Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet çağının sonu (dıentofbaykayç)

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yazıdan önce ve yazılı tarih boyunca her çağın bitimini simgeleyecek bir araç olduğunu düşünmüşümdür. Mesela ortaçağı bitiren kesinlikle cesametli toplar olmuştur. Sonrasında bir titanik vakası vardır. Sembolik bir öneme sahiptir. Bence 19 yüzyılın sonunun geldiğinin, imparatorluklar çağının sonunun da bir paradisini yapmıştır dünya savaşından önce batarak. Ya hindenburg zeplinine ne demeli. Kesinlikle ilk dünya savaşı sonrası görece rahat bir dünyanın sonunun habercisidir. Yaklaşan büyük savaşın ortalığı ateşe çevireceğinin simgesel bir ateştopu olarak yok olmuştur. Ya 1986 yılındaki challenger patlamasına ne demeli. İsmi bile anlam yüklü bir uzay mekiği: meydan okuma. Teknolojinin meydan okuyuşuna dur diyen ilk öncüldür. Columbia da bence sınıra gelindiğinin resmi olmuştur.
    Beyler ve bayanlar bisiklet size neyi anımsatır. Hangi soyut kavramı bisiklet ile özdeşleştirirsiniz.
    Bisiklet bence insana güvendir. Çünkü güvensizlik sınır taşları ve dikenli tellerle ifadesini bulur. Güvenlik isteği diğeri ile arasına sınır çekme ihtiyacını gerekli kılar. Diğeri ile olan mesafenizi tanımlamanızı zorunlu hale getirir. Oysaki bisiklet sınırlara karşıdır. Çevresi yer ve gökyüzüne açıktır. İzole edilmemiştir. Diğeri ile tanışmaya, kaynaşmaya, iletişime geçmeye açık bir araçtır bisiklet.
    Bisiklet anın, anı yaşamanın aracıdır. Bisiklet ile uzun boylu planlar yapamazsınız. Bisiklet ile taşınamaz, bisiklet ile konumunuzu hızla değiştiremezsiniz. Bu anlamda bisiklet rekabete açık bir araç değildir. En iptidai bir araç bile sizi sollar ve istenilmeyen ortamdan hızla uzaklaşır. Bisiklet hep geride kalır.
    Bisiklet tehlikeye açıktır. Bir köpek saldırısından bile sizi koruyamaz. Bisiklet sığınılacak, üstünde güven duyulacak bir araç değildir. Sizi tehlikelerdende uzaklaştıramaz. Hemen çırılçıplak tehlikenin göbeğinde savunmasız bırakır. Bisiklet ile kaçamazsınız.
    Bisiklet bir insan boyutunda bir araçtır. Gruplar içinde kendini güvende hissedecek bir insan için son derece yetersizdir. Bisikletle asla aslanların hakimiyet alanlarını belirlemek için yaptıkları üstünlük savaşı gibi bir üstünlük kuramazsınız. Bisiklet eşit insanların birbirine eşit derecede olduğuna vede güç gösterisinin insanın ilkel tarafının bir görünümü olduğuna inanan gelişmiş topluluklarda neşvü nema bulabilir. Bisiklet yaratılış olarak zayıftır.
    Bisiklet bir güç gösterisi aracı değildir. Bir eşit yakınlaşma aracıdır. Bu nedenle hollanda başbakanı halkına bende sizinle eşitim deme adına bisiklete biner.
    Bisiklet bu topraklarda neden gelişememişse insanın bu ihtiyaçlarına hitap edemediğinden dolayı gelişememiştir. Bisiklet türk kası kadar bile bu toprakların insanının bir tercihi değildir. Türk kasında var olan caydırıcılık bisiklette olmadığı içindirki insanlar türk kasına razı olmuş yinede bisiklete binmemiştir.
    Bisiklet tehlike anında sizi öylece ortada bırakır, motorize olamaz. Bu nedenleki motorize bir araca, diş geçiremeyeceği içgüdüsüyle ilgisiz kalan köpek, bisiklet gördümü aslan kesilir.
    Bisiklet zor zamanların aracı değildir. Bisiklet geniş ve rahat, tasasız günlerin aracıdır. Bisiklet gümüş renkli bir kurşundan sizi koruyamaz.
    Bir düş bir karabasan gördüm geçen. Uykumdan uyandığımda düş karararak devam etti. Yollardan bisikletler çekiliyordu, bahçelerden, parklardan. Terk edilmiş, paslanmaya ve çürümeye bırakılmış bisikletler gördüm. Yaklaşan çağın boğucu paletlerinin seslerini duydum. Bisiklet öldü diyordu bisiklete gerek yok artık.

2. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İzninle yazını paylaşıyorum sosyal ağımda...eline sağlık.

3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şu bölümde Haruki Murakami ve George Orwell karışımı şeyler hissettim, tüylerim diken diken oldu..
    Elinize sağlık..

4. hsnbykkls

hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yazınız muthiş bir akıcıkla yazılmış. Tebrikler...
    Ama dediginiz gibi Carpe diem (anı yasamak) icin bisikletten ötesini bilemiyorum. Bendeniz Carpe Diem diyorum :)

5. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    yazınızı çok beğendim... gerek fikir gerekse anlatım biçimi... ama muhalifim ya ben, illa itiraz edicem... :)

Hollanda başbakanı halkına sizinle eşitim deme adına bisiklete binmiyordur belki... gerçekten eşittir ve bisikleti tercih ediyordur.. bisikletle doğup bisikletle büyümüş, bisikleti zaten hayatının her alanında görmüş biri olarak, en doğal seçimdir belki onun için...

ve ne olursa olsun, insana güvenmeyi tercih eden, yaşama alanlarını sınır çekmeden köpeklerle de paylaşmayı kabul eden, rahat ve tasasız günlerin geleceğinden emin insanlar yaşadıkça bisiklet çağının sonu gelemez... çizgi filmlerde de iyiler hep kazanır :)

-- bi de köpekler arabalara da çok pis dalıyo ;)

6. Kaan.Özçelik

Kaan.Özçelik Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Acıklının ötesinde bir karamsarlık var sanki bu yazıda. Ve en önemlisi bisiklet çoğu yerde motorlu araçlarla karşılaştırılmış, üstü kapalı olarak.
    Oysa her araç/alet belli bir amaç için yapılmıştır. En iptidai araç bile bizi sollar ama en iptidai uçak bile o araçtan daha hızlı ulaştırır bizi başka ülkelere. Ve en iptidai gemi bile o uçaktan daha fazla yük taşır denizaşırı memleketlere.
    Yani hangi aracın hangi amaçla kullanıldığına bakmak lazım.
    10 yaşındaki kızımın 3 haftalığına İngiltere'ye giden arkadaşı dönüşte bahçede bisiklete binerken "Biliyor musunuz orada bisikleti ulaşım aracı olarak kullandım" dedi, kitabi bir bilgi aktarırcasına.
    Bence bisikletin sonu (en azından yakın gelecekte) gelmeyecektir. Ama büyükşehirlerde ulaşım aracı olmaktan çıktığı da bir gerçek. İşe bisikletle giden az sayıdaki forum sakinini konu dışı tutuyorum tabii. Ama küçük Anadolu kasabalarında neredeyse her evin önünde duran bisikletlerin sonu gelebilir mi sizce?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Ağustos 2014
  7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sinyalleri dinliyorum. Bana uzak evrenlerden gelen. O patlamış ışık hüzmelerinden, yalancı tayflardan, şen kahkalardan, boş konuşma ve mugalataların derinine saklanmış bir pulsarın kalp atışı gibi. Uzun yüzümü karanlığın ortasında dönen evrene dikmiş bir kum tanesi ile konuşmasına şahit oluyorum bisikletimin üzerinde. Nuh un gemisidir adı onun. Kulaklarımı kapatarak gözlerimin ferini söndürerek dinliyor ve görüyorum. Uzun bir yüzyıl gibi duran ve şu önümde açık hesaplar kitabının güzel ama yalnız son bölümüne işaret ediyor. Diğer fasiküller bir daha açılmamak üzere kapanmış. Kaderinde var bunun. Devamlı beslenip semizleşen bir kuzucuk gibiyim devamlı beslenip semizleşen. Anlam veremiyorum bütün bunlara. En güzel yemekleri yediriyorlar ve devamlı beslenip semizleşiyorum. Etlerimde ne körpe. Nedensiz bir şekilde uzun uykuma dalmadan önce hansel ve gratelin hikayesi geliyor aklıma öylesine nedensizce. Sadece bisikletin üzerinde açılan bilgelik kitabını okumaya devam ediyorum....

8. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Güzel bir yazı olmuş. Ancak bir o kadar da endişe verici. Benim hayallerim var daha çok bisiklete bineceğim. Büyüyünce kızımla uzun turlara çıkacağız. "En azından bisikletle parka giderken bunu söylüyor!"..:in:

9. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Valla size göre bitmiş olabilir, saygı duyarım, elinize sağlık.
    Ama benim için yeni başladı ve giderek iyi yönde gelişiyor.

10. taskin

taskin Forum Demirbaşı

Adı:
    Taşkın
    Seviye:
    Mehmetsunu'nun yazısını ben de çok beğendim; üzerine eleştiriler ve beğeniler gelmesi bir çok kişinin de beğendiğinin göstergesidir.
    Kaan Bey ben bu yazıyı bisikletin ve motorlu araçların yaşam biçimlerini temsil ettiğini düşünerek okuyunca yazarın karamsarlığına hak verdim. Aslında karşılaştırılan sadece araçlar değil temsil ettikleri yaşam biçimleri de. Motorlu araçlar daha karmaşık, daha hızlı, daha gösteriş meraklısı, hızlı tüketen bir yaşam biçimini temsil ederken, bisiklet tam tersi bir yaşam biçimini temsil ediyor. Yazarın gördüğü düş-karabasan bence yavaş yavaş gerçekleşiyor, her geçen gün tüketim-gösteriş çılgınlığı yayılıyor. Motorlu taşıtların temsil ettiği yaşam biçimi her geçen gün yayılarak bisikletin temsil ettiği yaşam biçimini zayıflatıyor. Bu açıdan bakıldığında bisikletin temsil ettiği yaşam biçiminin alan kaybediyor olması karamsarlığa sürüklemiş olabilir yazarı.

11. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    şehirler daha ne kadar büyüyecek ki? bisikletin sonu maalesef gelmeyecek.

12. Demir C.

Demir C. Aktif Üye

Seviye:
    Bisiklet çağı olmadı ki sonu olsun.
    Günaydın. Bu gün dünyada 10000 bisiklet daha satıldı. Veya her ne kadarsa.

13. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    mehmet dostum,
    valla acaip etkilendim şimdi ,çok güzel bir anlatım,an yaşamak an bütün mesele buydu ,bu an olayını bisiklet bize sağlıyor,kimi km 'lerce gidiyor, dünyayı dolaşıyor bisiklet ile çok gezen bilir derlermiş,anılar yaşıyor acı tatlı,esasında bir eleştiri yapmak istiyorum,rekabeti sevmedim rekabet her yerde ve ödülü ise para,evet bakıyorsun bisiklet yarışlarına orada bir rekabet büyük ödülü kapmak için halbuki böyle olmamalı,sporun içine büyük paralar girer ise orada illaki bir kokuşma olacaktır,halbuki bisiklet sporu halka mal edilmeli,futbol keza öyle ve olimpiyatlar keza öyle spor tüm insanlığa mal olmalı ve 20 adamı bir top peşinde seyreden stadyum dolusu insan olmamalı evet futbol bana göre modern arena,
    bisiklet ile anı yaşa ,sele üstünde ne gelecek kaygısı nede geçmişe bağlılık, unutturur bunları bize ,onun için sevdim bu mereti hobim oldu,insanlık takılmış bir takım oyuncaklara yok otomobildi,yok yattı,bu kadar abartıya gerek ne vardı herkese otomobil verseniz ne olacak ,
    insanoğlu bir gerçeği bulamadı ,kim olduğunu bu evrende ne için var olduğunu asla çözemedi,5000 sene savaştı durdu halada savaşıyor ,ahmaklığın dik alası diyebilirsin ,milyon yıl önce ilk insan hem cinsini bir su yüzünden öldürdü,değişen hiç bir şey yoktur,teknolojide en ileriyede gitse bu insanlık benim gözümde hala barbardır.tüm uluslar sabıkalıdır dedim ve bunu 1999 da çıkardığım kasete yazdım ,tarihte tek bir ulus yokturki komşusuna saldırmış olmasın alayı suçlu,ha kuzey amerika yerlileri hariç 500 ulus içinde sevilmeyen pavniler var idi siyuların kışlık erzaklarını çalmak ile ünlü idiler,evet mehmet dostum bu kızılderilileri iyi tanımak lazım onların şamanist tek yaradancı kozmik dünya görüşlerini çok iyi irdelemek lazım,avrupa kaçkınları kuzey amerikaya sadece bela getirdiler,ve şimdi ise 100 milyon amerikalı dünyanın sonunun geldiğine inanmakta, artık ahmaklarmı dersin bilemem:rolleyes:
    uygarlığı sevmiyorum ,icatları beni enterese asla etmedi,ha bak gitarı sevdim çalmayı sevdim uygarlığın en güzel icadı bisikleti sevdim önemli olan bi şeyi sevmek idi ,çok insan bunu görmüş değil ,benim cebim olsa ne olur olmasa ne olur cep aldım çünki resim çekmek için kontür asla alacağımı zannetmiyorum,bu dünyada kim olduğumuzu çözmek durumundayız,ben kimim kısa yaşamımda sevebileceğim bir işi yapmanın yollarını araştırmalıyım,
    çocuklar önemli onların neye yeteneği olduğunu çözecek kişiler uzmanlar olmalı ,bu dünyada çok insan sevmediği bir işte çalışıyor onlardan nasıl mutlu olmalarını bekleyebilirizki,hele hele bu ülkede milyonlarcası mutsuz,mecburiyetten eh bi paraya çalışıyorlar .

evet beni çok etkilemiş olan ölü ozanlar derneği filmi ,bu filmi seyrettikten sonra aşağıya döküldü mısralar

ölü sesleriz biz
    ölü ozanlarız biz
    toprak kokar üstümüz
    ölü sesleriz biz

geçmişimiz yok bizim
    nostaljimiz yok bizim
    kasvetliyiz biz
    ölü sesleriz biz

inlerimiz var bizim
    ceplerimiz şiirle dolu
    sözlerimiz hep doğru
    ölü ozanlarız biz