Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Boyatmak Hakkında

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Alp Aslan tarafından paylaşıldı.

1. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar, Bisikletimi boyatmaya karar verdikten sonra başımdan geçenleri ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.
    Bisikletimi yeniden dizayn etmeye karar verdikten sonra kendim boyamaya yetecek zamanım ve yeterli tecrübeyede sahip olmadığım için bu konuyu araştırmaya başladım ilk olarak Kadro demontaj ve montaj yapacak bir bisiklet üstadı bulmanız gerekiyor ve duyduğum kadarı ile bunun için 100 ila 150Tl arası ücret isteyen bisikletçiler var ama bu fiyat biraz yüksek aradığımız rakam azami 50-70Tl arası olması gerekiyor bence, ama güvendiğiniz bir yerde yaptırmanızda fayda olacaktır, Kadroyu elimize aldıktan sonra 2. aşamaya geliyoruz Kim Nerde Hangi Yöntem ile boyayacak; Siz boyatabileceğiniz yerleri düşünürken ben bir yandan Tasarım konusunu anlatayım çünkü bisikletiniz boyanırken sizin sticker tasarımını halletmeniz gerekiyor, Kadronun hangi bölümlerine nasıl bir sticker tasarımı yapacaksanız o bölgelerin tam ölçülerini cm olarak alıp bilgisayar başına geçiyorsunuz ve umarım biraz bilginiz varsa bunun altında kolayca kalkabilirsiniz, kullanabileceğiniz programlar Freehand, Coreldraw ve photoshop olabilir eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka çevrenizde çat pat bu programlardan birini kullanan vardır diye umuyorum ve varsa ona tarif edip istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz, çalışmalarınızı cd'e kaydedip dış mekan folyo sticker yapan ozalitçilerden birine gidiyorsunuz mutlaka 2-3 kopya yaptırın sonra benim gibi üzülmeyin bazen yapıştırırken istenmeyen kazalar olabiliyor.Ozalitçinin sizden beklentisi çalışmalarınızın 2 cm'den küçük olmamasıdır ve ödeyeceğiniz ücret 20Tl'i geçmemeli.Evet şimdi hemen 2. aşamaya geri dönelim Bisikletimizi Oto sanayide ( Ben İST. Bostancı Oto Sanayinde şansımı Denedim ) normal sıcaklıkda sprey boya ile boyatabiliyoruz yada İstanbul İmes'de ( yada şehrinize göre internette fırın boya diye aratıp bulabilirsiniz. ) Fırın boya yapan yerler var bunlar bisikletinizi kumlama yöntemi ile üzerindeki eski boyasını söküp 250 derecede boyayıp daha sonra yine yüksek sıcaklıkda vernikliyebiliyorlar ama sıcaklığa dayanamayacağı için sticker üzeri vernik atmıyorlar. Fırın boyacılar iş ayırt etmiyorlar fakat oto sanayide yaptırmak isterseniz çok dolaşmanız gerekebilir hepsi bu işi yapmak istemiyorlar eğer kadronuzu götürmeden bisikletimi boyarmısınız derseniz büyük ihtimal hayır derler ama sökülmüş kadroyu gösterirseniz o zaman içleri rahatlayıp kabul ediyorlar 2 sistem içinde ödeyeceğiniz rakam 50 ila 60 Tl'i geçmemesi gerekir.Ben oto sanayi sistemini seçtim oto boyacıları bisikleti zımparalayıp üzerine istediğiniz boyayı atabiliyorlar ben opel arabalarında kullanılan griyi seçtim ardından bisikletinizi alıp stickerlarını yapıştırıp aynı yere geri götürüyorsunuz bu seferde vernik atılıyor eğer bilginiz yoksa aman verniği kendiniz atmayın yoksa benim gibi üzülürsünüz ve ardından bisikletiniz yenilenmiş olarak binilmeye hazır hale gelmiş olur, Umarım sizlerle paylaştığım konu sizlerede yardımcı olur Bisikletimi yenilerken bana bilgileri ile destek olan Bülent Özer Arkadaşıma ve Cadde Bisikletten Üstad Muhammed Arkadaşıma teşekkürü bir borç bilirim. Bisikletimin eski ve yeni hali aşağıdadır, Saygılarımla
    Alp ASLAN
    ÖNCE

SONRA

2. pala

pala Aktif Üye

Seviye:
    Gönülden yapınca herşey güzel, ellerine sağlık.
    Bu arada (Alp Aslan) yazı yeri ve font dizaynı bana Ernesto'yu hatırlattı. :)

Alp Aslan bunu beğendi.
  3. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sağol Abi, Aslında aklımda ernesto yoktu ama tasarım aşamasında iken o kadar çok bisiklet ve font inceledimki bir çoğundanda etkilendim ama hangisinin etkisi altında kaldım bilmiyorum sadece font seçimimde kendine has bir karakteristiği olsun istedim.görüşmek üzere sevgilerimle,

pala bunu beğendi.
  4. Koray Altıntaş

Koray Altıntaş Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok Güzel bir iş çıkarmışsınız , emeğinize sağlık.

Orginal haliyle kıyaslandığında Şimdi daha vahşi duruyor :)

Alp Aslan bunu beğendi.
  5. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    güzel bilgiler için cok tesekkurler ..

Alp Aslan bunu beğendi.
  6. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    sagolun dedıklerınızı bende yaptım benım bıraz artım vardı f-16 kaporta atölyesinde yaptım tum ıslemlerı, once kumladım 1 gram bıle boya bırakmadım kadroda sonra boya sectım seramık parcacıklı tabancayla en yakın 40cm mesafle attım sonra tam cekmeye yakınken sertleştırıcı+vernık uygulaması yaptım daha sonra ebaydan getırttıgım stıckerları uyguladım:D:D

Alp Aslan bunu beğendi.
  7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Kadronun sadece sökülmesine ve yeniden montajına mı o kadar para istiyorlar?:eek:

Çok yüksek değil mi bu rakam? Yoksa başka yapılan işlem de mi var içinde? Ya da ben mi yanlış anladım?

8. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    oyle yazıyo hocam ama ben boyarken kendım soktum..

Serden Us ve Alp Aslan bunu beğendi.
  9. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Alp Abi harika görünüyor , güle güle kullan , jant tellerini siyah yaptırırsan sanki daha agresif bir görüntü ortaya çıkabilir diye düşünüyorum.Mtb'nin yüzüne bile bakmıyorsun sanırım artık.:)

Alp Aslan bunu beğendi.
  10. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Mehmet'cim teşekkür ederim, aklıma şimdi bak ne soktun durduk yere, takılırım şimdi siyah jant tellerine ben ama eminim güzel durur, evet Mtb'i sattım bu aralar pek binemesemde aklımda hep yol bisikletleri var arada Mert'le senin hakkında konuşuyoruz Mehmet'de bir yol alsa diye, kendine iyi bak görüşürüz umarım, Gürkan'ada uğramak istiyorum bu aralar aslında olmazsa orada görüşürüz

Mehmet Boran bunu beğendi.
  11. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Harika bir boya olmuş, bisiklet süper görünüyor. Güle güle kullan.
    Benim kardeşte kendi yol bisikletini kendi boyadı, verikledi ona söyleyimde oda foruma resimleri eklesin.

hız ve Alp Aslan bunu beğendi.
  12. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sağol Süleyman, görüşemez olduk kısmet olurda beraber süreriz inşallah.

Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  13. Faruk UZUNKÖPRÜ

Faruk UZUNKÖPRÜ Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet çok güzel olmuş, keyifli sürüşler dilerim

Alp Aslan ve Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  14. Doğukan Akdoğan

Doğukan Akdoğan Kıdemli Üye

Seviye:
    boyasının durumu iyi olan bisikleti boyayım baştan aşağı yeniden tasarlamış olmak aklıma gelmezdi...

deneyebilirim aslında.

Alp Aslan bunu beğendi.
  15. B.o.a

B.o.a Yeni Üye

Seviye:
    gerçekten harika iş çıkarmışsınız.teşekkürler:in:

Alp Aslan bunu beğendi.