Bisiklet aynası kesinlikle gerekli

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Ayna ilk başta yük olsa da (kask aynası) görüntüyü kapatıyor gibi gözükse de bir süre sonra onsuz 15 dk yola bile gidemez hale geliyorsunuz. Özellikle otoyollar da dibimizden geçen kamyon TIR vs. araçları görmek için süper

Scudo

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
Özellikle ana yollarda aynanın çok işe yaradığını düşünenlerdenim. Topeak marka aynalı barend kullanıyorum. Çok memnunum, tavsiye ederim.
Ancak pek ucuz değil. Ayrıca yol bisikleti için önceki sayfada bahsedilen Zefal uygun, bu düz gidonlar için.
Topeak-Bar-n-Mirror.jpg
(link)

fatihy

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
Fatih Yağız
Bisiklet
Carraro
kask aynası bir süre kullandım ama yapışkanı iyi olmadığından dolayı bir süre sonra düşüyor en son evin içinde kayboldu ayna bende gidona takmayı düşünüyorum artık bu zefal ayna güzelmiş bugün alayım :D

kask aynası bir süre kullandım ama yapışkanı iyi olmadığından dolayı bir süre sonra düşüyor en son evin içinde kayboldu ayna bende gidona takmayı düşünüyorum artık bu zefal ayna güzelmiş bugün alayım :D

mfk

Üye
Tepki
37
İsim
Muhammed Fatih
Bisiklet
Kron
kask aynasını çıkarıp takabiliyor muyuz yoksa hep kaska yapışık mı kalıyor? Ben de bir kask aynası edinmeyi düşünüyorum da :)

fatihy

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
Fatih Yağız
Bisiklet
Carraro
kaska kendi yapışkanı ile yapıştırıyorum 3M bant ile bir süre sonra düşüyor :D

Adven2riders

Ride your destiny.
Tepki
111
İsim
Yasin K
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Uzun zamandır ayna kullanan biri olarak tavsiyem gidon ucu veya üstüne takılan aynalardır hatta bunlarında açılıp katlanabilen modelleri hem az yer kaplarken hem de bisikletinizin görüntüsünü bozmaz. Kask için olanlar da kullanışlı olabilir ancak kaskınızı her çıkardığınızda kırmamak için azami gayret göstermek gerek o yüzden benim tercihim diğer türünden yana.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@özcan yılmaz

trafikte kenardan kenardan giderken, yolda bir çukur yada mazgal görürsünüz.. ufak bi sol sağ hareketi yapıp çukura girmeyeyim dersiniz.. o esnada arkadan hızla gelen bir araç çok yakınınızdan geçerse muhtemelen pişti olabilme ihtimali var..

omuz üstünden arkaya bakarım pişti olmam diyebilirsiniz ama her seferinde insan bakmıyor işte.. ayna her durumda arkayı gösterdiği için gerçekten kazayı önleyici bi yapısı var kullanınca daha iyi anlıyor insan :)

@Ceyhun Özkan

genellikle sağ taraftaki vitesi kullanıyorum, soldaki vites hep 2'de duruyor.. bir de soldaki elciği hep barend kısmından tutmaya alışmışım o da engel olmuyor :)

• Beğen
Tepkiler: Ceyhun Özkan
Tepki
7
Epey bir süre kask aynası kullandım, kafayı çevirmeden arkayı kolaçan edebilmek büyük rahatlık, güvenlik için gerekli bir ekipman ama kullanımda bir çok sıkıntı var. İki çeşit model denedim ikisinde de sürekli ayarı bozulup durduğu için düzeltmek sürüş esnasında tehlike yaratıyordu. Kaskı çıkarıp takarken yamuluyor, sürekli kayboluyor bunlar da başka dezavantajları. En son tekrar kaybedince kullanmayı bıraktım şimdi gidon aynası denemeyi düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

mhtozel

Forum Demirbaşı
Tepki
874
İsim
Mehmet
Bisiklet
Giant
@Özcan.
Bende bu aynaları çok beğeniyorum ama fiyat açısından çok olması ve barendlerinin çok rahat gozukmemesi sürekli kafami kurcalıyor. Bunların daha uygun fiyatlı muadilleri var mı acaba ben bulamamıştım.

cagugur

Üye
Tepki
59
Bisiklet
Dahon
Gidon aynası kullanıyorum.Kör noktalar kalmasına rağmen ana hatlarıyla işimi görüyor. Yinede riskli hamleler öncesi kafamı çevirip bakıyorum.Arabada yaşadığım kör nokta kaynaklı kaza risklerinden dolayı kalan alışkanlık sanırım :)
En kısa zamanda kask aynası da denemeyi planlıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Türka¥

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bu çinlilerden korkulur arkadaş.. adamlar her gördüklerini aynen üretip sudan ucuza satıyorlar..

ilk mesajımdaki aynanın muadili.. 5 lira + ücretsiz kargo :cool:

https://i.hizliresim.com/PQqAd9.jpg

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
drop bar ile nasıl bir ayna kullanılabilir? gidonun en ucuna takılanlar yani ayna için aşağı bakmak gerekenler dışında çözüm var mı?

birolb

Üye
Tepki
91
İsim
birol bostancı
Bisiklet
Dahon
Şu araç içi arkayı gösteren kameraların bisikletin versiyonunu sabırsızlıkla bekliyorum. Avrupa da var fiyatı yüksek.

thedewil

Üye
Tepki
86
İsim
thedewil
Bisiklet
Mosso
Ben de 1 sene kadar önce (link) aldım, genel olarak bir değerlendirmesini yapayım:

- 18 senedir bisiklet kullanıyordum, bu seneye kadar hep omuz kontrolü yaptım. Hatta kask aynasını aldıktan sonra 1 ay kadar yine sürekli ayna yerine omuz kontrolü yapıyordum alışkanlıktan. Ama şu an kask aynası ayrılmaz bir ekipman haline geldi. Arada sökülüyor falan, eksikliğini çok hissediyorum, güvensiz geliyor.

- Bu Zefal kask aynası, aynanın iç kısmına cırtcırtla yapıştırılıyor. Cırtcırt 3 ayda düştü, sonra ben japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım cırtcırtı, şimdi baya sağlam oldu. Aynası araçlarda kullanılan, küçük gösteren kör nokta aynalarından.

- Gidona vs. takılandan avantajı, kafanızı hafif bir şekilde çevirerek arkadaki geniş bir alanı tarayabilmeniz.

- Hiç ayna kullanmamış ve alışmamış arkadaşlar ben omuz kontrolü yaparım, aynaya gerek yok diyebilir ama kazın ayağı öyle değil. Özellikle yoğun trafiğe çıkıyorsanız öyle bir durum geliyor ki, hem arkanıza hem de önünüze hakim olmanız gerekiyor. Özellikle sola dönüşlerde, arkayı sağlama almak için uzun süre omuz kontrolü yapmanız lazım. Bu durumda da siz arkaya bakarken önünüze bir engel, araç, yaya vs çıkabiliyor. Önce kask aynasından bakıyor, kısa süreliğine omuz kontrolü yapıp kör noktada araç olmadığından emin oluyor, sonra kask aynasını takip ederek dönüyorum.

- Özellikle geriden çok hızlı gelen araçları fark edip tedbir almamı sağlıyor. Bazen makas atarak gelen bir aracı görür görmez hemen sağa yanaşıp, adamdan kaçmaya kazır bekliyorum. Mesela şeride sığamayıp benim üstüme gelenler oluyor. Sürekli yokuş tırmanırken vs. arkanızdan gelen araçları omuzdan kontrol edemezsiniz. Zaten dönüş vs. yapmayacaksanız dikkati de dağıtıyor.

- Bir başka avantajı, grup sürüşlerinde takip avantajı sağlaması. Arkadaki arkadaş yetişemedi diyelim, ona göre yavaşlıyorum, kendimi ayarlıyorum. Öteki türlü o da sürekli kontrol gerektiriyor.

ventiotto

Üye
Tepki
133
İsim
Ercan
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,

Konuyu hortlatmak lazım :) Ben görseldeki aynadan almak istiyorum, kullanan ya da alışveriş tavsiyesi verebilecek olan var mı?

dropmirror.jpg

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar,
Çok kısa bir sorum var daha önce de sormuştum ama sanırım pek ilgi görmedi.
XLC ayna aldım (ekteki) ve bu ayna elçiklerin yanına takılması gerekiyor.
Ancak benim kullandığım elçikin (resmi aşağıda)kenarında kapak vs yok aynayı takmak için.
Elçikin kenarını yuvarlak biçimde kessem sorun olur mu acaba?

Dosyalar

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.903
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@tarkanaslan bile bile aldığına göre zaten elcik çıkışını delmeyi göze almışsın. Deliği mümkün oldukça küçük aç, elcik parçalanmasın.
Kullanımında hiçbir sorun olmaz. Güle güle kullan ;)

tarkanaslan

Aktif Üye
Tepki
159
İsim
Tarkan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@tarkanaslan bile bile aldığına göre zaten elcik çıkışını delmeyi göze almışsın. Deliği mümkün oldukça küçük aç, elcik parçalanmasın.
Kullanımında hiçbir sorun olmaz. Güle güle kullan ;)
Çok teşekkür ederim.
Hep acele davranıyorum.Ondan oluyor.
Ama dediğim gibi ince ince açıcam delikleri
Teşekkür ederim.