Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet boya(t)mak.

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında onur42 tarafından paylaşıldı.

1. onur42

onur42 Yeni Üye

Seviye:
    Slm arkadaşlar Peugeot 103 klasik bir bisiklet sahibiyim. Şuan için yeni bir bisiklet alma şansım yok. Onun için belli bir süre buna binmem lazım. Ama içime sinmeyen bir kaç nokta var. Bunlardan biride bisikletin hasar görmüş boyası. Benim boyatmaktan yana sıkıntım olan en büyük neden orjinal peugeot yazılarının silinecek olması. Bu yazıların tekrar bulabilirmiyim. Siz ne önerirsiniz. Aklımıza gelen bir yolda peugeot logsunun ölçülerine göre çıktı alarak logo kısmını keserek kalıp yapmak ve bu kalıbın ortasında bulunan logonun kesik olan kısmını boyamak. Birebir aynısı olurmu bilmiyorum. Ve boya yaptırırken hangi boyayı kullanmak daha iyi olur. Daha önce tecrübe etmiş ve bu konulardan anlayan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Not: Şimdiki rengi gri boyatmak istediğim renk beyaz.

2. Ahmet Ersöz

Ahmet Ersöz Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Logolar konusunda maalesef çok bir şey söyleyemem, sadece laser printer baskılarının şeffaf bantlar ile bisiklet kadrosuna aktarılması ile ilgili bir konu hatırlar gibiyim, aranırsa bulunabilir zannedersem.

Boya konusunda şunu söyleyebilirim, aslında en güzeli eski boyayı kumlama ile tamamen sökmek, bulunduğu yerde kumlama yapan bir yer bulursan yaptırmanı tavsiye ederim. Kumlama imkanı yoksa güzel bir zımpara şart. Zımpara sonrası astar ve sonkat olarak uygulanacak alkit melamin esaslı fırın kurumalı bir boya. Son aşama ise akrilik vernik. Vernik hem boyayı koruyor hem de müthiş bir parlaklık veriyor. Bu aşamadan sonra insan bisiklete bakmaya doyamıyor...

3. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Ebay üzerinden aradığınız çıkartmaları bulabilirsiniz. Ebay de bu tip eski bisikletlerin restorasyonları ile uğraşanlar aradıkları pek çok parça veya çıkartmaya ulaşabiliyorlar.

4. onur42

onur42 Yeni Üye

Seviye:
    İlginiz için teşekkürler.

Kumlama işlemini daha önce duymuştum. İnşallah boyatmadan önce kumlama yaptırmak istiyorum. Akrilik vernik olayınıda araştıracam.

Ebaydan bu tarz ürünlerin satıldığını bilmiyordum. Şimdi bakacam inşallah bulurum.