Bisiklet boştayken çok çabuk yavaşlıyor hangi parçadan olabilir?

Onur Emre

Üye
Tepki
13
kırık dediğiniz yer jantın birleşme çizgisi olmasın, emin değilim ama bana öyle geldi

Scudo

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Banada birleşen yer gibi geldi fakat hafif bi acıklık var birlşitigi yerde olsa kalkmıs sanırım. Tekrar kontrol edip daha ayrıntılı resimlicem en kısa zzmanda.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Uğur Recep AKGÜL
Ben ikinci söylediğine takıldım ve ben bunu yakın bir zaman evvel yaşadım. Sorun rublede olabilir. Bunun için rubleyi şu şekilde muayene etmelisin:

Zinciri rubleden aşırtıp kenara kulaklara sürtünmeyecek şekilde geçir. Sonra rublenin herhangi bir dişlisini geriye doğru ters yönde adım adı tık tık sesleri duydukça (yavaşça örneğin bir tornavidayla) döndür. Her adımda zorlanmadan dönüyorsa sorunu başka yerde arayacağız. Eğer zinciri rubleye değmeyecek şekilde bir yere sabitleyemezsen arka tekerleği kadrodan ayırarak dene.

Kazasız pedallamalar...

• Beğen
Tepkiler: Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
(link)

(link)

Baktım jant için hiçbişekilde kalkma yok o reismde nedense öle cıkmıs . EK yeri orası jantın 2 reism ekledim. Dümdüz ve pürüzsüz sorun yok.

Salih abi denicem su rubleyide ama rublede olsa cok sık tekrarlar die düşünüyorum. Nadiren ve hızlanmaya calısırken yüklendiginde görülüo genelde.

Sürerkende sanırım aynakoldan devir artınca yani pedalı cevirme hızım tık tık sesleri gelio. var yolunda gitmeyen seylerde anlatmaklada olmuo bazı seyler. Bilen birinin binep görmesi laızm sanırım bisikletci yolu göründü herlade bakcaz.

• Beğen
Tepkiler: Salih Dinçer

Baran Saldanlı

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Sedona
Bosa donmesi godegin rubleyi tutan kismiyla ilgili. Ayni sorunu bizzat ben yasadim. Bakim veya degisimle suzelir

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
o kadar açık olmaz birleşme noktası resmen birleşememe noktası olmuş.ya fotografı çekerken sorun oluştu yada dediğim gibi orası fazla açık fazla açık olmaması lazım tam yekpareye yakın birleşmeli.

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
evet son fotoda düzgün gözüküyor.eski fotoda nedense gölge gelmiş çok açıklık varmş gibi geldi direk kırılmış dedim çünkü o kadar açıklık olmamaı.

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
@Uğur Recep AKGÜL
Benim bahsettiğim Baran'nın başına gelenden farklı. Benim ruble ölmüştü ve hep bir yönde (örneğin saat 11 yönüne geldiğinde) takılıyordu. Yani normalden fazla güç uygulamak gerekiyordu. Zincirin boşta dönmesi de bu yüzden. Olay şu:

Ruble takıldığında zincir tam o noktadan dönmüyor ve çarkların üstündekini aynakola veriyor. Aynakol da bu fazladan zinciri arkaya atıyor. En son zincir kalmadığında gerilme artıyor ve takıldığı yerden kurtuluyor. Belki bu sorun değildir, belki de yavaşlamanın bir neticesidir. Gerçi ruble bir yönde tekerlekten bağımsız. Diğer yön ise zaten tekerleği hızlandırır. Belki de çift sorun vardır, işte bu yüzden birbirinde bağımsız testler yapmakta fayda var.

Son olarak tekerlekler hiç bir yere sürtmüyorsa (papuçlar dahil!) ve bundan eminsen her bir tekerleği söküp göbeklere yöneleceksin. Aslında milden iki elinle tutup döndürdüğünde hafif hafif takılması normalmiş. Ben de bunu ilk tespit ettiğimde tüh göbeklerde gitti en sonunda demiştim...:)

Meğer güç altındayken o tekerlek yağ gibi kayıyor. Yani göbekteki bilyelerin yer değiştirme hali bir takılma değil. Bu aldatmasın ama elinde eldiven varken ve sıkıcı tutuyorken dönmüyorsa belki çok sıkışmıştır. Eldiven olmadığında lastiğin dönüşü elini acıtabilir. Yine de içinde kalan somunu gevşetip hafifletebilirsin. Asıl somuna ulaşmak için başka küçük parçaları çıkartman gerekebilir.

Başarılar...

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kardeş, ben de aynı şeyleri söyleyeceğim sanırım. Anlattığın şeyler göbek sıkışıklıklarını çağrıştırdı bana. Çok zıplatmış olmandan dolayı gelen dikey darbeler göbeklerde iç eğilmeye sebep olmuş olabilir. Özellikle orta göbek rulmanlı ise rulman dağılmış olabillir. Göbeklere bir baktır. Bu arada hangi şehirde olduğuna dikkat etmedim ama bulunduğun şehirdeki forum üyelerinden iyi bir bisiklet tamircisi önerisi almanı şiddetle tavsiye ederim.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Eski bisikletin arka göbegi yeni degistirmeme ragmen onda asırır bi takılma var o sanırım fazla sıkmadan olmus. Götürdügüm bisikletcide cırak calısıor. Yani 15 yasındaki cocuklar diyebilirim . Tabiki bu sekilde ögrenicekler ama ögrenene kadar müsterilerin bisikletlerinde deneme yanılma yapıorlar . Baslarındakide sadece öle yap böle yap dior herhalde.

Şimdi sizin söylediklerinizden bunu cıkardım oraya birdaha gitmemeye karar verdim.

Hemen arka sokakta cok cok eski yıllardır bu işi yapan bi biskletci var digerlerine göre daha fazla fiyat verdigi için pek tercih etmiyordum son yılarda. Ama işini iyi yaptıgını biliyorum. Sanırım 3 e 5 e bakmamak lazımmıs. Sonradan daha cok basın agrıor ve daha büyük masraflar cıkabiliyor.

Tabi bunları baskası söyletyince duymazlıktan gelir insan . Yasamak tecrube edinmek lazımıs diebilirim.

Suanda dururmum müsait olmadıgından biraz erteleyecegim. haftaya tatile cıkıorum . Ordan geldigimde bisikletciye gitmyei düşnüorum genel bir bakım için.

erdomsuper

Aktif Üye
Tepki
75
@Uğur Recep AKGÜL

senin arka ruble ninde bence değişmesi gerekiyor çünkü pedala asıldığında zincir boşa dönüyormuş..

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Kimsenin dikkatini çekmedi belki ama Race King'ler yuvarlanma direnci oldukça düşük lastikler; onlarla karşılaştırınca bu lastiklerin yavaş kalması normal..

Göbeklerde problem olup olmadığını anlamak çok kolay; daha önce bir arkadaşın da söylediği gibi bisikleti ters çevirip tekerleri boşta döndürüyorsun; rahat dönüyorsa problem orada değil.

Ömer Faruk MUMCUOĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.827
İsim
Ömer Faruk Mumcuoğlu
Bisiklet
Scott
göbeklerdeki sorundan yada jantın yamuk olmasından frene sürtme yapıp yavaşlayabilir.

zincirin boşalmasının sebebi muhtemelen rublenin bitmesidir. Rublenizi değiştirdiğinizde yeni zincir ile kullanmanızı öneririm.

EminYildiz

Üye
Tepki
21
Birincil sebep herkes'in dedigi gibi göbekler ama üzerinde durulması gereken diger konuda lastik basınçları. Daha önceleri bu lastiklere dengesiz basınçlarda yani standart üstü degerlerde hava vurmuşsan lastik normal kalıbının dışına cıkar yani yalpalar. Lastigin yalpalaması sonucu bisiklet yavaşlar. Fren pabuçlarından olup olmadıgını sürerken dahi anlarsın pabuç değiyorsa yükse ihtimal ses cıkarır yada jantta pabuç izi olur. Resimler parlak cıktıgından pek belli olmuyor ama fazla pabuç izi yok. Pabuçların sıkıştırmasından sa diger ihtimaller üzerinde durmalısın. Belkide problem bisiklet dışı bile olabilir arkadaşın rüzgarı daha efektif kullanıyor olabilir sen rüzgarın etkisinde daha cok kalıyor olabilirsin.

Tepki
12
bende peugeot mosaique var eski ama bende şikayetçiydim bisikletçiye gittim jant göbekleri yağlancak dedi bi ara bırak dedi ve gacır gucur ses geliyodu aynakolda hala geliyo vakit bulursam bende götürücem , senin sorunun kesinlikle v fren ise pabuçlar sürtüyodur bende oluyo farkettim bi ses geliyo frenle oynayınca düzeliyo ama yavaşlıyodu , istersen rulman taktır nasıl bişey bilmiyorum ama çok az çevirmeyle bile bisikletin daha rahat gittigini duymuştum

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Basınca zincir atlıyor diyorsan, hem arka rublenin hem zincirin değişmesi gerekebilir.