Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Bakımı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında NaKe tarafından paylaşıldı.

1. NaKe

NaKe Yeni Üye

Seviye:
    Bisiklet bakımıın çok önemli olduğunu biliyoruz. Ve ben de bu nedenle bir kaç yönelticem.
    Öncelikle bisikletin paslanmaması ve parlaması için nasıl bir temizleme yöntemi önerirsiniz. Hortumla falan yıkarsan paslanır diyorlar. Bir de rutubetli yerlerde bisikletler biraz daha fazla paslanıyor.
    Diğer bir konu da bisikleti ne kadar süre arayla bakımını yapmak lazım. Yani ne kadar süre arayla yağlamak, dişlileri falan temizlemek lazım. Bunları yapmak için ne tür ekipmanlar gerekli. Ne tür yağ, temizlik markalarını önerirsiniz.
    Bir de bisikletin her tarafı için ayrı bakım ürünleri mi var. Yani zincir için ayrı yağ süspansiyon için ayrı yağ gibi.
    Aslında bu bisiklet bakımı için ayrı bir başlık açılsa güzel olur:) Cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

2. nikanam

nikanam Kıdemli Üye

Seviye:
    bu konuyla ilgili daha önceden yazılmış yazılar hatırlıyorum.
    "bisiklet püfleri" ve "diğer bisiklet konuları" diye iki adet ana
    başlık var. bu başlıklar altında sorularınızın cevapları
    muhakkak ki vardır. ama biraz aramak gerekebilir :)
    iyi forumlar.

3. Hasan Sertdağ

Hasan Sertdağ Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar bisiklet konusunda yeniyim genel olarak bisiklette yapmam gereken bakımları öğrenmek istiyorum.

4. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Forumda bisiklet bakımıyla ilgili yüzlerce konu var hiç merak edip incelemeyi denedinizmi ?

5. Hasan Sertdağ

Hasan Sertdağ Yeni Üye

Seviye:
    inceledim kısmen ama genelde arıza ve sorunlarla ilgili alanlar var benim söylemek istediğim farklı, rutin bakımları kastettim.

6. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  7. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    verdiğiniz konuda normal bi konu değil sabitlenmiş bir konu yani :)

8. bellamy

bellamy Üye

Seviye:
    Merhaba

Bende Salcano Astro bisiklet var. Bisikleti aldığım tarihten bu yana hiç bakım yapma şansım olmadı. Bisiklet ile rahat 1500 km yapmışımdır bu arada. Kısa bir zaman içerisinde de uzun bir yola çıkmayı düşünüyorum. Bakımsızlıktan ötürü beni bekleyen tehlikeler neler olabilir sizce?

Teknik bilgi isteyen, detaylı bakım hususunda pek iyi değilim açıkçası. Bulunduğum yerde de iyi bir bisikletçi olmadığı için bu zamana kadar bakım yaptırma şansım olmadı.
    Forumda bisiklet bakımı üzerine çok detaylı ve güzel anlatılmış konular mevcut ancak bisikletin parçalarını geri toparlayamam diye çekiniyorum açıkçası.:)
    Benim size sorum bu kadar uzun süre bakım yapılmamış bir bisiklete uzun yola çıkmadan önce mutlaka hangi bakım yapılmalı?

9. İhsan Genç

İhsan Genç Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce sedona 345 modelini satın aldım. Aldığım günden bugüne kadar 70-80 km yol yapmışımdır. Bu süre zarfı içinde ise zinciri hiç yağlamadım. Zinciri kaç km de yağlamak gerekiyor ?
    Şimdilik bir sıkıntı yok zincirle ilgili ama aklıma takıldı... Genel olarak bakım tavsiyesi olarak neleri önerirsiniz ? Bir de fren hidrolik yağını ne kadar zamanda değiştirmeliyim ?

10. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    En basiti elinizi zincire surdugunuzde yag gelmiyorsa veya cok hafif bir yag geliyorsa yaglanma zamani gelmistir.
    Ayrica zincir kir ve toz topluyorsa yaginiz dogru bir yag degildir.
    Surdugunuz kosullardan dolayi (camur vb.) zinciriniz asiri kir tutuyorsa temizlenmesi ve yeniden yaglanmasi gerekir.
    Normal kosullarda ortalama 200 - 300 km'de yaglanmasinin yeterli olacagina dair bir makale okumustum ama kime ve neye gore normal kosullar? Siz ilk 3 maddeyi uygulayin basiniz agrimasin :)

Hidrolik fren yagi ile ilgili kesin bilgi bulamadim hicbiryerde. Benimki 4000 km'yi buldu. Arka balatalar bitti ve degistirdim. Arka frende hava sorunu vardi, degistirmedim ve sadece hafif bir yag eklemesi yaparak havasini aldim, sorun cozuldu. Sorun cikana kadar degistirmeyi dusunmuyorum...

11. İhsan Genç

İhsan Genç Yeni Üye

Seviye:
    Elimi sürdüğümde yağ geliyor hatta geçen 2 kere zincir attı :( üstüne ufak tefek partiküller var ama aşırı değil , fabrika çıkışı yağ var üstüne hangi marka / model bilmiyorum. Temizleme işini kuru bir bezle mi yapmalıyız yoksa onunla ilgili sprey tarzı araçlar var mı ? Bir de önerdiğiniz zincir yağı var mı ?

12. Birhan K.

Birhan K. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Zincir temizliği için WD-40 adlı ürün öneriliyor. Yapı marketlerde bulabilmek mümkün. Ancak dikkat: Bu sadece temizleme işi için öneriliyor. Temizledikten sonra yağlama işlemini ayrı ve kaliteli bir yağla yapmanız tavsiye edilir. Ben de bu başlık altında yağ önerisi sorayım hazır gelmişken. Hangi yağı kullanalım?

13. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    diğer konulara göz atabilirsiniz tek konuda her detay olmayabiliyor

14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Forum sayfasinin sag ust tarafindaki arama kutusuna "zincir temizleme" veya "zincir temizliği" yazarak aratin. Forumdan pek cok konu cikacaktir karsiniza. Ozel apartlar ve solusyonlarla temizlemeden, ilginc yontemlere kadar cok fazla konu. Begendiginizi secin. Onermek istesem bende durumunuza ve ekipmaniniza gore kararsiz kalacagim...