Bisiklet bakımı ve temizliği

Holiganguc

Daimi Üye
Tepki
204
İsim
İlker Ü.
Bisiklet
Carraro
@vatan

Bir konuda 100-150km'de bir yağlanması gerektiği belirtiliyordu. Ben şuan 200km 'yi kullanıyorum.

HAYATATRİBÜNDENBAKANLAR

Scudo

kaanrevan

Üye
Tepki
28
Arkadaşlar bisikletin bakımını kendim yapmak istiyorum. Bundan 15 yıl önce neredeyse tüm ayarlarını yapmaya çalışırdım. Elim biraz yatkındır. Bir tek akort ayarları için decathlon' a gideceğim.

Ancak uzun bir aradan sonra geçen yaz kullandığımız bisikletler yaklaşık 5 ay sonra tekrar kullanıma hazır hale getirmek istiyorum.

Bu şekilde direk kullanmak da istemiyorum. Önce dönen, çalışan aksamları temizleyip güzelce yağlamak vb. hazır hale getirebileceğimi düşünüyorum. Bu işlemler zor mu? Önerileriniz nedir?

Kullanmam gereken malzemeler nelerdir? Bir bisiklet fırçası, zincir temizleme spreyi, zincir yağı??? Başka neler gerekli acaba? Frenler V fren onları ayarlayabilirim. Pabuçlar yeni sayılır biraz daha kullanılabilir.

Bunlardan başka nelere dikkat edilmelidir? Bilgi verirseniz sevinirim.

İsmailDemirel

Aktif Üye
Tepki
671
İsim
İsmail Demirel
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar, Race042 yol bisikletim var.
Bisikletin temizliğini yapacağımda mesela köpük sıkıp su ile yıkasam herhangi bir sıkıntı olur mu ?
Yoksa komple yıkamak yerine nemli bir bezle temizlemek daha mı sağlıklı olur ?

tolgi07

Üye
Tepki
28
İsim
Tolga
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisikletin temizliğini yapacağımda mesela köpük sıkıp su ile yıkasam herhangi bir sıkıntı olur mu ?
Merhaba,
Köpük sıkıp süngerle ovalayıp direk su sıkıp yıkayabilirsiniz. Bisiklet sonuçta saatlerce yollarda sürülen, yağmura çamura giren çok da hassas olmayan bir araç, dayanıklı bir obje. Kritik olan tek nokta araba yıkama gibi bir yerde yapacaksanız eğer çok tazyikli su sıkmamanız, bisikleti sonrasında kurulamanız ve yağlamanız olur.
Genelde ben önce zincire ve rubleye degreaser sıkıp buraları fırçalayıp eski pis yağdan arındırıyorum Ardından sabun köpük ne varsa sıkıp bisikleti süngerle ovalayıp yıkıyorum duruluyorum, ardından bisikleti iyice kurutup zinciri tekrar yağlayıp konuyu kapatıyorum.
GCN isimli bir Youtube kanalı var detaylı yıkama videoları var, direk onları izleyerek de baya fikir edinebilirsiniz.
Örnek:

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Furs gibi yerlere şu girince gres yağında etkisiyle zor kuruyor. O tarz yerlere suyu çok tutmayın hafif paslanma yapıyor.

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.436
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Furs gibi yerlere şu girince gres yağında etkisiyle zor kuruyor. O tarz yerlere suyu çok tutmayın hafif paslanma yapıyor.
Evet haklısınız. Başıma geldi.
Yıkadıktan sonra hava ile belirli yerleri kurutmak gerekiyor.

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Evet haklısınız. Başıma geldi.
Yıkadıktan sonra hava ile belirli yerleri kurutmak gerekiyor.
Su girip parça hareket edince gresın içine hapsoluyor galiba çünkü ben güneşte bekletip sıcak havalarda uzun surusler yapmama rağmen oldu.

• Beğen
Tepkiler: RmzBurak

RmzBurak

Forum Bağımlısı
Tepki
1.436
İsim
Remzi Burak
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Su girip parça hareket edince gresın içine hapsoluyor galiba çünkü ben güneşte bekletip sıcak havalarda uzun surusler yapmama rağmen oldu.
Su yağı bir şekilde zamanla çözüyor olabilir. Bu yüzden hava ile belirli yerleri kuruluyorum bende. Sorun büyümeden

İsmailDemirel

Aktif Üye
Tepki
671
İsim
İsmail Demirel
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O zaman silmekten başka çare yok :)

• Beğen
Tepkiler: ufuq81

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
O zaman silmekten başka çare yok :)
Buzdolabı poşeti naylon vb bişeyler kaplayın. ben bazen öyle yapıyorum çok kırlendıgınde. Disklere koyun yağ sıçramasın göbeklerede olabilir ama biraz zor o.