Bisiklet Bakım Önerisi

Tugay Sonsuz Sert

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar bisikletimi belli bi km de sürdüm. Arada bi yağlamak bakım yapmak gerekiyor. Bu konuda tam olarak tecrübe sahibi değilim. Nereleri ne şekilde yağlamalıyım. Bakımımı , temizliğimi nasıl yapmalıyım ve hangi malzemeleri , yağları kullanarak yapmalıyım. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Belki forumda vardır bu konu hakkında yardımlar ama araştıramadım. Şimdiden özür dilerim varsa :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet D.
Scudo

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Şöyle bir sıralama yazılabilir; ön göbek arka göbek ve orta göbeğin yağlanması, sızdırmaz contalarda ve bilyelerde aşınan varsa değiştirilmesi, ince ayarlarınız yapılması. v-brake fren kullanıyor iseniz, pabuçların kontrolü, fren tellerinin rahat çalışma için yağlanması. Furş takımının yağlanması. Aşınan ruble ve aynakol dişlilerinin değişmesi, bununla birlikte zincir boyunun kontrolü ve gerekli ise değiştirilmesi. Dış lastiklerde kılcal çatlaklar varsa değiştirilmesi vs...

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
Kapalı alanları yağlamak için beyaz gres kullanırım. Furç takımı vs. vs. Suda çözünmemesi çok iyi birşey. Zincir için lm40 kullanıyorum. Toz pislik felan zincire yapışmıyor. Bisikletin tek vites olduğu için tekerin konumunu ve zincirin gerginliğine hep bakarım. Kayma varsa düzeltirim.

Ahmet F.ELBİR

Forum Demirbaşı
Tepki
115
Bisiklet
Salcano
@celalettin aktas

bu 100 bin bakımı galiba bunu yapan 2. bakımı mezardan izler herhalde :)

daha yeniyim ve hiç bakım yapmadım ama bunca şeyide yapamam herhalde

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Bu bakımı bende bisikletçiye yaptırdım, kendim yaptırmadım. Ama bisikletin garanti durumu buna mecbur bıraktı beni. 50 tl ye ince ayarlar dahil halletti. Şu garanti zırvası bittikten sonra kendim yapacağım. aylık 250-300 km kullanan birisi için senelik periyod da sanırım idare eder.

ali katlamaz

Aktif Üye
Tepki
17
Bisiklet
KTM
Aslında işin ehline yaptırmak lazım yoksa istenmeyen durumlar oluşabilir en azından benim için durum böyle.