Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bİsİklet bakimi

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında ufuk çevikalp tarafından paylaşıldı.

1. ufuk çevikalp

ufuk çevikalp Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Arkadaşlar bisiklet bakımı hangi aralıklarla yapılmalı ve bisikletin hangi kısımları bakım yapılmalı? :)

2. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İlk aydan sonra komple bakım. Daha sonra kullanım sıklığına ve yoğunluğuna göre 4-6 ay arasında tekrar komple bakım. Bunlar özel bakım olup, genel bakımla karıştırılmamalıdır. Her bisiklet sürüşünden sonra bisikletinizi temizleyin. 2 haftada bir zincir yağını, vites attırıcıları kontrol edin. Bisiklete her bindiğiniz an önce frenleri kontrol edin. Lastik havalarını 3 haftada bir kontrol edin. Lastiklerinizi her dönüşte önce gözle, sonra elle kontrol edin(cam, diken, çivi vb. yabancı madde için) ve üşenmezseniz eski bir fırça ile fırçalayıp tozunu alın.Uzun süre binmeyecekseniz lastik hafasını yarıya kadar indirip bisikletin tekelerini mümkünse yere değmeyecek şekilde bisikleti askıya asın. Maşa sabit değilse 4-6 ay özel bakımda onu da kontrol edin. Ön ve arka göbek, furş yatağı da bu kontrollerde eldn geçirin. Disk fren kullanıyorsanız fren balatalarını 2-3 ayda bir temizleyin ve her bisikletten eve döndükten sonra rotorları(diskleri) kuru bir bezle bir kaç tur dönecek şekilde kir kalmayacak şekilde silin. Bu şekilde bisikletinizi uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız. Kask takmadan bisiklete binmeyin demiyorum, sizin gibi meraklı ve ilgili arkadaşlarda onun bilinci zaten vardır. İyi pedallar...

3. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bir ay oldu bisikletimi alalı. Daha bir kez bez ile silmiş değilim. Toz ve kir kaplamış durumda her yeri. Arabayı da temizlemeye üşeniyorum ben :p

4. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bu durumda ben boşuna yorum yazdım. Görmezden gelebilirsiniz...

5. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Yok artık gördüm bir kere. Hafta sonu kapıya çıkarıp güzelce bir sileyim düldülü. :) Gazı aldım, sağ olun.

6. ufuk çevikalp

ufuk çevikalp Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    İlgilendiğiniz için,çok teşekkürler sağolun.Dediklerinizi yapıcam.