşıldığında gizli olmaktan çıkar.

Forumda yazmakla yüksek sesle söylemek arasında pek fark yok.

17. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu isi yapan hirsizlar, zaten bahsettiklerinizi bizden daha iyi biliyorlar. Genellikle kalite bisikletleri calip calindigi bolgeden daha farkli bir yerde satiyorlar. Calip parcalayanlar, komple bisikleti calamayinca parca calanlar cabasi.
    Bisikleti sans eseri gordugunuzde sizin olup olmadigindan emin olmak icin sizden baskasinin anlamayacagi bir isaret birakabilirsiniz en fazla. Faturanizi saklamaniz, bisikletin bir fotosunu bulundurmaniz, sasi numarasini mutlaka not etmis olmaniz disinda yapabileceginiz bir sey yok zaten.
    Bir de calindiginda polise bildirip bir tutanak tutturarak bisikletinizin calindigi tarih ve sasi numarasini rengini markasini kayit altina aldirarak delil olusturabilirsiniz ilerisi icin. Polis hemen hicbir zaman bisikletinizi aramaz ve bulmaz zaten. Siz bulursaniz mudahil olur olaya.
    Caldirdigim ve bulamadigim, caldiran ve bulamayan arkadaslarim ile bisikletini bularak polis ile mudahale eden ve bisikletine kavusan bir tek arkadasimdan ulastigim sonuclar :)

18. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Benim anlamadığım şu;
    Hırsızın eline bisikletin faturasını vermiş oluyoruz bu durumda.

Diyelim buldunuz bisikleti, polisle gittiniz almaya. Diyorsunuz ki faturasını şuraya sakladım.
    Sonra adam diyecek ki, bisikletin faturası bende. Ben satın aldım, tabii ki bende olacak.
    Ya da 2. el aldım, faturası da burada. Aldığım kişi verdi.
    En kötüsü, bu arkadaştan aldım diyip sizi gösterecek. Bu durumda bir de dolandırıcı konumuna düşeceksiniz.
    Ne yapacaksınız?

düzeltme:
    Daha önce yazmışım zaten aynısını :D
    Neyse :D

19. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bende bunu demek istedim zaten. Bisikletin uzerine bir sey saklamak mantiksiz. Yapilan degisikliklere ragmen sizin bisikletiniz oldugundan emin olmak icin kadroya ozel ve sizden baskasinin farkedemeyecegi bir isaret birakabilirsiniz en fazla.
    Fatura, sasi numarasi, bisiklete ait foto vb. sizde bulunmali ve calindiginda polise tutanak tutturmus olmalisiniz ki hakkinizi arayabilin buldugunuzda.
    Yoksa birisi gelecek bana "seleni sokup bakacagim" " gidonunun icini kontrol edecegim bu bisiklet benim" diyecek; "manyakmisin kardesim ne ellesiyorsun bisikletimle" der terslerim :)

20. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye: