Bisiklet bakımı kursu !

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
Arkadaşlar forumda daha önce tartışılmışmı ya da organize edilmişmi bilmiyorum ancak uzun zamandır aklımda şöyle bir plan var.

Bisiklet firmalarından biri ile (ya da her ilde destek olabilecek firmalarla.Ben İstanbulda olduğum için burasını düşünerek yazıyorum) anlaşıp, belli gruplar oluşturup (örneğin 20 kişi ya da 10 kişi) kişi başı belli bir miktar ödeyerek bisiklet tamiri konusunda kurs düzenleme fikri çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
Örneğin 3 saatten 2 gün (süreyi tamamen uydurdum) düzenlenebilecek olan bu faaliyette temel bisiklet bakımından, parçaların komple sökülüp temizliğinin yapılmasına, patlak lastik tamiri vs. gibi konularda katılımcılar bilgilendirilebilir. Kişi başı 20-30 TL (ya da 50-60 ne ise) vererek böyle bir organizasyon düzenlesek, Delta, Kaçkar vs bisikletten yetkili arkadaşlardan biri belirlenecek ücret karşılığında görev alsa ne kadar iyi olur.
Böyle bir faaliyette katılımcı olmak isteyecek ya da nasıl organize edebileceğimizle ilgili fikri olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Not: Ben kendi adıma bunu bedeli karşılığında gerekirse yanlız başıma yapacağım. Her gün çok erken saatte bisiklete bindiğimden vaktim olduğunda deneme yanılma yapmaya çekiniyorum. Beceremediğim bir noktada haftasonunu bekleyip yaptığım hatayı serviste düzelttirmem gerekir. Bunu da göze almak istemiyorum açıkçası.

Scudo

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
Bisiklete yeni başlayan biri olarak benim içim oldukça faydalı olacaktır. Tarih bana uyarsa seve seve ben de katılırım

Anil Yavas

Üye
Tepki
20
Bence topluluklarda/gruplarda bu işten anlayan cok vardır.Bİ gezi sırasında veya kampta hepsini ögrenebilirsin.Zaten bu tür işler tek zevk vermiyo.Eglenerek ögrenerek daha iyi.Benim gittigim bisikletcim bıktı artık benden.o ne bu ne diye sormaktan iş yaptırmıyorum :)

Ama güzel fikir.

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@Anil Yavas

Gezi sırasında ihtiyaç oldukça bazı detaylar öğrenilebiliyor ama "şu amortisörün yağını değiştirelim" desen yanında yağ olmadan yapmanın imkanı yok.Geziye yağ kutusuyla katılmak da manasız. Zamanla tüm detayların öğrenilebileceğine ben de inanıyorum ama kısa sürede hızlı bir kursla 2 senede keşfedeceğimiz (bazen de astarı yüzünden pahallıya çıkabilecek ) müdahaleleri öğrenebiliriz. Bir çoğumuzda 1000-1500 euro nun üzerinde değeri olan bisikletler var. Ben o xtr sete bilmeden dokunmaya cesaret edemem açıkçası.

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Geçen sene Ankara'da SDS bisiklet bu tarz eğitim kursları düzenlemişti ücretsiz olarak.. Şu an için tekrarı pek mümkün görünmese de kışa doğru ikincisi düzenlenebilir..

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Bisikletin tum paracalarini sokup takmayi ogrenmenin bize pratikte bir kazanci olmayacaktir, sonucta herseyi kurs sonunda ogrendiginizi varsaysak bile bu bahsettiklerinizin cogunu yapmaniz mumkun olamayacak.
Ornegin cogu donanim(masa, aynakol, ruble v.s.) sokulup takilabilmek ya da bakim yapabilmek icin ozel bir takim anahtarlar gerektirir. Dolayisi ile ogrendiginizi bile dusunsek (ki bu da oyle kurs sonunda uygulanabilecek kadar basit degil, deneyim ve tecrube ister) bunlara sahip olmadan da bahsettiginiz gibi bir kursun, tek basina bir faydasi olmayacaktir.
Ama maksat uygulama yapmaktan ziyade merak etmek ve ogrenmekse, internet uzerindeki sayisiz videolardan da faydalanabilirsiniz.

Not:Xtr sete dokunmayin:D

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@Bora Alben

Cevabınız için teşekkürler. Size katılıyorum, bazı noktalarda servise gitmek zorunda kalabiliriz, ama en azından o bir kaç dokunlması sakıncalı parça dışında (hidrolik frenimden ses geliyor örneğin, tozdanmı başka birşeydenmi bilmiyorum. Su bile tutmuyorum çünkü forumdaki bu tip önerilerin çoğu kendi tecrübelerine dayanarak yazılmış.Birinin su tut dediği yerde öteki aman ha paslanır wd 40 sık, diğeri ise wd 40 olurmu badem yağı sür hem de cilde iyi gelir diyebiliyor. İşin erbabından öğrenmeyi tercih ediyorum) evimizde bakımları , tamirleri yapsak ben kendi adıma mutlu olurum.
Varsa ben kendi adıma zaman ve para ayırmaya hazırım.

ahmeterdol

Üye
Tepki
27
organize edin arkadaşlar. ben katılırım her şartda. haftasonu olmak koşulu ile tabiki..çok faydalı olacağına inanıyorum.

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
@HYT SGS

Merak ettiginiz veya tereddute dustugunuz bu ve bunun gibi cesitli sorularinizi da forumda, atolyemiz konusu altinda bizlerle paylasabilirsiniz.;)

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@Bora Alben

Çok teşekkür ederim. Hazır bulmuşken sorayım o zaman. Su mu tutayım? :D

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Tutmayin tabiki:D
Frenlemedeki sesi soruyorsaniz, zamanla balata tozu rotor uzerine yerleserek ses yapiyor. Bu durumdan kurtulmak icin, balata temizleyici veya alkol kullanarak rotorlarinizi temizleyebilirsiniz. Ama bu da gecici bir cozum olacaktir.

• Beğen
Tepkiler: H.Sages

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
gerçekten eğer böyle bir kurs açılırsa çok faydalı olur. artık amatörce bisiklet temizlemek zorunda kalmayız :)

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
Tabi, temizlik konusu da önemli, hangi bölgeleri ne ile temizlersek zarar vermeyiz, korumuş oluruz vs.

Her şey forumdan okuyarakta olmuyor. Çıkar ön tekerleği rotoru temizle, takarken quick release kilidi sağdamıydı soldamıydı ? Al tekeri eline gir foruma tekrar ara dur. O kadar vaktim olsa zaten dünya turuna çıkıcam.Sahilde tıkıldım kaldım. Onu da zevkle yapayım bari....diyorum

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
@HYT SGS

evet kesinlikle size katılıyorum. aklıma takılan bir soru var. eğer böyle bir kurs açılırsa sadece açıldığı ile mi kurs verecek fakat başka illerden de kişiler gelebilecek mi? :)

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@Alperen KIR

İsteyen gelir katılır. Önemli olan bir kurumun bu kursu düzenlemesi, buradan duyuru yapması, kontenjanın belli olması. Ödemeler de önceden yapılır, belirlenen tarihte belirlenen yerde olunur. Olur biter. O kadar kolay ki. Ben delta bisiklete uğradığım bir ara konuşacağım. Belki yardımcı olurlar.

Alperen KIR

Forum Demirbaşı
Tepki
77
Bisiklet
Scott
evet delta bisiklet bu konuda yardımcı olabilir. eğer böyle bir kurs açılırsa bizi de ayrıntılı bir şekilde bilgilendirirseniz sevinirim :) inşallah açılır :)

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
Merhabalar.Atilla Bisiklet Takımı&Kliniği'nin üyesi olarak takımımız şöyle bir çalışma yapmaktadır:" Yeni Başlayanlar için Bisiklet Dersleri ve İleri Seviye Kullanıcılar için Teknik Bisiklet Eğitimi Hizmeti"

Detaylar: www.atillabisikletklinigi.com'da

Umarım işinize yarar.Kolay gelsin.

H.Sages

Daimi Üye
Tepki
174
@Aykut Subaşı

İnceledim, güzelmiş. Tam benim bahsettiğim ihtiyacı karşılamıyor ama çok iyi düşünülmüş . Yararlanmayı düşünüyorum. Bu arada bahsettiğim kurs ile ilgili bir takım görüşmelerim oldu. Kesinlik kazanınca herkesle paylaşacağım.