Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet bakımına ne kadar para veriyorsunuz?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ali D. tarafından paylaşıldı.

1. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhaba biraz önce decathlon servisini aradım genel bakıma 80 lira istiyorlar. Bana pahalı geldi. Siz bakımı nerede yaptırıyorsunuz? Mahalle bisikletçisi zincir yağlamaya, vites ayarına ne kadar para ister?

2. Abdullah Cimis

Abdullah Cimis Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Decathlon 20 liraya genel bakımı yapıyor diye biliyorum.

Abdullah Cimis bunu beğendi.
  3. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    ben de 40 lira biliyordum. Sadece genel bakım yapılıyormuş ve 80 liraymış.

4. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çok zor olmadıkça her bakımı temizlik, yağlama, vites ayarı gibi konuları kendim yapıyorum ama göbek bakımı gibi konular olursa da yardım istemek zorunda kalıcam. En iyi tamir kendi yaptığınız tamirdir bence , bisikletim önüne gelen mahalle bisikletcisine teslim edemeyecek kadar seviyorum.

Gürkan Ç. bunu beğendi.
  5. sspl

sspl 8240 Km'de Kısa Bir ara

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Burada genel bakım 50 lira, göbekler falan komple ağır bakıma girerse 75 oluyormuş.

6. mertceo

mertceo Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben size söyliyim pek fazla ilgilenilmiyor bence o kadar para verilmenin anlamı yok. "dc için konuşmuyorum."
    Bence internetten sipariş edin, yağ sistemi ve elinizde alet varsa netten biraz araştırarak bakımlarını yapabilirsiniz. 3-5 parça sıkılıyor, temizleniyor, yağlanıyor, gevşek parçalar yerine oturtuluyor genel bir kontrol ediliyor eksik gedik parça varsa yenisini takıyor falan. Bence biraz araştırma yaparak bunu en uygun hatta ücretsiz şekilde kendinize de deneyim olmuş olur.

Yani sonuçta eli alet tutan her insan yapabilir, çok zor bir şey değil. Şahsen ben otomotiv sektöründeyim; Yetkili serviste çalışıyorum. Çalışana kadar alet tutmayı bilmezdim. Çalıştığım yerde öğrendim. Kendim yapabiliyorum bir problem olmadan. Ama illa ki yaptıracağım derseniz genel bakımı mahalle arası bisikletçilere yaptırmayın en azından bisikletiniz kaliteliyse. Gidin atıyorum; salcano bayii, kron bayiilerine gidin. Fiyatlarda ortalama 25-70 tl arası bir şey olur en babası.

7. erkan_harman

erkan_harman XRS 30 TIAGRA

Adı:
    Erkan Harman
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    daha hic bakim yapmadim :D daha bakima var ama ufak capli arastiriyorum 35 40 lira arasi merkez semtlerde saglam bisikletcilerde bakim fiyatlari

8. kadir karademir

kadir karademir Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şimdiye kadar bisikletime istediğim gibi bakımı yapan tek yer Ankara'daki Güngörler bisiklet Burak beydi. Hatta bedava sayılacak bir rakamdı. 3 yıldır Iğdır'dayım, Her bahar başında bakıma götürdüm farklı bisikletçilere, Ortalama 50 tl alıp sadece zincirime yanık yağ sürdüklerini gördüm. Çok büyük bir problemi yoksa bisikletinizin Kendiniz bakımını yapmanızı tavsiye ederim. En kötü vites ayarını belki yapamazsınız ( Ben halen doğru ayarı tutturamadım :) ) ama içiniz rahat olur. Sonuçta her kuruşu kazanmak için ne kadar zor işler yaptığını düşününce, aç gözlü esnafa para kaptırmanın ve aptal yerine konmanın verdiği rahatsızlık çok kötü. Ama dürüst işini bilen bir bisikletçi de bulursanız, aranızı iyi tutup hakkını veriniz.

9. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    göbek bakımı korkutuyor beni kendim yapabilir miyim?

10. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Istediği kadar pahalı olsun arabaya göre simit parası....

I Love my bicycle :)

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oğuz han T bunu beğendi.
  11. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Göbek bakımı profesyonellik gerektiren bişey. Bir kaç eski jant göbeği ve eski bisikletim de denemeler yapmayı düşünüyorum.

Ali D. bunu beğendi.
  12. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    80tl nedir yahu. youtube dan videoları izle bişeyler öğreniyor insan. öğrendikten sonra evde bakım en iyisi http://www.youtube.com/user/bikebook ben az da olsa bişeyler öğrendim bu sayfadan

Ali D. bunu beğendi.
  13. Ali D.

Ali D. Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    çok sağol :)

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ben vermiyorum.
    Bakım yapmak için gereken bütün anahtarlarım var. Zaten modern sistemlerde ihtiyacınız olan;
    1. Aynakol sökmek için gerekli parçalar. Hollowtech II için 1 anahtar yetiyor. Sram sistemlerde tek alan. Campagnolo da aynı şekilde. Rotor aynakollar için ruble sökme anahtarı da gerekiyor, ki zaten var. Bir de göbek anahtarı. Ama orta göbeğin bakımı yok zaten. Ya sağlamdır ya da değişmesi gerekir.
    2. Zincir sökme anahtarı
    3. Ruble sökme anahtarı

Bunun dışında başka bir parçaya ihtiyacınız yok. Alyan seti zaten standart. Jantlarım alyan anahtarı ile açılıp kapanıyor. Sizin öyle değilse, 2 tane anahtar almanız gerek onun için de.
    Gerisi oldukça kolay. Bilyaları kendiniz dizebilirsiniz.
    Zincir yağı, gres yağı ve bakımlardan önce temizlemek için yağ sökücü bir sıvıya ihtiyacınız var.
    Pompamız zaten var.

Metehan D., Tuncay Üner ve BFOkuru bunu beğendi.
  15. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Hiç bir sıkıntısı yok bir adet kap, kova ,leğen gibi bir şeyin üzerine vidayı acın ve içindeki yuvarlak çelik bilyaları dökün. Bir miktar tiner dökün üzerine beklesin.Bir fırça yardımıyla da bilyelerin bulunduğu hazneyi tiner ile temizleyin biraz bekledikten sonra tiner uçar.Bez ile slip bilyeleri takmadan önce gres yağını sürün bol olsun ama çokta abartmayın :).Teker teker her bilyeyi yerleştirin ve üzerine gene gres sürün tamamdır Bunu diğer tarafa da yapacaksınız.Merak etmeyin gresi sürünce bilyeler düşmeyecek o yüzden rahatlıkla ters çevirebilirsiniz.Önemli noktası var her şey bittikten sonra vidayı çok sıkarsanız bilyelerin dönmesi zorlaşır az sıkarsanız gevşek kalır boşluğa (elinizle mil i bastırıp çektiğiniz zaman boşluk olmamalı)neden olur birkaç deneme yanılma ile elinizle kontrol edebelirsiniz.Tabi unuttum bunun için 2 adet anahtara ihtiyacınız var.Örnek olsun diye buradan bakabilirsiniz.
    http://tr.aliexpress.com/item/Cycling-Bike-Professional-Headset-Locknut-Wrench-30-32-36-40mm/1653068614.html

Metehan D. ve Ali D. bunu beğendi.