Bisiklet bakımı kursu !

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.236
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Eliniz bu tip mekanik işlere yatkınsa ve merakınız da varsa ki görüyorum fazlasıyla var, kimsenin kurs düzenlemesine ihtiyacınız yok. İnternet gibi bir bilgi kaynağı elinizin altındayken bir kişinin 5-6 saat size anlatacağından çok daha fazlasını (evet kurs eğitmeninin bildiğinin fazlasını) edinebilirsiniz doğru şekilde arayarak.

Bora Bey'in dediği gibi alet edavata ihtiyacınız olacak bu da küçük bir yatırım maliyeti demektir sadece. Ben hepsini zaman içerisinde tedarik ettim. Türkiye'de bulamadıklarımı ebayden sipariş ettim. Gözünüz korkmasın, çok büyük rakamlar tutmadı.

Yalnızca bir kez bisikletçiye gittim, sonrasında tüm bisikleti sıfırdan sökmek toplamak, arızalı parçaları onarmak dahil tüm işlerimi ve çevremdeki insanların problemlerini kendim hallettim. Çok büyük bir marifet olduğundan değil, sizin de kendi kendinizi geliştirerek rahatça yapabileceğinizi söylemek için yazıyorum.

*Benimkiler XTR değil XT ydiler. Sanırım bu sebeple dokunmaktan o kadar da korkmadım :)

• Beğen
Tepkiler: H.Sages
Scudo

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@gurkan

Tabi kesinlikle haklısınız. Ben aykırı birşey söylemiyorum. Amacım hem zaman kazanmak (daha kısa sürede belli şeyleri öğrenmek) hem de yoruma açık bir takım müdahaleleri daha akılcı hale getirmek. Örnek vermek gerekirse forumda görüyorumki hala wd 40 ı zincir yağlamak amacıyla kullanan bir çok arkadaş var. Farklı topiklerde ısrarla bu bir yağ sökücüdür. Temizlemek için kullanın , sonra yağlayın denmesine karşın anlaşılamamış. Bazı şeyler birebir anlatılırsa, öğrenen arkadaşlarda çevresine aktarırsa oldukça bilgili bir bisiklet kullanıcısı kitlesi oluşur. Forumda da bir adım ileri şeyleri tartışmaya fırsat buluruz.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.236
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
@HYT SGS
Yanlış anlaşılmasın, tabi ki olsun yapılsın kurslar, böyle bir şey yapılmasın kendiniz öğrenin demek değil aslında amacım.

Ama böyle bir organizasyonu beklemeyin hazır bu kadar hevesliyken, zaman kaybetmeden alın anahtarı elinize :)

Hatta buradan başlayın

(link)

• Beğen
Tepkiler: H.Sages

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@gurkan

Paylaşımınız için teşekkürler, harika bir kaynak. Aslında beklemek yerine harekete geçtim bile. Bizzat organize edilmesinde rol oynayıp, hem kendim hem de katılabilecek arkadaşların faydalanmasını sağlamayı düşünüyorum.

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
evet bende eğer böyle bir kurs açılırsa ıspartadan katılmak istiyorum. :)

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
Bu tip bir organizasyon rahatça Antalya'da da yapılabilir. Taa oradan İstanbula gelmeye gerek yok aslında. Ama illa ziyaret edeceğim diyorsanız sözüm yok.

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
ben sadece istanbulda açılacak diye biliyordum. o yüzden dedim. eğer diğer çevre illerde açılırsa tabi oraya giderim :)

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@Alperen KIR

Alperen Kardeşim burada da olacağı kesin değil. Ama olması için çaba sarfedeceğim. Olmaması için de bir sebep görmediğimden, yapacağımızı düşünüyorum. Antalya'da da bu tarz bir kursu organize etmek , Antalya'dan İstanbul'a gelmekten daha kolay bence. O kadar masrafa girmenize de gerek kalmaz. İlk fırsatta harekete geçip buradan bilgi vereceğim. Başarılı ve faydalı olursa zaten her ildeki Bisiklet firmaları da kullanıcılar da kendi çevrelerinde benzer organizasyonları yapmak isteyeceklerdir. Fakat tekrarlıyorum, hem gezerim hem eğlenirim diyorsanız buyrun İstanbula da. Bizim için zevk olur.

• Beğen
Tepkiler: Alperen KIR

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
İzmirde de düzenlense ne kadar iyi olur. İnternette çok bilgi var ama ayıklamak lazım.Ddirekt bilen birinden öğrenmek daha az zaman gerektiriyor. Üstelik yazılanları anlamakta çok kolay değil. Bisiklet derneklerinin en önemli faaliyetlerinden biri bence bu olmalı.

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
@H.Sages

anladım. hayırlısı ile önce bi kurs açılsın. şehirlere gelmek kolay iş. ama önce bi kurs açılsın. inşallah açılır. böyle bir kursa bütün bisikletçilerin ihtiyacı var. yararlı bir çalışma olur. hemde çok :)

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
O zaman katılımcı sayısını tespit etmek amacıyla bir isim listesi oluşturalım şimdilik. En azından talebi görelim. Ben de ona göre organize etmeye çalışırım. Yalnız bunun belli bir ücreti olacağını unutmayalım. Rakamı organize edecek olan firma belirleyecek. Ama minimum seviyelerde olacağından emin olabilirsiniz.

1-H. Sages
2-Alperen Kır

xibabla

Üye
Tepki
55
Bisiklet
Cannondale
Kurstan ziyade, işin teknik kısımından iyi anlayan bir bisikletçinin yanında bir süre gönüllü çalışılarak da bu iş öğrenilebilir.

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
olabilir ama burdaki amaç tanışmak birlik, beraberlik.. bunun yanı sıra da bisikletle ilgili herşeyi öğrenmek . :)

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
evet. bu kurs ne zaman olabilir tahminen yani? şimdi okulla açıldığında gelmemiz zor olur. bu yaz olur mu yoksa gelecek yaza mı kalır artık?

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@Alperen KIR

Yaz sonuna kadar organize etmeye çalışacağım. Gerçi şimdilik pek ilgi yok gibi...İsmini yazdıran pek kimse yok...

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
evet fark ettim. aslında önemli bir şey fakat kimse katılmıyor. :cool: hayret ettim doğrusu.

ahmeterdol

Üye
Tepki
27
lütfen 10 kişi falan olsun. yapalım şu işi.öğrenmek istiyorum çok.